دوشنبه 17 و سه شنبه 18 آبان 1395 ـ   7 و 8 نوامبر  2016

پيوند به سايت ها و وبلاگ های ديگر سکولار دموکرات>>>                       دعوت به مطالعه و امضای بیانیهء جدایی کامل حکومت و مذهب در ایران>>>

>>>>

دو ماه از بازداشت زعیم گذشت؛

ما چه کردیم؟!

(گپی با دکتر موسویان)

جمال درودی

عضو شورای مرکزی جبهه ملی

جستجو در سايت

تماس با سردبير

آرشيو صفحات اول سايت

آرشيو کلی مقالات  

آرشيو بر حسب نام نويسندگان

بيانيه های سازمان های ديگر

فهرست مقالاتی درباره مفاهيم

ويدئوهای آموزشی

1. ما با مذهب و عقيدهء هيچکس سر دعوا نداريم اما حضور مذهب و ايدئولوژی هيچکس را در قانون اساسی و نهادهای حکومتی  نمی پذيريم.

2. همچنين، از آنجا که حکومت اسلامی مسلط  بر ايران را قابل اصلاح و حتی قانونی نمی دانيم، طبعاً، در خارج کشور، از آن مطالبه ای هم نداريم؛

3. و به همين می توان انتظار داشت که  نام هيچ يک از هواداران جنبش در زير نامه هائی که خطاب به گردانندگان رژيم نوشته می شوند ديده نشود.

4. اما، در عين حال، ما از همهء مطالبات بر حق هموطنان اسير خود در داخل از غاصبان حکومت مسلط بر کشورمان حمايت می کنيم.

5. آنچه دراين سايت اختصاصی و غير خبری منتشر می شود يا در موافقت با سکولار دموکراسی است (مثل نوشته های انحلال طلبان و مخالفان حکومت اسلامی) و يا در مخالفت با آن (مثل نوشته های اصلاح طلبان، که با نوار توضيحی مشخص می شوند) و يا مسائل را بصورت جدی و طنر از ديدگاه سکولار دموکرات مطرح می کند. در همه حال اصولی که در صدر اين صفحه آمده و نيز در پيمان نامهء عصر نو منعکس اند، راهنمای ما محسوب می شوند.

6. انتخاب مقالات وارده و برگرفته از منابع مختلف، و همچنين انتخاب تيتر مناسبی برای آنها  با سردبير است.

7. به احترام جمهوريت، در اين پايگاه، هر کجا سخن از حکومت مسلط  بر ايران پيش آيد، واژهء جمهوری به حکومت يا رژيم  تبديل می شود.

سردبير: اسماعيل نوری علا  

تأسيس: 14 امرداد 1392

پيمان نامهء عصر نو

ای ميل:

iranian.sdmcc@gmail.com

اعلاميهء جهانی حقوق بشر

و پيوند به يک ويدئو

 

وطن ای خاطراتِ زنگاری

ابراهيم هرندی

وطن ای خاطراتِ زنگاری / وطن ای خواب های تکرار  // وطن ای با من و جدا از م  / در پگاهانِ خواب و بيداری // يادِ گوش و کنارِ تو در من / همه پَرهيبی از پری واری....... /// نه..، کجايم من و چه می گويم / وطن ای مايه دل آزاری / سرزمين شکست و نوميدی / مرزِ بيگانه پروری، خواری... // پسران فقير کليه فروش / دختران گريز و ناچاری...

معمای تاريخی و باقی قضايا

حمیدرضا رحیمی

*شجاع از بوکان: افشاگری‌های کیهان در مورد افراد معلوم‌الحالی که در تخت جمشید تجمع کرده و به بهانه تولد کوروش ماهیت ارتجاعی و عقب ‌افتاده خودشان را رو کرده‌اند اقدام به جایی بود.

فدوی: والله برادر شجاع، بقول سید قاسم (مش قاسم سابق ـ م) دروغ چرا؟ تا اعدام آ آ آآ.. بین خودمان باشد، ضد انقلاب نشنود، ناظران در حیرت اند که چگونه است که ملت، پس از  فقط سه دهه، از حضرات شدیداً متنفر، لکن پس از بيست و پنج قرن به  کورش مهر می ورزند!؛ فدوی که نمی داند، شما می دانید؟!

ایران ما، کشور غمگین و بی نشاط

شکوه ميرزادگی

به گفته رییس انجمن مدکاری، بر اساس میانگین آمارهای نشاط اجتماعی سازمان های معتبر بین المللی، ایران جزو کشورهای شاد نیست و در میان 185 کشور جهان دومین کشور غمگین جهان است. آقای موسوس چلک همچنین می گوید: مردم نسبت به سرنوشت و وقایعی که برای دیگران پیش می‌آید بی‌تفاوت شده‌اند و این یک نشانه از کاهش انسجام اجتماعی محسوب می‌شود. آیا در سرزمینی با یک حکومت واپسگرای مذهبی که گردانندگان اش گریه را ثواب می دانند و خنده را مکروه ، و در هر گذرگاهی سقاخانه و مسجد و امامزاده ای است که در آن تخم اشک می پاشند، و در کوچه هایش صدای ندبه و سر و سینه زدن و ترس از جهنم پراکنده است، در سرزمینی که زندان هایش پر از انسان های آزادی خواه است و درختانش چوبه های دار. در سرزمینی که زنانش را در قفس فرهنگ حرمسرایی اسیر کرده اند، در سرزمینی که از معادنش هر روزه مس و طلا و نفت بیرون می آورند و کارگرانش در فقر و گرسنگی به سر می برند، و...  چگونه می شود شاد بود؟ قابل توجه کسانی که در راحت سرزمین های غربی نشسته اند و بدون هیچ تحلیل جامعه شناسانه ای به مردمانی که بزرگداشت یک شخصیت تاریخی خودشان را جشن می گیرند، می گویند نژاد پرست؛ شخصیتی که هیچ کاری هم نکرده باشد حداقل در 25 قرن پیش با فرمان آزادی مذهب، و لغو بیگاری شادی را به مردمان هدیه کرده است.

پيشنهاداتی بمناسبت ظهور حاج سعيد طوسی

در پی ظهور حاج سعيد طوسی پيشنهاد می شود همانطور که شرکت های بیمه اتومبیل های مردم و سرنشینان آنها را در برابر دریافت حق بیمه سالیانه "بیمهء شخص ثالث" می کنند و یک برچسب هم به آنها می دهند تا روی شیشه اتومبیل خود نصب کنند تا پلیس راهنمایی رانندگی متوجه شود این خودرو بیمه دارد و در صورت برخورد و بروز خسارت شرکت بیمه خسارت آن را می پردازد، بسیار بجاست که تمام اقشار مردم را که در معرض خطر تجاوزات روزمره (انجام عمل شنیع لواط قانونی) از سوی مدیران غارتگر بیت المال و چپاولگران دریافت کننده حقوق های میلیاردی گرانفروش و کاسب کم فروش حبیب خدا و شهرداری و دوایر دولتی و زمین و زمان قرار دارند و فرزندان آنها را نزد قاریان مومن و متقی آموزش دینی می بینند "بیمهء لواط" و "بیمهء تجاوز" و " بیمه شخص ثالث لواط کار" نمایند!

اول ثابت کنید چیزی به اسم ایران وجود دارد!

مصطفي ملکیان، نوانديش اصلاح طلب اسلامی

گفتن "هنر نزد ایرانیان است و بس" جنایت است. ايران اصلا چه موجودي است؟ اول موجوديتي به نام ايران را بايد اثبات كرد. اول موجوديتي به نام ايران را بايد اثبات كرد كه ما چيزي داريم، هويتي داريم، عيني داريم، ابژه‌اي داريم كه اسمش ايران است. شما اول بايد اثبات كنيد چيزي هست و بعد بگوييد متعلق به عشق، نفرت، خشم يا خشنودي من است. ايران چه موجودي است؟.. مدعاي من اين است كه ناسيوناليسم هم به لحاظ فلسفي، هم به لحاظ اخلاقي و هم به لحاظ مصلحت‌انديشانه غيرقابل دفاع است. البته اگر يكي از اين سه ‌تا غيرقابل دفاع باشد دوتاي ديگر هم غيرقابل دفاع خواهد بود ولي با اين همه من جداگانه مدعاي خودم را بررسي مي‌كنم. هرچند كافي است يكي از اين سه مدعا از دست طرفداران ناسيوناليسم گرفته شود تا آن دوتاي ديگر هم گرفته شود. به هر روي من مستقلا به اين سه‌ تا مي‌پردازم، اما در ابتدا بايد كه مرادم از ناسيوناليسم را بيان كنم.

اين سكولاريسم سكولاريسم كه ميگن يعنى چى؟

(مطلبی برای نشريهء جنبش سکولار دموکراسی)

بالاخره يه مسلمون پيدا شد كه براى ما كلمه ى سكولار را معنى كند و من الان مى دانم دكتر هدف اش چيست و مى خواهد چه بلايى بر سر كشور ما بياورد! خدا اون روز را نياورد! آقا به حرف ايشان گوش ندهيدها! خيلى خطرناك هستند ايشان. دوست ما به ما گفت اين سكولار، دو قسمت داره: اوليش سكو ست دوميش لار است! سكو تو لهجه ى قمى يعنى خدا و لار تو لهجه ى مشهدى يعنى نيست كه جمع اش ميشه خدا نيست! واى واى واى! ديديد آقاى دكتر چه جورى مرا گول زد!

در چرائی عضویت در حزب سکولار دموکرات ایرانیان

 گفتگو با آریو شهبانی، عضو شورای مرکزی حزب

گفتگوگر: سعيد بهبهانی از تلويزيون ميهن

فايل تصويری       فايل صوتی

آخرین خبرها در عرصهء داخلی، منطقه ای و بین المللی

حسن اعتمادی، دبيرکل حزب سکولار دموکرات ايرانيان

و محمدرضا حیدری، عضو کمپین سفارت سبز

در برنامهء تفسیر خبر به میزبانی جمشید چالنگی

جمهوری فرقه بازان

رامین کامران

دعوایی که اخیراً سر میز اصلاح طلبان و ملی مذهبی ها بر پا شده، خالی از لطف نیست، بخصوص که همگی سکنجبین خورند و اینطور عربده جویی میکنند! ادعاهای مذهبی سروش که روز به روز بیشتر بسط پیدا میکند و ظاهراً قبضی هم در کارش نیست، سر و صدای برخی از دوستان پیشین را درآورده که خلاصه اغراق هم حدی دارد. صاحب عله هم مریدان را به خط کرده که نخیر، حد برای بقیه دارد، نه برای من. اینکه سروش به کار فرقه سازی بیافتد، جای تعجب ندارد. این سرنوشتی است که از اول بر پیشانی همۀ روشنفکران و اصلاح طلبان مذهبی، نقش است.

چرا فکر و ذکر بنیادگرایان اسلامی بدن زنان است؟

مصاحبه با شهلا شفیق

در روزنامهء اومانیته فرانس

حجاب زنان بیانگر موقعیت اجتماعی و سیاسی جامعه است. به محض اینکه مذهب پا از عرصه معنویت بیرون می‌گذارد و به قانونی برای اداره زندگی فردی و جمعی آدمی بدل می‌شود، فرآیند ایدئولوژی سازی از دین آغاز می‌شود. ‌حجاب پرچم افراشته اسلامگرائی در متن پروژۀ ای سیاسی است. رشد و گسترش اسلام سیاسی از دههء هفتاد میلادی، در بسیاری از کشورهای خاورمیانه، به نحوی سیستماتیک با ایدئولوژی سازی از مذهب در پیوند بوده است. مصر، ایران، الجزایر، تونس یا مراکش و... از این جمله اند. در خلاء فرهنگی سياسی ناشی از نظام‌های دیکتاتوری، و ضعف و ناتوانی جنبش‌های انسان محور، ایدئولوژی اسلاميسم پا به ميدان می‌گذارد . هدف اسلاميست‌ها تأثیر گذاشتن بر قوانین و دستاوردهای سکولار و سپس تسلط کامل بر تمامی عرصه‌های زندگی و استقرار جامعه اسلامی است، چه به وسيله تبليغ و ترويج ، چه به واسطه مبارزه انتخاباتی و چه از راه زور و اسلحه.

لزوم تشکيل جبهه ای متحد برای مقابله با تجزیهء ایران

سام قندچی

سخن اين نیست که پیش از تجزیه، روابط گروه بندی های اتنیکی در یوگسلاوی سابق چون بهشت موعود بود، اما مطمئناً تجزیه نه تنها برای اجزاء آن سرزمین بهشتی به ارمغان نیاورد بلکه نفرت از یکدیگر، که نتیجهء سال ها برادر و خواهر کشی است، همچنان در حافظه نسل کنونی زنده است. امروز، پس از مشاهدهء تجربهء یوگسلاوی، عراق و سوریه در چند دهه اخیر، بهتر است بجای آنکه تصور کنیم مشکل را با افشاگری و محکوم کردن کشورهای خارجی مختلفِ حامی نیروهای اتنیکی یا دولت مرکزی ایران حل کرده ایم، جا دارد با خود مسأله دست و پنجه نرم کنیم و جبهه ای متحد برای مقابله با تجزیهء ایران و حفظ یکپارچگی کشور تشکیل دهیم؛ جبهه ای که با راه و روش دموکراتیک و سکولار برای پیشگیری از شعله ور شدن جنگ داخلی در ایران تلاش کند.

آشکارسازی تجزیه‌ء ایران از درون

اعلاميهء دفتر مرکزی حزب پان‌ایرانیست (هیات اجرایی / هاج)

اعلام تشکیل فراکسیون ترک‌زبانان در مجلس شورای اسلامی، در حقیقت آشکار سازی طرح تجزیه‌ء ایران از درون از سوی ستون پنجم نظام اسلامی است. ایجاد این فراکسیون در راستای ایجاد تنش قومی تا رسیدن به گسل قومی، با وجود ولی فقیه ، مجلس خبرگان رهبری، شورای امنیت ملی و مجمع تشخیص مصلحت نظام بسیاری از دیده‌بانان مسایل ایران و نیز توده‌های وسیعی از مردم را به این نتیجه رسانده است که: مطلق آن آواز، خود از شه بُوِد / گر چه از حلقوم عبدالله بُوِد. اما ملت و مردم ایران این توطئه را نیز با همبستگی به زیر درفش یگانگی ‌ملی در هم خواهند شکست. پاینده ایران - دهم مهرماه 1395

زنده باد داعش خودمان!

مهرانگيز کار

ریاست قوه قضائیه به ریاست قوه مجریه که همان دولت تدبیر و امید است، توصیه می کند سکولارها را از خود دور کند. رهبر به ریاست دولت تدبیر و امید دستور می دهد یکی دو خط قرمز را مراعات کنند و حامیان فتنه را دور بیاندازند. تازگی ها عموماً شیک و پیک هم شده اند. قاره امریکا را هم که دارند دوباره کشف می کنند. فرزندان شان در بهترین دانشگاه های جهان بدون صنار وام دانشگاهی درس می خوانند. اخیرا مثل بلبل انگلیسی حرف می زنند. در محافل جهانی از ضرورت برخورد با داعش می گویند. اصلا به روی مبارک نمی آورند که با جان و مال و شرافت و کرامت انسانی این مردم چه اندازه داعشی برخورد کرده اند.

2016 ـ Iranian Secular Democracy Movement - iraniansdm@gmail.com - Fax: 509-352-9630

00000000000000000000000000