ما با مذهب و عقيدهء هيچکس سر دعوا نداريم اما حضور مذهب و ايدئولوژی هيچکس را در قانون اساسی و نهادهای حکومتی  نمی پذيريم.

همچنين، از آنجا که حکومت اسلامی مسلط  بر ايران را قانونی نمی دانيم، طبعاً، در خارج کشور، از آن مطالبه ای هم نداريم؛

و به همين دليل قرار نيست  نام هيچ يک از اعضاء جنبش در زير نامه هائی که خطاب به گردانندگان رژيم نوشته می شوند ديده شود.

اما، در عين حال، ما از همهء مطالبات بر حق هموطنان اسير خود در داخل از غاصبان حکومت مسلط بر کشورمان حمايت می کنيم.

tتأسيس: 14 امرداد 1392                                                             سردبير: اسماعيل نوری علا  

جمعه 20 تا يک شنبه 22 فروردين 1395 ـ  8 تا 10 آوريل 2016

 

جستجو در سايت

تماس با سردبير

آرشيو صفحات اول سايت

آرشيو کلی مقالات  

آرشيو بر حسب نام نويسندگان

بيانيه های سازمان های ديگر

گنجينهء سکولاريسم نو

ويدئوهای آموزشی

1. آنچه در در اين سايت اختصاصی و غير خبری منتشر می شود يا در موافقت با سکولار دموکراسی است (مثل نوشته های انحلال طلبان و مخالفان حکومت اسلامی) و يا در مخالفت با آن (مثل نوشته های اصلاح طلبان، که با نوار توضيحی مشخص می شوند) و يا مسائل را بصورت جدی و طنر از ديدگاه سکولار دموکرات مطرح می کند. در همه حال اصولی که در صدر اين صفحه آمده و نيز در پيمان نامهء عصر نو منعکس اند، راهنمای ما محسوب می شوند.

2. انتخاب مقالات وارده و برگرفته از منابع مختلف، و همچنين تيتر مناسبی برای آنها  با سردبير است.

3. در اين پايگاه، به احترام جمهوريت، هر کجا سخن از حکومت

 مسلط  بر ايران پيش آيد، واژهء جمهوری به حکومت يا رژيم  تبديل می شود.

پيمان نامهء عصر نو

نهاد هماهنگی جنبش

اساسنامه

هيئت دبيران

ای ميل:

iranian.sdmcc@gmail.com

اعلاميهء جهانی حقوق بشر

و پيوند به يک ويدئو

به قلم حميد شوکت

ويدئوی بی.بی.سی>>>

اسناد پاناما: هفت نکته‌ای که باید دانست

بخش مالی شبکه خبری سی.ان.ان

نام دوازده رهبر فعلی یا سابق جهان در اسناد پاناما به میان آمده. همچنین صد و بيست و هشت سیاستمدار و چهرهء شناخته شده با اسناد پاناما گره خورده‌اند. غیر از نزدیکان رئیس جمهوری روسیه و فیفا، اسناد نخست وزیر ایسلند و همسرش را به فعالیت‌های مالی مخفی و تاسیس شرکت‌های صوری خارجی متهم می‌کند. این اسناد همچنین نشان می‌دهد که رئیس جمهوری آرژانتین هنگامی که شهردار بوینوس آیرس بود، بخشی از سرمایه‌هایش را اعلام نکرده بود.

جمهوری اسلامی‌در اسناد محرمانه پاناما

رضا تقی‌زاده

در اسناد انتشار یافته (که بعد از فاش‌ سازی‌ های سیاسی ویکی لیکس، خبر سازترین افشاگری قرن، این بار با ابعاد گستردهء مالی است) نام جمهوری اسلامی ‌و رژیم اسد در کنار روسیه قرار گرفته (سه تفنگدار جنگ داخلی سوریه)، با این تفاوت که اطلاعات پیرامون خانواده اسد و رابط پوتین دقیق و با قید اسامی ‌عوامل دست در کار بوده، اما در مورد ایران، تا کنون، تنها محدود به ذکر نام محمود احمدی ‌نژاد مانده است؛ حال آنکه ده‌ ها فرد و موسسه مرتبط با جمهوری اسلامی‌ به دلایلی جدا از فرار مالیاتی، در اقدامات مالی مشابه آلوده بوده‌اند.

پردهء غبار!

"اسناد پاناما" شامل يازده و نيم میلیون سند است که توسط روزنامهء آلمانی "زود دویچه زایتونگ" به دست آمده و در اختیار یک "کنسرسیوم بین المللی روزنامه نگاری تحقیقی" قرار گرفته که با همکاری خبرنگارانی از صد و هفت کشور، از جمله روزنامه گاردین انگلستان انتشار یافته است. هماهنگی رسانه ای و سروصدایی که افشای این اسناد به پا کرده شک برانگیز است.  اسناد از بایگانی یک شرکت خدمات حقوقی در پاناما به دست آمده که در سراسر دنیا صدها اگر نه هزاران مانند آن وجود دارد و در چهارچوبی به ظاهر حقوقی و قانونی کار می کنند. به دنبال افشای این اسناد، این شرکت نیز اعلام کرده که همه کارهایش کاملاً قانونی بوده و حتی علیه افشای اسناد شکایت کرده است. اگر چنین است که به نظرمی آید باشد -، پس دلیل این هیاهوی رسانه ای چیست و گرد و خاکی که بر پا می کند، می خواهد چه چیز را پنهان نماید؟!

اوضاع سياسی ايران و گسترش سکولار دموکراسی
اسماعيل نوری علا و الاهه بقراط
در برنامهء ياران به مديريت عليرضا ميبدی

چه اقدامی برای همبستگی اپوزسیون باید صورت پذیرد؟

حسن اعتمادی ـ رضا پيرزاده

در برنامهء آوای مردم بمديريت سوزی ياشار

از حمله خارجی نمی‌ترسیم، نگرانی ما از داخل است

فرمانده هوافضای سپاه

بی.بی.سی: سرتیپ امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران ایران می‌گوید که این نیروی نظامی از حمله خارجی نمی‌ترسد و نگرانی‌اش از داخل است. آقای حاجی‌زاده در مصاحبه با شبکهء یک تلویزیون ایران گفته است: "غربی ها، مسئولان را می ترسانند، مسئولان را از تهاجم نظامی و تحریم می‌ترسانند و این ترس، بزرگترین تهدید برای ما است. توصیهء ما به مسئولان این است که نترسید و نگران نباشید... فرزندان ملت در نیروهای مسلح هستند که مقابل هرگونه تهاجم با قدرت می ایستند و ما از این موضوع نگرانی نداریم." فرمانده نیروی هوافضای سپاه گفته است: "نگرانی ما از درون کشور، از داخل، از آقازاده‌ها، از برادرزاده‌ها و خواهرزاده‌ها و از کسانی است که روی تصمیم‌گیران و تصمیم‌سازان اثر می‌گذارند." فرماندهان سپاه در ماه‌های اخیر تاکید کرده‌اند که توافق هسته‌ای نباید به عقب‌نشینی در موارد دیگر منجر شود.

از سرطان هنری تا ديپلماسی گاوی

اخیراً صفت جدیدی برای گاوها مطرح شده و نمایندگان پارلمان و وزرا و سیاست پیشگان برای موفقیت در اهداف سیاسی خود با گاوها مشورت می کنند و معتقدند گاوها بهتر مسائل سیاسی را می فهمند. به اين ترتيب که هر سیاست باز و سیاست پیشه ای برنامهء سیاسی خود را روی کاغذ می نویسد و جلوی دهان گاو می گیرد تا عکس العمل گاو را مشاهده کند. اگر گاو عصبانی شد و روی خود را برگرداند به این معنا است که آن برنامه و پروژه باید کنار گذاشته شده و یا تصحیح گردد، ولی اگر کاغذ را ببلعد به معنای آن است که با آن برنامه و اهداف سیاسی موافق است.

سيفون!

حمیدرضا رحیمی

درد دلی از معینی در کيهان دارالخرافه: در کشور مان حقیقتا به اصلاحات نیاز داریم اما نه از نوع آمریکایی آن که ما را  از چاله به چاه بیندازند بلکه اصلاحاتی که در آن افراد خائن، فرصت‌ طلب، تشنهء قدرت، منحرف، ناکارآمد، غیر انقلابی، فاسد، ضعیف النفس، غرب‌ زده، اشرافی و خلاصه افرادی که با تفکر امام‌خمینی(ره) بیگانه هستند، از تمام ارکان نظام بیرون ریخته شوند.

فدوی: آخر این چه فرمایشی ست؟ خب یک دفعه بی تعارف، سیفون را بکش که همه برادران ریز و درشت را آب ببرد، برادر معینی!

اين جمهوری اسلامی اهل کجاست؟

شکوه ميرزادگی

معاون آقای روحانی، در نامه ای که به يونسکو نوشته است می گوید: با توجه به مسؤلیت جمهوری اسلامی ایران در خصوص شرایط فعلی "میراث فرهنگی در خطر" سوریه ایران آمادگی خود را برای  مشارکت در زمینهء محافظت، ارتقا و مرمت میراث فرهنگی منقول و غیر منقولِ در خطر سوریه، به خصوص پالمیرا، اعلام می‌دارد. این نامه درست همزمان با چند حادثهء تلخ و تکان دهنده در حوزهء میراث فرهنگی و تاریخی ایران برای یونسکو فرستاده شده است. تنها در همین هفته ای که گذشت در چندین استان ایران اتفاقاتی افتاده که هر کدامش اگر به اندازهء یکی از  عملیات وحشیانه ی داعشیان نبوده اما، بر اساس قوانین یونسکو، به عنوان یک تخریب فرهنگی و یک عمل غیر قانونی در حوزه میراث فرهنگی شناخته می شود.

حکومت اسلامی؛ از پوپولیسم مرگ به پوپولیسم لذت

بابک مینا

برای سال‌ها سیاست تبلیغی و رسانه‌ای جمهوری اسلامی بر پایهء ایدئولوژی زهد پیش می‌رفت. حکومت به تدریج پس از انقلاب، و خصوصا در دههء شصت، سریال‌های تلویزیونی و فیلم‌های سینمایی را از هرگونه عنصر اروتیک خالی کرد. موسیقی به نوعی موسیقی آوازی عرفانی و یا پاره‌ای تصنیف‌های انقلابی و حماسی محدود شد. شخصیت‌های بد سریال‌ها و فیلم‌ها زن یا مرد خوش ‌باشی بودند که هوای فرنگ داشتند و از ارزش‌ های اصیل اسلامی تهی بودند. ایدئولوژی زهد در آن سال‌ها مرگ ‌خواهی را همچون برترین فضیلت مؤمن تبلیغ می‌کرد. جذابیت مرگ ‌خواهی ایدئولوژیک توده‌ها را به حرکت وا می‌داشت و کینه و نفرت آنان را از زندگی، از زن، از ثروتمندان و فرهیختگان، و از هر آن چیزی که بزرگ و باشکوه و فریبا ست ارضاء می‌کرد. در مقابل، مخالفان حکومت وعدهء لذت می‌دادند. نبرد زهد و لذت در دو دهه اول عمر حکومت اسلامی صورت کلاسیک تقابل حکومت با منتقدان و مخالفانش بود.

اعدام همهء مردان آن روستا؛ چرا خون بلوچ‌ها رنگین نیست؟

محسن کاکارش

روایت یک مقام دولتی در ایران (شهیندخت مولاوردی) از آن‌چه که در سال‌های گذشته در بلوچستان رخ داده و همچنان ادامه دارد، این انتظار را به وجود می‌آورد که حداقل برای یک دوره زمانی کوتاه هم که شده، مسالهء بلوچستان مورد توجه رسانه‌ها و فعالان سیاسی و مدنی قرار بگیرد و این سوال را در اذهان عمومی ایجاد کند که در آنجا، دور از مرکز، چه رخ داده و می‌دهد؟ فعالان حقوق بشر بلوچستان هم اعلام این خبر از سوی معاون رییس‌جمهوری ایران در امور زنان و خانواده را فرصتی مناسب دانستند تا توجه افکار عمومی و رسانه‌ها را به سمت معضلات و سرکوب بلوچستان جلب کنند؛ اتفاقی که به گفته آنان در نهایت رخ نداد. اما آیا افکار عمومی و رسانه‌های فارسی‌زبان در داخل و خارج ایران به دنبال روشن کردن زوایای تاریک روایت خانم مولاوردی رفته‌اند؟

پاسخ به انتقاد دوستانه‌ای از مردم ایران

فاضل غيبی

دوست عزیز، این را کاملاً درست متوجه شده اید که اکثر ایرانیان دچار "الگوهای ذهنی مخرب" هستند. آنان زیر نفوذ "الگوی ذهنی چپ" تصور می کنند عقب ماندگی ایران نتیجۀ دخالت قدرت های خارجی است و از راه قطع رابطه با "غرب" می‌توان به آینده‌ای بهتر رسید. در حالی که عقب ماندگی ایران در درجۀ اول نتیجۀ مقاومت همین ملایانی است که در دو سدۀ گذشته از رسوخ ارزشهای مدنیت نوین به ایران جلوگیری کردند. حق با شماست، هنوز هم اکثر ایرانیان باور دارند که بدون همکاری و نزدیکی با کشورهای پیشرفتۀ دنیا می توان به نوسازی کشور دست یافت. آنان باور کرده اند که حکومت‌های گذشتۀ ایران گوش به فرمان خارجی بوده اند و مخالف منافع ملی عمل می کردند، بدین سبب آنان هنوز هم مجذوب ژست های ضد امپریالیستی حکومت تهران هستند. 

دورنمای اقتصاد ایران در سال نو

محمد حسین یحیایی

رکود در ایران ساختاری است، بخش مهمی از اقتصاد مانند آستان قدس و دیگر نهاد ها و بنیاد ها از پرداخت مالیات معاف هستند و فرار مالیاتی هم به شیوه های گوناگون ادامه دارد، بر اساس داده های مرکز آمار کشور، کسری بودجهء خانواده، که عامل مهمی در کاهش تقاضا است، رو به افزایش است. در نتیجه سهم پس اندازها کاهش می یابد، بالاترین هزینهء خانواده را مسکن، سوخت، خوراک و حمل و نقل تشکیل می دهد که نشانگر گسترش فقر در جامعه و افزایش فاصلهء طبقاتی است، بنابرین با تزریق پول به جامعه نمی توان از رکود خارج شد، باید ساختار دگرگون شود که رژیم تاریک اندیش و ارتجاعی با همه توان از آن پیشگیری می کند.

پیرامون پس رفت دمکراسی

ن. نوری زاده

محققین و پژوهشگران علوم سیاسی و اجتماعی پیرامون این پرسش که چرا دمکراسی در حال پس رفت و منحرف شدن از مسیر خود است، دقت کافی مبذول داشته، اما در مورد چگونکی انحراف، گرایش به فساد، عدول از خواسته های مردم و سرانجام بی نتیجه ماندن اصل و مبانی دمکراسی کمتر توجه نموده اند. همچنین پژوهشگران بیشتر بر روی موضوع روابط اقتصادی و اصول بنیادین دمکراسی تمرکز کرده اند و به موضوع انتخاب شده ها (مُنتَخبان) و انتخاب کننده ها (مَنتِخبان) به اندازۀ کافی نپرداخته اند.

نظر سنجی سفارشیِ دانشگاه مریلند و شبکهء تبلیغاتی پنهان تهران

رضا تقی زاده

پس از هزینه کردن میلیون‌ها دلار به منظور لابی کردن رقابتی با اسرائیل در واشنگتن و نزد اعضای کنگره آمریکا، حکومت اسلامی به منظور اصلاح چهره خود نزد کشورهای غربی اخیراً به شیوهء تبلیغاتی تازه‌ای روی آورده است: تدارک نظر سنجی ‌های ساختگی در خارج و تبلیغ غیر مستقیم مشروعیت رژیم از زبان مردم ایران و با استفاده از مؤسسات دانشگاهی و سازمان‌های ظاهراً مستقل. در این نظرسنجی اکثریت مردم ایران از حکومت راضی‌اند!

ایران در آستانهء انقلاب سوم

مهران اميراحمدی

تمام شرایط و مواد شکل دهندهء یک انقلاب کبیر، دموکراتیک و انسان محور هم اکنون در بستر جامعه ایران موجود می باشد. مهمترین مواد تشکیل دهندهء یک چنين انقلابی عبارتند از: نارضایتی عمومی- نابرابری اجتماعی و اقتصادی- تبعیض- شکل گیری گفتمان جایگزین- گرایش به آزادی در سطح افکار عمومی- هرج و مرج سیاسی و اجتماعی- انزوای ایدئولوژیک و سیاسی در سطح جهانی... و رهبری. اگر دقت کرده باشید تمام شرایط نام برده برای شکل گیری یک انقلاب در بطن جامعه ایران وجود دارد به جز یک مجموعهء رهبری منسجم.

 

کنگره سکولار دموکرات ها

 

2016 ـ Iranian Secular Democracy Movement - iraniansdm@gmail.com - Fax: 509-352-9630

00000000000000000000000000