دوشنبه 3 آبان و سه شنبه 4 آبان 1395 ـ  24 و 25 ماه اکتبر 2016

 کنگرهء سالانهء سکولار دموکرات های ايران

پيوند به سايت ها و وبلاگ های ديگر سکولار دموکرات>>>                       دعوت به مطالعه و امضای بیانیهء جدایی کامل حکومت و مذهب در ایران>>>

>>>>

دو ماه از بازداشت زعیم گذشت؛

ما چه کردیم؟!

(گپی با دکتر موسویان)

جمال درودی

عضو شورای مرکزی جبهه ملی

جستجو در سايت

تماس با سردبير

آرشيو صفحات اول سايت

آرشيو کلی مقالات  

آرشيو بر حسب نام نويسندگان

بيانيه های سازمان های ديگر

فهرست مقالاتی درباره مفاهيم

ويدئوهای آموزشی

1. ما با مذهب و عقيدهء هيچکس سر دعوا نداريم اما حضور مذهب و ايدئولوژی هيچکس را در قانون اساسی و نهادهای حکومتی  نمی پذيريم.

2. همچنين، از آنجا که حکومت اسلامی مسلط  بر ايران را قابل اصلاح و حتی قانونی نمی دانيم، طبعاً، در خارج کشور، از آن مطالبه ای هم نداريم؛

3. و به همين می توان انتظار داشت که  نام هيچ يک از هواداران جنبش در زير نامه هائی که خطاب به گردانندگان رژيم نوشته می شوند ديده نشود.

4. اما، در عين حال، ما از همهء مطالبات بر حق هموطنان اسير خود در داخل از غاصبان حکومت مسلط بر کشورمان حمايت می کنيم.

5. آنچه دراين سايت اختصاصی و غير خبری منتشر می شود يا در موافقت با سکولار دموکراسی است (مثل نوشته های انحلال طلبان و مخالفان حکومت اسلامی) و يا در مخالفت با آن (مثل نوشته های اصلاح طلبان، که با نوار توضيحی مشخص می شوند) و يا مسائل را بصورت جدی و طنر از ديدگاه سکولار دموکرات مطرح می کند. در همه حال اصولی که در صدر اين صفحه آمده و نيز در پيمان نامهء عصر نو منعکس اند، راهنمای ما محسوب می شوند.

6. انتخاب مقالات وارده و برگرفته از منابع مختلف، و همچنين انتخاب تيتر مناسبی برای آنها  با سردبير است.

7. به احترام جمهوريت، در اين پايگاه، هر کجا سخن از حکومت مسلط  بر ايران پيش آيد، واژهء جمهوری به حکومت يا رژيم  تبديل می شود.

سردبير: اسماعيل نوری علا  

تأسيس: 14 امرداد 1392

پيمان نامهء عصر نو

ای ميل:

iranian.sdmcc@gmail.com

اعلاميهء جهانی حقوق بشر

و پيوند به يک ويدئو

 

محاسن سوء پيشينه!

حمیدرضا رحیمی

همانگونه که مسبوقيد، فدوی قبول زحمت کرده و واژه گان تازه ای تدوین و به فرهنگ بیابانی حضرات افزوده است. در همین راستا، فدوی عجالتاً سرگرم کار روی واژهء مرکب "سوء پیشینه" است که عملکرد کنونیِ آن دقیقاً بر عکس معنا و مفهوم مألوف آن در روزگار پیش از انقلاب شکوهمند است؛ فی المثل، چنانچه بخت برگشته ای پیش از اینها "سوء پیشینه" می داشت، شانس استخدام و اشتغال، بویژه در ادارات و سازمان های دولتی، را از دست می داد. در روزگار حاضر اما "سوء پیشینه"، از اوجب واجبات بوده و بی آن، اشتغال، بویژه در سطوح وزارت، صدارت، وکالت، سرداری و فرماندهی، و البته رهبری، از محالات است.

قاری آقا، و ترسِ تارِ مو

بهنام چنگائی

در مهد پایندگانِ نفرت و اعدام و قصاص / فراموشی نسل کشی و داغ ِ زندان و دار... / در زمانه ای که قاریِ قَدرِ قران، قانون خدایش را برنمی تابد، / و امام اش چپاولگر نانِ کودکان خیابانی ست / کدام وجدان بیدار / داد ریحانه ها، نرگس ها و بهاره ها را خواهد ستاند؟ // که درین شبانِ هول / جز حکم تاراج، هرزگی و بی شرافتی رسمی نرفته است. / و این سیلِ لجن و چرک و خون / که بر بالای گنبد و گردِ منبرِ ریا رسیده /  ناگهانه و بی گدار نیست...>>>

جنگ با مردگان غیر خودی

مجید محمدی

اگر در سال انقلاب به طرفداران نظامی با جوهره‌ء دینی در ایران می گفتند در نظام مورد نظر آنها نه تنها زندگان بلکه مردگان نمی توانند حرمت داشته باشند شاید شگفت زده می شدند و این سخن را نوعی اتهام زنی تلقی می کردند. اما این اتفاق افتاده است. قبور غیر مسلمانان (بهاییان)، مسلمانان (اعضای مجاهدین خلق)، اعضای گروه‌های سیاسی (مثل اعضای گروه‌های کمونیستی)، هنرمندان و اهل فرهنگ (مثل شاملو به دفعات، بنان، سپانلو، فردین، ایرج افشار، سهراب سپهری) و ورزشکاران بنام کشور (مثل همایون بهزادی، غلامحسین مظلومی، بیوک جدیکار) تخریب شده است.

همچنين ن.ک. به اين پيوند>>>

خود تعطيلى!

ف. م. سخن

بعد از سال ها، بالاخره به آرزوى خود رسيدم: ساختن واژه اى جديد، كه نام من بر بالاى آن بدرخشد، و هر كس در آينده از اين واژه استفاده كند، دعاى خيرى هم بدرقه ى راه من نمايد! در همين جا، از باعث و بانى ساخت اين واژه ى دل انگيز، كه تمام شرايط لازم براى ورود به مجموعه ى واژگان فارسى و استفاده ى خاص و عام از آن را دارد، بايد تشكر و قدردانى بنمايم. آقاى محمد قوچانى، باعث و بانى اين امر خير شدند و با كارى كه كردند لااقل من يكى را سپاسگزار خود نمودند!

دموکراسی مناسب برای خاورميانه؟

(درباره‌ء کتاب سقوط مدل ترکیه، اثر جیهان توگال)

نوشتهء: اجه تملکوران

ترجمه‌: سارا يوسف‌پور

کتاب سقوط مدل ترکیه، تحلیلی موشکافانه درباره‌ی پدیده‌ی آ.ک.پ ـ اردوغان است. روشنفکران، رسانه‌ها و سیاست‌مداران جريان غالب در غرب، بیش از ده سال چنان مجذوب این تصویر از آمیزه‌ی کامل شرق و غرب شده بودند که تفکر عینی و مواضع انتقادی را کنار گذاشتند. حزب عدالت و توسعه (آ.ک.پ) و رهبر آن به دلیل ايجاد دموكراسي مناسب براي خاورميانه ستایش می‌شدند؛ مدلی که گرچه آشکارا با استانداردهای غربی مطابقت نداشت اما پذیرفتنی بود. در خارج، به منتقدان اردوغان، برچسب مسلمانانِ از خود منزجري زده می‌شد که قادر به کنار آمدن با هویت خود نیستند. در داخل، ابتدا انگِ روشنفکران بیگانه، یا هواداران حضور پررنگ ارتش ترکیه در سیاست، خوردند؛ و بعد به‌سادگی کفار یا عوامل نفوذ خارجی قلمداد شدند. این ادعا که رأی اکثریت همان دموکراسی است، فضایی را به وجود آورد که منتقدانِ آ.ک.پ، به‌طور خودکار دشمنان مردم تلقی شدند و پیوسته از سوی مزاحمان اینترنتی آ.ک.پ مورد آزار و اذیت قرار گرفتند.

شماره مخصوص ايام عزاداری محرم الحرام

با توجه به فوايد متعدد اقتصادی ماه مبارک محرم الحرام، پیشنهاد می شود دولت و مقامات تصمیم گیرنده برگزاری عزاداری محرم را از یک ماه به یک سال افزایش دهند تا چرخ اقتصاد کشور با استفاده از تکنولوژی گریه زاری و غم و افسردگی و سینه و زنجیر زنی به حرکت درآید! خوشبختانه بدبختی مردم آنقدر زیاد است که در تمام طول سال امکان عزادار بودن را دارند و به خاطر آلودگی هوا نيز مرتب اشک از چشم شان جاری است! از نظر امکانات عزاداری هم باید گفت که عزاداری تنها صنعت کشور است که نیاز به واردات مواد اولیه از خارج و وابستگی ارزی ندارد و انواع اشعار سوزناک مایهء افسردگی و ادعیه برای اموات و درگذشتگان و راهیان دیار باقی، در داخل به شیوه بند تنبانی تولید می گردد و و ایضاً متخصص داخلی و کارآزموده برای درآوردن اشک مردم به وفور در هر کوره دهاتی پیدا می شود و از نظر مداحی و روضه خوانی جزو چند قدرت برتر جهانی هستیم!

 

کوروش بزرگ دیگر فقط در پاسارگاد نیست، در همه جای ایران است

بنياد ميراث پاسارگاد

در آستانه روز کوروش بزرگ، 29 اکتبر - هفتم مهر، هستیم، تنها روزی که در تاریخ سرزمین مان، به شکلی خودجوش و از سوی مردمان و نه از سوی هیچ دولت و حکومتی به شکلی گسترده برگزار می شود... متاسفانه حکومت اسلامی از آنجا که هیچ اهمیتی برای بزرگان تاریخی ما قایل نیست تحمل بزرگداشت این روز بزرگ و تاریخی را نیز ندارد و امسال نیز با بیانیه ای رسمی عملاً حرمت تورهای مسافرتی به پاسارگاد را در حوالی روز کوروش بزرگ ممنوع کرده است. غافل از آن که اکنون، با شناختی که مردمان ما نسبت به کوروش بزرگ پیدا کرده اند، کوروش دیگر فقط در پاسارگاد نیست. کوروش در همه جای ایران است. هر دری را ببندند در دیگری برای بزرگداشت و تحسین او باز است.

شوخی تلخی به اسم در عوض امنیت داریم

مهدی تاجیک

امنیتی که از آن حرف زده می‌شود به این معنی است که در ایران عملیات تروریستی صورت نمی‌گیرد و خبری از داعش نیست. دیگر کمتر کسی حرف از امنیت برای منتقدان سیاسی می‌زند یا اگر بزند هم در این وانفسا جدی گرفته نمی‌شود. سقف خواسته‌ها کوتاه شده و دارد کوتاه‌تر هم می‌شود. گویی همین که داعش نیست، کافی است و باید شکر‌گذار بود. سپاه نیروهایش را برای جنگ به سوریه و عراق می‌فرستد و در داخل همچنان به بگیر و ببند و سرکوب منتقدان با پروژه‌هایی مانند نفوذ دست می‌زند. امنیت مرزها در پیوند با برقراری جو امنیتی در داخل قرار گرفته و تلاش می‌شود که هر دو به یک اندازه مشروع به نظر برسد. انگار همان طور که شاملو گفته بود امنیت بلال شیردانه‌ای است که تنها در قفس به نصیب می رسد.

روسیه حتماً امپریالیست است

سلامه کیله، نویسندهء فلسطینی ـ سوری

برگردان: حماد شیبانی

اقداماتی که روسيه در سوریه مرتکب میشود، برآمده از توهم عظمت طلبانه ای است که مافیای مسلط بر طبقهء حاکم روسیه به آن دچارشده است. در حالی که عملاً در چارچوب نظم جهانی امپریالیستی ضعیف است و چه بسا در نتیجه ی این واقعیت که حتی مانند چین نیز نمی تواند در اقتصاد جهانی رقابت کند، اینگونه به سخت سری و توسل به زور گرایش پیدا کرده است. روسیه فراتر از شرایط عینی خود می خواهد به جایگاه جدیدی در بازار و تحمیل منافع خود برخلق ها دست یابد. روسیه یک قدرت مافیائی تمام عیار است و (به دلیل همین ویژگی- م) امپریالیستی است ناکام.

آرشيو يا حافظه تاریخی

محمدرضا شفیعی کدکنی

حق دارند کسانی که می‌گویند ما حافظه‌ی تاریخی نداریم فقر حافظه‌ی تاریخی ما نتیجه‌ء نداشتن آرشیو ملی است؛ نه در قیاس با فرانسه و انگلستان که در قیاس با همسایگانمان. آرشیو ما کجا و آرشیو عثمانی (یعنی ترکیه‌ی قرن اخیر) کجا؟! ...در جامعه‌ای که برای اطلاعاتی از نوع جای قبر فرخی یزدی، ما، بی‌پاسخ مطلقیم، چگونه می‌توانیم ساختار بوف کور یا چشم‌هایش یا همسایه‌ها یا جای خالی سلوچ را بر نظام اقتصادی و سیاسی عصر آفرینش این آثار انطباق دهیم با آن گونه‌ای که جامعه‌شناسان ادبیات در مغرب زمین، توانسته‌اند ساختارهای آثار ادبی را با ساختارهای طبقاتی و اجتماعی عصر پدیدآورندگان آن آثار انطباق دهند؟ صرف اینکه فلان نظام، بورژوازی یا زمین‌داری است یا فلان نظام خرده بورژوازی بوده است، برای آن‌گونه ملاحظات علمی ساختارشناسانه کفایت نمی‌کند.

اعتماد نظام به امنیتی ها برای جایگزینی رهبری

گفتگو با حسن شریعتمداری

گفتگوگر: آیدا قجر در سايت زيتون

حادثهء تغییر رهبری بسیار متلاطم و همراه با حوادث پیش‌بینی نشده‌ای خواهد بود. چون جنگ منافع پیش می‌آید؛ به خصوص در مورد این موضوع حساس که آیا روحانیتی که تاکنون در درجهء اول اقتدار در امور سیاسی بوده، پس از آقای خامنه‌ای همچنان اقتدار خود را حفظ خواهد کرد یا سپاه این اقتدار را از روحانیت خواهد گرفت و روحانیت دست ‌نشاندهء سپاه خواهد شد؟ در چنین معادلهء چندمجهولی اگر خامنه‌ای فرصت نکند که جانشین خود را تثبیت کند در ادامه جنگ منافع ممکن است آقای حسن خمینی و مجتبی خامنه‌ای و افراد دیگر هم به میدان بیایند و این ماجرا در عین طول کشیدن با حوادثی همراه شود که امروز نمی‌توان آن را پیش‌بینی کرد.

عزاداری حکومتی

سیامک بهاری

تلاش ویژهء حکومت اسلامی برای برگزاری گستردهء مراسم ‌عزاداری محرم به نحو بارزی مشخص می‌کند که این مراسم اساساً یک پروژه حکومتی است. بسیج نیرو و شبکهء بزرگی از عوامل و عناصر حکومت اسلامی، با تخصیص بودجه‌‌های هنگفت چند هزار میلیاردی توسط سازمان تبلیغات اسلامی و سایر دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی، و از دستورالعمل‌‌ های حکومتی به تمام ادارات و مؤسسات و ارگان های دولتی، دخالت مستقیم دستگاه های امنیتی و اعمال قدرت آنها، بکارگیری بسیج مساجد، دستجات هیئت‌های مذهبی محلات و مدّاحان، که اساساً از عناصر امنیتی و اطلاعاتی حکومتی تشکیل شده‌اند، تا مدارس و دانشگاه ها و کانون های هنری دست‌ساز حکومت گرفته تا بکارگیری دانش‌آموزان مدارس و حتی کودکان شیرخوار تحت عنوان "سه سالاگان حسینی" و "شیر خواران حسینی" در این نمایش ‌حکومتی، در داخل و خارج کشور، شرکت داده شده‌اند.

سکولار دموکراسی و دشمنان اش

گفتگو با اسماعیل نوری علا

گفتگوگر: بيژن فرهودی، در برنامه تلويزيونی کيهان لندن

2016 ـ Iranian Secular Democracy Movement - iraniansdm@gmail.com - Fax: 509-352-9630

00000000000000000000000000