جمعه 9 تا يک شنبه 11 تير 1396 ـ  30 جون تا 2 جولای 2017

پيوند به سايت ها و وبلاگ های ديگر سکولار دموکرات>>>                دعوت به مطالعه و امضای بیانیهء جدایی کامل حکومت و مذهب در ایران>>>

tفصل نامهء گيتی مداری

پيمان نامهء عصر نو

 

<<< توجه: سايت پنجمين کنگرهء سکولار دموکرات های ايران آغاز بکار کرد >>>

توجه: شمارهء دوم گيتی مداری، فصلنامهء حزب سکولار دموکرات ايرانيان، منتشر شد>>>

تأسيس: 14 امرداد 1392

جستجو در سايت

تماس با سردبير

آرشيو صفحات اول سايت

آرشيو کلی مقالات  

آرشيو بر حسب نام نويسندگان

بيانيه های سازمان های ديگر

فهرست مقالاتی درباره مفاهيم

ويدئوهای آموزشی

ای ميل:

iranian.sdmcc@gmail.com

سردبير: اسماعيل نوری علا  

1. ما با مذهب و عقيدهء هيچکس سر دعوا نداريم اما حضور مذهب و ايدئولوژی هيچکس را در قانون اساسی و نهادهای حکومتی  نمی پذيريم.

2. همچنين، از آنجا که حکومت اسلامی مسلط  بر ايران را قابل اصلاح و حتی قانونی نمی دانيم، طبعاً، در خارج کشور، از آن مطالبه ای هم نداريم؛

3. و به همين دليل می توان انتظار داشت که  نام هيچ يک از هواداران جنبش در زير نامه هائی که خطاب به گردانندگان رژيم نوشته می شوند ديده نشود.

4. اما، در عين حال، ما از همهء مطالبات بر حق هموطنان اسير خود در داخل از غاصبان حکومت مسلط بر کشورمان حمايت می کنيم.

5. آنچه دراين سايت اختصاصی و غير خبری منتشر می شود يا در موافقت با سکولار دموکراسی است (مثل نوشته های انحلال طلبان و مخالفان حکومت اسلامی) و يا در مخالفت با آن (مثل نوشته های اصلاح طلبان، که با نوار توضيحی مشخص می شوند) و يا مسائل را بصورت جدی و طنر از ديدگاه سکولار دموکرات مطرح می کند. در همه حال اصولی که در صدر اين صفحه آمده و نيز در پيمان نامهء عصر نو منعکس اند، راهنمای ما محسوب می شوند.

6. انتخاب مقالات وارده و برگرفته از منابع مختلف، و همچنين انتخاب تيتر مناسبی برای آنها  با سردبير است.

7. ما به احترام جمهوريت، در اين پايگاه، هر کجا سخن از حکومت مسلط  بر ايران پيش آيد، واژهء جمهوری به حکومت يا رژيم  تبديل می شود.

8. و از آنجا که بين ايران و ملت ايران  از يکسو، و حکومت اسلامی مسلط بر کشورمان، از سوی ديگر، تفاوت و جدائی قائليم، در هر متن که واژهء ايران بکار رفته اما منظور رژيم اسلامی باشد، ما بجای ايران عبارت رژيم ايران يا رژيم مسلط بر ايران را بکار می بريم.

اعلاميهء جهانی حقوق بشر

و پيوند به يک ويدئو

 

پيش بينی 74 سال پيش نشريهء بابا شمل

لطفاً روی عکس کليک کنيد!

استبداد مذهبی و سراشیبی سقوط

هوشنگ کردستانی

عدم وجود رهبری مستقل و آگاه در جنبشی که روز بروز بر توانش افزوده می شود و اتخاذ سیاست ‌های اشتباه و افتادن در دام هایی که سردمداران نظام طرح ریزی می کنند باعث شکست های متعدد و پی در پی در مبارزات آزادی خواهی شده است که نتیجه آن، درماندگی و ناامیدی ملی است که مردم را از تحرک بازداشته و بی تفاوت کرده است. خوشبختانه نسل جوان کشور، به ویژه شیر زنان مبارز و دانشجویان و جوانان دلاور، همراه با سایر آزادی خواهان، به درستی تشخیص داده اند که برای رسیدن به حداقل خواست هایشان، یعنی استقرار مردم سالاری، برای تحقق آزادی، استقلال و عدالت اجتماعی پیکار می کنند و به کمتر از آن رضایت نخواهند داد و در پی جایگزین کردن بد به جای بدتر نیستند.

نادرستی اختلاط دین و سیاست

سیاوش ایراندوست

جدایی دین و سیاست به معنای جدایی اقتدار مذهبی و اقتدار سیاسی از هم است. در دموکراسی اقتدار سیاسی بر اساس مرجعیت مردم در حوزهء سیاست سازماندهی می شود؛ با انتخاب و عزل حکومتگران توسط مرجع سیاسی، یعنی ملت. اما مرجع اقتدار مذهبی خدا است و چون خدا به طور مستقیم مذهب را در این دنیا اداره نمی کند، سازماندهی مذهبی برای ادارهء مذهب با به کارگیری اقتدار مذهبی، با توسل به تقدس، در اختیار متخصصان دین یعنی روحانیت قرار می گیرد. اقتدار مذهبی با تحدید عصمت برای رأس سازمان مذهبی عمل نموده و مذهب را اداره می کند.

حاکميت ملت و نهادسازی در حکومت (4)

اسماعيل نوری علا

در برنامهء واژه خانه بمديريت عليرضا ميبدی

آیا دو جناح رژیم قصد حذف یکدیگر را دارند؟

حسن اعتمادی و مهدی خزعلی

در برنامهء تفسیر خبر، بمديريت جمشد چالنگی

ضيافت سکولارها!

شکوه ميرزادگی

در برنامهء راديوئی ميزبان

کاهش تولید ملی: ایرانیان از تولید مثل خودداری می کنند!

سازمان ملل متحد در تازه ترین گزارش خود از انقراض نسل ایرانیان در آینده خبر داده و می گوید: "ایران، چین، آمریکا، برزیل، روسیه، ژاپن، ویتنام، آلمان، تایلند و بریتانیا، در صدر کشورهای کم زاد و ولد و با نرخ باروری کم قرار دارند!" مشکلات اقتصادی، گرانی، بیکاری فزاینده، آلودگی محیط زیست، بی عدالتی اجتماعی و سیاسی و فرهنگی، بی خانمانی و رشد کارتن خوابی و هزاران مشکل دیگر باعث شده است مردم از تولید موجودی مثل خودشان که در آینده شعل و بهداشت و اموزش و خانه و آینده ای نخواهد داشت خودداری کنند! متأسفانه خواهش و درخواست و توصیهء بزرگان مملکت و مدیران کشور برای ورود امت همیشه در صحنه به عمليات توليدی مؤثر نبوده و پیش بینی می شود در صورت ادامه این وضعیت از قوای انتظامی و نظامی برای نزديک کردن زوج هایی که از تولید مثل خود (بیکار و بدبخت و فلک زده!) خودداری می کنند و طفره می روند استفاده شود!

حرکت اعتراضی

حمیدرضا رحیمی

چنين به فدوی خبر رسیده که سرانجام یکی از وابستگان حکومت نیز، دست از جان ناقابل شست و در مقام اپوزسیون، به یکی از بی شمار مشکلات مردم مُتنبّهِ ایران اسلامی، که فقر فزاینده و بیکاری باشد، شدیداً واکنش نشان داده است. فرستادهء فدوی در واپسین بند گزارش خود افزوده است که برادر زادهء ریاست محترم آبدارخانهء بیت (رئیس جمهور- م) هم، با آنکه نیاز مالی ندارد، لکن در اعتراض به سختی کار و معیشت کولبران، در بلاد کفر و زندقه، به کولبری پرداخته است! سند مصور و منگوله دار اين خبر را در صفحات داخلی سايت ملاحظه کنید. ادامهء گزارش هم حاکی از آن است که عملهء بیت، پیرامون عملکرد این عضو زحمتکش خود، تاکنون اظهار نظری نفرموده اند!

تعمیق بحران در حاکمیت اسلامی

ناصر کاخساز

شرکت مردم در انتخابات اخیر در حال خیز برداشتن به جنبشی خود بخودی است؛ جنبشی که نفرت مردم از دین حاکم از سوئی و فساد و بی لیاقتی و شرارت های باند حاکم از سوی دیگر فراهم می آورد. متأسفانه اپوزیسیون سالمی که امکان به حرکت در آوردن و هدایت غیر ایدئولوژیک و مسالمت جویانه و فرادینی (به لحاز مضمون اجتماعی) را داشته باشد غایب است... وظیفهء اپوزیسیون سکولار این است که با تحلیل عینی و ابژکتیو، و بدون ایدآلیزه کردن هیچ شخصیتی، در شناخت درست تضادها بسود ایران کوشا باشد. خامنه ای توان رهبری بر فراز بحران کنونی را ندارد. چون نمی تواند برفراز بحران بایستد. او عمده ترین و اصلی ترین جزء مکمل بحران تعمیق یابنده کنونی است.

آشوب در قدرت سیاسی حکومت اسلامی

جلال ایجادی

روحانی توسط خامنه ای تحقیر میشود، ولی روحانی علیرغم این تحقیر، مقاومت کرده و فونکسیون ریاست حکومت را در برابر فونکسیون ولایت فقیه قرار میدهد. چه کسی برنده خواهد شد؟.. جنگ سیاسی عریان دو جناح، در جامعه و رسانه های داخلی و بین المللی در جریان است. آیا خامنه ای می پذیرد تا این جدال به یک آشوب اجتماعی منجر گردد؟ آیا روحانی به سرنوشت بنی صدر دچار خواهد شد یا بالاخره کوتاه می آید؟ آیا اراده آمریکا خواهان سمت و سو دادن جدیدی به روند سیاسی ایران است؟ همه فرضیه ها باز هستند...

بحران سیاسی امروز و چشم انداز تیره فردا

سعید رضوی فقیه

وقتی بحران جدی سیاسی را به بحران های اقتصادی و اجتماعی ماندگار اضافه و بحران های منطقه ای را نیز لحاظ کنیم دشواری و پیچیدگی شرایط کشور بیشتر نمایان می شود. آینده قابل پیش بینی نیست اما انتظار می رود تصمیم گیرندگان اصلی با وسواس و دقت و حساسیت بیشتری تصمیم بگیرند و اعلام کنند. در شرایط پیچیده کنونی هر تصمیم ممکن است به سرعت خارج از حوزه پیش بینی شده خودش تاثیرگذار شده و مشکلات و بحران های تازه ای ایجاد کند. هیچ خردمندی غول مطیع و فرمانبردار خود را از شیشه بیرون نمی آورد و گرنه چه بسا از دایره فرمانبری عدول کند و جهانی را به هم بریزد.

نگاهی به شمارهء دوم فصلنامهء گیتی مداری

سام قندچی

شماره دوم فصلنامه گیتی مداری حزب سکولار دموکرات ایرانیان چند ساعت پیش در اینترنت انتشار یافته است. این شمارهء گیتی مداری کانون توجه بنیانگذاران حزب سکولار دموکرات ایرانیان را بخوبی نشان می دهد که تعمیق گفتمان، و به اجرا گذاشتن طرح آلترناتیو سکولار دموکرات برای آینده ایران است... گفتگوی میلاد آقایی نیز در این شماره گیتی مداری، نشان می دهد که نسل جوان ایران هیچگونه تشکیلاتی را از یک قرن فعالیت های نیروهای سکولار و دموکرات در ایران، به ارث نبرده اند، که از سویی نتیجهء رفتار آنهایی است که در یک قرن گذشته در ایران حکومت کرده اند و حاضر نشدند به اپوزیسیون اجازه حیات حزبی دهند و از سوی دیگر نتیجه راه های اشتباهی است که اپوزیسیون، چه علنی و چه مخفی، برای مبارزه خود، برگزیده است.

از کره تا کره؛ و درسی که می شود از تاریخ شان گرفت

م. رضایی تازیک

ما، پس از فروپاشی این نظام، چه بخواهیم و چه نه، بايد با بلوکی که قدرت نظامی و اقتصادی را داراست (و مختصر بویی هم از دموکراسی برده) هم پیمان باشیم تا کم(تر) صدمه ببینیم. اپوزیسیونِ نظامِ حکومتِ اسلامیِ مسلطِ بر ایران هم (که از نظر فیزیکی‌ نیز در غرب نشیمن گرفته) بهتر است همین سیاست را پیشه کند. تاریخ را نمی خوانند تا بدانند فلانی‌ به فلانی‌ چه گفته است و در فلان تاریخ چه اتفاقی‌ افتاده. تاریخ را می‌‌نویسند و مطالعه می‌‌کنند تا انسان زمان حال را بهتر دریابد و آینده ا‌ش را با ضریب خطای کمتری بسازد. از تاریخِ همین دو کُره باید درس‌های زیادی گرفت.

چین چگونه به سرعت به کشوری صنعتی و مدرن تبدیل شد؟

فرید زکریا

اين یادداشت فرید زکریا، نویسنده ی هندی تبار جوابیه ای است برای کسانی که معتقدند ایران برای تبدیل شدن به یک کشور بسیار قدرتمند باید در تمام منطقه دخالت کند و اگر این دخالت موجب صرف هزینه های سنگین اقتصادی نظامی و سیاسی شود باز توجیه دارد. این یادداشت روشن می کند که یکی از دلایل تبدیل چین به یک ابرقدرت، که امروز اقتصاد امریکا و اروپا را تهدید می کند، پیروی از سیاست عدم مداخله و عدم مقابله است. البته مداخلهء محدود و عاقلانه هر کشور در دیگر کشورها، اگر متناسب با توان اقتصادی و با در نظر گرفتن منافع ملی باشد، توجیه دارد اما، به قولی، ما دهه ها است که از اقتصاد به سیاست خارجی سوپسید داده ایم و این توجیه ندارد.

2017 ـ Iranian Secular Democracy Movement - iraniansdm@gmail.com - Fax: 509-352-9630

00000000000000000000000000