ما با مذهب و عقيدهء هيچکس سر دعوا نداريم اما حضور مذهب و ايدئولوژی هيچکس را در قانون اساسی و نهادهای حکومتی  نمی پذيريم.

همچنين، از آنجا که حکومت اسلامی مسلط  بر ايران را قانونی نمی دانيم، طبعاً، در خارج کشور، از آن مطالبه ای هم نداريم؛

و به همين دليل قرار نيست  نام هيچ يک از اعضاء جنبش در زير نامه هائی که خطاب به گردانندگان رژيم نوشته می شوند ديده شود.

اما، در عين حال، ما از همهء مطالبات بر حق هموطنان اسير خود در داخل از غاصبان حکومت مسلط بر کشورمان حمايت می کنيم.

tتأسيس: 14 امرداد 1392                                                             سردبير: اسماعيل نوری علا  

چهارشنبه 25 و پنج شنبه 26 فروردين 1395 ـ  13 و 14 آوريل 2016

 

جستجو در سايت

تماس با سردبير

آرشيو صفحات اول سايت

آرشيو کلی مقالات  

آرشيو بر حسب نام نويسندگان

بيانيه های سازمان های ديگر

گنجينهء سکولاريسم نو

ويدئوهای آموزشی

1. آنچه دراين سايت اختصاصی و غيرلخبری منتشر می شود يا در موافقت با سکولار دموکراسی است (مثل نوشته های انحلال طلبان و مخالفان حکومت اسلامی) و يا در مخالفت با آن (مثل نوشته های اصلاح طلبان، که با نوار توضيحی مشخص می شوند) و يا مسائل را بصورت جدی و طنر از ديدگاه سکولار دموکرات مطرح می کند. در همه حال اصولی که در صدر اين صفحه آمده و نيز در پيمان نامهء عصر نو منعکس اند، راهنمای ما محسوب می شوند.

2. انتخاب مقالات وارده و برگرفته از منابع مختلف، و همچنين تيتر مناسبی برای آنها  با سردبير است.

3. در اين پايگاه، به احترام جمهوريت، هر کجا سخن از حکومت

 مسلط  بر ايران پيش آيد، واژهء جمهوری به حکومت يا رژيم  تبديل می شود.

پيمان نامهء عصر نو

نهاد هماهنگی جنبش

اساسنامه

هيئت دبيران

ای ميل:

iranian.sdmcc@gmail.com

اعلاميهء جهانی حقوق بشر

و پيوند به يک ويدئو

به قلم حميد شوکت

کپی کاران

در مورد کپی کاری و اینکه تهیه کننده و کارگردان برنامهء پوچ و مبتذلی کار خود را از روی یک برنامه تلویزیونی هندی کپی کرده، و حتی دکور برنامه هم کپی آن برنامه هندی است، هیچ جای انتقاد وجود ندارد چرا که کپی کاری یک روش جا افتاده در این مملکت است. مثلاً، اتومبیل های ساخت وطن که، بیش از میدان جنگ، کشتار می کنند کپی اتومبیل های واقعی هستند و هر بخش آن از روی یک اتومبیل کپی شده است. سوسیس و کالباس مرغوب و بهداشتی که با فضولات انسانی و ضایعات حیوانی تولید می شوند کپی مواد پروتئینی سالم هستند. آبلیموی شیراز (!) که با ترکیب اسید و رنگ صنعتی تولید می شود کپی آبلیموی واقعی می باشد. فاضلاب چاه مستراح که به عنوان آب آشامیدنی سالم و گوارا به مصرف شرب مردم می رسد کپی آب خوردن است و در آن همه نوع ترکیبات و عناصر شیمیایی بجز ئیدروژن و اکسیژن وجود دارد. حتی خود نمایندهء مجلسی که از اين برنامه انتقاد کرده و آن را کپی می نامد شخصاً کپی یک نماینده پارلمان واقعی است که چون نمی تواند در مجلس از نابسامانی های اساسی و گم و گور شدن میلیاردها دلار سرمایهء ملی انتقاد کند و نام ربایندگان دکل نفتی را به زبان بیاورد به انتقاد از یک برنامه پیش پا افتاده می پردارد.

ادامهء اعمال تحریم‌های آمریکا و پرهیز بانک‌های بزرگ

رضا تقی زاده

اظهارات روز چهارشنبه جک لو، وزیر خزانه‌داری آمریکا، دایر بر استفادهء زیاد و آسان از اعمال تحریم‌ها، نقش رهبری آمریکا در اقتصاد جهانی را با مخاطره روبرو می‌سازد، بیش از آنکه ناشی از اتخاذ سیاست ‌های تازه مبنی بر کاهش تحریم‌ها (به‌خصوص در رابطه با ایران) باشد، رسانه‌ای و متأثر از ادامهء درگیری‌های دولت اوباما با کنگره در اختیار جمهوری‌خواهان است. عدم تمایل کنگرهء کنونی آمریکا به داخل شدن در هر نوع سازش تازه با جمهوری اسلامی ایران از یک سو، و زمان اندک در اختیار دولت کنونی، تا پیش از انتخاب رییس جمهور بعدی در ماه نوامبر سال جاری، از سوی دیگر، انجام هر نوع تغییر ساختاری در رابطه با لغو تحریم‌های مرتبط با ایران را مانع خواهد شد.

نقش فرانسه در بحران جاری اروپا

نظر اتین بالیبار، فیلسوف فرانسوی

گزارش ناصر اعتمادی

اغراق نیست اگر بگوییم که اروپا در نتیجۀ بحران هایی که طی پنج سال گذشته به اوج رسیده اند، بر سر دو راهی سرنوشت سازی قرار گرفته است: بحران های پیاپی مالی از یونان تا اسپانیا، بحران پناهجویان، بحران نهادهای اروپایی، صعود احزاب راست افراطی و بالاخره تلاش های انگلستان و یا یونان برای خروج از اتحادیۀ اروپا همگی از بارزترین علائم و مصادیق بن بست های و بغرنج هایی هستند که اتحادیۀ اروپا در آنها گرفتار آمده و آن را تا مرز فروپاشی و انهدام تدریجی نیز سوق داده اند. اِتین بالیبار، فیلسوف فرانسوی و همکار قدیمی لویی آلتوسر، متفکر و مارکسیت فقید فرانسه، در آخرین کتاب اش با عنوان بحران و پایان اروپا؟  به بررسی همین بن بست ها پرداخته است.

پردهء غبار!

"اسناد پاناما" شامل يازده و نيم میلیون سند است که توسط روزنامهء آلمانی "زود دویچه زایتونگ" به دست آمده و در اختیار یک "کنسرسیوم بین المللی روزنامه نگاری تحقیقی" قرار گرفته که با همکاری خبرنگارانی از صد و هفت کشور، از جمله روزنامه گاردین انگلستان انتشار یافته است. هماهنگی رسانه ای و سروصدایی که افشای این اسناد به پا کرده شک برانگیز است.  اسناد از بایگانی یک شرکت خدمات حقوقی در پاناما به دست آمده که در سراسر دنیا صدها اگر نه هزاران مانند آن وجود دارد و در چهارچوبی به ظاهر حقوقی و قانونی کار می کنند. به دنبال افشای این اسناد، این شرکت نیز اعلام کرده که همه کارهایش کاملاً قانونی بوده و حتی علیه افشای اسناد شکایت کرده است. اگر چنین است که به نظرمی آید باشد -، پس دلیل این هیاهوی رسانه ای چیست و گرد و خاکی که بر پا می کند، می خواهد چه چیز را پنهان نماید؟!

لوازم چهارده گانهء پیشرفت

جعفر محمدی

راه توسعه و پیشرفت چیست؟ این سؤالی است تاریخی که در دوران معاصر، بیش از هر زمان دیگری مطرح شده است. هر چند در پاسخ به این پرسش، بسیار گفته اند اما به نظر می رسد، هر پاسخی، بدون مؤلفه های زیر ابتر خواهد بود. آنچه می خوانید، لوازم اساسی توسعهء فردی و پیشرفت عمومی اند که اگر ایران را دوست داریم و خواهان پیشرفت میهن مان هستیم و، در عین حال، به توسعه فردی هم می اندیشیم، می بایست به این مقتضیات پایبند باشیم و در ترویج آن بکوشیم.

چرا اقتصاد مقاومتی را رها کردند؟

حمیدرضا رحیمی

* اصغر کردبچه- راننده: خداوند از تقصیر دولتی‌ها و مجلسی‌هایی که اقتصاد مقاومتی را رها کرده و حاضر شدند توان علمی و دفاعی کشور را به چند وعده و وعید نسیه آمریکایی‌ها در طرح برجام بفروشند، نخواهد گذشت. خدا می‌داند قلبم به درد آمده است. این چه کاری بود که کردند؟

فدوی: از بجریان انداختن عریضهء شما مضایقه ای نيست، لکن پیش از آن، تا ضدانقلاب خواب است، تذکر یکی دو نکته ضروری ست. مقدمتاً  آخر این چه فرمایش مهملی ست؟ شما و سایر مؤمنین، پیرامون معرکهء "برجام" بگونه ای عرّ و تیز می فرمایید که انگار مقام معظم رهبری(ضپ) در این بین، دست پنجم خر، مده ظله العالی بوده است. لکن در باب اینکه" قلب تان به درد آمده است"نیز عرض می کند که شما همیشه که بچه نمی مانید و سرانجام بزرگ و خوب می شوید، برادر کردبچه!

برگشته از انقلاب و نانجیب کيست؟

نامه مهدی کروبی به حسن روحانی

در این دوره‌ی نکبت‌بار،  فردی که حقه‌باز و دروغگو بود و نسبت‌های ناروا به مقدسات و تشیع می‌داد، به ملت و کشور تحمیل شد تا فاسدترین دولت پس از مشروطیت بنام انقلاب اسلامی رقم خورد، خسارت ‌های سنگینی بر مردم و کشور تحمیل شد که اگر بتوان آثار زیان‌بار مادی آن شامل غارت اموال عمومی، هدر رفتن هفتصد میلیارد دلار از درآمدهای نفتی و درآمدهای مالیاتی، بذل، بخشش و یا فروش زمین های مناطق تفریحی و مناطق آزاد از پارک پردیسان گرفته تا کیش و قشم، انتقال بيست و دو میلیارد دلار به دبی و ترکیه، گم کردن دکل‌های نفتی و کشتی‌های ثبت‌نشده و را در چند دهه آتی جبران کرد، لیکن بدون تردید نمی‌توان آثار زیان‌بار فرو ریختن اخلاق، شکاف و بی‌اعتمادی مردم به حکومت و روحانیت و مهم‌تر، آسیب‌های وارده به تشیع و امام زمان(عج) را به این سادگی جبران کرد!

نامهء کروبی، خونی تازه در جنبش سبز

حسن یوسفی اشکوری

اکنون لازم است تمام نیروهای باورمند به جنبش سبز و مشی اصلاح طلبی، از این موضع تاریخی و مهم کروبی حمایت کنند و از این شعله چراغی برافروزند تا جنبش جانی تازه بگیرد. این یک تعهد اخلاقی و سیاسی و مدنی همهء ماست. البته به احتمال زیاد کروبی (و نیز محتملاً موسوی) به راه خود ادامه خواهند داد و این تضمینی در سطح رهبری برای تداوم جنبش است، اما روشن است که هدایت رهبری بدون حمایت مردمی و عمومی چندان نتیجه بخش نخواهد بود. به ویژه در فضای خفقان زده داخل کشور، که حامیان جنبش تا اطلاع ثانوی نمی توانند موضع علنی بگیرند و مثلاً از مطالبات کروبی (و به طور خاص مهم ترینش: محاکمهء علنی) حمایت کنند، در خارج از کشور می توان جنبشی در حمایت از این تحرک تازه ایجاد کرد.

پنج نکته در نامهء تاریخی مهدی کروبی

حسين علیزاده

با نگارش این نامه، کروبی نشان داد که پس از پنج سال حصر طاقت‌ فرسا نه تنها از مواضع خود نادم و پشیمان نیست بلکه مانند روز اول بر تک تک مواضع خود ثابت و استوار است... گرچه دور از انتظار نیست که در واکنش به این نامه، فشار بر رهبران سبز افزوده شود ولی مسلماً این نامه، جبههء هاشمی- خاتمی- روحانی را در برابر جبهه خامنه‌ای و نهادهای انتصابی او تقویت خواهد کرد. تقویت این جبهه به نوبهء خود از هم اکنون بر انتخابات ریاست جمهوری سال آينده به نفع جبههء یاد شده و به زیان خامنه‌ای تأثیر خواهد گذاشت به ویژه اینکه نتایج دو انتخابات مجلس و خبرگان در سال گذشته نیز معادلات قدرت را به ضرر حاکمیت مستبد رقم زده است.

درود و آفرین به مهدی کروبی!

عمار ملکی

درود و آفرین به مهدی کروبی! من نه تنها از رایی که به او در سال هشتاد و هشت دادم خوشحالم بلکه از رایی که در سال نود و دو هم به او داده ام خرسندم و در سال نود و شش هم دوباره به او رای خواهم داد. نامهء مهدی کروبی، پرتاب سنگ بزرگی بود در داخل یک مرداب؛ مردابی که بخشی از طرفداران دولت و بنفش ها در سال های اخیر بر گفتمان سیاسی کشور حاکم کرده اند. او در نامه اش با ادبیاتی صریح و شجاعانه، از مسایلی سخن می گوید که در این سال ها استمرار طلبان از آنها تابو ساخته بودند و سخن از آن را رادیکالیسم و تندروی می خواندند.

مفهوم کین توزی و بحران ذهنی روشنفکری ایرانی

گزارشی از عقايد داريوش آشوری

گزارشگر: فيروزه خطيبی

در رهایی از "کین توزی" نسبت به زمان و چنان بود" است که فرد به این اندیشه می رسد که حالا، با در نظر گرفتن این شرایط، چه کاری می توانم برای خودم انجام بدهم؟ و تمام گرفتاری ما همین است که چکار می توانیم بکنیم؟.. به جای غم خوردن از گذشته و شکوه و شکایت و صادر کردن ادبیات مملو از کین توزی باید ببینیم چکار می توانیم انجام بدهیم و اگر مدلی پیدا شده که اسمش "دنیای غرب" است، و ما هم می خواهیم مثل آن باشیم، ببینیم چگونه می توانیم مثل آن باشیم. یا حداقل در این جهت قدم برداریم که آنچه از دست مان بر می آمد کردیم و اگر هم نشد به هرحال مسئولیت اش با من نیست. رها شدن از این احساس مسئولیت تاریخی نسبت به وضع خود با شرایط آزادی از "کین توزی همراه است.

اين جمهوری اسلامی اهل کجاست؟

شکوه ميرزادگی

معاون آقای روحانی، در نامه ای که به يونسکو نوشته است می گوید: با توجه به مسؤلیت جمهوری اسلامی ایران در خصوص شرایط فعلی "میراث فرهنگی در خطر" سوریه ایران آمادگی خود را برای  مشارکت در زمینهء محافظت، ارتقا و مرمت میراث فرهنگی منقول و غیر منقولِ در خطر سوریه، به خصوص پالمیرا، اعلام می‌دارد. این نامه درست همزمان با چند حادثهء تلخ و تکان دهنده در حوزهء میراث فرهنگی و تاریخی ایران برای یونسکو فرستاده شده است. تنها در همین هفته ای که گذشت در چندین استان ایران اتفاقاتی افتاده که هر کدامش اگر به اندازهء یکی از  عملیات وحشیانه ی داعشیان نبوده اما، بر اساس قوانین یونسکو، به عنوان یک تخریب فرهنگی و یک عمل غیر قانونی در حوزه میراث فرهنگی شناخته می شود.

حکومت اسلامی؛ از پوپولیسم مرگ به پوپولیسم لذت

بابک مینا

برای سال‌ها سیاست تبلیغی و رسانه‌ای جمهوری اسلامی بر پایهء ایدئولوژی زهد پیش می‌رفت. حکومت به تدریج پس از انقلاب، و خصوصا در دههء شصت، سریال‌های تلویزیونی و فیلم‌های سینمایی را از هرگونه عنصر اروتیک خالی کرد. موسیقی به نوعی موسیقی آوازی عرفانی و یا پاره‌ای تصنیف‌های انقلابی و حماسی محدود شد. شخصیت‌های بد سریال‌ها و فیلم‌ها زن یا مرد خوش ‌باشی بودند که هوای فرنگ داشتند و از ارزش‌ های اصیل اسلامی تهی بودند. ایدئولوژی زهد در آن سال‌ها مرگ ‌خواهی را همچون برترین فضیلت مؤمن تبلیغ می‌کرد. جذابیت مرگ ‌خواهی ایدئولوژیک توده‌ها را به حرکت وا می‌داشت و کینه و نفرت آنان را از زندگی، از زن، از ثروتمندان و فرهیختگان، و از هر آن چیزی که بزرگ و باشکوه و فریبا ست ارضاء می‌کرد. در مقابل، مخالفان حکومت وعدهء لذت می‌دادند. نبرد زهد و لذت در دو دهه اول عمر حکومت اسلامی صورت کلاسیک تقابل حکومت با منتقدان و مخالفانش بود.

اعدام همهء مردان آن روستا؛ چرا خون بلوچ‌ها رنگین نیست؟

محسن کاکارش

روایت یک مقام دولتی در ایران (شهیندخت مولاوردی) از آن‌چه که در سال‌های گذشته در بلوچستان رخ داده و همچنان ادامه دارد، این انتظار را به وجود می‌آورد که حداقل برای یک دوره زمانی کوتاه هم که شده، مسالهء بلوچستان مورد توجه رسانه‌ها و فعالان سیاسی و مدنی قرار بگیرد و این سوال را در اذهان عمومی ایجاد کند که در آنجا، دور از مرکز، چه رخ داده و می‌دهد؟ فعالان حقوق بشر بلوچستان هم اعلام این خبر از سوی معاون رییس‌جمهوری ایران در امور زنان و خانواده را فرصتی مناسب دانستند تا توجه افکار عمومی و رسانه‌ها را به سمت معضلات و سرکوب بلوچستان جلب کنند؛ اتفاقی که به گفته آنان در نهایت رخ نداد. اما آیا افکار عمومی و رسانه‌های فارسی‌زبان در داخل و خارج ایران به دنبال روشن کردن زوایای تاریک روایت خانم مولاوردی رفته‌اند؟

پاسخ به انتقاد دوستانه‌ای از مردم ایران

فاضل غيبی

دوست عزیز، این را کاملاً درست متوجه شده اید که اکثر ایرانیان دچار "الگوهای ذهنی مخرب" هستند. آنان زیر نفوذ "الگوی ذهنی چپ" تصور می کنند عقب ماندگی ایران نتیجۀ دخالت قدرت های خارجی است و از راه قطع رابطه با "غرب" می‌توان به آینده‌ای بهتر رسید. در حالی که عقب ماندگی ایران در درجۀ اول نتیجۀ مقاومت همین ملایانی است که در دو سدۀ گذشته از رسوخ ارزشهای مدنیت نوین به ایران جلوگیری کردند. حق با شماست، هنوز هم اکثر ایرانیان باور دارند که بدون همکاری و نزدیکی با کشورهای پیشرفتۀ دنیا می توان به نوسازی کشور دست یافت. آنان باور کرده اند که حکومت‌های گذشتۀ ایران گوش به فرمان خارجی بوده اند و مخالف منافع ملی عمل می کردند، بدین سبب آنان هنوز هم مجذوب ژست های ضد امپریالیستی حکومت تهران هستند. 

 

 

 

کنگره سکولار دموکرات ها

 

 

 

2016 ـ Iranian Secular Democracy Movement - iraniansdm@gmail.com - Fax: 509-352-9630

00000000000000000000000000