پيوند به سايت های ديگر

جستجو در سايت جنبش

آرشيو صفحات اول سايت

تاريخ انتشار اين شماره:

پنجشنبه 17  تا يک شنبه 20

اسفند ماه 1396

8 تا 11 مارچ 2018

تأسيس: 14 امرداد 1392

سردبير: اسماعيل نوری علا

 Fax: 509-352-9630

  iraniansdm.n@gmail.com

پيمان نامهء عصر نو

مقالاتی دربارهء مفاهيم اصلی

ويدئوهای آموزشی

توجه: در اين لينک

شمارهء سوم نشريهء

اينترنتی گيتی مداری

در دسترس شما است

دعوت به مطالعه و امضای

بیانیهء جدایی کامل حکومت

و مذهب در ایران

سایت تدارک پلاتفرمی

برای حزبی آینده نگر

 

1. ما با مذهب و عقيدهء هيچکس سر دعوا نداريم اما حضور مذهب و ايدئولوژی کسی را در قانون اساسی و نهادهای حکومتی  نمی پذيريم.

2. و از آنجا که حکومت اسلامی مسلط  بر ايران را قابل اصلاح و حتی قانونی نمی دانيم، طبعاً، در خارج کشور، از آن جز خواست انحلال مطالبه ای نداريم؛

3. و به همين دليل می توان انتظار داشت که  نام هيچ يک از هواداران جنبش در زير نامه هائی که خطاب به گردانندگان رژيم نوشته می شوند ديده نشود.

4. اما، در عين حال، ما از همهء مطالبات بر حق هموطنان اسير خود در داخل کشور از غاصبان حکومت مسلط بر سرزمين مان حمايت می کنيم.

5. آنچه در اين سايت اختصاصی و غير خبری منتشر می شود يا در موافقت با سکولار دموکراسی است (مثل نوشته های انحلال طلبان و مخالفان حکومت اسلامی) و يا در مخالفت با آن (مثل نوشته های اصلاح طلبان، که با نوار توضيحی مشخص می شوند) و يا مسائل را بصورت جدی و طنر از ديدگاهی سکولار دموکرات مطرح می کند. در همه حال اصولی که  در پيمان نامهء عصر نو منعکس اند، راهنمای ما محسوب می شوند.

6. انتخاب مقالات وارده و برگرفته از منابع مختلف، و همچنين انتخاب تيتر مناسبی برای آنها  با سردبير است.

7. به احترام جمهوريت، در اين پايگاه، هر کجا سخن از حکومت مسلط  بر ايران پيش آيد، واژهء جمهوری به حکومت يا رژيم  تبديل می شود.

8. و از آنجا که بين ايران و ملت ايران  از يکسو، و حکومت اسلامی مسلط بر کشورمان، از سوی ديگر، تفاوت و جدائی قائليم، در هر متن که واژهء ايران بکار رفته اما منظور رژيم اسلامی باشد، ما بجای ايران عبارت رژيم ايران يا رژيم مسلط بر ايران را بکار می بريم.

http://isdmovement.com/Mehestan.htm

پدیدهء تروریست بر علیه تروریسم!

حمیدرضا رحیمی

بجان خوانندگان محترم ضدانقلاب نباشد، به روح پُر فتوح حضرت امام(ل)، باور بفرمایید روزی نیست که فدوی از فرمایشات برادران، که پیشینه شان، جز بر خودشان، بر بقیه مکشوف و معلوم است!، سرِ همه جایش اسفناج، آن هم از نوع اُرگانیک، سبز نشود!؛  تازه ترین مستوره را، لطفاً دندان (اگر هنوز دارید)، روی جگر (اگر هنوز نفروخته اید) گذاشته، تیتر خبری زیر را بنقل از یکی از  عوامل تروریسم در منطقه و جهان، با فدوی تحمل کنید، اجرتان با گربهء مرتضاعلی(ع)! *عراقچی: ایران برای جنگ با تروریسم در سوریه است، نه نبرد علیه اسرائیل!/ رادیو فردا.

چگونه حدود 5100 نفر از خودکشی منصرف شدند؟!

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه ‌اجتماعی (حاجی ربیعی بیکار!) اخیرا ضمن تبیین اقدامات خارق العاده این وزارتخانه گفته است: "دو سال پيش حدود پنج هزار و صد نفر نفر را، که دارای نشانه‌های خودکشی بودند، با مداخله و راهنمایی از خودکشی منصرف کردیم! " اگرچه معاون وزیر بیکاری و بی رفاهی و بی تامین اجتماعی با عجله عازم مراسم استقبال و رونمایی از کودهای انسانی وارداتی از ترکیه بوده و توضیح بیشتری در مورد راهنمایی های خود نداده است اما چند تن از رعایایی که از خودکشی منصرف شده و منتظر هستند تا زندگی در این مملکت آنها را بکشد از راهنمایی ها و اظهارات مدبرانه مقامات وزارت رفاه پرده برداشتند!

نظام حکومت ایران چگونه باشد؟

فاضل غیبی

در لحظه‌ء حاضر کسی تصویری از راه رسیدن کشور به ثبات و پیشرفت ندارد، اما با اعتماد سازی، در میان ایرانیان نیز خرد جمعی برخواهد شکفت و راه فردا را گام به گام روشن خواهد کرد. نخستین گام در راه بهبود کشور هماهنگی و تفاهم نخبگان است و با رسیدن به آن درک خواهد شد که حقیقت در هر امری در زمان مشخص یکی است و می‌تواند به رأی مشترک بدل گردد. ممکن است که امروز هیچ ‌یک از نخبگان ایرانی نتواند برای دردهای جامعه ایرانی نسخه‌ای بپیچد، اما خرد جمعی موهبتی است که به کمک آن نخبگان ایرانی نیز خواهند توانست کشور را سیمرغ‌وار ‌هدایت کنند.

قطعنامه های بی معنا!

شهباز نخعی

رییس ستاد مشترک نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، می گوید: "ما و سوریه به قطعنامه در مورد آتش بس احترام می گذاریم، [اما] بخش های حومهء دمشق که در دست تروریست ها است مشمول آتش بس نیست و عملیات پاکسازی آنها ادامه خواهد یافت"! این سردار نامحترم به روی مبارک نمی  آورد که قطعنامهء مصوب شورای امنیت اصلاً برای همین منطقهء غوطه شرقی صادر شده و ادامهء بمباران ها چیزی جز زیر پا نهادن مفاد قطعنامه نیست. آنچه که این تفسیر به رأی را میسر ساخته، دستکاری های روسیه در متن قطعنامه بوده که سازمان های تروریستی را از شمول آن خارج ساخته و در نتیجه هر یک از طرفین می تواند با تروریست خواندن مخالفان خود از اجرای آن سرباز زند.

دختران خیابان انقلاب و ایستادگی مدنی

سخنرانی سهیلا ستاری

در کنفرانس اخير شهر کلن

آنان که با تمام قوا کوشیدند تا روسری بر سر زنان کنند، اکنون که شاهد به باد سپردن روسری ها هستند، ناتوان از حفظ عمامه هایشان گردیده‌اند و ناچارند که بویژه خود را از جلو و تیررس جنبش گستردهء زن ایرانی پنهان دارند. مقابله با فرودست نگه داشتن زن ایرانی با پیام پرتوان دختران خیابان انقلاب نیرو و فرازی تازه یافت. این مبارزه تا برپایی ایرانی سکولار، دموکراتیک، آزاد و آباد و تا پایان یافتن ستم و بیداد و نابرابری، از سوی تک تک زنان میهنمان ایران پی گرفته خواهد شد.

بی آبرویی نواندیشان دینی در حفظ آبروی حجاب

شادی امین

چندی پيش، یازده مرد و یک زن تحت عنوان "جمعی از نواندیشان دینی"، بیانیه‌ای در "حفظ آبروی حجاب" منتشر کرده اند. این بیانیه، نادقیق، سطحی و سرشار از تحریف‌های تاریخی است. و البته خواهان "بازگشت به آرمان های اولیهء انقلاب پنجاه و هفتِ ملت ایران" است. و مشخص نمی‌کند، این آرمان‌های اولیه انقلاب چیست؟ آرمان‌های دوران امام راحل است و یا آرمان‌هایی که منجر به انقلاب پنجاه و هفت شد، یعنی، استقلال، کار، مسکن، آزادی؟ فرای اینکه آیا نواندیشی با دین سازگار است یا خیر، قصد دارم مختصر به این بیانیه با نگاهی به تاریخ یکی از این نویسندگان اشاره کنم.

دختران انقلاب؛ هدف، بالاتر از اين حرف‌هاست

علی مطهری، معاون مجلس اسلامی

علی مطهری در يادداشتي عليه موافقان حجاب اختياري در روزنامه اعتماد نوشت: آنچه امروز تحت عنوان حجاب اختیاری مطرح است و رسانه‌های خارجی به آن دامن می‌زنند، ظاهری دارد و باطنی و به قول شاعر صورتی در زیر دارد آنچه در بالاستی. ظاهر قضيه اين است كه مي‌خواهيم در داشتن روسري آزاد باشيم. اما وقتي تعمق مي‌كنيم مي‌بينيم بعيد است اين روسري نيم‌بند كه فلسفه پوشش اسلامي را هم تامين نمي‌كند آنقدر مزاحم باشد كه افرادي براي حذف آن حاضر به در خطر قرار دادن خود باشند، بلكه هدف، بالاتر از اين حرف‌هاست و آن اينكه بعد از حذف روسري، نوبت به پوشش‌هاي ديگر مي‌رسد تا به نقطه آخر يعني خيابان‌هاي اروپا و امريكا و شمال تهران در زمان رژيم گذشته برسيم...۞

زنان ایرانی، کبوترانی با چشمانی همیشه هوشیار!

شکوه میرزادگی

امسال در سالگرد روز جهانی زن می توانیم با افتخار بگوییم که ابتکار زیبا و راه حل کارساز زنان ایران، یعنی برداشتن آرام و بی سر و صدای روسری از سرشان در خیابان ها و میادین، به طور قطع در تاریخ مبارزات زنان جهان، چون ستاره ای درخشان ثبت خواهد شد. امسال زنان ایران، با حرکتی نمادین و در سکوتی که رساتر از هر فریادی بود، خاموشی سال های اخیر خود را توضیح دادند. آن ها به روشنی نشان دادند که هیچ یک از روش های مدنی - که در سراسر قرن بیستم در کشورهای دیگر کارساز بوده - در مورد ایران کار نکرده و نخواهد کرد.

گفتگوى ويژه بمناسبت ٨ مارس

با پگاه امينى

عضو جنبش ومهستان سکولار دموکراسی ايران

و نيلوفر فرحمند - فيلمساز مستقل

همراه با نمايش فيلم سبز خواهد شد

از ساخته هاى خانم فرحمند

دختران خیابان انقلاب

و ظهور نسل جدید کنشگران اجتماعی

فرستنده: نوشین احمدی خراسانی

یش از آغاز حرکت دختران خیابان انقلاب، شاید بسیاری از ما تصور نمی‌کردیم که نسل جدید زنان ‏بتواند در چنین ابعادی جنبش زنان‌ را به تحرک وادارد و بار دیگر گفتمان حقوق برابر زنان را در افکار ‏عمومی به شکلی گسترده مطرح سازد. ایجاد چنین موجی به این پرسش راه می‌برد که در زیر پوست ‏شهر چه اتفاقی روی داده است؟ آیا این دختران جوان همان دخترانی هستند که ما آن‌ها را حاصل ‏دوران سرکوب می‌دانستیم که با توجه به شرایط امنیتی پس از جنبش سبز، دیگر حاضر به پرداخت ‏هزینه‌ی فعالیت‌های جمعی نیستند؟

مخملباف و مبارزه با آواز!

اسماعيل نوری علا

از آقای مخملباف می پرسم که آيا شما اصطلاح آواز خوان، نه آواز يادتان هست؟ و می توانيد بگوئيد که در داستان کنونی کشور ما براستی  آوازخوان کيست و آواز چيست؟ نه! به اينکه آوازخوان آدم است و آواز آدم نيست توجه نکنيد. در اينجا اتفاقاً آواز معادل آدمی است که ديکتاتور می شود و آوازخوان آن مکانيسم سهمگينی است که زير تخت قدرت می لولد و هر که را که بر آن بنشيند تبديل به ديکتاتور می کند؛ و من فکر می کنم شما درست ملتفت همين نکته نشده ايد. پس، لطفاً بيائيد در ساخت و ساز کشورهائی که به دموکراسی رسيده اند خيره شويم: ببينيم که در بين شان هم رژيم پادشاهی فراوان است و هم نظام های جمهوری.

رمزگشائی از گذار با کمترین هزینه

شهاب برهان

البته که گفته می‌شود گذار از حکومت اسلامی؛ اما هنگامی که این گذار را به پرهیز از انقلاب مشروط می‌کنند، مضمون دیگری از گذار هم از لفافه بیرون می‌افتد: همین راهکار رفراندم (چه عملی باشد و چه نباشد) تبديل کردن اقدام مستقیم توده‌ای با انگشت رأی است. به بیان روشن تر، گذار از اراده و اقدام و ابتکارات مستقل توده‌ای به فقط رأی دادن، چیزی که در منطق انتخاباتی حکومت اسلامی هم اکیداً رعایت شده است: تو فقط رأی بده، بقیه اش با من! این‌ها می‌خواهند از جکومت اسلامی گذار کنند، اما با گذار از هزینه هائی که عمل مستقیم توده‌ای می‌تواند به بار بیاورد. اپوزیسیون بورژوا شعارهای جنبش دی ماه را با گذار از جنبش دی ماه می‌خواهد.

گذار مسالمت آمیز یا حفظ حکومت اسلامی؟!

هلمت احمدیان

درخواست رفراندام برای تعیین تکلیف مردم با رژیم، هم از سوی روحانی رئیس جمهور و هم از طرف پانزده تن از اصلاح طلبان داخل و خارج کشور، تلاشی مذبوحانه برای نجات حکومت اسلامی است. این درخواست در آستانه سالگرد انقلاب پنجاه و هفت در شرایطی صورت گرفت که ماه قبل تر، توده های محروم و ستمدیده ایران در خیزشی سراسری و بی سابقه در بیش صد شهر در ایران، سرنگونی حکومت اسلامی را ندا دادند. شعارها و خواست های این خیزش نان، آزادی و رهایی از سلطه ننگین حکومت اسلامی و در تمایز آشکار با ریاکاری ها و میانجی گری های اصلاح طلبان و رفرمیست  های درون و بیرون حاکمیت بود. تلاش اخیر اصلاح طلبان همانگونه که این سطور می کوشد نشان دهد، نه تعیین تکلیف آن با حاکمیت، بلکه تعیین تکلیف با توده های معترض و مترصد فرصت و بپاخاسته ایران است.

ااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا