خانه   |   آرشيو کلی مقالات   |   فهرست نويسندگان  |   آرشيو روزانهء صفحهء اول سايت    |    جستجو  |    گنجينهء سکولاريسم نو

دوشنبه 5 خرداد ماه 1393 ـ 26 ماه مه  2014

بازداشت جوانان را متوقف کنید!

به نیازهای جامعهء جوان کشور پاسخ دهید!

بيانيهء مشترک سه سازمان جمهوری خواه

نیروی انتظامی جمهوری اسلامی اعلام کرد تمامی کسانی را که در نسخه ایرانی ویدئوی «هپی» (شاد) از خواننده و آهنگساز آمریکائی فارل ویلیامز همکاری کرده و رقصیده اند، بازداشت کرده است. امروز اعلام شد که این جوانان با قید وثیقه سنگین 30 میلیون تومانی، آزاد شده اند.

در کشوری که فساد و دزدی و کلاهبرداری های هزاران میلیاردی به امر عادی تبدیل شده است، نیروی انتظامی آن به سرکوب «سریع» جوانان، جمع کردن دیش های ماهواره ای افتخار می کند. آن هم با سرعتی که فرمانده این نیرو مدعی آن شده است: در عرض دو ساعت همه شناسائی و در عرض شش ساعت بازداشت شده اند. تهیه یک ویدئو در چاردیواری یک خانه در تهران و در پشت بام آن، رقص و خوشحالی با آهنگی که نه فقط در ایران، بلکه ده ها کشور دیگر در سراسر جهان نیز با استقبال نسل جوان روبرو شده است، توجیه این بازداشت ها اعلام شده است.

همزمان با این بازداشت ها، در شبکه های ارتباط جمعی ، جنبش مجازی «آزادی های یواشکی زنان در ایران» راه افتاده است که در عرض چند روز توجه بیش از سیصد هزار نفر را به خود جلب کرده است. همه این واقعیت ها نشاندهنده آن است که جامعه جوان کشور ما ادامه وضعیت حاکم بر جامعه را بر نمی تابد و از هر روزنه ای که در دسترس دارد، خواست تغییر این اوضاع را گوشزد می کند. با «گشت ارشاد»، اذیت و آزار زنان تحت عنوان «بدحجابی» و ممنوعیت حضورآنان در ورزشگاه ها راه به جائی نمی توان برد.

پنج سال پیش در جریان انتخابات ریاست جمهوری 1388 نسل جوان کشور ما با حضور در صحنه سیاسی خواست خود برای باز شدن فضای تنفس جامعه را با شادی و سرور اعلام داشت. در روز انتخابات اما، به این صدا ها و به این امید ها وقعی گذاشته نشد. برآمد جنبش سبز متکی بر نیازهای جامعه جوان ایران و تلاش برای آغاز دیگری برای همگان بود و هرگز به خواست های این جنبش توجه نگشت، آراء این جوانان خوانده نشد و جنبش سبز سرکوب شد. کشتارهای خیابانی، کهریزک ها و دادگاه های نمایشی سازمان داده شدند. ده ها بار مرگ این جنبش اعلام شد، اما هنوز هم که هنوز است سرکوبگران جنبش سبز از کابوس آن رها نشده اند. با بازداشت و سرکوب نمی توان روح زندگی در جامعه جوان ایران را به بند کشید و جوانان کشور را از حق شادی و آزادی انتخاب راه و روش زندگی محروم ساخت.

جمهوریخواهان ایران خواهان تأمین آزادی ها و حقوق شهروندی برای همه مردم ایران اند. قوانینی که حقوق و آزادی های اولیه شهروندان کشور را محدود می کنند، و مغایر با حقوق بشر هستند، باید تغییر کنند و آزادی های مدنی به رسمیت شناخته شوند. در دنیای امروز هیچ کس را نمی توان به دلیل نوع پوشش و یا رقص وشادمانی بازداشت نمود. جوانان ایران هم مثل جوانان کشورهای دیگر جهان، از جمله آفریقای جنوبی، ماداگاسکار، تونس، بوسنی، استرالیا ، چین، کامبوج، برزیل، اسپانیا، فرانسه، سویس و ... حق دارند با ویدئوی دلخواه خود برقصند و خوشحالی کنند، فیلم دلخواه خود را ببینند و لباس مورد پسند خود را بر تن کنند.

هیات سیاسی اجرائی:

اتحاد جمهوریخواهان ایران

اتحاد برای پیشبرد سکولار دمکراسی در ایران

سازمان جمهوریخواهان ایران

31 ارديبهشت 1393

21 ماه مه 2014

**************************************

پیام هیئت دبیران اتحاد برای دموکراسی

به اتحاد برای پیشبرد سکولاردموکراسی درایران

دربارهء «کارزار گام به گام مبارزه با آپارتاید انتخاباتی در ایران»

با سلام و احترام، ما از اقدام شما و همراهان در به راه انداختن «کارزار گام به گام مبارزه با آپارتاید انتخاباتی در ایران» و طرح خواسته «لغو نظارت استصوابی و قوانین تبعیض آمیز ناظر بر انتخابات» استقبال می‌کنیم و آن را گامی درست برای گذار مسالمت آمیز به سوی دمکراسی در ایران می دانیم.

حق برخورداری مردم از انتخابات آزاد و منصفانه به صورت ادواری در اسناد و میثاقهای بینالمللی که ایران به عنوان یک کشور به آنها متعهد است تضمین شده، و شرایط و معیارهای تحقق آن در بیانیه اجلاس اتحادیه بینالمجالس سال 1994، که نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز به عنوان یک عضو اتحادیه در تصویب آن شرکت داشتهاند، به تفصیل آمده است. 

لغو نظارت استصوابی به تنهایی البته هیچ تضمینی برای انجام انتخابات آزاد و منصفانه ایجاد نمیکند و فقط به عنوان یک شرط اولیه و لازم میتواند هدف قرار گیرد.  انجام چنین انتخاباتی تنها با تحقق همه پیششرطهای لازم که در بیانیه بین المجالس آمده و شما با عباراتی از قبیل «آپارتاید انتخاباتی» و «قوانین تبعیض آمیز» به برخی از آنها اشاره کردهاید عملی است.  از جمله پیششرطهای دیگر میتوان از آزادی زندانیان سیاسی و آزادی مطبوعات و احزاب سیاسی و فعالیتهای تبلیغاتی در شرایط مساوی و مانند اینها یاد کرد که در بیانیه مزبور آمده است.

«اتحاد برای دموکراسی» که هدف گسترش گفتمان انتخابات آزاد و منصفانه را به عنوان راهکار گذار مسالمتآمیز جامعه به سوی دموکراسی دنبال میکند، تلاش برای ایجاد یک «شورای انتخابات آزاد» متشکل از نمایندگان جامعه سیاسی و مدنی ایران را برای پیشبرد این هدف در برنامه کار خود قرار داده است.  «اتحاد برای دموکراسی» بر آن است که این شورا به وسیله اعضای خود آن اداره شود و این نهاد تنها به عنوان تسهیل کننده امر در مراحل تشکیل آن فعال خواهد بود.

با امید موفقیت هرچه سریعتر، و تحقق گذار مسالمتآمیز به سوی دموکراسی در ایران از طریق انتخابات آزاد.

هیئت دبیران اتحاد برای دموکراسی

اردیبهشت 1393 – مه 2014

 

نظر خوانندگان

 

 

محل ارسال نظر در مورد اين مطلب:

توجه: اگر عنوان اين مقاله را در جدول زير وارد نکنيد، ما نخوهيم دانست که راجع به کدام مطلب اظهار نظر کرده ايد.

کافی است تيتر را کپی کرده و در محل مربوطه وارد کنيد.

 

بازگشت به خانه