تأسيس: 14 مرداد 1392 ـ  در نخستين کنگرهء سکولار های ايران  -همزمان با 107 مين سالگرد مشروطه 

 خانه   |   آرشيو کلی مقالات   |   فهرست نويسندگان  |   آرشيو روزانهء صفحهء اول سايت    |    جستجو  |    گنجينهء سکولاريسم نو

9 اسفند ماه 1395 ـ  27 فوريه 2017

يازده میلیون ایرانی زیر خط فقر هستند

پرویز فتاح،‌ رئیس کمیته امداد ایران

پرویز فتاح،‌ رئیس کمیتهء امداد ایران، که مسئوليت رسيدگی به زندگی بی کاران و فقيران (مدد جويان) بر عهده دارد، شنبه ‌شب، هفتم اسفند،‌ در برنامه‌ای تلویزیونی تأکید کرد که اگرچه نمی‌توان به طور مشخص اعلام کرد چه تعداد از افراد زیر خط فقر هستند، اما اگر حداقل حقوق امسال را که در سال جاری هشتثد و دوازده هزار تومان تعیین شده است در نظر بگیریم، می‌توان گفت بر اساس آن يازده میلیون تن از جمعیت کشور زیر خط فقر هستند. این در حالی است که تشکل های کارگری آن را کافی نمی دانند و می گویند که این دستمزد،‌ فقط هزینهء هشت روز خانواده های کارگری را تأمین می کند. به گفتهء این تشکل ها، هزینهء زندگی بیش از سه میلیون تومان در ماه است.

در این ارتباط،‌ به گزارش خبرگزاری ایسنا، ابوالفضل فتح‌الهی، نایب رییس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران، روز دوم آذر، آخرین رقم سبد هزینه خانوار کارگری را بدون در نظر گرفتن خط فقر دو میلیون و 800 هزار تومان ذکر کرد و گفت: با در نظر گرفتن خط فقر، این رقم به بالای سه میلیون تومان می ‌رسد.

اعتراض تشکل‌های کارگری در حالی است که شماری از تشکل‌های کارفرمایی در سال‌های اخیر اشاره کرده اند که به دلیل مشکلات اقتصادی توان پرداخت دستمزدهای بالاتر را ندارند. این استدلال همواره از سوی تشکل ها و فعالان کارگری رد شده است و آنان بر لزوم اجرای ماده 41 قانون کار تاکید کرده‌اند. بر اساس دو تبصره این ماده، تعیین حداقل دستمزد ماهانه کارگران باید بر اساس نرخ تورم و هزینهء زندگی ماهانه یک خانوار تعیین شود.

به نوشتهء ایسنا،‌ رئیس کمیته امداد، در بخش دیگری از سخنان اش، گفته که برخی حداقل حقوق را یک میلیون و 200 هزار تومان در نظر می‌گیرند ‌و اضافه کرده که در آن صورت تعداد افراد زیر خط فقر بیشتر خواهند شد. به همین دلیل نمی‌توان به طور دقیق میزان افراد نیازمند یا زیر خط فقر را که نیاز به دریافت کمک نهادهای حمایتی را مشخص کنیم.

سخنان وی در شرایطی ابراز شده که علی‌اکبر سیاری، معاون وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، روز 29 مرداد در جلسه ستاد ملی ساماندهی امور جوانان گفته بود که 30 درصد از مردم ایران گرسنه اند و نان برای خوردن ندارند.

بر اساس آمار رسمی، جمعیت ایران بیش از 80 میلیون تن است و با توجه به سخنان آقای سیاری، بیش از 25 میلیون تن از ایرانیان نان برای خوردن ندارند.

به نوشتهء ایسنا،‌ پرویز فتاح، با اشاره به افزایش دو و نیم برابری مستمری مددجویان کمیتهء امداد گفت: این مصوبه در کمیسیون تلفیق {مجلس} به تصویب رسیده است اما برای تصویب نهایی و قطعی باید در صحن علنی مجلس نیز تصویب شود.

او اضافه کرد که در صورت تصویب مستمری مددجویان 2 تا 2.5 درصد افزایش پیدا خواهد کرد.

رئیس کمیته امداد دربارهء مستمری های مددجویان گفت که این رقم از 53 هزار تومان برای تک نفر آغاز و تا 100 هزار تومان برای خانواده‌های پنج نفره است.

او افزود: بر این اساس، متوسط پرداختی ها برای هر خانوار به طور ماهانه 72 هزار تومان است که در صورت تصویب این مصوبه، رقم مستمری‌ها به طور میانگین به 180 هزار تومان در ماه برای هر خانوار می‌رسد که این رقم معادل 20 درصد حداقل حقوق وزارت کار است.

پرویز فتاح در همین ارتباط گفت که در برنامهء پنجم توسعه هدف گذاری شده بود که مستمری مددجویان کمیته امداد و سازمان بهزیستی به 50 درصد حداقل حقوق وزارت کار افزایش یابد و اضافه کرد: اما این رقم بالا بود و نتوانستیم آن را اجرایی کنیم.

او دربارهء تعداد مددجویان تحت پوشش کمیته امداد اشاره کرد که یک میلیون و ششصد هزار خانوار مستمری بگیر این کمیته هستند و حدود 400 هزار خانوار نیز به طور موردی از خدمات این نهاد حمایتی بهره مند می شوند.

رئیس کمیته امداد تعداد مددجویان را 4 میلیون تن برآورد کرد.

8 اسفند 1395

بازگشت به خانه