دوشنبه 12 و سه شنبه 13 تير 1396 ـ  3 جولای و 4 جولای 2017

پيوند به سايت ها و وبلاگ های ديگر سکولار دموکرات>>>                دعوت به مطالعه و امضای بیانیهء جدایی کامل حکومت و مذهب در ایران>>>

tفصل نامهء گيتی مداری

پيمان نامهء عصر نو

 

<<< سايت پنجمين کنگرهء سکولار دموکرات های ايران آغاز بکار کرد >>>

توجه: شمارهء دوم گيتی مداری، فصلنامهء حزب سکولار دموکرات ايرانيان، منتشر شد>>>

تأسيس: 14 امرداد 1392

جستجو در سايت

تماس با سردبير

آرشيو صفحات اول سايت

آرشيو کلی مقالات  

آرشيو بر حسب نام نويسندگان

بيانيه های سازمان های ديگر

فهرست مقالاتی درباره مفاهيم

ويدئوهای آموزشی

ای ميل:

iranian.sdmcc@gmail.com

سردبير: اسماعيل نوری علا  

1. ما با مذهب و عقيدهء هيچکس سر دعوا نداريم اما حضور مذهب و ايدئولوژی هيچکس را در قانون اساسی و نهادهای حکومتی  نمی پذيريم.

2. همچنين، از آنجا که حکومت اسلامی مسلط  بر ايران را قابل اصلاح و حتی قانونی نمی دانيم، طبعاً، در خارج کشور، از آن مطالبه ای هم نداريم؛

3. و به همين دليل می توان انتظار داشت که  نام هيچ يک از هواداران جنبش در زير نامه هائی که خطاب به گردانندگان رژيم نوشته می شوند ديده نشود.

4. اما، در عين حال، ما از همهء مطالبات بر حق هموطنان اسير خود در داخل از غاصبان حکومت مسلط بر کشورمان حمايت می کنيم.

5. آنچه دراين سايت اختصاصی و غير خبری منتشر می شود يا در موافقت با سکولار دموکراسی است (مثل نوشته های انحلال طلبان و مخالفان حکومت اسلامی) و يا در مخالفت با آن (مثل نوشته های اصلاح طلبان، که با نوار توضيحی مشخص می شوند) و يا مسائل را بصورت جدی و طنر از ديدگاه سکولار دموکرات مطرح می کند. در همه حال اصولی که در صدر اين صفحه آمده و نيز در پيمان نامهء عصر نو منعکس اند، راهنمای ما محسوب می شوند.

6. انتخاب مقالات وارده و برگرفته از منابع مختلف، و همچنين انتخاب تيتر مناسبی برای آنها  با سردبير است.

7. ما به احترام جمهوريت، در اين پايگاه، هر کجا سخن از حکومت مسلط  بر ايران پيش آيد، واژهء جمهوری به حکومت يا رژيم  تبديل می شود.

8. و از آنجا که بين ايران و ملت ايران  از يکسو، و حکومت اسلامی مسلط بر کشورمان، از سوی ديگر، تفاوت و جدائی قائليم، در هر متن که واژهء ايران بکار رفته اما منظور رژيم اسلامی باشد، ما بجای ايران عبارت رژيم ايران يا رژيم مسلط بر ايران را بکار می بريم.

اعلاميهء جهانی حقوق بشر

و پيوند به يک ويدئو

 

جشن ملی تیرگان

بنياد ميراث پاساگاد

تیرگان یکی از جشن‌های بزرگ ایرانی است که هزاران سال از عمرش می گذرد. این جشن که در روز 13 تیرماه (4 جولای) برگزار می شود، در گذشته های دور، گرامیداشت تیشتر (ستاره ی باران) بود. تیرگان همچنین در استوره های ایرانی روزی است که آرش کمانگیر، قهرمان ملی ایرانیان، برای پایان دادن به جنگی چندین ساله که برای تعیین مرز ایران و توران بود، قبول می کند تا تیری را از فراز قله  البرز پرتاب کند و هر کجا که تیر او فرود آمد همانجا مرز ایران و توران باشد. آرش همه ی توان و نیرویش را برای این کمان کشی به کار گرفت و جانش را چون هدیه ای برای صلح و آرامش به مردمان سرزمین اش بخشید. زیبایی این استوره در این است که تیرو کمان آرش را سپندارمذ ایزد بانوی ایرانی به او می دهد. در فرهنگ ایران باستان، سپندارمذ، نگهبان سرسبزی و باروری زمین است. در این استوره عشق به صلح و حفظ زمین کاملا در فرهنگ ایرانی نمودار می شود. و چنین است که مردمان ايران، قرن هاست هر سال در سالگرد جان باختن آرش، به جای گریه و شیون به جش و پایکوبی می پردازند و بنا بر سنتی ایرانی، بر چهره و تن یکدیگر آب می پاشند تا غبار رنج و اندوه را، که فرستاده ی اهریمن است، از جان یکدیگر بشویند.

(www.savepasargad.com)

زمينهء اخراج محمد رضا یزدان پناه رادیو فردا

برگرفته از سايت امروز نما

رضا یزدان پناه از رادیو فردا اخراج شد. وی در صفحه فیس بوک خود، با اعلام این خبر، علت اخراج خود را اعتراضات فراوان به سانسور گسترده و هوشمند، و حذف مخالفان جمهوری اسلامی از پوشش خبری، در کنار دستکاری کردن اخبار به نفع رژیم تهران، در این رسانه عنوان کرده و می نويسد: اخراج من می تواند نشانه ای از عدم تغییر در ساختار رادیو فردا و صدای آمریکا باشد... تقرییا دو هفته پیش هم، وال استریت ژورنال، روزنامهأ معتبر آمریکائی، در گزارشی با انتقاد شدید از عملکرد رادیو فردا، نوشته بود: رادیو فردا اغلب اوقات طوطی وار اظهارات رسانه های حکومتی ایران را تکرار می کند، پیش تر نیز روزنامه واشنگتن تایمز، در اواخر سال گذشته میلادی، خواهان تعطیلی بخش فارسی صدای آمریکا شده بود.

اين هفته فدوی به مرخصی استحقاقی رفته است!

کاهش تولید ملی: ایرانیان از تولید مثل خودداری می کنند!

سازمان ملل متحد در تازه ترین گزارش خود از انقراض نسل ایرانیان در آینده خبر داده و می گوید: "ایران، چین، آمریکا، برزیل، روسیه، ژاپن، ویتنام، آلمان، تایلند و بریتانیا، در صدر کشورهای کم زاد و ولد و با نرخ باروری کم قرار دارند!" مشکلات اقتصادی، گرانی، بیکاری فزاینده، آلودگی محیط زیست، بی عدالتی اجتماعی و سیاسی و فرهنگی، بی خانمانی و رشد کارتن خوابی و هزاران مشکل دیگر باعث شده است مردم از تولید موجودی مثل خودشان که در آینده شعل و بهداشت و اموزش و خانه و آینده ای نخواهد داشت خودداری کنند! متأسفانه خواهش و درخواست و توصیهء بزرگان مملکت و مدیران کشور برای ورود امت همیشه در صحنه به عمليات توليدی مؤثر نبوده و پیش بینی می شود در صورت ادامه این وضعیت از قوای انتظامی و نظامی برای نزديک کردن زوج هایی که از تولید مثل خود (بیکار و بدبخت و فلک زده!) خودداری می کنند و طفره می روند استفاده شود!

استبداد مذهبی و سراشیبی سقوط

هوشنگ کردستانی

عدم وجود رهبری مستقل و آگاه در جنبشی که روز بروز بر توانش افزوده می شود و اتخاذ سیاست ‌های اشتباه و افتادن در دام هایی که سردمداران نظام طرح ریزی می کنند باعث شکست های متعدد و پی در پی در مبارزات آزادی خواهی شده است که نتیجه آن، درماندگی و ناامیدی ملی است که مردم را از تحرک بازداشته و بی تفاوت کرده است. خوشبختانه نسل جوان کشور، به ویژه شیر زنان مبارز و دانشجویان و جوانان دلاور، همراه با سایر آزادی خواهان، به درستی تشخیص داده اند که برای رسیدن به حداقل خواست هایشان پیکار می کنند و به کمتر از آن رضایت نخواهند داد و در پی جایگزین کردن بد به جای بدتر نیستند.

معجزهء تو

شکوه میرزادگی

امروز سالروز استقلال آمريکا است. صدای ترقه يک آن متوقف نمی شود و آسمان شهر از رنگين کمان های آتش بازی انباشته است... به آنها نگاه می کنم که با لباس های رنگی و راحت تابستانی و دست و پا و صورت هايي نقاشی شده می گذرند؛ زنی پرچم سرزمين اش را بر بازوان عزيانش نقاشی کرده، زن ديگری دست در دست مردی و هر دو با گونه هايي که کبوترها از آن پرواز می کنند، و زنی ديگر که بر پيشانی اش نقش قلبی را کشيده است و به نظرم می آيد که دارد آواز می خواند. شبيه تو است. برويش لبخند می زنم و او برايم دست تکان می دهد. چقدر سبکبال و راحت است. چرا نباشد؟ کسی که برای تقابل با او فرمان نداده است. کسی از او نمی ترسد! اصلاً کسی با او کاری ندارد؛ نه رييس جمهور، نه پاب و نه اسقف اعظم، نه روزنامه ها و نه پليس. اينها راحت و آسوده می آيند و می روند. در کوچه و خيابان دست در دست محبوب شان دارند و نگران نيستند که شلاق بخورند، عروس می شوند بی آن که لباسی چون کفن تن شان کنند، مادر می شوند بدون آن که بترسند کسی بچه شان را بگيرد، شوهر می کنند بدون آن که دومی شوند، عاشق می شوند بی آن که کسی سنگسارشان کند و...>>>

قاتلان امید دوباره به راه افتاده اند

سام قندچی

اگرچه رویداد دانشجویان خط امام، در آغاز، "آتش به اختیار" بود، ولیکن اکثر  اقدامات قاتلان امید در همهء سی و هشت سال گذشته با برنامهء تدوين شده در بالا صورت گرفته است. در انتخابات اخیر ریاست جمهوری نيز، با توجه به اينکه مردم ایران از تحریم انتخابات حمایت نکردند و بار دیگر با این امید به پای صندوق های رأی رفتند که از طریق جنبش مدنی به خواسته های خود دست پیدا کنند، می توان گفت که بار ديگر جنبش مردم برای کسب مطالبات خود، که در رأس آن جدایی مذهب و دولت قرار دارد، بالا گرفته است و این امر برای قاتلان امید ناخوشایند است.

طرح توسعهء سواحل مکران یا نابودی بلوچستان؟

عبدالستار دوشوکی

اگرچه تعداد انگشت شماری از بلوچ های مورد اعتماد حکومت در جنوب بلوچستان که همکاری تنگاتنگی با نهادهای محلی امنیتی و اقتصادی نظام دارند، و در برخی از جلسات اجرایی طرح توسعه سواحل مکران  شرکت داشته و از اهداف واقعی این طرح مطلع گشته اند، آنها نيز انگشت به دهان و وحشت زده شده اند اما امکان افشاگری و جرات اعتراض ندارند. آنها به این نتیجه رسیده اند که اهداف دراز مدت این طرح منهزم نمودن مردم بومی، بلوچ زدایی و اضمحلال بلوچستان در ابعاد مختلف آن است. برای دستیابی به این اهداف ضد بلوچ و نکبت بار، پنج پروژهء موازی و همکردارگری هوشمند در راستای مکمل سازی و نیرو بخشی به یکدیگر در حیطهء عمل تعقیب می شوند...

تعمیق بحران در حاکمیت اسلامی

ناصر کاخساز

شرکت مردم در انتخابات اخیر در حال خیز برداشتن به جنبشی خود بخودی است؛ جنبشی که نفرت مردم از دین حاکم از سوئی و فساد و بی لیاقتی و شرارت های باند حاکم از سوی دیگر فراهم می آورد. متأسفانه اپوزیسیون سالمی که امکان به حرکت در آوردن و هدایت غیر ایدئولوژیک و مسالمت جویانه و فرادینی (به لحاز مضمون اجتماعی) را داشته باشد غایب است... وظیفهء اپوزیسیون سکولار این است که با تحلیل عینی و ابژکتیو، و بدون ایدآلیزه کردن هیچ شخصیتی، در شناخت درست تضادها بسود ایران کوشا باشد. خامنه ای توان رهبری بر فراز بحران کنونی را ندارد. چون نمی تواند برفراز بحران بایستد. او عمده ترین و اصلی ترین جزء مکمل بحران تعمیق یابنده کنونی است.

2017 ـ Iranian Secular Democracy Movement - iraniansdm@gmail.com - Fax: 509-352-9630

00000000000000000000000000