ما با مذهب و عقيدهء هيچکس سر دعوا نداريم اما حضور مذهب و ايدئولوژی هيچکس را در قانون اساسی و نهادهای حکومتی  نمی پذيريم.

همچنين، از آنجا که حکومت اسلامی مسلط  بر ايران را قانونی نمی دانيم، طبعاً، در خارج کشور، از آن مطالبه ای هم نداريم؛

و به همين دليل قرار نيست  نام هيچ يک از اعضاء جنبش در زير نامه هائی که خطاب به گردانندگان رژيم نوشته می شوند ديده شود.

اما، در عين حال، ما از همهء مطالبات بر حق هموطنان اسير خود در داخل از غاصبان حکومت مسلط بر کشورمان حمايت می کنيم.

tتأسيس: 14 امرداد 1392                                                             سردبير: اسماعيل نوری علا  

دوشنبه 10 و سه شنبه 11 اسفند ماه 1394 ـ  29 فوريه و 1 مارس 2016

 

جستجو در سايت

تماس با سردبير

آرشيو صفحات اول سايت

آرشيو کلی مقالات  

آرشيو بر حسب نام نويسندگان

بيانيه های سازمان های ديگر

گنجينهء سکولاريسم نو

ويدئوهای آموزشی

1. در اين پايگاه،

به احترام جمهوريت،

هر کجا سخن از حکومت

 مسلط  بر ايران پيش آيد،

 واژهء جمهوری به

 حکومت تبديل می شود.

2. انتخاب تيتر مقالات وارده

با سردبير است.

پيمان نامهء عصر نو

نهاد هماهنگی جنبش

اساسنامه

هيئت دبيران

ای ميل:

iranian.sdmcc@gmail.com

اعلاميهء جهانی حقوق بشر

و پيوند به يک ويدئو

به قلم حميد شوکت

سید علی ماند و حوضش

رضا حقیقت‌‌نژاد

در میدان سیاست، جمع اصول گرایان فروپاشیده، جمعی به حاشیه رفته، جمعی هوادار حسن روحانی شده و رهروان ولایت به لیست خاتمی رفته اند. بوی نعش جبهه پایداری همه را آزار می دهد؛ مانند بوی فساد حلقه احمدی نژاد. نخ تسبیح سعید جلیلی پاره شده، اعتبار جامعه مدرسین مخدوش شده و... تبعات فاجعه لشگرسازی خامنه ای در دنیای سیاست دست کمی از تبعات هوس های هسته ای نداشت؛ آن جا تحریم بود، خسارت و انزوای بین المللی، این جا حصر شد، زندان و انزوای مردمی. او اینک به همان سان که به تماشای ریختن سیمان در قلب رآکتور اراک و جمع کردن بساط برنامه هسته ای نشست، اینک به تماشای شمارش آرای هاشمی رفسنجانی نشسته است و جمع شدن بساط دلواپسان.

شمارهء مخصوص انتخابات شکوهمند

حمیدرضا رحیمی

فدوی، با ارائهء تصاويری از حضور پر شور مردم در اين انتخابات ياد نرفتنی، و دور از جان خوانندگان محترم ضد انقلاب، همینطور ارّه به ماتحت مانده است که وقتی برادران، از  کشتار فله ای سال 60 گرفته تا قتل های زنجیره ای درون و برونمرزی، که هر دو در انظار جهانیان اتفاق افتاده است!، سنگ تمام گذاشته اند، عملیات محیر العقول بیت و توابع، پیرامون انتخابات (!) اخیر، چه لزومی می تواند داشته باشد؟ و تلاش مقام معظم رهبری (ضپ) و نیز رسانه ها برای بازتاب این "معرکه گیری" بوجهی موجه، چه معنائی می تواند داشته باشد؟ شما آيا می دانید؟

اطلاعیه نمايندگان کاظمينی بروجردی

هم‌وطنان گرامی، با توجه به اینکه اخیرا، نام و تصویر آقای کاظمینی‌بروجردی در سایتی موسوم به صندوقِ آزاد و دموکراتیک به عنوان کاندیدِ انتخابات این سایت منتشر شده است و پیرو تماس و کسب اطلاع تعدادی از هم‌وطنان گرامی در این مورد، بدین وسیله به اطلاع می‌رساند که ایشان به هیچ عنوان درخواستِ کاندید شدن برای رای گیری در این سایت را نداشته‌اند و نام و تصویر ایشان بدون رضایت و اطلاع ایشان و نمایندگانِ رسمی‌شان در این سایت منتشر شده است. لازم به ذکر است که نمایندگان آقای کاظمینی ‌بروجردی، بارها از مسئولین این سایت درخواست حذف نام و تصویر ایشان را داشته‌اند ولی متاسفانه تاکنون اقدامی صورت نگرفته است و هم‌چنان از نام و اعتبار ایشان سوء استفاده می‌شود.

سخنان ناصر زرافشان در برنامه افق صدای امريکا

سعيد قائمی

آقای دکتر ناصر زرافشان در برنامه افق صدای امریکا اعلام کرد که بهیچ عنوان به ایشان خبر نداده و نام ایشان را هم بدون اجازه گذاشته اند و بشدت رد کرد این صندوق و این سیاه بازی رو که منجر به تشویق مردم به شرکت در انتصابات حکومتی ست. این هم یکی دیگر از زندانیان شجاع ایران که اعتراض به دزدی نام خود و خانواده خود در این دلقک بازی شده است.

اپوزسیون معلق و پفی!؟

حشمت طبرزدی - سخنگوی همبستگی

اپوزسیون چهل تیکه، به دلیل این که نتوانسته، برای بر هم زدن توازن قوا به نفع دموکراسی خواهی و حقوق بشر، به قدرت تبدیل شود، هیچ نقش تعیین کننده ای در معادلات ندارد. اپوزسیون عادت کرده در جنجال و شعار و فحاشی های سیاسی زندگی کند و اگر بخشی از آن، برای تقویت جنبش اجتماعی، مثلاً انتخابات آزاد و دموکراتیک یا صندوق آزاد و جنبش مطالبه محوری را پیشنهاد بدهد، بخش های هوچی بر سر او ریخته و فریاد برمی  آورند که مگر نمی دانید که رای ندادن، خودش یک اعلام رای است!... ... دکتر محمد ملکی و دکتر محمد نوریزاد، از پارک ملت بر گشته بودند، جایی با هم بودیم. آقای نوریزاد، با هیجان خاصی تعریف کرد: امروز بسیار خوشحال هستم، برای این که از یک تجمع بر گشتم. او می گفت: ما رفتیم و چایی خوردیم و ابر ها را پف کردیم. پس از اتمام من گفتم خاک بر سر ملتی که اپوزسیون او مجبور است ابر ها را پف کند!>>>

مشکل ایران تنها سیاسی نيست

محمد علی مهرآسا

تا فرهنگ عبودیّت و تابعیت محض و اطاعت کورکورانه بر جوامع دینسالار و کشورهای اسلامی حاکم است، توقع و آرزوی دموکراسی درهر مقطع و زمینه ای بی سرانجام است؛ و پیدایش مواهب مردمسالاری اگر جنبه ی محال نداشته باشد، دستکم بسیار مشکل و دور از دسترس می نماید. تاریخ معاصر ما این نقیصه را به خوبی برملا کرده و به شکست هایمان در راه رسیدن به آرمان آزادیخواهی اعتراف دارد. در این مقطع زمانی، جامعه ی ما گرفتارتر از پیش در تضاد آشکار بین ظواهر مدرنیته و ایمان تعبدی دست و پا می زند که بدبختانه سرانجام شریعت است که درهر لباس برنده خواهد بود؛ زیرا فرهنگ استبداد دین تواناتر است.

آیندهء خبرگان رهبری

گزارش راديو زمانه

کشمکش دو جریان اصلی دورن حاکمیت جمهوری اسلامی برای کسب اکثریت مجلس خبرگان، انتخابات پنجمین دوره این مجلس را به یکی از مهم‌ترین انتخابات خبرگان از آغاز تبدیل کرد. چرا که به باور گروهی از ناظران سیاسی ایران این مجلس باید در بارهء سرنوشت رهبر آینده جمهوری اسلامی ایران تصمیم بگیرد. رهبر جمهوری‌ اسلامی نیز تابستان امسال با طرح مسئله نفوذ، منتقدان خود را به تلاش برای نفوذ در ارکان تصمیم‌گیری نظام در دوران پس از رهبری خودش متهم کرد. این سخنان راه را برای رد صلاحیت گسترده منتقدان احتمالی رهبری و مؤتلفان هاشمی رفسنجانی که فرایند حذف او از نهادهای تصمیم‌گیر و ارکان قدرت از یک دهه پیش آغاز شده بود، هموار کرد.

مردم هنوز اصلاح نظام را از طریق صندوق رای پیگیری می کنند!

مهدی کروبی

قسمتی از اعلاميهء خانم کروبی: نماینده دادستان و مقامات حاضر امنیتی اصرار داشتند با همسرم صحبت کنند. ایشان را که بعد از نود روز از جراحی هنوز قادر نیستند پا بر زمین بگذارند و با واکر و کمک قدم برمی دارند، بیدار کردم. با آن شرایط جسمی در نیمه شب آماده دیدار شدند... آقای کروبی گفتند: از صبح بارها پیگیری کردیم، این هم دو لیست رای من برای خبرگان و مجلس که آماده کرده بودم، اگر این حق ابتدایی را نمی خواستند اجابت کنند چرا از ابتدا صریح و شفاف نگفتند؟... آقای کروبی همچنین گفتند: خدا را شکر کنید که مردم علیرغم همهء رفتارهای غیر قانونی و سلیقه ای که حق انتخاب شدن و انتخاب کردن آنها را محدود کرده هنوز اصلاح نظام را از طریق صندوق رای پیگیری می کنند.

در بارهء انتصاباتِ انتخاباتی!

گفتگو با حسن اعتمادی

گفتگوگر: سعيد بهبهانی

رأی خواهم داد، اگر ...

مزدک بامدادان

چگونه و بر پایه کدام اندیشه خرَدوَرز می‌توان پذیرفت که رأی دادن، به‌سود همه لایه‌ها و بخش های گوناگون و گاه باهم‌ستیزنده جامعه ایران باشد؟ سود مشترک خامنه‌ای، گنجی، جنتی، حزب دموکراتیک مردم ایران، یزدی، فرخ نگهدار، مصباح یزدی، مسعود بهنود، محمد ارسی، فلاحیان و .... در چه و کجاست؟ اگر براستی رأی دادن ما آنگونه که شیفتگان انتخابات می‌گویند سلطه اقتدراگرایان را در هم می‌شکند، پس چرا رهبر همین اقتدار گرایان این چنین به دست و پا افتاده و خود را خوار و کوچک کرده است و خواهش می‌کند که ما برویم و سلطه‌اش را در هم بشکنیم؟ آیا رهبر نادان است و نمی‌داند که رأی‌دادن ما به زیان اوست؟

در انتظار داوری تاریخ!

روایت شده که رضاشاه مجلس شورای ملی را "طویله" می نامید و برای این اساسی ترین رکن مشروطیت ارزشی قایل نبود. فرزند او محمد رضا شاه نيز، با آن که لفظ "طویله" را به کار نمی برد، ولی در عمل، با تبدیل آن به مجلسی فرمایشی، همان کار را می کرد. پرسش این است که آیا وضع کنونی مجلس در حکومت آخوندی که آن را عملاً تبدیل به یک "طویله"، یا بدتر از آن، گندابی متعفن کرده، برآیند عملکرد آن "پدر و پسر" نبوده است؟! در بلبشو و آشفته بازار کنونی، که تحریف آشکار تاریخ در دستور کار حکومت است، نمی توان انتظار دریافت پاسخی منصفانه و بی طرفانه برای این پرسش داشت و تنها پس از گذر از حکومت پلید و سیاهکار آخوندی، فرونشستن غبارهای ناشی از حب و بغض، و برقراری حکومتی مردم سالار و ملی است که رویدادهای قرن گذشته از جمله کودتای سوم اسفند 1299 می تواند محک زده شود و در معرض نقد قرار گیرد و تا آن زمان گزیری جز کشیدن انتظار برای داوری تاریخ نیست!

شباهت هاى توجيه مذهبى با توجيه سياسى

ف. م. سخن

چه در مذهب، چه در سياست، وقتى پاى ايده و منافع و باقى ماندن در قدرت به ميان مى آيد، توجيه زشتى ها و پليدى ها آغاز مى شود. نمى توان انتظار داشت كه فرد معتقد به مذهب، حتى با ديدن كريه ترين اثرات مذهب، يك شبه آن را رها كند و در مقابل آن قرار گيرد. در اين جاست كه بايد هر آن چه را كه زشت است به نوعى توجيه كرد و ايده را از خطر نفى مطلق نجات داد. گفته هايى از قبيل دين واقعى اين نيست، هر چه زشتى هست ناشى از بدفهمى و استنباط غلط است، تفسير صحيح فلان آيه اى كه در فلان كتاب مقدس آمده چنان نيست و چنين است... و امثال اين ها، سر آغاز توجيه تبه كارى هاست...

پيام جنبش سکولار دموکراسی ايران

به مجلس سالگرد تأسيس حزب کوملهء کردستان ايران

اينکه بار ديگر به دعوت حزب شما، نماينده ای از جانب نهاد هماهنگی جنبش سکولار دموکراسی ايران، بعنوان ناظری مشفق، در مراسم سالگشت تأسيس حزب تان شرکت می کند موجب خوشحالی بسيار است. گفتگوی بين احزاب، جبهه ها و جنبش ها، که نشان از حسن نيتی فراگيرنده و نه حذف کننده دارد، برای ساختن ايران فردای بدون حکومت اسلامی روندی دلگرم کننده است و ما به نوبهء خود از آن استقبال می کنيم و خوشحاليم که در طی چند ماه اخير، علاوه بر شرکت در کنگرهء حزب مشروطه ايران (ليبرال دموکرات) و حزب کمونيست کارگری ايران، اکنون در مراسم سالگرد تأسيس حزب کوملهء کردستان ايران حضور يافته ايم.>>>

نقدی بر کتاب پیش در آمدی بر اندیشهء سیاسی ایرانشهری

درویش رنجبر

در اندیشهء سیاسی هنوز شهریاری وجود ندارد که خواسته شود از حق مردم بر او سخن به میان آید. اول باید اثبات نمود چرا شهریار بر حق است و چرا عدالت حکم می‌‌کند افراد بايد حق حاکمیت را به دست شهریار بسپارند. در بخشی از کتاب آمده: در نگاه ایرانی‌، پیامد و فرآورده کارکرد نهاد شهریاری پایهء داوری در بارهء آن بود و چگونگی به قدرت رسیدن اش فرع مساله. حال آنکه اس و اساس اندیشهء سیاسی چگونگی به قدرت رسیدن می‌‌باشد، چرا که نحوهء به قدرت رسیدن فرد یا افراد در انديشهء سياسی حاصل اندیشیدن پیرامون این نکته است که چرا باید این فرد یا افراد خاص به قدرت رسند؟

انتخابات و شباهت های ناگزیرِ تاریخی!

مسعود نقره کار

"جاهلیسم و آخوندیسم" تنور انتخابات مجالس اسلامی را، همچون همۀ معرکه های پیشین، داغ کرده اند؛ همان خطی که ادامه اش به ترکیب "صنیع حضرت و مقتدرنظام و حاجی معصوم و سید کمال و اسمعیل سلطان" و " شیخ فضل الله نوری و سیدعلی یزدی و میرزا ابوطالب زنجانی و ملا محمد آملی و ملا محمد علی رستم آبادی"، و سپس تر به "حاج مهدی عراقی و محسن رفیقدوست و محمد رضا طالقانی و ماشاء الله قصاب" و " آیت الله خمینی و خلخالی و رفسنجانی و خامنه ای " می رسد.

             

 

کنگره سکولار دموکرات ها

 

2016 ـ Iranian Secular Democracy Movement - iraniansdm@gmail.com - Fax: 509-352-9630

00000000000000000000000000