تأسيس: 14 امرداد 1392،  در نخستين کنگرهء سکولار دموکرات های ايران  (همزمان با 107 مين سالگرد مشروطه)    |   ناشر: نهاد هماهنگی جنبش       سردبير: اسماعيل نوری علا  

ما با مذهب و عقيدهء هيچکس سر دعوا نداريم اما حضور مذهب و ايدئولوژی هيچکس را در قانون اساسی و نهادهای حکومتی  نمی پذيريم. همچنين، از آنجا که حکومت اسلامی مسلط  بر ايران را قانونی نمی دانيم، طبعاً، در خارج کشور، از آن مطالبه ای هم نداريم؛ و به همين دليل قرار نيست  نام هيچ يک از اعضاء جنبش در زير نامه هائی که خطاب به گردانندگان رژيم نوشته می شوند ديده شود. اما، در عين حال، ما از همهء مطالبات بر حق هموطنان داخل از غاصبان حکومت مسلط بر کشورمان حمايت می کنيم

پيوند به پايگاه رسمی کنگرهء سالانهء سکولار دموکرات های ايران

 

جمعه 3 تا يک شنبه 5 مهر ماه 1394 ـ  25 تا 27 ماه سپتامبر 2015 

ه

جستجو در سايت

تماس با سردبير

آرشيو صفحات اول سايت

آرشيو کلی مقالات  

آرشيو بر حسب نام نويسندگان

بيانيه های سازمان های ديگر

گنجينهء سکولاريسم نو

ويدئوهای آموزشی

در اين پايگاه،

به احترام جمهوريت،

هر کجا سخن از حکومت

 مسلط  بر ايران پيش آيد،

 واژهء جمهوری به

 حکومت تبديل می شود.

پيمان نامهء عصر نو

نهاد هماهنگی جنبش

اساسنامه

هيئت دبيران

  شورای مشاوران جنبش

برگ تقاضای عضويت

ای ميل:

iranian.sdmcc@gmail.com

باشگاه لوس آنجلس

باشگاه هلسينکی

کنگره سکولار دموکراتهای ايران

در فروردين ماه 1392 چند تن از معتقدان سکولار دموکراسی بر آن شدند تا، در 14 مرداد آن سال، که صد و هفتمين سالگرد انقلاب مشروطه ايران بود، با کمک مالی عده ای از هواداران، امکان گرد همائی ساليانهء گسترده ای را با نام کنگرهء سکولار دموکرات ايران فراهم آورند. بدين منظور سندی به نامپيمان نامهء عصر نو تهيه و بوسيلهء بيش از 150 تن از فعالان سياسی به امضاء رسيد و بر بنياد آن نسبت به به تشکيل کنگره های ساليانهء سکولار دموکرات های ايران اقدام شد.

پيوند به پايگاه رسمی کنگره

اعلاميهء جهانی حقوق بشر

و پيوند به يک ويدئو

به قلم حميد شوکت

آغاز پایان اسلام سیاسی

سیل پناه جویان اسلامی بسوی غرب فاسد و فسادانگیز

مهدی قاسمی

طبیعی است که موهبت عصر گسترش اطلاعات، به رغم موانع و ممنوعیت ها و راه بندان هائی که در همهء رژیم های بسته و خودکامه مرسوم است، به عام مردم و خصوصاً به نسل ذاتاً نوجویِ جوان امکان می دهد تا، ضمن آگاهی به پَرش های علمی جهان، بارهای ذهنی خود را در قبال لازمه های زندگی در دنیای نو ارزیابی کند و در انتها با راز بی نصیبی ها و درماندگی های خود آشنا شود. آیا این هجوم سیل وارِ زن و مرد و پیر و جوان و کودک از دنیای گویا رحمت و ایمان اسلامی بسوی دنیای کفر، و بقول آقای خمینی غرب فاسد و فساد انگیز، خود ـ در جهاتی ـ برآمده از بسط اطلاعات نیست؟ چرا این میلیون ها مردم، سرزمین ها و خانه های آباء و اجدادی خود را (بمعنای اصیل کلمه) با نثار جان رها می کنند و به جهانی پناه می برند که در مکتب مذهبی آنها، دنیای دوزخیان نام گرفته است (و من در این باره، اندکی بعد بیشتر خواهم نوشت)؟

تکلیف روشن است!

شهباز نخعی

برخورد محافظه کارانه اگر نگوییم منفعلانه با مطالبات جدی و حیاتی معلمان، که سطح خواسته ها را تا حد هشدار دادن برای آزادی همکاران زندانی پایین می آورد و اصل مطالبات را به سایه می برد، طبعاً لبخند رضایت بر لبان کارگزاران امنیتی و سرکوب می آورد و آنها را به ادامه و حتی تشدید سیاست ارعاب و سرکوب ترغیب می کند. چه می شد اگر بیانیهء شورا، به جای دعوت به سیاه پوشی، اعلام می کرد معلمان مصمم اند برای دستیابی به مطالبات برحق خود ایستادگی کنند و آمادگی دارند تا در کنار همکاران زندانی خود جای گیرند و سرکوب را شیوهء موثری برای حل و فصل مطالباتشان نمی دانند؟! چگونه می توان امیدوار بود، یا انتظار داشت، که دستگاه سفاک امنیت خانه ولی فقیه از فراخوان سیاه پوشی یک هفته ای شورا دچار نگرانی شده و به آزادی معلمان زندانی تن دهد؟! 

یک گام به پیش، دو گام به پس

حمید آقایی

با انتخاب نام "حزب اتحاد ملت ایران اسلامی"، که می خواهد همه مردم ایران را، از سنی، بهایی، یهودی، آسوری و بی دین زیر پرچم اسلام متحد کند، نتیجه ای جز این نمی توان گرفت که بنیانگذاران آن حتی نسبت به احزاب اصلاح طلب پیشین خود، ضمن پا پیش گذاشتن برای ایجاد یک حزب جدید، با انتخاب این نام و تعیین تکلیف برای همهء مردم ایران که باید زیر پرچم اسلام متحد شوند، چند گامی نیز به عقب نشسته اند...

بحران بیکاری در ایران به روایت آمار

امید طاهری

بی‌توجهی به صنایع پایه و زیرساخت‌های ناکافی و فرسوده، شکاف بزرگی را در میان سطح کارایی و بازدهی صنایع با فن آوری روز ایجاد کرده و این امر در صورت مدرنیزه شدن نیز با کمبود نیروی متخصص و یا نبود مهارت‌های تجربی در کار روبروست. با مروری بر این آمار باید گفت که ایران، با رونمائی پوشالی و کارتونی از صنعت و مدرنیته، با سرعت فزاینده‌ای در جهت عکس می‌تازد و در چند سال آینده، پیامدهای یک ارتش بيست میلیونی از بیکاران را باید به انتظار نشست.

انتشار فهرست جدید بدهکاران دانه درشت نفتی ایران

برگرفته از سايت مليون

به گزارش خبرنگار مهر، با وجود قوت گرفتن احتمال لغو تحریم‌های نفتی ایران اما بانک مرکزی و وزارت نفت تاکنون آمار دقیق و رسمی از حجم مطالبات نفتی ایران از پالایشگاه‌های مختلف جهان ارائه نمی کنند. با این وجود، بررسی اظهارنظرهای برخی مسئولان دولتی از افزایش حجم بدهی‌های نفتی ایران به بیش از هفده میلیارد دلار حکایت دارد.

مکالمه با عاليجناب

حمید رضا رحیمی

* آیت الله نمازی، امام جمعه کاشان گفت: رهبر معظم انقلاب به مسؤولان وزارت خارجه اعلام کرده اند بعد از بسته شدن مسأله برجام، وزیر امور خارجه ایران مجاز نیست تلفنی با وزیر امورخارجه آمریکا مکالمه کند، لذا تاکنون چندین بار کری تلفن زده است که با وزیر امور خارجه ایران صحبت کند، اما ظریف قبول نکرده و اعلام کرده است مجاز نیستم؛ کری گفته حال که شما مجاز نیستید نماینده ای تعییین کنید تا من با او صحبت کنم و به او گفته شده که این را هم مجاز نیست.!/ انتخاب

* فدوی در این ارتباط بارها، حدود اختیارات ریاست محترم جمهور و البته زیر مجموعهء ایشان، و از آن میان وزیر خارجه را اعلام و ابلاغ کرده و بی سببی نبوده و نیست که از همان آغاز، همواره از ریاست محترم جمهوری، با عنوان شکوهمند رئیس محترم آبدارخانهء بیت یاد کرده است.

گردهمایی

پناهجويان خاور ميانه و آيندهء منطقه

برای محکوم ساختن نقض حقوق اولیه و اساسی انسانی در ایران

29 سپتامبر 2015 ـ در ساعت 14

در میدان لوکزامبورگ ـ بروکسل

مدافعان حقوق بشری، سندیکالیست ها و کنشگران بین المللی و ایرانی، برای محکوم ساختن نقض حقوق اولیه و اساسی انسانی در ایران به وسیله رژیم اسلامی، شما را به شرکت در یک گردهمایی در برابر پارلمان اروپا فرا می خوانند.>>>

نگاهی به مسئلهء اتحاد طیف‌های سکولار دموکرات

برای تشکیل آلترنایتو فراگیر

(در ارزیابی کنگرهء سوم سکولار دموکرات های ايران)

امیرحسین آمویی

روشن است که کنگره نتوانست پاسخی کامل و منسجم به عوامل موجد عدم اتحاد بین سکولار دموکرات‌ها بدهد. نکته‌هایی اینجا و آنجا و توسط افراد گوناگون مطرح شد، اما به آن "بزرگراه دریاگونه"، از نظر من، نه چندان اعتنایی کرد و نه کسانی هم که اشارات آشفته‌ای کردند، توانستند موضوع را به گونه‌ای منطقی و استوار مورد بررسی قرار دهند. اما حاصل کنگره، تا جایی که با پرسش اصلی مربوط می‌شد، سراسر هم بی‌هوده نبود: آغاز و زمینه‌ای بود برای جستجو و شاید همین سطور حاضر نيز بازتابی باشد راهیاب (؟) در برابر آراء عزیزانی که کوشیدند هر یک به سهم خود به گوشه‌ای از مشکلات و معضلات پیشاروی اشاره کنند- کوششی در خور تقدیر فراوان!

جمهوريت يا جمهوری؟

اسماعيل نوری علا

اگرچه من همواره خود را يک جمهوري خواه دانسته ام اما اعتقاد دارم که جمهوری خواندن يک حکومت لزوماً نمی تواند جمهوريت آن را تضمين کند و اگر ملتی به درستی نداند که اصول جمهوريت چيست و در پی استقرار آنها بر نيايد هرگز نخواهد دانست که حکومت مسلط بر کشورش واقعاً جمهوری است يا نه... بر اين اساس، در اين مقاله می کوشم تا درک خود را از مفهوم جمهوريت و جمهوريت خواهی و رابطهء آنها را با جمهوری، بعنوان شکلی از حکومت، بيان داشته و دليل سبقت و اولويت آن اولی بر اين دومی را توضيح دهم.   

 فايل صوتی       تصويری     |   فايل پی.دی.اف

پناهجويان خاور ميانه و آيندهء منطقه

گفتگو با اسماعيل نوری علا

در قسمت اول برنامهء تلويزيونی ياران بمديريت عليرضا ميبدی

بررسی جریانات تغییر خواە درون ایران

به روايت حشمت طبرزدی

در برنامهء تلويزيونی کاوش به مديريت آرش لرستانی

امامت شيعه همان فتوت زرتشتی است!

اميد عطائی فر

در برنامهء تلويزيونی رنسانس ايرانی

سختی های پایدار اقتصادی، حتی پس از تحریم ها!

جمشید اسدی

بودِ توافق ژنو در ژوئیه، میان گروه پنج بعلاوهء يک و حکومت اسلامی، اگر سرانجامی یابد و عملیاتی شود، بهتر از نبود آن است. دست کم از آن جا که از تنش های موجود میان جهان و ایران می کاهد. از همین رو می بایستی از آن پشتیبانی کرد و به نهایی شدن اش کمک رساند. اما نادرست و نابجاست اگر همچون دولت اعتدال و پیروان اصلاح طلبان اش در درون مرز و اپوزیسیون هموند نظام در برون مرز آن را پیروزی و نوشداروی مشکل های اقتصادی بپنداریم. توهم نمی بایستی داشت، این نه پیروزی است نه پیشدرآمد حل مشکل های اقتصادی کشور.

نگاهی از درون به شکستِ شکوهمندِ اسلاميست های ترکيه!

گفتگو با لونت گولنتکين، نويسندهء ترک

پيشگفتار نشريهء ترک زبان حريت: لونت گولتکين در سيزده سالگی دل به اسلام بست و به مدت سی سال دل و جان خود را به پای هدفِ برکشيدن اسلام سياسی گذاشت. اين روزها اما، پس از خدمت در سمت يکی از مديران حزب عدالت و توسعهی ترکيه، و کار در رسانه های اين حزب، بشدت از اسلام سياسی سر خورده است و می گويد که زندگی مردم در تحت جاکميت اسلاميست ها تبديل به جهنم شده است. گوليز ارسلان  از جانب رونامهء حريت با او دربارهء کتاب جديد اش، شکست شکوهمند، و اينکه چگونه زندگی اش را در چهل و سه سالگی دگرگون کرده، به گفتگو نشسته است.

پیش‌‌فرض‌های سرنوشت جنگ داخلی سوریه در نود روز آینده

محسن بهزاد کریمی

به احتمال زیاد، مسیر جنگ داخلی سوریه در نود روز آینده تغییر خواهد کرد آن هم در حالی که شواهد و قرائن از بالا گرفتن درگیری‌ها خبر می‌دهد... در چنین شرایطی مرکز مطالعات جنگ در آمریکا سندی را منتشر کرده تا سیاست ‌گذاران آمریکا را از تحولات احتمالی نود روز آینده در سوریه مطلع کند. داده‌های این سند بر پایهء مطالعات نظامی ‌قوای درگیر و میزان و نوع حمایت کشورهای پشتیبان این نیرو‌هاست.

نهادینه شدن سکولار دموکراسی ایران

منوچهر يزديان

سکولار دموکرات‌های مستقل می‌بایست تشکیلات منسجم خودشان را داشته و از این راه با سایر گروه‌ها و احزاب به هم‌کاری عملی برای برقرار حکومتی سکولار و دموکرات در ایران برسند. ایجاد این تشکیلات از طرفی مواضع سیاسی، اجتماعی و حقوقی سکولار دموکرات ‌های مستقل را منسجم و روشن تر خواهد کرد و، از سوی دیگر، اگر افراد مستقل جنبش به دلیل حضور و شرکت سازمان‌ها و احزاب در جنبش تا کنون مجبور به تعدیل نظریات شان بوده‌اند، با تشکیل دادن نهادی مستقل، می‌توانند مستقل از دیگران راه‌کار و چشم‌انداز روشن‌تری برای جنبش سکولار دموکراسی و آینده‌ی ایران ارئه دهند.

 
   

کنگره سکولار دموکرات ها

   

 
 

2015 ـ Iranian Secular Democracy Movement - iraniansdm@gmail.com - Fax: 509-352-9630

 

HHHH                                         99999