دوشنبه 25 و سه شنبه 26 ارديبهشت 1396 ـ  15 و 16 مه 2017

پيمان نامهء عصر نو

شمارهء اول نشريهء گيتی مداری، فصلنامهء حزب سکولار دموکرات ايرانيان،  منتشر شد >>>

پيوند به سايت ها و وبلاگ های ديگر سکولار دموکرات>>>                       دعوت به مطالعه و امضای بیانیهء جدایی کامل حکومت و مذهب در ایران>>>

تأسيس: 14 امرداد 1392

جستجو در سايت

تماس با سردبير

آرشيو صفحات اول سايت

آرشيو کلی مقالات  

آرشيو بر حسب نام نويسندگان

بيانيه های سازمان های ديگر

فهرست مقالاتی درباره مفاهيم

ويدئوهای آموزشی

ای ميل:

iranian.sdmcc@gmail.com

سردبير: اسماعيل نوری علا  

1. ما با مذهب و عقيدهء هيچکس سر دعوا نداريم اما حضور مذهب و ايدئولوژی هيچکس را در قانون اساسی و نهادهای حکومتی  نمی پذيريم.

2. همچنين، از آنجا که حکومت اسلامی مسلط  بر ايران را قابل اصلاح و حتی قانونی نمی دانيم، طبعاً، در خارج کشور، از آن مطالبه ای هم نداريم؛

3. و به همين دليل می توان انتظار داشت که  نام هيچ يک از هواداران جنبش در زير نامه هائی که خطاب به گردانندگان رژيم نوشته می شوند ديده نشود.

4. اما، در عين حال، ما از همهء مطالبات بر حق هموطنان اسير خود در داخل از غاصبان حکومت مسلط بر کشورمان حمايت می کنيم.

5. آنچه دراين سايت اختصاصی و غير خبری منتشر می شود يا در موافقت با سکولار دموکراسی است (مثل نوشته های انحلال طلبان و مخالفان حکومت اسلامی) و يا در مخالفت با آن (مثل نوشته های اصلاح طلبان، که با نوار توضيحی مشخص می شوند) و يا مسائل را بصورت جدی و طنر از ديدگاه سکولار دموکرات مطرح می کند. در همه حال اصولی که در صدر اين صفحه آمده و نيز در پيمان نامهء عصر نو منعکس اند، راهنمای ما محسوب می شوند.

6. انتخاب مقالات وارده و برگرفته از منابع مختلف، و همچنين انتخاب تيتر مناسبی برای آنها  با سردبير است.

7. به احترام جمهوريت، در اين پايگاه، هر کجا سخن از حکومت مسلط  بر ايران پيش آيد، واژهء جمهوری به حکومت يا رژيم  تبديل می شود.

اعلاميهء جهانی حقوق بشر

و پيوند به يک ويدئو

تبعیض دولتی

حمیدرضا رحیمی

...واقعاً  که حضرات حق فدوی را سال هاست که بی اجازه میل می فرمایند و یک سطل آب کُر هم روش!.. در توضیح بیشتر عرض می کند که در خبرها آمده بود که حضرت آقا(ضپ)، شیهه کشان فرموده است که: در ایران دولت‌ها تاثیری ندارند. (العربیه) و نيز: مهم نيست به چه کسی رأی می دهيم؛ مهم اين است که همه بيايند خوانندگان محترم ضد انقلاب شاهدند که فدوی بارها همین مطلب را شدیداً عنوان کرده است، لکن چه کند که نه ریش دارد و نه پُرستات!..

سیرک انتخابات
مسعود نقره کار ، محمدرضا روحانی و منوچهر یزدیان
در برنامه ای از سعيد بهبهانی

انتخابات حکومتی و سخنان خامنه ای در این زمینه

حسن اعتمادی و جمشید اسدی

در برنامهء تفسیر خبر چهار به میزبانی جمشید چالنگی

واژه خانه: زاده شدن حکومت از دل حاکميت

اسماعيل نوری علا

در برنامهء نگاه بمديريت عليرضا ميبدی

فايل تصويری        فايل صوتی         دانلود

اگر کسی بخواهد قیام کند، سیلی می‌خورد!

امام چهاردهم، علی خامنه‌ای!

راديو زمانه: علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در سخنانی که در دانشکده افسری امام حسین ایراد کرد، نسبت به وقوع آشوب و فتنه در انتخابات ریاست جمهوری ایران هشدار داد. او احتمال داد که اگر مردم نافرمانی کنند، دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به ضرر نظام تمام شود. خامنه‌ای به صراحت اعلام کرد که: اگر کسی علیه امنیت کشور قیام کند، قطعاً سیلی خواهد خورد. مسئله‌ امنیت و آرامش در انتخابات بسیار مهم است. مسئولان - از قوهء‌ قضائیه، از نیروی انتظامی، از وزارت کشور و بقیه - همه باید مراقبت کنند امنیت حفظ شود. ااو همچنین به کاندیداهای انتخابات توصیه کرد امنیت ملی و آرامش را حفظ کنند و مراقب باشند گسل‌های اعتقادی، جغرافیایی، زبانی و قومی را در کشور تحریک نکنند. خامنه‌ای دربارهء شرکت مردم در انتخابات نیز گفت: مهم نیست به چه کسی رأی می‌دهیم، مهم این است که همه بیایند و باشند و نشان بدهند که حاضرند از اسلام و جمهوری اسلامی دفاع کنند.

شماره مخصوص تهاجم فرهنگی غرب

(و البته تأثیرات آن در رفتار بزرگان و روند انتخابات ما!)

مسئولان مومن و متدین مملکت همواره از تاثیر فرهنگ استکباری و تهاجم فرهنگی غرب پدر سوختهء بی پدر و مادر بر فرهنگ پاک و پاستوریزه حکومت مقدس اسلامی می گویند و مردم را، که همان امت باشند، از تماشای شبکه های ماهواره ای و ورود به شبکه های مجازی بر حذر می دارند تا بی تربیت نشوند. اما اگر با نظری باريک بين به صحنهء ايران اسلام زده نگاه کنيم می بينيم که دامنهء اين تأثيرات بسا بيتر از آن است که می پنداريم. بدين لحاظ مطالب اين هفته را کلاً به اين موضوع اختصاص داده ايم.

چرا دیکتاتوری ها انتخابات برگزار می کنند؟

احمد تاج الدینی

با آنکه همهء مقدرات کشور در نظام های استبدادی در دست یک فرد و یا یک نهاد ویژه متمرکز می شود، و ارادهء رهبر در همه جا به اجرا در می آید، با این حال همهء این نظام ها انتخابات برگزار می کنند و دارای مجالس قانونگذاری هم هستند. این انتخابات ها چه معنایی می تواند داشته باشند؟.. مهمترین دلیل برگزاری این انتخابات ها آن است که عمر رژیم استبدای را طولانی تر می کنند. دیکتاتورها در این انتخابات ها موفق می شوند بعضی از سران اپوزیسیون را بخرند و برای ادامهء حیات خود مشروعیتی دست و پا کنند. این انتخابات ها همچنین یک فرصت استثنایی به دیکتاتور می دهند تا از وضعیت مخالفان یک ارزیابی دقیق تری به عمل آورد.

وقتی برق قطع می شود

هنا رياحی

وقتی برق قطع می شود و چراقی نیست که خانه های آبادان را روشن سازد تنها شعله های آتش پالایشگاه نفت است که در شب می درخشند و نوری بر خانه ها می افکند... امروز در یک سخنرانی در مورد شهر آبادان و سرنوشت پیدایش نفت و وجود پالایشگاه توسط پروفسور جوان دانمارکی در دانشگاه کپنهاک شرکت داشتم. باید آنجا می بودید تا بر سرگزشت این شهر می گریستید. همچنان که به سخنرانی بسیار جزاب (روی کامپيوترم حرف زال ندارم) ایشان گوش می کردم وضعیت آن را زیاد دور از بقیهء ایران نمی دیدم.>>>

افسانهء دموکراسی اسلامی با حذف سکولارها آغاز شد

سام قندچی 

در آستانهء انتخابات ریاست جمهوری امسال، و پس از چهار سال دولت آقای حسن روحانی، بحث در مورد دموکراسی در کانون توجه ایرانیان قرار گرفته است. برخی می پرسند که اصلاً "آیا مردم ایران برای دموکراسی آمادگی دارند"؟ البته شکی نیست که برای آنهایی که بیش از یک قرن است برای دموکراسی سکولار در ایران تلاش کرده اند، "دموکراسی سکولار نه پایان که آغاز کار است". اما در واقع، دموکراسی در ایران، بعد از انقلاب پنجاه و هفت، با افسانه "دموکراسی اسلامی،" تحریف شد، چرا که اسلامی بودن، نفی پلورالیسم است... در انتخابات نخستین مجلس جمهوری اسلامی، تنها کاندیدای سکولار که توانست از همه موانع عبور کند و برای مجلس انتخاب شود، زنده یاد عبدالرحمن قاسملو بود، اما شخصاً آیت الله خمینی از ورود او به مجلس ممانعت به عمل آورد، و آن آغازی شد برای حذف سکولارها از هر سه قوه قدرت در ایران.

به جنایتکار تر رأی ندهید، به جنایتکار رای بدهید!

)در معنای نوعی از "اصلاح طلبی"(

مسعود نقره کار

کاربُردِ تاکتیکِ روانی- تبلیغیِ هراس آفرینی و ارعاب برای تحریک بخشی از مردم و تلقین به آنان برای حضور در "انتخابات" یعنی تاکتیک اصلاح طلبیِ ایرانی. اصلاح طلبان این سیاست را در همۀ "انتخابات" ها و دهه هاست تبلیغ کرده اند: اگر در انتخابات شرکت نکنید و به کاندید مورد نظرما رای ندهید ایران در معرض خطر تجزیه و جنگ داخلی قرارخواهد گرفت، بیگانگان به ایران حمله خواهند کرد، مجاهدین و سلطنت طلبان تقویت خواهند شد، مشکلات و بحران های اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی حل نخواهند شد، سرکوب و شکنجه و کشتار ادامه خواهد یافت، پس: به رئیسی جنایتکار رأی ندهید، به رئیس جمهوری رای بدهید که پورمحمدی جنایتکارتر را به دادگستری در میهنمان برگزیده است!

رهیافت اصلاح طلبانه یا رهیافت حقارت؟

پایا راستگونیا

کسانی که معتقد به تاثیر گذاری چنین فرایندی با نام انتخابات هستند و به گره گشایی آن در مسیر حاکمیت ملت و اصلاح امور باورمندند، در پرتو یک نگاه کلان و ارزیابی فرانگرانه تاریخی در واقع شعور خود و مردم را به شدت تحقیر کرده اند. چرا که اگر به سادگی اینگونه فرض بگیریم که در این سی و هشت سال عمر نظام کنونی آنگونه که آنها مدعی هستند "انتخابات واقعی و موثری وجود داشته است" باید متعجب و شگفت زده نتیجه بگیریم در برآیند کلی از کارنامهء این انتخابات ها، مردم در تمام این مدت به بدتر و وخیم تر شدن وضعیت سیاسی و اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی و قهقرا و فروپاشی مستمر امورات کشور خویش رأی داده اند.

جنبش اصلاح طلبی حکومت اسلامی را باز تولید می کند

گفتگو با کامران متین

گفتگوگر: مریم حسین‌خواه

غیرممکن است که بخواهید حقوق بشر و دموکراسی سیاسی را در ایران محقق کنید اما قانون اساسی را از حوزه‌ی تغییر خارج بدانید... در نتیجه، وقتی به اين مسأله اصلاً ن‌پرداخته نمی شود، یا در شکل فعلی نگه‌اش می‌دارد، خواسته یا ناخواسته به بازتولید وضع موجود دامن خواهد زد. بخشی از توانایی حکومت اسلامی در بازتولید خودش، حتی در دوران‌هایی که بحران‌های شدیدی گریبان‌گیرش بوده، این است که می‌تواند مسأله‌ی اصلاح در چارچوب حکومت اسلامی را برتابد و حتی از آن برای بازتولید خود استفاده کند، و در نتیجه مبارزاتی که در این چارچوب قرار می‌گیرند حد خیلی خاصی خواهند داشت، و نمی‌توانند از آن جلوتر بروند. کارنامه‌ء سیاسی اصلاح‌طلبانِ حکومتی شاهد این مدعا است.

2017 ـ Iranian Secular Democracy Movement - iraniansdm@gmail.com - Fax: 509-352-9630

00000000000000000000000000