جستجو در اين سايت

آرشيو صفحات اول سايت

آرشيو کلی مقالات  

آرشيو بر حسب نام نويسندگان

آرشيو بيانيه های سازمان ها

مقالاتی دربارهء مفاهيم اصلی

ويدئوهای آموزشی

سردبير: اسماعيل نوری علا

 Fax: 509-352-9630

ای ميل

  iraniansdm@gmail.com

توجه: در اين لينک

شمارهء سوم نشريهء

اينترنتی «گيتی مداری»

در دسترس شما است◄

دعوت به مطالعه و امضای

بیانیهء «جدایی کامل حکومت

و مذهب در ایران»

سایت تدارک پلاتفرمی

برای حزبی آینده نگر

1. ما با مذهب و عقيدهء هيچکس سر دعوا نداريم اما حضور مذهب و ايدئولوژی کسی را در قانون اساسی و نهادهای حکومتی  نمی پذيريم.

 

2. و از آنجا که حکومت اسلامی مسلط  بر ايران را قابل اصلاح و حتی قانونی نمی دانيم، طبعاً، در خارج کشور، از آن جز خواست انحلال مطالبه ای نداريم؛

 

3. و به همين دليل می توان انتظار داشت که  نام هيچ يک از هواداران جنبش در زير نامه هائی که خطاب به گردانندگان رژيم نوشته می شوند ديده نشود.

 

4. اما، در عين حال، ما از همهء مطالبات بر حق هموطنان اسير خود در داخل کشور از غاصبان حکومت مسلط بر سرزمين مان حمايت می کنيم.

 

5. آنچه در اين سايت «اختصاصی و غير خبری» منتشر می شود يا در موافقت با سکولار دموکراسی است (مثل نوشته های انحلال طلبان و مخالفان حکومت اسلامی) و يا در مخالفت با آن (مثل نوشته های اصلاح طلبان، که با نوار توضيحی مشخص می شوند) و يا مسائل را بصورت جدی و طنر از ديدگاهی سکولار دموکرات مطرح می کند. در همه حال اصولی که  در «پيمان نامهء عصر نو» منعکس اند، راهنمای ما محسوب می شوند.

 

6. انتخاب مقالات وارده و برگرفته از منابع مختلف، و همچنين انتخاب تيتر مناسبی برای آنها  با سردبير است.

 

7. به احترام «جمهوريت»، در اين پايگاه، هر کجا سخن از حکومت مسلط  بر ايران پيش آيد، واژهء «جمهوری» به «حکومت» يا «رژيم»  تبديل می شود.

 

8. و از آنجا که بين ايران و ملت ايران  از يکسو، و حکومت اسلامی مسلط بر کشورمان، از سوی ديگر، تفاوت و جدائی قائليم، در هر متن که واژهء ايران بکار رفته اما منظور رژيم اسلامی باشد، ما بجای ايران عبارت «رژيم ايران» يا «رژيم مسلط بر ايران» را بکار می بريم.

پيمان نامهء عصر نو

تأسيس: 14 امرداد 1392

تاريخ انتشار اين شماره:  جمعه 26 و يک شنبه 28 آبان  ماه 1396 - 17 تا 19 نوامبر 2017

پيوند به سايت ها و وبلاگ های  سکولار دموکرات

    

آيت الله ها، پای سفرهروسی، با مخلّفات سکسی

گزارشی از کيهان لندن

آیتالله‌ها که خود را مسوول بهشت و جهنم مردم میدانند، در ستیز با فرهنگ آمریکایی و غربی، بسته‏‌های روسی سبک زندگی را به جامعه تزریق میکنند که چیزی جز کاریکاتور «زندگی غربی» نیست... در قرارداد «نفت در برابر کالا» روسها نفت را می‌‏برند و به جای آن کالا تحویل تجار جمهوری اسلامی می‌دهند... رستم مینیخانوف، نماینده ویژهء ولادیمیر پوتین، در دیدار با سیدابراهیم رییسی، تولیت آستان قدس، گفته بود ما امیدواریم با کمک دین اسلام جوان‌های خود را به گونه‌ای تربیت کنیم که تحت تاثیر فرهنگ غربی قرار نگیرند!

نود درصد احزاب در ایران واقعی نیستند!

حمیدرضا فولادگر، نماینده اصفهان

شماری از تحلیل‌گران اعتقاد دارند که در ساختار سیاسی مبتنی بر ولایت مطلقه فقیه، که قدرتی فراتر از قانون دارد و در انتخاب وزیران و تصمیم‌گیری‌های مجلس نیز دخالت می‌کند، احزاب قدرتمند و ریشه‌دار می‌توانند تهدیدی برای حکومت محسوب شوند. تجربهء چهار دههء گذشته نیز نشان می‌دهد که حکومت و دستگاه قضایی که رئیس آن را رهبر حکومت اسلامی منصوب می‌کند هر زمان که اراده کند می‌تواند به بهانه‌های مختلف مانع فعالیت تشکل‌های سیاسی شود.

پرستو فروهر در دادگاه انقلاب محاکمه می شود!

سايت «زيتون»

پرستو فروهر خبر داد که سوم آذرماه به اتهام تبلیغ علیه نظام و توهین به مقدسات در دادگاه انقلاب محاکمه خواهد شد. او که در آستانهء سفر به ایران برای برگزاری سالگرد قتل پدر و مادرش (داریوش فروهر و پروانه اسکندری) ست، طی یادداشتی اعلام کرد که سه روز پس از سالگرد قتل داریوش فروهر و پروانه اسکندری محاکمه خواهد شد. او در این رابطه نوشته است: «برایم واضح است که این پرونده ‌سازی تاوانی ‌ست که برای پافشاری بر یادآوری و دادخواهی به من تحمیل می‌شود و نمونه ‌ای ‌ست از موارد مشابه افزایش فشار بر مادران و خواهران و بستگان جانباختگان جنایت‌های سیاسی که دادخواه و یادآور سرگذشت عزیزانشان بوده‌اند.» آبان ماه سال گذشته پرستو فروهر که برای برگزاری مراسم یادبود پدر و مادر خود به ایران سفر کرده، به دادسرای اوین احضار شد. فرزند داریوش فروهر و پروانه اسکندری پیش از این نیز بارها با احضار و ضبط گذرنامه مواجه شده بود.

«استادان مسلمان پیرو  خط امام»

در حاشیه نقد زیبا کلام به اصل ولایت فقیه

ثریا شهابی

حکومت اسلامي ايران اپوزيسيون خود است. امروز از مقام معظم تا روحاني و خاتمي، از مهره هاي اصلي انقلاب فرهنگي چون دکتر زيباکلام ها و عبدالکريم سروش ها تا ابراهيم يزدي ها و رفسنجاني ها، از رئيس جمهورهاي قبلي و رئيس جمهور فعلي و کانديد بعدي آن، از نمايندگان قبلي و حاضر در مجلس تا وزراي سابق و شاغل، همه و همه امروز اپوزيسيون نظام و مخالف مصائب نظام اند. همه از محصولات چهارمين دهه حاکميت نظام شان "کسل" و بسيار شاکي اند! ظاهراً قطار سريع السير حاکميت حکومت اسلامي ايران، که هرجنبده اي که بر سر راه حرکت اش در رسيدن به کعبه آمال حکومت "عدل علي" مانعي ايجاد کرد را "درو" و ريشه کن کرد، صاحب ندارد!

توطئهء مصادره کردن روز کوروش و اسلامی کردن آن

شکوه میرزادگی

مقامات حکومتی می خواهند روز 29 اکتبر (7 آبان) را، که طبق تاریخ های جهانی روز ورود کوروش بزرگ به بابل و اعلام آزادی مذهب، عقیده، و رفع بیگاری ست، و با هیچ روز سیاسی و مذهبی ربطی ندارد، با روزی دیگر (به احتمال زیاد یکی از روزهای مذهبی) عوض کنند تا هم صدای مردمان را خاموش کرده و هم به نفرت پایان ناپذیر خود نسبت به میراث فرهنگی و شخصیت های بزرگ فرهنگ ایرانزمین اوجی تازه دهند. آن ها اما یک چیز را نمی توانند تغییر دهند: اگر کوروش بزرگ اهمیتی برای مردمان با فرهنگ ایران و جهان دارد در این است که او در 2560 سال قبل در چنين روزی به آزادی عقیده و مذهب فرمان داد؛ چیزی که حکومت اسلامی ضد آزادی مذهب و عقیده، از گفتن آن هم می هراسد.

شمارهء مخصوص: فصلی در جانور شناسی

حاج مهرداد بیرانوند، مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان، به خبرگزاری ایسنا گفته است طی چهار دهه گذشته هشتاد درصد جانوران کشور از بین رفته‌اند! حال بايد ديد که راز بقای آن بيست درصد باقی مانده چيست... تا کنون تصور می شد که راز ماندگاری این بیست درصد جانور باقی مانده در «همه چیز خوار بودن» آنها و قابلیت تطبیق با محیط و هرگونه شرایط است!.. اما اکنون مبحث جديدی در بيولوژی بوجود آمده که از آن با نام «ژن خوب» ياد می شود و کل مطلب امروز را به بررسی چند و چون اين کشف اختصاص داده ايم.

خودزنی!

حمیدرضا رحیمی

راست اش فدوی نمی دانست که آیا برخی مؤمنین و مؤمنات، کثرالله امثالهم، در تعریف "بشر" می گنجند یا نه؟ از خوانندگان محترم ضدانقلاب نیز چه پنهان، که سر و گردن اضافه هم نداشت که از خودشان بپرسد! تا اینکه خود بزرگوارشان، در یک حرکت انقلابی، نشان دادند که بشر نیستند!  سند مصور و منگوله دارش را هم ملاحظه بفرمائيد.

سياست روسيه: تضعيف ايران به هر قيمت!

رضا تقی‌زاده

روسیه مصالح راهبردی خود را در نزدیکی ایران با غرب و توسعهء مناسبات خارجی تهران با همسایگان نمی‌بیند. با این پیش‌ فرض، با وجود اعلام پشتیبانی قراردادی از توافق اتمی، اجرای این توافق در معادلات سیاسی کرملین عامل مثبت ارزیابی نمی‌شود. طی نزدیک به چهل سال گذشته، روسیه تنها در وضعیت‌های بحرانی و شرایط اضطراری ایران قادر به استفاده از اهرم‌های نفوذ خود در تهران و گرفتن امتیازهای مستقیم و یا غیرمستقیم شده است. روسیه (مانند هر قدرت منطقه‌ای دیگری) هرگز از قدرت گرفتن ایران راضی نبوده و از هر فرصت برای تضعیف این کشور (حتی در شکل تجزیه جغرافیایی) استفاده کرده است.

پاسخی به مخالفان سکولار دموکرات های ایران
 سام قندچی

گرچه یکی از این نظرات از سوی جریانی کمونیستی و دومی از سوی جریانی سلطنت طلب و سومی از سوی جریانی هوادار همبستگی ملی ایران وابسته به سازمان مجاهدین خلق است، اما هر سه جریان در یک نکته مشترک اند و آن هم اینکه مبارزه با جمهوری اسلامی را در آمریکا و اروپا، نظیر مبارزه با رژیم شاه در گذشته تصور می کنند، و در نتیجه هم خود این منتقدان دچار افسردگی هستند (چرا که نتیجه ای از همه تلاش های خودشان در چهل سال گذشته در خارج کشور نمی بینند)، و هم حمله به دکتر اسماعیل نوری علا را جایگزین پاسخ به مسأله ای کرده اند که با آن روبرو بوده و هستند.

در حمایت از نشست کلن

سعید صالحی نیا

من، بعنوان کمونیست کارگری  مستقل، از چنین کنگره هائی که فراسیاسی هستند و فضا سازی می کنند تا اپوزسیون رژیم اسلامی با هم دیالوگ و مناظره کند کاملاً پشتیبانی می کنم و این نشست ها را ابزاری می بینم که بشود راه پر سنگلاخ تفاهم اجتماعی جنبش آلترناتیو را بالاخره هموار کرد. به همین منظور بود که پروژهء مناظره را سال هاست سازمان داده ام و اتفاقاً همین معضل اتحاد و همکاری را هم در این پروژه مناظره مورد بحث قرار دادیم. از دید من، یکی از معضلات بزرگ اپوزسیون رژیم اسلامی نرسیدن به فرهنگ همکاری و دیالوگ و مناظره بوده و این راه را برای تداوم رژیم اسلامی گشوده است.

زلزله در ايران - سکولار دموکراسی و مخالفان اش

کاظم علمداری - اسماعيل نوری علا

در برنامهء تلويزيونی پرويز کاردان

دربارهء گمراهی سکولار دموکرات ها

ناصر پاک نژاد - عليرضا عحمی

در برنامهء «مرغ سحر» فرامرز فروزنده

مهستان و دولت تبعيد - تشيع سرخ علوی و سکولاريسم

اسدالله نصر اصفهانی - وزير کشور در رژيم سابق

در برنامهء جبههء هماهنگ مبارزان ايران

دربارهء حزب سکولار دموکرات ايرانيان

علی جوادی - از حزب کمونيست کارگری

در برنامهء نلويزيونی حزب

دیپلوماسی در دقیقه نَود...

محمد ارسی

آقای روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران! وااسفا که آن امید و اعتماد دارد کمتر و کمتر می‌شود، و آن اکثریتی که از روی حساب و کتاب، - نه از روی اعتقاد به اسلام یا حکومت اسلامی - به نفع شما رأی داده بودند، از شما به سبب  اتخاذ سیاست‌هائی که به تسلیم‌طلبی در برابر خامنه‌ای، و خلف وعده تعبیر می‌شود، دارند دلسرد و رویگردان می‌شوند... خلاصه اینکه دلسوزان این ملت می‌پرسند: ترس و سپرافکنی در مقابل ولی فقیه و افراطی‌های ضد ایرانی تا کی؟ این وضع داخلی و خارجی اسفبار را تا کی می‌خواهید کش بدهید؟

صاعقهء سیاسی در آسمان لبنان

هنری معمارباشی

برگردان: شهباز نخعی

استعفای سعد حریری، نخست وزیر لبنان، که از ریاض اعلام شد، فصل تازه ای از رودررویی ایران با عربستان سعودی در منطقه است.  این خطر وجود دارد که در این رودررویی کشور لبنان در بی ثباتی و حتی منازعهء داخلی فرو رود در حالی که تا به حال لبنان توانسته است خود را از عوارض بحران سوریه حفظ کند.

زلزلهء سیاسی در خاورمیانه: جنگ مرد، زنده‌باد جنگ!

خالد صالح

سرعت و دامنهء وقوع درگیری‌ها در خاورميانه افزایش یافته است. از هم اکنون، دو عرصهء جدید و غیرمنتظره درگیری گشوده شده است: میان نیروهای حکومت اسد و نیروهای اتحاد دموکراتیک سوریه (ائتلاف کرد و عرب تحت حمایت آمریکا) و از سوی دیگر، در لبنان، پس از استعفای نابه‌هنگام سعد حریری، میان عربستان و ایران، و متحدان محلی‌شان. با این حساب، پرسش‌های ژئوپلتیک خاورمیانه امروز، که همچنان بی‌پاسخ مانده‌اند، بدین قرار‌ اند: نقشهء جنگ پس از داعش چگونه ترسیم خواهیم شد؟ صلح و ثبات مستلزم وقوع چه کنش و واکنش‌هایی روی نقشه است؟ شکل نهایی نقشه صلح چه خواهد بود؟ و مرزها چگونه باید جابه جا شوند تا با تضمین منافع حداقلی طرفین متخاصم داخلی و خارجی حاضر در عراق و سوریه، امکان مصالحه‌ای فراگیر فراهم شود؟

وقوع دگرگونی بزرگ در خاورمیانه

محمد حسین باقی

سی‌ان‌ان، رویترز و نیویورک‌ تایمز، سه رسانهء معتبر غربی، با بررسی سه نشانه، از تحولی بزرگ در خاورمیانه خبر می‌دهند. سی‌ان‌ان این سه نشانه را، که از غروب جمعه تا شنبه ‌شب در منطقه به‌وقوع پیوسته است، به‌عنوان بيست و چهار ساعت شگفت‌انگیز نام می‌برد..

000000000000000000000000

Congress-New