توجه: در اين لينک

شمارهء سوم نشريهء

اينترنتی «گيتی مداری»

در دسترس شما است

جستجو در اين سايت

آرشيو صفحات اول سايت

آرشيو کلی مقالات  

آرشيو بر حسب نام نويسندگان

بيانيه های سازمان های ديگر

مقالاتی دربارهء مفاهيم اصلی

ويدئوهای آموزشی

سردبير: اسماعيل نوری علا

 Fax: 509-352-9630

ای ميل

  iraniansdm@gmail.com

پيمان نامهء عصر نو

پيوند به سايت ها و وبلاگ های  سکولار دموکرات

دعوت به مطالعه و امضای بیانیهء «جدایی کامل حکومت

و مذهب در ایران»

سایت تدارک پلاتفرمی

برای حزبی آینده نگر

1. ما با مذهب و عقيدهء هيچکس سر دعوا نداريم اما حضور مذهب و ايدئولوژی کسی را در قانون اساسی و نهادهای حکومتی  نمی پذيريم.

 

2. و از آنجا که حکومت اسلامی مسلط  بر ايران را قابل اصلاح و حتی قانونی نمی دانيم، طبعاً، در خارج کشور، از آن جز خواست انحلال مطالبه ای نداريم؛

 

3. و به همين دليل می توان انتظار داشت که  نام هيچ يک از هواداران جنبش در زير نامه هائی که خطاب به گردانندگان رژيم نوشته می شوند ديده نشود.

 

4. اما، در عين حال، ما از همهء مطالبات بر حق هموطنان اسير خود در داخل کشور از غاصبان حکومت مسلط بر سرزمين مان حمايت می کنيم.

 

5. آنچه در اين سايت «اختصاصی و غير خبری» منتشر می شود يا در موافقت با سکولار دموکراسی است (مثل نوشته های انحلال طلبان و مخالفان حکومت اسلامی) و يا در مخالفت با آن (مثل نوشته های اصلاح طلبان، که با نوار توضيحی مشخص می شوند) و يا مسائل را بصورت جدی و طنر از ديدگاهی سکولار دموکرات مطرح می کند. در همه حال اصولی که  در «پيمان نامهء عصر نو» منعکس اند، راهنمای ما محسوب می شوند.

 

6. انتخاب مقالات وارده و برگرفته از منابع مختلف، و همچنين انتخاب تيتر مناسبی برای آنها  با سردبير است.

 

7. به احترام «جمهوريت»، در اين پايگاه، هر کجا سخن از حکومت مسلط  بر ايران پيش آيد، واژهء «جمهوری» به «حکومت» يا «رژيم»  تبديل می شود.

 

8. و از آنجا که بين ايران و ملت ايران  از يکسو، و حکومت اسلامی مسلط بر کشورمان، از سوی ديگر، تفاوت و جدائی قائليم، در هر متن که واژهء ايران بکار رفته اما منظور رژيم اسلامی باشد، ما بجای ايران عبارت «رژيم ايران» يا «رژيم مسلط بر ايران» را بکار می بريم.

تأسيس: 14 امرداد 1392

تاريخ انتشار اين شماره:  چهارشنبه 3 و پنج شنبه 4  آبان  ماه 1396 - 25  و 26 اکتبر 2017

پيام ويدئوئی عبدالستار دوشوکی دربارهء «وحدت در کثرت»>>>

توجه فیلم سازان به ماجراهای واقعی!

گفته می شود سازندگان فیلم های فارسی علاقمند به ساختن فیلم های مهیج از حوادث و ماجراهای واقعی دستبرد زدن آلکاپون های جمهوری اسلامی به خزانهء بانک ها و صندوق ذخیره ارزی و صندوق ذخیره فرهنگیان و چگونگی انتقال میلیاردها دلار به خارج با تریلی هجده چرخ شده اند! برتری این قبیل فیلم های دزدی و پلیسی نسبت به فیلم های مشابه خارجی نبودن پلیس و کارآگاهان در سراسر فیلم است، بطوری که دزدها بدون استفاده از اسلحه و بدون وحشت از گیر افتادن پس از نماز به طرف خزانه رفته و بیت المال را بارگیری و به خارج از کشور منتقل می نمایند!

مورچه های مسلمان

د. صالحی

یادم می‌آید زمانی مرحوم دستغیب روی منبر گفت: «مورچه‌ها روز عاشورا و تاسوعا هرچه دانه در کنار لانه آنها بگذارید هم بر نمی‌دارند؛ زیرا مشغول عزاداری برای امام حسین هستند..!» من آن ‌موقع هشت ساله بودم؛ کلاس دوم ابتدایی. از پای منبر که بیرون رفتم، مستقیم به صحرا رفته و مقداری گندم و پرسبزی خشک دور لانه مورچه ریختم. مدتی نگذشت که آمدند و دانه‌ها را بردند. سوسک له شده‌ای هم آنجا بود و صف طویلی از مورچه‌ها مشغول بردن قطعات بدن سوسک جمع‌ شده‌ بودند. فردا پای منبر آقای دستغیب گفتم: آزمایش من خلاف نظر شما را ثابت کرد. و موضوع را توضیح دادم... او گفت؛ این مورچه‌ها کافر بوده‌اند! برو روی مورچه‌های مسلمان این آزمایش را انجام بده تا صحت ادعای مرا ببینی!۞

نگاهی‌ به اندیشه‌های آخوندزاده

 م. رضایی- تازیک

در نوشتار پیش رو، که بیشتر تشریحی ‌ست تا تفسیری، و به چهار بخش تقسیم شده، نگاهی‌ خواهیم داشت به اندیشه‌هایِ میرزا فتحعلی آخوندزاده. در گفتار اول، بصورتی کوتاه و گذارا به زندگی‌، آثار و تاثیری که او به روی نسل‌های بعد از خود گذشته است می‌‌پردازیم. گفتار دوم، تاریخچهء شکل گیری مکتوبات و ساختار آن‌، به مهمترین اثرِ آخوندزاده، «مکتوبات»، پرداخته، تاریخچه‌ای از آن‌به دست داده و ساختار آن ‌را تشریح می‌کند. در گفتار سوم، اندیشه‌های سیاسی، به تفکرات، ایده‌ها و پیشنهادات سیاسی او   – با نیم نگاهی ‌به نامه ‌های ارزشمند اش – خواهیم پرداخت؛  بدون آنکه به اندیشه‌ی فلسفی ‌او (همچون وجود و عدمِ خدا، وجود و عدمِ روح پس از مرگ و... بپردازیم. چرا که تشریح اندیشه‌های فلسفی‌او را به زمانی ‌دیگر موکول کرده ایم).  این نوشتار با خلاصه و جمع بندی کوتاهی به پایان می‌رسد.

کمپين «من یک سپاهی ام!»

کيهان لندن

«من یک سپاهیام» عنوان کمپینی است که در روزهای گذشته پس از سخنرانی دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا علیه سپاه پاسداران از سوی حامیان جمهوری اسلامی ایران و با تبلیغات گسترده‏‌ی خبرگزاری‌های حکومتی در شبکه های اجتماعی به راه افتاد. بسیاری از حامیان رژیم در اینستاگرام‌ها و توییترهای خود با هشتگ «من_یک_سپاهی_ام» تصاویری از قاسم سلیمانی، محمدعلی جعفری و دیگر فرماندهان این نیرو و کشته‌های سپاه در جنگ سوریه و عراق را منتشر کرده و حمایت خود را از این نهاد نظامی- سیاسی نشان میدهند. یکی از کسانی که روزهای گذشته از سپاه حمایت کرد، محمد جواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی بود. او بود که گفت «امروز همه ایرانیها سپاهی هستند». با افزایش فشارها به سپاه، حسن روحانی هم اختلافات عمیق خود با فرماندهان سپاه پاسداران را فراموش کرد و رسماً اعلام نمود سپاه «محبوب مردم ایران» و مردمان دیگر کشورهای منطقه است. این موضعگیری ها از سوی مننقدین و مخالفان سپاه و همچنین نظام بیپاسخ نماند و هشتگ «من سپاهی نیستم» عنوان کمپین این گروه از شهروندان شد.۞

بیانیه در حمایت از برجام و سپاه پاسداران

حزب اعتماد ملی (با بنيان گزاری آقای کروبی)

دستگاه دیپلماسی ایران باید همچنان عالمانه و متعهدانه از دستاورد مهم مذاکرات هسته‌ای – برجام – پاسداری کند و نگذارد «این محصول گرانقدر و استراتژیک» دست خوش رفتارهای احساسی و عکس العملی عده ای در داخل ایران قرار گیرد که از درک شرایط و امکانات ناشی از توافق هسته‌ای ناتوانند.  روشن است که دولت و ملت ایران هیچگاه رشادت‌ها و دلاوری‌های جان برکفان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دوران تثبیت نظام جمهوری اسلامی و دفاع مقدس را از یاد نبرده و نخواهند برد و تلاش‌های مذبوحانه آمریکا برای ایجاد «تفرقه میان دولت و ملت» و «جداسازی سپاه از مردم» در این مرحله نیز حاصلی جز وحدت و استحکام هرچه بیشتر ملت و نهادهای دولتی و انقلابی نخواهد داشت.

مسئلتن!

حمیدرضا رحیمی

کسی نیست که نداند سرطان بیماری قرن است، و نزدیک به تلفات از حضرات آیات و حجج اسلام، ضاعف الله اموالهم اجمعین، قربانی می گیرد اما آیا خوانندگان محترم ضدانقلاب تاکنون، جائی دیده شنیده و يا خوانده اند که سرطان، داوطلبانه، خودش را معالجه کرده باشد؟! به اين فرمايشات توجه بفرمائيد: « سرلشکر محمد(ص) باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران، امروز، پنجشنبه 27 مهر، در دمشق با بشار اسد، رئیس جمهور سوریه دیدار کرد. آقای باقری گفته است که ایران می‌خواهد در آینده و پس از "ریشه‌کن کردن تروریسم"، با سوریه "راهبرد مشترک در تداوم هماهنگی و همکاری نظامی" داشته باشد».

میراث گرانبهای کوروش بزرگ

(به مناسبت روز کوروش بزرگ)

بیانیه بنیاد میراث پاسارگاد

امسال دوازدهمین سالی است که مردمان بسیاری، در ایران و خارج ایران، روز بيست و نهم اکتبر - هفتم آبان - را، که سالگشت روز صدور منشور کوروش بزرگ است، جشن می گیرند... دلیل توجه کنونی مردم ایران به کوروش بزرگ و ارزش های بيان شده در منشور او، علاوه بر گسترده شدن روابط رسانه ای و بالا رفتن درک مردم از مفاهیم حقوق بشری، وجود شرایط غیرعادی و طاقت فرسایی ست که جمهوری اسلامی  بر مردمان ایرانزمین تحمیل کرده است... ایرانی آگاه امروز می داند که کوروش نه پیامبر بود و نه قدیس، نه از آب گذر کرد، نه مردگان را جان بخشید، و نه ماه را به دو نیم کرد، اما او با دادن حق انتخاب عقیده و مذهب به انسان روزگار خود، او را از موجودی بی اختیار و تسلیم به مقام انسانی صاحب حق و تصمیم رساند. و ادای احترام به او، به ویژه در زمانه ای که فرزندان اش از ساده ترین و ابتدایی ترین حقوق شان محروم اند، امری طبیعی و به هنگام و روشن است.

در قلمروی سکولار دموکراسی و کنگره اش

گفتگو با اسماعيل نوری علا

در برنامه «مرغ سحر» بمديريت فرامرز فروزنده

پيام به کنگرهء سکولار دموکرات های ايران

پوريا حسنی - از جنوب شهر تهران

تشکيل کنگرهء امسال سکولار دموکرات ها نزدیک است. به هر شخصیت سکولار دموکراتی پیام بدید که در کنگره شرکت کنه (که می دونم اطلاع می دهید). اگر سازمان هستند، نماینده ای بفرستند. اگر نماینده نمی فرستن، بگید که حداقل حمایت خودشون رو با پیامی ابراز کنن و بگویند که ما (یعنی آن سازمان) در کنار شما (دیگر سکولار دموکرات ها) هستیم. به نظر من، بدون اقدام شما، یا بایستی در آینده شاهد یک توافق بد باشیم که به اسم ملت ایران و به ضرر میهن تمام می شود یا شاهد جنگ و به خاک و خون کشیده شدن میهن مان. اما با این حال بنده چاره ای ندارم که به آینده خوشبین باشم. پیروز و سربلند باشید!

 پيام همبستگی انجمن صلح آلمان به کنگره
دکتر گرموت لنرت - رئيس اجرائی انجمن

پيش از 1979، به نظر می رسيد که جهان در مسير مدرنيزه و سکولار شدن گام بر می دارد. اما اين وضعيت با حدوث انقلاب اسلامی در ايران تغيير کرد. از آن پس، اسلام سياسی تبديل به نيروئی جهانی شده است که رژيم های سياهکار سياسی چند و تروريسم افراطی را در جهان خلق کرده است. بسياری از کسانی که در جنبش صلح فعالند از اين واقعيت آگاه نيستند که اين تروريسم صلح طلبان را نيز در آماج خود دارد؛ مثل کشتار فعالان صلح جوئی که در ماجرای «چارلی ابدو» در ژانويهء 2015 جان خود را از دست دادند. اسلاميسم، در عين حالی که صريح ترين ايدئولوژی مذهبی در مقياسی جهانی بشمار می رود، خود موجب آن شده است که در يک دههء گذشته، و در نقاط مختلف جهان، مذاهب بنيادگرا و سياسی شدهء ديگری نيز بوجود آيند.

لازمه های هویت سیاسیِ يک جنبش و کنگره اش

محسن ذاکری

اینکه چگونه می توان، و باید، کوشندهء سیاسی بود حرف و حدیثی تنها از جنس امروز نیست و بسیار قدمت دارد. برای هر کوشندهء سیاسی، در تناسب با طیفی که با آن همگام و همسو هست، این چگونگی در عمل دیده می شود. اما شواهد نشان می دهد که این چگونه بودن برای بخشی از ایرانیانی که خود را کوشندهء سیاسی می دانند هنوز خوب تعریف شده است. پس شاید بد نیست که روند و فرایند این تعریف و چگونه بودن را مروری نمائیم؛ زیرا بخش زیادی از انتقادات، نفی ها و حملات پیگیر به جریان سیاسی که با نام سکولار دموکراسی پا گرفته و به اینجا رسیده است، دور از عرف و روش درست تقابل در کارهای سیاسی هستند. برای همین لازم می بینم، در یک نگاه تحلیلی، کالبد باورها و جهت گیری های اين جريان سياسی را بررسی و اجزای لاجرم زندگی سیاسی یک کوشندهء سیاسی را از دید این قلم باز نمایم.

پاسخ به چند پرسش دربارهء شرکت در کنگره امسال

ثریا شهابی

برای طیفی از کسانی که بنظر من بی دلیل به خود «چپ» می گویند، عکس گرفتن با شخصیت های ملی -  مذهبی، و حتی سران آنها مثل خاتمی و  موسوی و رهبران جنبش سبز، یعنی کسانی که عمری بر مردم حاکمیت کرده اند و مجرم جنایی و  سیاسی اند، و نيز عکس گرفتن با کسانی که مسئول مستقیم اعمال فقر و فلاکت و اختناق بوده و امروز کمی اعتقادات شان «رقیق» شده است، نه تنها زشت نیست که مایه افتخارشان است. مردم را پای صندوق های رأی برای خاتمی و روحانی می برند و خاتمی سمبل آزادیخواهی شان است، و آنوقت ادعا می کنند که نگران صلابت و خلوص ایدیولوژیک ما هستند!

بلوک جدید علیه رژیم اسلامی

عبدالرحمن الراشد

 

اکنون چرخ فشار بر رژیم تهران بار دیگر به حرکت در آمده است. اینک ترامپ در توافق با اروپا دربارهء مسائلی مانند فعالیت موشکی و دخالت در کشورهای منطقه، که دیدگاه مشترک با هم دارند، توپ را در زمین رژیم ایران خواهد انداخت: یا تغییر کامل عملکرد و رفتار و متوقف کردن فعالیت‌های نظامی و شبه‌ نظامی در منطقه، یا  قبول مسئولیت بحران‌ های کمرشکن اقتصادی و سیاسی ناشی از تحریم‌های جدید در آینده نه چندان دور. ایالات متحده و متحدان منطقه‌ای و بین المللی‌اش با حق ایران برای پروژه‌ های هسته‌ای غیر نظامی مخالف نیستند، اما از تهران می‌خواهند جلوی لگام ‌گسیختگی سپاه پاسداران و سرویس ‌های اطلاعاتی وابسته به آن را در منطقه بگیرد.

000000000000000000000000

Congress-New