پيوند به سايت های ديگر

جستجو در سايت جنبش

آرشيو صفحات اول سايت

تاريخ انتشار اين شماره:

جمعه 25 تا يک شنبه 27

اسفند ماه 1396

16 تا 18 مارچ 2018

تأسيس: 14 امرداد 1392

سردبير: اسماعيل نوری علا

 Fax: 509-352-9630

  iraniansdm.n@gmail.com

پيمان نامهء عصر نو

مقالاتی دربارهء مفاهيم اصلی

ويدئوهای آموزشی

توجه: در اين لينک

شمارهء سوم نشريهء

اينترنتی گيتی مداری

در دسترس شما است

دعوت به مطالعه و امضای

بیانیهء جدایی کامل حکومت

و مذهب در ایران

سایت تدارک پلاتفرمی

برای حزبی آینده نگر

 

1. ما با مذهب و عقيدهء هيچکس سر دعوا نداريم اما حضور مذهب و ايدئولوژی کسی را در قانون اساسی و نهادهای حکومتی  نمی پذيريم.

2. و از آنجا که حکومت اسلامی مسلط  بر ايران را قابل اصلاح و حتی قانونی نمی دانيم، طبعاً، در خارج کشور، از آن جز خواست انحلال مطالبه ای نداريم؛

3. و به همين دليل می توان انتظار داشت که  نام هيچ يک از هواداران جنبش در زير نامه هائی که خطاب به گردانندگان رژيم نوشته می شوند ديده نشود.

4. اما، در عين حال، ما از همهء مطالبات بر حق هموطنان اسير خود در داخل کشور از غاصبان حکومت مسلط بر سرزمين مان حمايت می کنيم.

5. آنچه در اين سايت اختصاصی و غير خبری منتشر می شود يا در موافقت با سکولار دموکراسی است (مثل نوشته های انحلال طلبان و مخالفان حکومت اسلامی) و يا در مخالفت با آن (مثل نوشته های اصلاح طلبان، که با نوار توضيحی مشخص می شوند) و يا مسائل را بصورت جدی و طنر از ديدگاهی سکولار دموکرات مطرح می کند. در همه حال اصولی که  در پيمان نامهء عصر نو منعکس اند، راهنمای ما محسوب می شوند.

6. انتخاب مقالات وارده و برگرفته از منابع مختلف، و همچنين انتخاب تيتر مناسبی برای آنها  با سردبير است.

7. به احترام جمهوريت، در اين پايگاه، هر کجا سخن از حکومت مسلط  بر ايران پيش آيد، واژهء جمهوری به حکومت يا رژيم  تبديل می شود.

8. و از آنجا که بين ايران و ملت ايران  از يکسو، و حکومت اسلامی مسلط بر کشورمان، از سوی ديگر، تفاوت و جدائی قائليم، در هر متن که واژهء ايران بکار رفته اما منظور رژيم اسلامی باشد، ما بجای ايران عبارت رژيم ايران يا رژيم مسلط بر ايران را بکار می بريم.

http://isdmovement.com/Mehestan.htm

وقتی فقر نوروز را می بلعد

سوسن نوری

حال و هوای شما در این روزهای پایانی سال چگونه است؟ در آخرین نفس‌های سال نود و شش که خیابان‌ها شلوغ و رفت‌وآمد مردم به بازار بیشتر و بیشتر شده، خیلی از خانواده‌ها هیچ برنامه‌ای برای سال نو ندارند، نه از خرید لباس خبری هست نه از خرید آجیل و شیرینی، افرادی که تنها به خانه‌تکانی سال جدید قناعت می‌کنند تا شاید این‌گونه کمی از جرعه هوای نوبهار سرمست شوند هرچند که سفره‌شان هر سال تنگ‌تر و تنگ‌تر شده و کودکان‌شان در حسرت یک جفت کتانی نو هستند.

کشف حجاب رضاشاهی و حجاب اسلامی اجباری!

محمد ارسی

شماری از روشنفکران و فعالان سیاسی، در انتقاد از حجاب اجباری اسلامی، بر این نکته نیز تاکید میکنند که: با توجه به حقوق شناخته شدهٔ انسانی، بین حجاب اجباری اسلامی، با سکولاریزاسیون اجباری دوره ی رضا شاهی فرقی وجود ندارد... این حرف ها را آنقدر گفتند و تکرار کردند که دیگر به حقیقتی تبدیل گشته و برای بسیاری از مردم جای شکی باقی نمانده که، چون هر دو امری تحمیلی بوده، پس بین آنها فرقی نیست؛ ولی منصفانه اگر داوری کنیم و حق را در نظر بیاوریم، به دلائلی که در زیر می‌آید، خواهیم دید که تفاوتی عظیم میان آنهاست.

نادرشاه، پادشاهی در چنگال جنون قدرت

گزارش انتشار کتابی از فؤاد صابران

صدای آلمان: با این که از درگذشت نادرشاه افشار بیش از 250 سال می‌گذرد، او هنوز هم سیمایی ناروشن و دوگانه دارد: هم ستایشگران فراوان دارد و هم نفرت و بیزاری بسیاری برانگیخته است. کتاب "نادرشاه یا جنون قدرت در ایران قرن هفدهم" تازه‌ترین اثر پژوهشی است که دربارهء پادشاه مقتدر ایران منتشر شده است. دکتر فؤاد صابران، نویسنده کتاب، در اصل روانپزشک است و سرگذشت نادرشاه را از همین دیدگاه کاویده، هرچند به فرایندهای تاریخی و انگیزه‌های سیاسی نیز بی‌توجه نبوده است. اين کتاب در نوع خود کم‌‌نظیر است و پرسشی بنیادی را دنبال می‌کند: ایل‌زاده و چوپانی گمنام که شاه شاهان شد، از چه بیماری روحی رنج می‌برد؟

کدام آیت الله؟

محمد فارسی

حمله به کنسولگری رژیم فاسد اسلامی در لندن بیشتر شباهت به یک تراتژی مضحک و مسخره دارد تا مخالفت با رژیم فاسد در ایران. پیروان آیت الله شیرازی احتمالا" جوانانی شستشوی مغزی شده برای چه به کنسولگری رژیم حمله کرده اند. آنها می گویند که خامنه ای و عمال hش پشتیبانی مردمی در کشور ایران را از دست داده اند. کاملا" صحیح؛ ولی مردم به پا خواسته ایران که آخوندی به جای آخوندی دیگر نمی خواهند. مردم شریف ایران با هر گونه دین دیگری که بخواهد بر آنان حکمرانی کند مخالفند.

پدیدهء تروریست بر علیه تروریسم!

حمیدرضا رحیمی

بجان خوانندگان محترم ضدانقلاب نباشد، به روح پُر فتوح حضرت امام(ل)، باور بفرمایید روزی نیست که فدوی از فرمایشات برادران، که پیشینه شان، جز بر خودشان، بر بقیه مکشوف و معلوم است!، سرِ همه جایش اسفناج، آن هم از نوع اُرگانیک، سبز نشود!؛  تازه ترین مستوره را، لطفاً دندان (اگر هنوز دارید)، روی جگر (اگر هنوز نفروخته اید) گذاشته، تیتر خبری زیر را بنقل از یکی از  عوامل تروریسم در منطقه و جهان، با فدوی تحمل کنید، اجرتان با گربهء مرتضاعلی(ع)! *عراقچی: ایران برای جنگ با تروریسم در سوریه است، نه نبرد علیه اسرائیل!/ رادیو فردا.

دفاع از سازمان تخريب آثار باستانی و فرهنگی!

باید به اين رعیت، که کاری جز انتقاد از دولت و فحش دادن به مسئولان کودن مملکت ندارند، یادآوری کرد که، بنا بر پیش بینی های علمی و بر اثر مدیریت و درایت مدیران کشور، بزودی زود ایران بطور کلی خشک می شود و امت خشکی زده باید مهاجرت کرده و ایران را ترک کنند! بنابراین، وقتی قرار است کل مملکت به باد فنا برود خدا را خوش نمی آید که سازمان میراث فرهنگی را به خاطر آنکه به فکر حفظ آثار ملی برای آیندگان نیست مورد انتقاد قرار داد! يعنی، با مدیریت خلاق دولت هایی که در این چهار دهه سر کار بوده اند بزودی از خود مملکت و ملت اثری باقی نخواهد ماند که بخواهند برای آنها اثر باستانی و ابنیه تاریخی و میراث گذشتگان را حفظ کنند!

سال 1397 خورشیدی سال زن ایرانی نام می گیرد

بنیاد میراث پاسارگاد

برجام و تغییرات ساختاری در حکومت ایران

رضا تقی زاده

میان آمریکا و سه کشور فرانسه، بریتانیا و آلمان پیرامون پیش‌شرط‌های دولت دونالد ترامپ برای باقی ماندن در توافق اتمی سال نود و چهار با ایران مذاکرات فشرده‌ای صورت گرفته که دست‌کم تا دیدار ماه آوریل رییس‌جمهوری فرانسه از واشینگتن ادامه خواهد یافت. اکنون پرسش این است که آیان این گفت‌وگو‌ها می‌تواند به تغییراتی در سازوکار سیاسی حاکم بر ایران و تحول ساختاری در جغرافیای سیاسی منطقه منجر شود؟ ترامپ در ماه ژانویه اعلام کرد چنانچه پیش ‌شرط‌های آمریکا تامین نشوند، در توافق اتمی باقی نخواهد ماند. نتیجه مستقیم خروج آمریکا از توافق اتمی توقف لغو تحریم‌‌ها علیه ایران است؛ تحول با اهمیت و تاثیرگذاری که موسسات عمده مالی و تجاری اروپا، حتی علیرغم نارضایتی دولت‌های متبوع خود، ناگزیر به پیروی از آن می‌شوند.

تأثیر ملاقات رهبران آمریکا و کره شمالی بر برجام

خالد صالح

در مقایسه با کره شمالی، دامنه نگرانی‌های آمریکا در قبال ایران متنوع‌تر و گستره‌تر از مسائل هسته‌ای و موشکی است، و موضوعاتی همچون نفوذ منطقه‌ای این کشور در خاورمیانه، تجهیز حزب الله لبنان و را نیز شامل می‌شود. از سوی دیگر اما، اقتصاد ایران در مقایسه با اقتصاد کره شمالی بسیار به روی جهان گشوده‌تر است و درست به همین خاطر، در برابر تحریم‌های اقتصادی بسیار آسیب‌پذیرتر است. بدین لحاظ، دست ایالات متحده برای استفاده از اهرم تحریم علیه ایران، نسبت به کره شمالی، بسیار بازتر است.

ادامهء غارت ثروت مردم ایران

و کارناوال رقص و موسیقی در چهار شنبه سوری

گفتگو با حسن اعتمادی و ناصر بلدائی

در برنامه تفسیر خبر، بمديريت جمشید چالنگی

تشريح دلايل تشکيل مهستان و دقايق ميثاق ملی


گفتگو با اسماعيل نوری علا
گفتگوگر: سعيد بهبهانی از تلويزيون ميهن
فايل تصويری        فايل صوتی

پیرامون امکان همکاری سیاسی مخالفین حکومت اسلامی


 گفتگو با منوچهر یزدیان و فواد پاشائی

در برنامه ای تلويزيونی از شهرام همایون

تغيير نظر اصلاح طلبان و مسئلهء طرح رفراندوم

گفتگوبا اسماعیل نوری علا و حسن شریعتمداری

گفتگوگر: مهران عباسیان

شريعتمداری: عبید زاکانی نوشته علی در روز آخرت بر سر حوض کوثر ایستاده و آب کوثر می ریزد و به شیعیان پاک خود می دهد بعد هم آن زیر به طنز نوشته: آنگاه خود ریزد و خود خورد. اگر ما سخت گیر باشیم خود می ریزیم و خود می خوریم. مجبور هستیم که راه بیائیم. بنابراین من فکر می کنم باید سعهء صدر داشت و پذیرفت... خطاهای اصلاح طلبان معلوم است، من اسم اینها را در همین بی.بی.سی گفتم. گفتم که ما دو نوع ارتجاع داریم: ارتجاع عریان و ارتجاع روشنفکری پنهان. اینها که ارتجاع پنهان هستند [در واقع] استمرار طلب هستند. و اسم "استمرار طلب" را من روی اینها در اپوزیسیون گذاشته ام. بنابراین، انتقاد ما به اینها واضح است. ما از موضع مسالمت پیش نمی آئیم، انتقاد ها را داریم، [اما] هر کسی هم که از این تونل گذشت، سعی می کنیم با پیشانی باز بیاید و مورد شماتت قرار نگیرد و همکاری بکند.

نگاهی به بیانیۀ رفراندوم

فريبرز فرشيم

ظرف چند روز گذشته شاهد مناظرۀ دو تن از فعالان عرصۀ مبارزه برای عبور از رژیم اسلامی کنونی و ایجاد نظامی سکولار دموکراتیک در ایران (مهندس شريعتمداری و دکتر نوری علا) بودیم. قبل از این که به نقد مواضع فکری و سیاسی مناظره کنندگان بپردازم، خواهم کوشید نگاهی به کلیت موضوع چیستی مبارزه و هدف آن بیاندازم، چرا که طرح بیانیۀ رفراندوم، از جهات تاکتیکی و استراتژیکی، مرحله‌ای بسیار مهم برای پیروزی در فرایند مبارزه است. زاویۀ نگاهی که در این جا به موضوع مبارزه خواهم گشود، به گمان من، اگر حتی به اندازۀ کافی درست نباشد، دست کم، چشم اندازی واقع‌گرایانه از چنین موضوعی را به نمایش می‌گذارد.

ااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا