4 جمعه 11 تا يک شنبه 13 تير 1395 ـ  1 تا 3 ماه ژوئيه 2016

دعوتی عام به گردهمآئی بزرگ سکولار دموکرات های ايران در هامبورگ>>>

گفتگو با حسن اعتمادی، رئيس کميتهء برگزاری کنگره:   فايل ويدئوئی           فايل صوتی

 

جستجو در سايت

تماس با سردبير

آرشيو صفحات اول سايت

آرشيو کلی مقالات  

آرشيو بر حسب نام نويسندگان

بيانيه های سازمان های ديگر

گنجينهء سکولاريسم نو

ويدئوهای آموزشی

1. ما با مذهب و عقيدهء هيچکس سر دعوا نداريم اما حضور مذهب و ايدئولوژی هيچکس را در قانون اساسی و نهادهای حکومتی  نمی پذيريم.

2. همچنين، از آنجا که حکومت اسلامی مسلط  بر ايران را قابل اصلاح و حتی قانونی نمی دانيم، طبعاً، در خارج کشور، از آن مطالبه ای هم نداريم؛

3. و به همين دليل قرار نيست  نام هيچ يک از اعضاء جنبش در زير نامه هائی که خطاب به گردانندگان رژيم نوشته می شوند ديده شود.

4. اما، در عين حال، ما از همهء مطالبات بر حق هموطنان اسير خود در داخل از غاصبان حکومت مسلط بر کشورمان حمايت می کنيم.

5. آنچه دراين سايت اختصاصی و غيرلخبری منتشر می شود يا در موافقت با سکولار دموکراسی است (مثل نوشته های انحلال طلبان و مخالفان حکومت اسلامی) و يا در مخالفت با آن (مثل نوشته های اصلاح طلبان، که با نوار توضيحی مشخص می شوند) و يا مسائل را بصورت جدی و طنر از ديدگاه سکولار دموکرات مطرح می کند. در همه حال اصولی که در صدر اين صفحه آمده و نيز در پيمان نامهء عصر نو منعکس اند، راهنمای ما محسوب می شوند.

6. انتخاب مقالات وارده و برگرفته از منابع مختلف، و همچنين تيتر مناسبی برای آنها  با سردبير است.

7. در اين پايگاه، به احترام جمهوريت، هر کجا سخن از حکومت

 مسلط  بر ايران پيش آيد، واژهء جمهوری به حکومت يا رژيم  تبديل می شود.

سردبير: اسماعيل نوری علا  

تأسيس: 14 امرداد 1392

پيمان نامهء عصر نو

نهاد هماهنگی جنبش

اساسنامه

هيئت دبيران

ای ميل:

iranian.sdmcc@gmail.com

اعلاميهء جهانی حقوق بشر

و پيوند به يک ويدئو

به قلم حميد شوک

مذهب زاده ها، دشمن عظیم زاده ها

بهنام چنگائی

رئیس اتحادیه کارگران آزاد ایران جعفر عظیم زاده، این کارگر از جان گذشته و در بندِ ستم و سرکوب ساختار خودکامه مافیائی ـ ولائی "62 روز اعتصاب غذای" خود را با جانکاهی و تا پای مرگ پشت سر نهاده است. او بیش از آنچه که باورش رود در این نبرد مرگ و زندگی، و تنها برای دریافت حقوق انسانی ـ کارگری، در کام درندگان ضد بشری نظام الهی بی دادرس و بی پناه گشته و دچار می باشد. با این وجود همچنان جوانمرد و استوار در برابر کل نظام فاسد و چپاولگر، و "دستگاه قضای بی آبروی نظام" تنها مانده است. جای گمان ندارد که هر یک از ما با هر دیدگاهی که دارد در برابر سرنوشت او و اهداف انسانی ـ اجتماعی ـ کارگری اش مسئول می باشد.

روشنفکر، پايگاهی نوين برای انديشه های سکولار دموکرات

اخيراً يک سايت سکولار دموکرات جديد بر روی اينترنت آغاز بکار کرده که قصد دارد جلوه های روشنفکری سکولار دموکراسی براب جامعهء فکور ايرانی برجسته کند. دوستان ما در اين نشريه در مورد کار خود چنين نوشته اند: تارنمای روشنفکر مکانی است برای ژرف اندیشیدن بدون چارچوب های ناشی از سنت های مبتنی بر اراده قدرتمندان و دینکاران. هیچ امری از نگاه ما دارای تقدس نبوده، جز ساحت آزادی و کرامت انسان. ما بر این باوریم که روشنفکر، نویسنده، روزنامه نگار و اهل فرهنگ و هنر، در هیچ چارچوبی با خطوط قرمز جای نمی گیرند و اساسا نمی توان اندیشیدن و آزادی بیان را به بهانه هایی چون امور مقدس، محدود و به چالش کشید. اما آنچه مسلم است سایت روشنفکر تمام تلاش خود را خواهد کرد تا با زبان دانش و رسانه، مطالبی مفید و کاربردی، در حوزه علوم انسانی، تولید و گردآوری کند. روشنفکر به هیچ نهاد، سازمان و یا دولتی، وابستگی نداشته و تنها کوشش خواهد کرد تا به بسط حقایق و درست اندیشیدن کمک کند. پیشاپیش از  همکاری، ارسال مقاله و گزارش، از سوی روشنفکران، نویسندگان و روزنامه نگاران میهن مان، استقبال می کنیم. لطفا برای ارسال مقاله، از جی- میل زیر استفاده نمایید: roshanfekr.web@gmail.com

آدرس سايت روشنفکر چنين است: https://roshanfekr.org

آغاز بکار تالار گفتگوی سکولار دموکراسی

https://isdforums.org/

بر اساس خواست برخی از پشتيبانان جنبش سکولار دموکراسی ايران، و به همت دوست جوان جنبش، آقای آريو شهبانی، يک تالار گفتگوی اينترنتی (فوروم)، اختصاص يافته به مباحث مربوط به سکولار دموکراسی، از اين هفته آغاز بکار کرده است. علاقمندان شراکت در اين مباحث و مناظره ها می توانند، با اسم حقيقی يا نام مستعار خود، در اين تالار ثبت نام کرده و از يکسو هر مبحث و عنوانی را که برای بحث مناسب بدانند پيشنهاد نمايند و، از سوی ديگر، در بحث های مختلفی که زير عناوين گوناگون عرضه می شوند شرکت نموده و اظهار نظر کنند. هر کدام از بحث ها که به نتيجهء روشن و مشخصی برسند بصورت مطلبی منسجم در سايت جنبش منعکس شده و در شمار اسناد توايد شده بوسيلهء کنشگران پشتيبان جنبش سکولار دموکراسی به ثبت خواهند رسيد. اميدواريم که، بخصوص نسل جوان ايرانی که سازنده و دارندهء آيندهء ايران است، با استقبال از، و شرکت در اين مباحث، به غنای نظری و عملی مبارزات آزاديخواهانه، دموکرات و سکولار مردم ايران کمک کند.

تفاوت جک لو با حاج صفدر!

و چند ملاحظهء ديگر

ممکن است خیلی ها اشکال کنند که چرا یک آدم تحصیل کرده و اقتصاد دان و با تجربه مثل آقای جک لو، رئیس صندوق توسعهء ملی امريکا حقوق اش کمتر از موجودی مثل حاجی صفدر حسینی، رئیس صندوق توسعهء ملی خودمان است! جواب این مسئله بسیار ساده است. مخارج آقای جک لو در مقایسه با هزینهء زندگی امثال مدیران ما بسیار پائین است! جک لو آمریکایی است و در آمریکا خانه و زندگی دارد و بچه هایش هم در آمریکا زندگی و تحصیل می کنند و نیازی ندارد تا برای خرید خانه و ویلا و ملک در آمریکا، و یا سرمایه گذاری در ینگه دنیا، و یا برای پرداخت هزینهء تحصیل فرزندان اش در کالج های آمریکایی از بازار آزاد دلار خریداری و به خارج بفرستد! در حالی که به گفتهء خود مسئولین حکومت اسلامی فقط در انگلستان بیش از سه هزار آقازاده (بچه های مدیران مملکت!) مشعول تحصیل (عشق و حال پنهان!) هستند و بیش از همین تعداد هم در آمریکا و کانادا اوقات شریف خود را می گذرانند! و مدیران پاک دست (اختلاسی ها) مجبور به دریافت حقوق های کلان به منطور تامین هزینه های دختر بازی فرزندان شان در بلاد کفر می باشند!!

فیش های حقوقی و رقابت جناحین حکومتی

رضا وضعی

دستمزدهای چند ده میلیونی که از چندین ماه یا سال پیش توسط رسانه های داخلی افشا شد، این روز ها به خبرسازترین موضوعات پیرامون دولت حسن روحانی تبدیل شده است. رسانه های اصول گرا در هفته های گذشته فیش های حقوقی از مدیران ارشد حکومتی را انتشار دادند، که نشان دهندهء حقوق چند ده میلیونی و یا حتی چند صد میلیونی مدیران اداره ها، نهادها و بنیادهای حکومتی است. بدنبال انتشار اين خبر ها، حکومت چنان به تکاپو افتاده که رئیس قوه قضائی کشور وارد میدان شد و ضمن انتقاد از حقوق های مدیران خواستار دخلات بازرسان کل کشور شده است. خود آقای حسن روحانی نیز دستور رسیدگی ویژه به این پرونده ها را داده است؛ اما...

از دغدغه های رهبری

حمیدرضا رحیمی

به گزارش بی.بی.سی، مدیر عامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ایران گفته است که وضعیت اسباب ‌بازی در کشور را نگران‌ کننده است و خواهان جمع‌ آوری اسباب‌ بازی‌هایی شده که ذهنیت کودکان را به خطر می‌اندازد! فدوی ابتدا پنداشت که عبارت بالا ساخته و پرداختهء برادر مذکور است، لکن ادامهء خبر بشرح زیر، سر از بیت مقام معظم رهبری(ضپ) در آورد: علی(ع) رضا (ع) حاجیان‌ زاده، مدیر عامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان توضيح داد که: "مقولهء اسباب ‌بازی" یکی از دغدغه‌های آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران است! و بدين ترتيب دیگر برای فدوی هیچ تردیدی نماند که معظم له کاملاً بیکار، و جز بازی با انگشت  بیست و یکم مبارک، مشغلهء دیگری بعنوان اسباب بازی ندارد!

ایرانیان چقدر دروغ می‌گویند و چرا؟

مجید محمدی

اکثریت ایرانیان دروغ‌گو هستند چون دروغ ‌گویی یک ضرورت زندگی است و این را افراد از سنین رفتن به مدرسه می‌آموزند. پدران و مادران حدود 95 درصد مردم ایران که در کاست حکومتی نیستند و با این کاست ارتباط نزدیکی ندارند از دوران کودکی به فرزندان‌شان یاد می‌دهند که در باب زندگی خصوصی خود به دیگران دروغ بگویند چون شکافی عمیق میان زندگی خصوصی و آن‌چه سبک زندگی مورد پذیرش حکومت است وجود دارد. حدود 5 درصدی نیز که در کاست حکومت هستند، یا بدین کاست نزدیک اند، برای حفظ منافع خود مجبور به دروغ‌گویی به مقامات بالا‌تر و مردم هستند. شریعت، چنان که از سوی روحانیون شیعه عرضه شده به هیچ وجه مانع دروغ‌ گویی نیست و دروغ ‌گویی را می‌توان با تقیه و مصلحت و اکل میته توجیه کرد.

داستان دو نظام سياسى

محمد ارسى

اتوبوس حامل سربازان ارتش حکومت اسلامی ایران در اثر تصادف در استان فارس، سخت داغون شده و د‌ها تن از فرزندان ناکام مملکت، کشته و زخمی شده‌اند. در توضیح این مصیبت سنگین ملی، در آغاز گفتند خستگی و خواب آلودگی راننده علت اصلی آن تصادف پر فاجعه بوده است. بعد در آمد که اصلاً تقلبی در کار بوده یعنی راننده با سوء استفاده از حضور سربازان ارتشی، عناصر مشکوکی را سر راه سوار کرده بعد بگومگویی صورت گرفته و آن بلا رخ داده. بعد‌تر گفتند که عکس کشته‌ها و زخمی‌ها هم عوضی چاپ شده بوده و باعث کلی ناراحتی و دلخوری گشته است. در این میان، مقامات مربوطه مشغول تبریک و تسلیت گفتن به محضر امام دوازدهم، به مقام معظم رهبری و به ملت شهیدپرور و خانواده‌های شهدا هستند و طبق معمول، در تسلیت گویی مسابقه گذاشته‌اند.

تمایل شهروندان تهرانی به یک سبک نوین زندگی

وحید یامین‌پور

اصولگرایان در تهران شکست خورده اند؛ به طور مطلق. ولی این شکست بیش از آنکه سیاسی باشد فرهنگی و تمدنی است. تهران شهری است با انبوهی از جمعیت متعلق به طبقه متوسط جدید شهری، پیچیده در سبک زندگی شبه مدرن با مطالبات شبه روشنفکرانه. چه بر مبنای مفهوم طبقه و قشر تحلیل کنیم و چه مبتنی بر مفهوم سبک زندگی، آنچه روشن است اینکه رای بخشی از مردم تهران عموماً قداست زدایی شده و عرفی و حامل ارزش‌های غربگرایانه است.

رفراندوم و دموکراسی

اسماعيل نوری علا - رامين پرهام

در برنامهء تلويزيونی ياران بمديريت عليرضا ميبدی

گسترش اختلافات میان دولت و برخی از نهادهای حکومتی

حسن اعتمادی - علی اصغر رمضانپور

در برنامهء تفسير خبر، به مديريت جمشيد چالنگی

طبقه‌ء تازه به دوران رسیده:
آقازاده‌ها، سلبریتی‌ها و لایف استایل نوکیسه گان
آزاده سلیمانی

بخش مهمی از طبقه‌ء متوسط نوپای ایران در اواخر دهه‌ی پنجاه از ایران گریخت تا جا برای حکومت الله و حزب اش بازتر شود. حزب‌اللهی‌ های تازه از راه رسیده، بازاریان سنتی و قشری‌ها، حاشیه ‌نشین ‌های محرومیت کشیده، در کنار دسته‌های لات و جاهل به رهبری روحانیت شیعه آمده بودند تا گوی انقلاب را از چپ‌ها و چریک‌ها و دانشجویان بربایند و جمهوری اسلامی را مستقر کنند. آمده بودند تا آخرین جلوه‌های طاغوت و اشرافیت را معدوم کنند، مرفهان بی درد را به سزای رفاه و بی دردیشان برسانند، ثروت‌ها و اموال را به نفع مستضعفان و محرومان مصادره کنند، همه را به برابری و مقام انسانیت برسانند دست کم همه‌ی اینها را شعار کرده بودند تا طبقه‌ی مرفه و طبقه‌ی متوسط غیرمذهبی و خمس و ذکات نده را خلع ید کنند و خود بر سریر قدرت مطلقه‌ی کشور بنشینند.

بختیار کشته شد اما نمرد!

مهدی مظفری

پنجم ماه اوت آینده، بیست و پنجمین سال قتل بختیار است. به دست عمال جمهوری اسلامی. بختیار کشته شد اما نمرد. هرچه زمان به پیش می‌رود، حقانیّت بختیار عیان‌تر می‌شود. هوادارانش بیشتر و نامش پر آوازه‌تر. درست به عکس، با گذر زمان، روز به روزعمق نقش ویرانگر ملی ـ مذهبیها در جا انداختن جمهوری اسلامی آشکارتر می‌شود. فرق است بین کسی که تجربه و آگاهی عمیق از فاشیسم و نازیسم دارد و کسی مثل مهدی بازرگان که مرشد فکری‌اش یک بیولوژیست نازی است به نام آلکسیس کارل!.. و کلام آخر آنکه روزگاری پيش وثوق‌الدوله [حسن وثوق] قراردادی با مقامات انگلستان بست. هرچند آن قرارداد عملی نشد، اما پس از گذشت حدود صد سال، عاقد آن قرارداد هنوز در ذهنیت مردم ایران، خائن تلقی می‌شود.

بليط بخت آزمایی تقلبی

جواد خادم

یادداشت مهدی مظفری با عنوان بختيار كشته شد اما نمرد، با واکنش های فراوان و گوناگونی رو به رو شد. من شاپور بختیار را سى سال میشناختم و سه سال با او همکاری نزدیک داشتم. از ابن رو، لازم و سودمند می دانم درباره این شخصیت تاریخ معاصر ایران توضیحاتی بدهم تا جوانان حال و آينده تصوير روشن تری از بختيار داشته باشند و اگر روزى شخصى با چنين مشخصات يافتند بخت خود را با او آزمايش كنند... بسیاری از مردم به برنده شدن در بخت آزمایی امید می بندند. شاید این تشبیه از واقعیت به دور نباشد که در پانزدهم دى ماه پنجاه و هفت پس از بيست و پنج سال انتظار، بلیط بخت آزمایی سیاسی آزادیخواهان، دموکرات ها و ملیون ایران برنده شد اما در جنجال و غوغای تندروانهء آن روزها، نه تنها هیچ کس براى نقد كردن بلیط برنده شتاب نكرد بلکه آن را دریدند و به بلیط دیگری امید بستند که می پنداشتند از نور الهی درخشان است. اکنون پس از سی و هفت سال، کسی نمانده است که نفهمیده باشد که بلیط برنده با بلیط تقلبی تعویض شد و جایزه‌ای در کار نیست

   

کنگره سکولار دموکرات ها

   

2016 ـ Iranian Secular Democracy Movement - iraniansdm@gmail.com - Fax: 509-352-9630

00000000000000000000000000

لللللل

00000000000000000000000000000000000000000