چهارشنبه 22 و پنج شنبه 23 دی 1395 ـ  11 و 12 ژانويه 2017

پيمان نامهء عصر نو

پيوند به سايت ها و وبلاگ های ديگر سکولار دموکرات>>>                       دعوت به مطالعه و امضای بیانیهء جدایی کامل حکومت و مذهب در ایران>>>

تأسيس: 14 امرداد 1392

جستجو در سايت

تماس با سردبير

آرشيو صفحات اول سايت

آرشيو کلی مقالات  

آرشيو بر حسب نام نويسندگان

بيانيه های سازمان های ديگر

فهرست مقالاتی درباره مفاهيم

ويدئوهای آموزشی

ای ميل:

iranian.sdmcc@gmail.com

سردبير: اسماعيل نوری علا  

1. ما با مذهب و عقيدهء هيچکس سر دعوا نداريم اما حضور مذهب و ايدئولوژی هيچکس را در قانون اساسی و نهادهای حکومتی  نمی پذيريم.

2. همچنين، از آنجا که حکومت اسلامی مسلط  بر ايران را قابل اصلاح و حتی قانونی نمی دانيم، طبعاً، در خارج کشور، از آن مطالبه ای هم نداريم؛

3. و به همين دليل می توان انتظار داشت که  نام هيچ يک از هواداران جنبش در زير نامه هائی که خطاب به گردانندگان رژيم نوشته می شوند ديده نشود.

4. اما، در عين حال، ما از همهء مطالبات بر حق هموطنان اسير خود در داخل از غاصبان حکومت مسلط بر کشورمان حمايت می کنيم.

5. آنچه دراين سايت اختصاصی و غير خبری منتشر می شود يا در موافقت با سکولار دموکراسی است (مثل نوشته های انحلال طلبان و مخالفان حکومت اسلامی) و يا در مخالفت با آن (مثل نوشته های اصلاح طلبان، که با نوار توضيحی مشخص می شوند) و يا مسائل را بصورت جدی و طنر از ديدگاه سکولار دموکرات مطرح می کند. در همه حال اصولی که در صدر اين صفحه آمده و نيز در پيمان نامهء عصر نو منعکس اند، راهنمای ما محسوب می شوند.

6. انتخاب مقالات وارده و برگرفته از منابع مختلف، و همچنين انتخاب تيتر مناسبی برای آنها  با سردبير است.

7. به احترام جمهوريت، در اين پايگاه، هر کجا سخن از حکومت مسلط  بر ايران پيش آيد، واژهء جمهوری به حکومت يا رژيم  تبديل می شود.

اعلاميهء جهانی حقوق بشر

و پيوند به يک ويدئو

هاشمی، در حال شنا، بعلت آلودگی هوای تهران در گذشت!

با وجود آن که وزیر بهداشت از غفلت تیم پزشکی در همراهی با اکبر هاشمی رفسنجانی سخن گفته است، اما به دلیل محرمانه تلقی شدن مسایل مربوط به وضعیت سلامت مقامات رده اول نظام حکومت اسلامی، مشخص نیست که آیا چنین امکانی به واقع موجود است و آیا این بازیگر پرنفوذ فضای سیاست ایران، خود از در اختیار داشتن این امکان امتناع کرده است. او تنها در جایی از خاطراتش نوشته است: "دیشب در خواب دچار کابوس شدم، ولی کوتاه بود. سنگینی حیوانی را روی بدنم احساس می‌کردم و نمی‌توانستم تکان بخورم. با ذکر خدا و استعاذه رفع شد. بی‌سابقه نیست. بارها نظیر این حالت برایم پیش آمده است.

سکولاریسم با قتل هابیل توسط قابیل متولد شد!

کمال صادقی - در سايت خبرگزاری دولتی مهر

پيشگفتار سايت جنبش سکولار دموکراسی: حکومت اسلامی مسلط بر وطن مان بخوبی می داند که معارض، و حتی بگوئيم دشمنِ، اصلی اش حکومتی است که از دل جنبش سکولار دموکراسی ايران، که مکتبی سياسی است و ربطی به فلسفه های مادی گرا ندارد، زاده می شود... در نتيجه، در تمام سال های برقراری حکومت مذهبی در ايران، و بخصوص در دههء اخير که طی آن سکولاريسم سياسی و دموکرات جای خود را در اذهان ملت ايران باز کرده است، اين حکومت کوشيده تا مردم را از سکولاريسم سياسی بترساند و، با زدودن ماهيت سياسی اين نوع سکولاريسم، آن را خطری برای اهل ايمان به عالم غيب معرفی کند و به مردم بگويد که حاميان جنبش سکولار دموکراسی در پی برافکندن ايمان و دين و مذهب شما هستند. محتوای پريشان مقاله ای که می خوانيد در راستای همين سياست تنظيم شده است.

() سفرِ پاییز نود و پنج

پرستو فروهر

توضیح کوتاهی در پیش‌درآمد متن: حتی پیدا کردن یک عنوان مناسب برای این نوشته سخت بود! آن سه نقطه‌ء بالا جای واژه‌ء گزارش آمده‌، تا حساسیت قاضی رسیدگی‌ کننده به پرونده‌ء اتهام‌های من در دادسرای اوین برانگیخته نشود! واژه‌ی گزارش، بر اساس برداشت‌های (بینامتنیِ) من از گفته‌های او، به حوزه‌ی اتهام ‌برانگیز و مورد سوء استفاده‌ء دشمنان تعلق دارد. اگرچه به نظرم دامنه‌ء حساسیت وی به واژه‌ها آنقدر گسترده است که اگر خود را موظف به آن کنم به لکنت زبان دچار خواهم شد، اما از سر خود داری و خوش ‌بینی ذاتی‌ام، که در این روزگار تیره و خوف‌آور با سماجت سعی در حفظ‌ آن دارم، سعی کردم در این نوشته از کاربرد واژه‌های سه نقطه‌ای و تعبیرهای اتهام ‌برانگیز پرهیز کنم.

کارنامهء یک سالهء بر جام: باد در دست!

جمشید اسدی

کارنامهء قرارداد برجام در مورد پرونده هسته‌ای و برداشتن تحریم ها یک ساله است. برجام اقتصاد کشور را از سراشیبی پر هزینهء دوران ریاست احمدی نژاد رهانید. این اما پیشرفت نیست. کافی هم نیست. حسن روحانی وعده داده بود که در پی برجام و رهایی از تحریم‌های بین‌المللی، سرمایه‌های ایرانی و خارجی به کشور سرازیر می‌شود و تولید به راه می‌افتد. پس از یک سال، چنین نشد و اقتصاد ایران همچنان از توان خود به دور مانده است. چرا؟ چون ریشه بیماری اقتصاد ایران در تحریم شورای امنیت سازمان ملل نبود که قرارداد برجام درمان آن باشد!

فدوی با مدیریت جدید!

حمیدرضا رحیمی

فدوی سرانجام بر این شده است که اندرز جدّ اعلای خود، عبید زاکانی، رضوان الله علیه، را به کار بسته و برود "مسخرگی و مطربی"  آموزد و "سگ از چنبر برهاند" بلکه اندکی جبران مافات کند. فلذا، برای دست گرمی، عجالتاً از فال هفتگی آغاز می کند. افزون بر این، فال قهوه و ورق هم می گیرد؛ جن گیری، کف بینی و رمّالی و سرکتاب نیز باز می کند؛ هم چنین انواع ادعیه، به ویژه دعای جوشن کبیر، را هم می خواند و گرمی بخش سفره های گوناگون شما، از جمله فرهء ابـوالفضل(ع)، بویژه در لس آنجلس، نیز تواند بود. برای کسب آگاهی بیشتر از سایر خدمات فدوی در این عرصه، لطفا ً با تلفن رایگان او تماس بگيرند. التماس دعا. و اما فال این هفته...

نگاهی تحليلی به عواقب مرگ اکبر هاشمی رفسنجانی

حزب سکولار دموکرات ايرانيان

مرگ رفسنجانی در پی سلسله ای از مرگ های همشکل و در فواصل اندک روحانيون به اصطلاح معتدل رخ داده است. اما اينکه او را مرگ طبيعی در ربوده و يا به امر خامنه ای و يا تصميم سران سپاه به حيات اش خاتمه داده اند چيزی را در اين وضعيت عوض نمی کند. مسلم آن است که رفسنجانی مرده و خامنه ای زنده مانده است. اما اين خامنه ای ديگر همان شيادی نيست که از پله های رفسنجانی بالا رفته و سپس، بقول تخته نرد بازان، به او دو برگرد زده است. او، بقول خودش، همان بال کبوتر رژيم است که بر اثر نابودی آن بال ديگر از قدرت به پرواز در آوردن پيکر رژيم عاجز شده است.

آیا رفسنجانی می تواند در گورخود آرام بخوابد؟!

تقی روزبه

می توان رفتار و مشی سیاسی رفسنجانی را هم چون وزنه تعادل بخش در حفظ نظام  و دورکردن خطر خلاصه کرد. و در مواقعی هم که قدرت او در بالا به چالش گرفته می شد با مانور و نزدیک و دورشدن به  این یا آن جناح و نیز با مراجعه به  آراءعمومی سعی می کرد وزن خود در قدرت را افزایش دهد. بهمین دلیل نقش او معمولا در مواقع بحران و خطربهم خوردن تعادل نظام بیشترمی شد. نگاهی به نقش او در فرازها و بحران های مهمی که نظام با آن مواجه می شد دلالت برهمین واقعیت دارد.

آدرس غلط خامنه‌ای

همن سیدی

خامنه‌ای ادعا کرده که اگر ایران در سوریه دخالت نمی‌کرد، می‌بایست در تهران و خراسان و اصفهان با بدخواهان و فتنه‌گران که دستمایه‌ء دشمنی آمریکا و صهیونیسم هستند، می‌جنگید. تحریف تاریخ در حکومت اسلامی قدمتی طولانی دارند اما این اولین بار است که تاریخ زنده، یعنی تاریخ چند سال گذشته، هم تحریف می‌شود. در چند نگاه کوتاه به رویدادهای چند سال گذشته جهان عرب و سوریه می‌پردازیم تا هم ابعاد دروغ و تحریف روشن شود و هم این سوال مطرح شود کسانی که رویدادهای تاریخ زنده را تحریف می‌کنند چطور می‌توان به روایت تاریخ هزار و چندصد سال پیش شان اعتماد کرد؟

خطرات و امیدها برای آینده ایران

اسماعيل نوری علا

گفتگوگر: سعيد بهبهانی از تلويزيون ميهن

فايل تصويری    فايل صوتی

فساد درون نظام، انتخاب ترامپ و نقش اپوزیسیون

حسن اعتمادی

گفتگوگر: سعيد بهبهانی از تلويزيون ميهن

فايل تصويری    فايل صوتی

 17 دی، روز برداشت متدینین از یک نظام بی‌دین!

احمد علم الهدی، جوش می زند!

خبرگزاری ایسنا: بمناسبت سالگزد 17 دی و روز کشف حجاب، احمد علم‌الهدی، در خطبه‌های نماز جمعه مشهد، گفت: در روز 17 دی کشف حجاب اجباری رضاخانی در کشور شروع شد، امروز 17 دی است و مصادف با سالروز کشف حجاب اجباری رضاخان است و آن روز برداشت متدینین از نظام حکومتی یک نظام بی‌دین و دشمن اسلام و قرآن بود... رضاخان یک نوکر حلقه به گوش و چکمه به پای انگلیسی بود و اصل سیاست متعلق به انگلیس بود؛ ابتدا آمدند سراغ حجاب دختران ما و سپس چادر زنان را مدنظر قرار دادند. آیا فقط منظور توسعه فحشا و بی بندوباری بود و یا هدف بالاتری را مدنظر داشتند؟.. دشمن می‌خواهد با توسعهء بی‌حجابی این میدان را تخلیه کند، الگوها و نمادهایی که از دروازهء غرب به عنوان مدل تازه وارد کشور می‌شود و شوهای لباسی که دشمنان خدا تشکیل می‌دهند و موارد فسق و فجوری که به دست وابستگان غربی انجام می‌شود برای تهی کردن کشور از نیروی انسانی است.

لطفاً برجام را حفظ کنید!

نامهء مدافعان حکومت اسلامی به ترامپ

شماری از ایرانیان مقیم خارج از ایران، که در میان آنان اساتید دانشگاه‌های آمریکا، نویسندگان، کارآفرینان و هنرمندان حضور دارند، طی نامهء سرگشاده ای از دونالد ترامپ خواستند که دیپلماسی را بر تحریم و جنگ در مذاکرات با ایران ترجیح دهد و به توافق گروه پنج به‌علاوه یک با ایران پایبند بماند. امضاء کنندگان این نامه تصریح کرده‌اند که وقتی گروه کشورهای 1+5 توانست با ایران به توافق جامع و نهایی برسدن، آنها که خود را جمعی از ایرانیان آمریکا، از دانشگاهیان، هنرمندان، صاحبان کسب و کار تا فعالین حقوق بشر و طرفداران دمکراسی نامیده‌اند، نفسی راحت کشیده اند. ارواند آبراهمیان (استاد دانشگاه شهر نیویورک)، عبدالعلی بازرگان (نویسنده و معمار)، فریده فرهی (استادیار دانشگاه هاوایی)، احمد کریمی حکاک (استاد دانشگاه مریلند)، آصف بیات، فیروزه دوما، مازیار جبرانی (کمدین)، شهره آغداشلو (هنرپیشه)، شیرین نشاط (هنرمند)،تریتا پارسی (لابی گر)، احمد کیارستمی (مدیر عامل شرکت کوانتوم)، اعظم علی (آهنگساز) و کامران الهیان (کارآفرین و مدیر عامل گلوبال کاتالیست فاندیشن) از جمله امضاکنندگان این نامه که به امضای سی و هفت تن رسیده ‌است هستند.

من وطن فروشم و خائن!

شايان آريا

پس از انتشار نامه سى تن از فعالان سياسى به رئيس جمهور منتخب آمريكا، آقاى دانلد ترامپ، رژيم اسلامى و عوامل اش از هر سو وحشت كرده و با حمله به امضاء كنندگان آن نامه تا توانستند تاختند و به تبعييت از صدا و سيماى جمهورى اسلامى آنان را وطن فروش و خائن ناميدند. اينجانب به عنوان يكى از امضاء كنندگان آن نامهء سی نفره به رئيس جمهور منتخب آمريكا، آقاى دانلد ترامپ، جهت راحت شدن خيال منتقدين و روشن كردن موضع خودم رسما اعلام می‌كنم... در نظامى كه باطل جاى حق، دروغ جاى راستى، خيانت جاى خدمت، وقاحت جاى نجابت، فقاهت جاى عقلانييت، جهل جاى دانش، و ارازل و اوباش جاى فرهيختگان و بزرگان نشسته اند، چه جاى شگفتى است كه من و امثال من نيز وطن فروش و خائن خطاب شويم؟ و آنان كه در اين همه و بسيار بيشتر از اين رذالت ها و خيانتها مستقيم و غير مستقيم دست داشته و به آنها رضا داده اند وطن پرست و خادم و دلسوز مردم خطاب شوند؟

 

2016 ـ Iranian Secular Democracy Movement - iraniansdm@gmail.com - Fax: 509-352-9630

00000000000000000000000000