تأسيس: 14 امرداد 1392،  در نخستين کنگرهء سکولار دموکرات های ايران  (همزمان با 107 مين سالگرد مشروطه)    |   ناشر: نهاد هماهنگی جنبش       سردبير: اسماعيل نوری علا  

ما با مذهب و عقيدهء هيچکس سر دعوا نداريم اما حضور مذهب و ايدئولوژی هيچکس را در قانون اساسی و نهادهای حکومتی  نمی پذيريم

همچنين، ما که حکومت اسلامی را قانونی نمی دانيم، طبعاً، از آن مطالبه ای هم نداريم اما از همهء مطالبات داخل کشور حمايت می کنيم

جمعه 8 تا يکشنبه 10 خرداد ماه 1394 ـ  29 و 31 ماه مه 2015

شما دعوت می شويد

به شرکت در سومين کنگرهء سکولار دموکرات های ايران

چهارم و پنجم ماه جولای 2015  ـ  در فرانکفورت

لطفاً برای کسب اطلاعات بيشتر به اين پيوند مراجعه کنيد: 

ه

ه

جستجو در سايت

تماس با سردبير

آرشيو صفحات اول سايت

آرشيو کلی مقالات  

آرشيو بر حسب نام نويسندگان

بيانيه های سازمان های ديگر

گنجينهء سکولاريسم نو

ويدئوهای آموزشی

در اين پايگاه،

به احترام جمهوريت،

هر کجا سخن از حکومت

 مسلط  بر ايران پيش آيد،

 واژهء جمهوری به

 حکومت تبديل می شود.

نهاد هماهنگی

پيمان نامهء عصر نو

اساسنامه

بيانيهء تحليلی

هيئت دبيران

دفتر سياسی

برگ تقاضای عضويت

ای ميل:

iranian.sdmcc@gmail.com

باشگاه لوس آنجلس

باشگاه هلسينکی

کنگره سکولار دموکراتهای ايران

در فروردين ماه 1392 چند تن از معتقدان سکولار دموکراسی بر آن شدند تا، در 14 مرداد آن سال، که صد و هفتمين سالگرد انقلاب مشروطه ايران بود، با کمک مالی عده ای از هواداران، امکان گرد همائی ساليانهء گسترده ای را با نام کنگرهء سکولار دموکرات ايران فراهم آورند. بدين منظور سندی به نامپيمان نامهء عصر نو تهيه و بوسيلهء بيش از 150 تن از فعالان سياسی به امضاء رسيد و بر بنياد آن نسبت به به تشکيل کنگره های ساليانهء سکولار دموکرات های ايران اقدام شد.

پيوند به پايگاه رسمی کنگره

اعلاميهء جهانی حقوق بشر

و پيوند به يک ويدئو

به قلم حميد شوکت

مظلوم نمایی و رجزخوانی های توخالی!

شهباز نخعی

بيش از دوسال پس از "نرمش قهرمانانه" کذایی و حدود یک ماه مانده به انقضای مهلت امضای توافق هسته ای، سرنوشت این توافق که دلیل علاقمندی حکومت به آن تنها لغو یا کاهش تحریم های کمرشکن است -، بیش از پیش در پرده ابهام قراردارد... همزمان با دور تازه مذاکرات، خامنه ای در جمع گروهی از افراد سپاه گفت: اجازه نمی دهیم از هیچ یک از مراکز نظامی ایران هیچ گونه بازرسی ازسوی بیگانگان صورت بگیرد. پرسشی که به ذهن می آید این است که در شرایط وخیم کنونی که البته نتیجه خودکرده های بی تدبیر است سید علی خامنه ای در وضعی هست که بتوان حرف هایش را جدی گرفت؟ 

اعتراض به بزرگداشت خمینی در کانادا

نامهء سرگشاده به هيئت مديرهء کنگرهء ايرانيان کانادا

فرامرز شیراوند

از آنجاییکه اعضای هیئت مدیره کنگره ایرانیان کانادا، بویژه آقایان بهروز آموزگار، فرهنگ فرید، رضا قاضی و تازه واردین: خانم سوده قاسمی، آقایان: بیژن احمدی، ارسلان کهنمویی و میترا صفاری، مدعیان پایبندی به "حقوق بشر" و عدم وابستگی به رژیم جمهوری اسلامی هستند؛ از هیئت مدیرهء کنگره ایرانیان کانادا خواسته می شود که سریعاً در رابطه با "بزرگداشت" خمینی، این ابر جنایتکار، قاطعانه موضع گیری کرده و نه تنها خواهان برچیده شدن بساط این شعبده بازی اسلامی شده بلکه از دولت کانادا خواستار ممانعت از هرگونه همایش در ستایش خمینی و دیگر جنایتکاران اسلامی ایران، شوند.

آن روز که انقلاب پیروز شد گریه می کردیم،

هنوز هم گریه می کنیم

مهرانگيز کار

زمان به ما آموخت که روز پیروزی انقلاب، بستری بوده است برای زایش طالبان و داعش. انقلاب ما شالوده را گذاشت. ستمگری را قانونمند کرد. به دروغ قانون و اخلاق را چنان در هم تنید تا هر چه می خواهد بکشد و شکنجه بدهد و سانسور کند و روزنامه نگار دستگیر کند و روزنامه تعطیل کند و به سلیقه شخصی و باندی و جناحی، قانون را متناسب با مرام داعشی خود، تفسیر کند. زمان به ما آموخت که روز پیروزی انقلاب روز پایان آرزوهای بزرگ ملتی بود که توی چاله چوله های امر به معروف و نهی از منکر دفن شد.

جنگ هنوز هم برای اینها برکت است!

شاهین سرتیپی

اين روزها باز فضای مجازی پر شده از یاد و خاطره جنگی خانمان‌سوز، رژیم به قول بنیانگذارش هنوز از خون شهیدان انقلاب، یا بهتر بگویم از خون عزیزان ما سود می‌برد، اما در پس تمام این ماجراها  حقیقت زشتی نهفته است، حقیقتی که برملا کردن اش تا کنون جان چندی را گرفته و ایشان را هم به فهرست شهدای دفاع مقدس پیوند زده است. امروز بعد از بيست و چهار سال که از این واقعه می‌گذرد و هنوز تاثیرات روحی و عاطفی‌اش عذابم می‌دهد و می‌خواهم حقیقتی را برای شما بازگو کنم، حقیقتی که بسیاری از زوایای ننگین ماشین تبلیغاتی نظام را در بر می گيرد.

انتقاد!

حمیدرضا رحیمی

فدوی نمی داند که منظور روزنامه های معاند ِ زرد و سورمه ای راه راه، در وطن سابق، از خط فقر چیست که یک خط درمیان به آن می پردازند؟ چرا یادشان رفته جامعه ای که حضرت امام(ل) بنیاد فرمود، یک جامعهء "بی طبقهء توحیدی"ست و بر فرض محال، اگر فقری هم وجود خارجی داشته باشد، توسط برادران کثرالله امثالهم، بین امت هميشه در صحنه بطور عادلانه توزیع شده است! بر این پایه، چه معنی دارد که برخی جراید دارالخرافه، با عنوان کردن چیزی که اصلاً وجود خارجی نداشته و ساخته و پرداختهء استکبار جهانی و صهیونیزم بین الملل، لعنة الله علیهم اجمعین، است  تن حضرت امام(ل) را بلرزانند؟!

وعده گاهی برای انديشيدن به ايران آزاد و آباد

اسماعيل نوری علا

اگر گفتگو های پيرامون سکولار دموکراسی ادامه یابد می توان اميدوار بود که شاهد ايجاد جبههء متحدی باشيم که در آن دموکراسی خواهان سکولار رنگارنگ به فردای رنگارنگ ايران می انديشند و در عمل ثابت می کنند که نه تنها رنگارنگی صفت واقعی هويت واقعی ايران است بلکه لازم است، با توسل به بی طرفی و رواداری بنيادين سکولار دموکراسی، از دل رنگارنگی های قومی و مذهبی و فرهنگی مردم ايران به وحدتی رنگين کمانی رسيد.

فايل صوتی         فايل تصويری       فايل پی.دی.اف

آلترناتیو سازی؛ سناریوی عمومی

فریبا داوودی مهاجر

آنچه نظام سلطنت در ایران را پایین کشید وجود آلترناتیو بود؛ جایگزینی که مردم قدرت آن را حس می کردند. مردم هیچگاه بدون آلترناتیو به سمت بی آیندگی حرکت نمی کنند و رژیم جمهوری اسلامی بدون آلترناتیو همچنان بر اریکهء قدرت تکیه خواهد زد؛ بخصوص که حکومت در چنین شرایطی توانایی پیدا می کند تا آلترناتیوهای خودی و تصنعی ایجاد کند که در چارچوب یک حکومت دینی عمر نظام ولایت فقیه را طولانی کرده و حتی ارزش های دینی و هسته های اقتصادی و سیاسی و اخلاقی جدیدی را جایگزین ارزش های سوخته و از دور خارج شده قدیمی کند.

سه گرایش در سبزها

تقی رحمانی

عدم حصول به اهداف منشور جنبش سبز موجب شده که سه گرایش عمده در سبزیان که در انتخابات و خیابان هم را یافته بودند سر برآورد که این سه گرایش جای شناخت و نقد بررسی دارد. به ویژه اینکه با توجه به دو انتخابات پیش رو در سال جاری، نقد و بررسی این سه گرایش بسیار مهم‌تر می‌گردد. ضمن اینکه جنبش سبز دارای عمق مهمی در روابط قدرت در ایران خواهد بود که تاثیر خود را، غیر مستقیم بر تمام امور نشان خواهد داد؛ تاثیری که ابعاد مثبت و منفی خود را دارد.

ایران و فروپاشی از درون

امید طاهری

در سرزمینی که عقاید تفتیش و افکار تشویش می شوند، هنوز دادگاه انقلاب و حکم انقلابی پابرجاست، روحانیون در منصب اند و کارشناسان و نخبگان را به دیده تهدید می نگرند، روزانه سه نفر اعدام و سالانه ششصد هزار تن دستگیر می شوند، تعداد مساجد آن بیشتر از مراکز آموزشی و درمانی است، سامان مشاع تاراج می شود و محیط زیست را لگدمال می کنند، فرهنگ، زبان، اندیشه، رسانه و سینما در زیر تیغ سانسور است و دست حکومت تا نامگذاری فرزندان، طرز پوشش و گفتار شما باز است، معنای "شهروند"، تا آستانه‌ی "بندگی و بردگی" تنزل می یابدخفقان سیاسی موجود، تبعیضات سیستماتیک، شکاف های تار و پودی در ساختار، ناعدالتی های اجتماعی، نابرابری در فرصت ها و تضاد طبقاتی فزاینده، نظام و جامعه را در معرض یک فروپاشی چند بعدی قرار داده است.

تجزيهء گام به گام درعراق به پيش مي رود

آريوبرزن داريوش

تجزيهء عراقِ يکپارچهء امروزی به سه کشور شيعه، کرد و سنی نشين و، در پی آن، تاسيس کشوری بنام کردستان که بی شک پيکره هائی از خاک سوريه، ترکيه و ايران را هم در بر مي گيرد، ناشی از ترس غربی ها، و در رأس آنها آمريکائيان، است که بر نظرات هنری کيسينجر وزبيگنيو برژينسکی تکيه دارد؛ نظراتی مبنی بر اين که "مبادا در آينده، با پيروزی انتخاباتی شيعیان عراق، که از لحاظ نفوس فزون ترين بخش از جمعيت عراق را تشکيل مي دهند، آمريکا نتواند از يکپارچگی سياسی اين کشور که مي تواند مورد چالش گروه های کرد و سنی قرار گيرد، پدآفند نمايد.

نود درصد جوانان کشور از اسلام و احکام آن فاصله گرفته‌اند

معاون سیاسی استاندار تهران

شهاب الدین چاوشی، معاون سیاسی استاندار تهران گفته نود درصد جوانان کشور از اسلام و احکام آن فاصله گرفته‌اند و ایران سال‌هاست که غربی‌ها را در مذاکرات هسته‌ای سر کار گذاشته است. آقای چاوشی این مطالب را در دفاع از سخنان حسن روحانی درباره وظایف پلیس و تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران بیان کرده استوی بی‌آنکه نامی از مراجع تقلید و رئیس مجلس خبرگان رهبری ببرد گفته برخی از کوته‌بینان از سخنان رئیس جمهوری درباره وظایف پلیس برداشت‌های انحرافی کرده‌اندچاوشی اضافه کرده که حسن روحانی نگرانی آسیب دیدن اسلام در ایران است و به همین خاطر نیز گفته وظیفه پلیس اجرای اسلام نیست بلکه اجرای قانون است. به گفته وی اگر در جمهوری اسلامی هرکس بخواهد هر طور که اسلام را می‌فهمد اجرا کند، دین اسلام را به ملعبه‌ای برای هوس‌های سیاسی تبدیل می‌شود .وی افزوده در گذشته کسانی که می‌خواستند بر اساس تشخیص خود اسلام را اجرا کنند با قتل‌های‌های زنجیره‌ای اعتبار و حیثیت حمهوری اسلامی را نشانه رفتنداین مقام مسئول در بخش دیگری از سخنان خود به انتقاد از عملکرد مقام‌های جمهوری اسلامی پرداخته و گفته این نوع عملکرد‌ها باعث شده نود درصد جوانان از اسلام فاصله بگیرند.>>>

 
       

 
 

2015 ـ Iranian Secular Democracy Movement - iraniansdm@gmail.com - Fax: 509-352-9630

 

HHHH                                         99999