تأسيس: 14 امرداد 1392،  در نخستين کنگرهء سکولار دموکرات های ايران  (همزمان با 107 مين سالگرد مشروطه)    |   ناشر: نهاد هماهنگی جنبش       سردبير: اسماعيل نوری علا  

ما با مذهب و عقيدهء هيچکس سر دعوا نداريم اما حضور مذهب و ايدئولوژی هيچکس را در قانون اساسی و نهادهای حکومتی  نمی پذيريم.

همچنين، از آنجا که حکومت اسلامی مسلط  بر ايران را قانونی نمی دانيم، طبعاً، در خارج کشور، از آن مطالبه ای هم نداريم؛

و به همين دليل قرار نيست  نام هيچ يک از اعضاء جنبش در زير نامه هائی که خطاب به گردانندگان رژيم نوشته می شوند ديده شود.

اما، در عين حال، ما از همهء مطالبات بر حق هموطنان داخل از غاصبان حکومت مسلط بر کشورمان حمايت می کنيم

دوشنبه 25 و سه شنبه 26 آبان ماه 1394 ـ  16 و 17 نوامبر 2015 

 

به همراه همدردی، به دوستان فرانسوی خود بگوئيم که اين جنايت ها ميوه های تخمی است که در نوفلوشاتو کاشته شد!

 

جستجو در سايت

تماس با سردبير

آرشيو صفحات اول سايت

آرشيو کلی مقالات  

آرشيو بر حسب نام نويسندگان

بيانيه های سازمان های ديگر

گنجينهء سکولاريسم نو

ويدئوهای آموزشی

در اين پايگاه،

به احترام جمهوريت،

هر کجا سخن از حکومت

 مسلط  بر ايران پيش آيد،

 واژهء جمهوری به

 حکومت تبديل می شود.

پيمان نامهء عصر نو

نهاد هماهنگی جنبش

اساسنامه

هيئت دبيران

  شورای مشاوران جنبش

برگ تقاضای عضويت

ای ميل:

iranian.sdmcc@gmail.com

باشگاه لوس آنجلس

باشگاه هلسينکی

کنگره سکولار دموکراتهای ايران

در فروردين ماه 1392 چند تن از معتقدان سکولار دموکراسی بر آن شدند تا، در 14 مرداد آن سال، که صد و هفتمين سالگرد انقلاب مشروطه ايران بود، با کمک مالی عده ای از هواداران، امکان گرد همائی ساليانهء گسترده ای را با نام کنگرهء سکولار دموکرات ايران فراهم آورند. بدين منظور سندی به نامپيمان نامهء عصر نو تهيه و بوسيلهء بيش از 150 تن از فعالان سياسی به امضاء رسيد و بر بنياد آن نسبت به به تشکيل کنگره های ساليانهء سکولار دموکرات های ايران اقدام شد.

پيوند به پايگاه رسمی کنگره

اعلاميهء جهانی حقوق بشر

و پيوند به يک ويدئو

به قلم حميد شوکت

بيمه با ابوالفضل روسی!

ابهام نالازم

حمیدرضا رحیمی

البرز نيوز نوشته است که حکومت اسلامی طی یک سال 3027 نفر را اعدام کرده است. فدوی نمی داند آخر این چه طرز اطلاع رسانی ست، خواهر البرز نیوز؟ فکر نمی کنید که ذهنیت ویراستاریِ فدوی، در تشخیص اینکه شما از کدام حکومت اسلامی سخن می گویید، بکار می افتد و، در سرِ چهار راه حوادث، کار دست اش می دهد؟ اگر منظور، حکومت اسلامی درونمرزی ست که، مطابق اطلاعات فدوی، فقط در تابستان 67 با یک قیام و قعود، چندین هزار نفر را، اعدام فرمود، فلذا 3027 نفر که اصلاً قابلی ندارد و جلوی یک بچه مکتبی هم بگذارید، قهر می کند! و اگر منظور شما حکومت اسلامی برونمرزی (داعش- م) است که، خب، البته قابل فهم است و این عده را می شود گفت که برای دست گرمی اعدام فرموده اند و همینطور اگر بکوب کار کنند، به عون الله، بزودی به حکومت اسلامی درونمرزی خواهند رسید!

درگذشت هلموت اشمیت؛ سیاست‌مدار قاطع و سازش ‌ناپذیر

صدای آلمان

هلموت اشميت سه‌شنبه دهم نوامبر در نود و شش سالگی درگذشت. او در سال ‌های هفتاد و چهار تا هشتاد و دو صدراعظم آلمان بود. آلمانی‌ها هلموت اشمیت را به‌ عنوان صدراعظمی اهل عمل و دولت‌مردی هوشمند ارج می‌نهند و جامعهء بین‌المللی در برابر توانایی‌های او در سیاست‌های اقتصادی سر تعظیم فرود می‌آورد. او تا واپسین دم حیات مردی صریح ‌الهجه بود و به رغم این ـ یا شاید دقیقاً به همین دلیل ـ از احترامی برخوردار بود که در مورد کمتر کسی تجربه شده است. او همواره در نظرسنجی‌ها در جایگاه محبوب‌ترین سیاست‌مدار تاریخ معاصر آلمان قرار داشت، گرچه اغلب با حالتی حق به جانب و انعطاف ‌ناپذیر با مخاطبان اش روبرو می‌شد.

چلبی؛ خیالی خام، تاکتیکی خونین، سیاستی ناکام

محسن بهزاد کریمی

در هفته ای که گذشت احمد چلبی سیاست‌مدار متنفذ عراقی در بغداد بر اثر سکته قلبی در سن هفتاد و يک سالگی در گذشت. چلبی نه تنها خودش در رویداهای عراق و خاور میانه نقش بازی کرد بلکه آمریکا و غرب را نیز در مقطعی به بازی گرفت و گفته می‌شود که با ارائه اطلاعات غلط آمریکا و انگلیس را به جنگ عراق کشاند... امروزه چلبی و چلبی‌سازی در فرهنگ علوم سیاسی بیانگر معنای خاصی است. از جمله درس‌های مهمی که از ظهور و زوال سیاسی وی می توان گرفت همین اهمیت تداوم در بر خورداری از حمایت قدرت‌های بزرگ است که در شرایط خاص به دست می‌آید بدون آنکه تضمینی برای ادامه و بقای این نوع حمایت‌ها وجود داشته باشد.

ظهور ناگهانی یک عکس خبری با زیرنویسی مشکوک

پرستو فروهر

چیزی حمل می‌شود. چهار مرد گوشه‌های پتویی را گرفته‌اند و می‌برند. یکی از آنها اونیفرم به تن دارد. مرد دیگری که نقش مدیر را به خود گرفته، جلودار آنها شده است. انحنای پتو می‌گوید آن چیزی که برده می‌شود، جسم نرمی دارد. پارچه‌ی سفیدی از میان پتو بیرون زده که یک لکه‌ی تیره روی آن است. آنچه درون پتو حمل می‌شود و سنگینی آن شانه‌ی مردان را خم کرده است، از چشم دوربین مخفی مانده است. حرکت‌ها و حالت‌های این مردان، که گوشه‌های پتو را گرفته‌اند و پشتشان به ماست، تنها گویای وضعیتی عادی به هنگام حمل کردن چیزی ست. آنچه حمل می‌کنند انگار برایشان بی‌تفاوت است، می‌تواند هر چیزی باشد. چیزی را می‌برند که باید از آنجا خارج شود. نمی‌دانم درون آن پتو جسد مادرم را می‌برند یا جسد پدرم را.

این بار حمله به مجاهدین مقدمه چیست؟

سام قندچی

رهبران حزب توده، پس از آنکه راه همکاری حکومت اسلامی و روسیه را تحکیم کردند، خودشان دو سال دیرتر بازداشت شدند و آنهایی که نظیر فرج الله میزانی (جوانشیر) در زندان مقاومت کردند پنج سال بعد از دستگیری اعدام شدند. بنظر می رسد فاصلهء بین حمله به مجاهدین و سرکوب آنهایی که این بار راه همکاری حکومت اسلامی با آمریکا را هموار کرده اند کوتاه تر شده است... همکاری حکومت اسلامی با آمریکا در عراق و سوریه و نقاط دیگر خاورمیانه و حتی کنار آمدن در رابطه با مسأله هسته ای نظیر همکاری بر سر سقوط طالبان در افغانستان و سقوط صدام در عراق است و ابداً به معنی آزاد گذاشتن نیروهای هوادار آمریکا برای فعالیت سیاسی و مدنی در ایران نیست.

بی کاری های اشتغال زا!

اگرچه گوش مان چند دهه است به شنیدن اخبار منفی عادت کرده است (مثل کاهش تولید، پائین آمدن سطح رفاه و بهداشت عمومی، کاهش شدید میزان اشتغال، کم شدن کیفیت آموزش، کاهش درآمد سرانه، کاسته شدن از یارانه ها و هزار و یک کم و کسری دیگر) اما، در اين ميان، خوشبختانه، خبر رسیده که در بعضی امور اجتماعی (آن هم به همت اجتناب ناپذير امت همیشه در صحنه) به پیشرفت های چشمگيری رسیده و ترقی هم کرده ایم؛ مثلاً...

آقای ایالات متحده!.. مرد باش!

فرهاد جعفری

این یادداشت را همین دو ساعت پیش تمام کردم و انتشارش را برای دو سه ‌روز دیگر گذاشته بودم. اما باتوجه به وقایع اخیر پاریس به ‌نظرم لازم آمد که همین حالا منتشرش کنم: ...راهبرد ایجاد یک حریق کوچک (از طریق واقع‌نمایی یک روح ناشناس و نامرئی به ‌نام داعش)، و سپس واگذاشتن شرورهای منطقه به‌حال خود تا یکدیگر را در آتش متقابل بسوزانند اما هر کدام جنایت خود را به آن روح نامرئی اما ظاهراً موجود (داعش) نسبت دهند (و در حقیقت راهبرد سرمایه‌ گذاری روی نیمهء شر آدمیان و دولت‌ها در خاورمیانه) برای آتش ‌افروزی هرچه بیشتر که دامان همگی‌شان را بسوزاند؛ یقیناً واجدِ منافعی کوتاه‌ مدت برای آمریکا هست. اما دیر یا زود، دامنگیر خودِ ایالات متحده هم خواهد شد.

اپوزيسيون و نقشهء راه

استراتژی گروه های اپوزيسيون حکومت اسلامی، هيچ پيوندِ خِرَدمداری با نيازها و نگرانی های مردمان ايران ندارد. بيشتر اين مردمان، هر روز و شب در پی پاسخگويی به نيازهای بنيادين خود، يعنی تامينِ خوراک و نوشاک و پوشاک و سرپناه هستند، اما اپوزيسيون از گفتمان های کلانی مانندِ حقوق بشر، آزادی بيان، سکولاريسم و... سخن می گويند. البته افزودن اين گفتمان ها به فهرست خواست های مردمی درست و بجاست اما، به گمان من، کاربرد استراتژيک آن ها در ستيز با حکومت اسلامی، در مانی که هرروز بر شمارِ گرسنگان و بی خانمانان و کارتن خواب ها، بيچارگان و گدايان آبرودار افزوده می شود، بسيار فرصت سوز است و به بهای از دست دادن همدلی و همراهی مردم با اپوزيسيون خواهد بود.

خـداواژه‏ ها‏ی زبان فارسی

از سناريوهای آينده تا پايان جمعه گردی ها

گفتگو با اسماعيل نوری علا

گفتگوگر: سعيد بهبهانی در تلويزيون ميهن

فايل صوتی     فايل تصويری

آیا با طرح شعارهای مطالباتی رژیم ناچار به عقب نشینی خواهد شد؟

گفتگو با حسن اعتمادی و مهدی مؤيدی

در برنامهء تلويزيونی آوای مردم به مديريت سوزی ياشار

برجام و سياست هاي توهم سازانه
گفتگو با محمد رضا روحاني ؛ حقوقدان

در برنامهء پويش به مديريت سيروس ملکوتی

جنایت لیبرتی محکوم است!

بیانیهء هنرمندان، ورزشکاران، روشنفکران، متخصصان،

شخصیت های سیاسی و رسانه ای

دربارهء حملهء جنایتکارانه به کمپ لیبرتی

کشتار ساکنان کمپ لیبرتی، نقض آشکار قوانین بین المللی است و ما، امضاء کنندگان این بیانیه، قویاً این حملهء جنایتکارانه را محکوم کرده و از مقامات دولت آمریکا، سازمان ملل و دولت عراق می خواهیم تا تکمیل پروسهء انتقال آنان، حفاظت کمپ لیبرتی را تضمین کرده و به فشارهای روزمره در ارسال سوخت، دارو و مایحتاج ضروری هموطنان ساکن کمپ پایان دهند.

پیام محرمانهء آیت‌الله خمینی به کارتر

کامبیز فتاحی

آیت الله خمینی چهارشنبه شانزدهم آبان [58] در نطق اش اعلام کرد: همهء ملت ما دشمن شمارهء یک خودش را امروز آمریکا می‌داند، برای اینکه دشمن شماره یک ما [شاه] را برده آمریکا نگه داشته. آن وقت که او [شاه] بود هم دشمن شمارهء یک ما آن‌ها آمریکایی‌ها بودند.  مخاطبان جوان آیت الله خمینی و مردم ایران اما خبر نداشتند که حدود یک سال پیش از آن، رهبر انقلاب، در پشت صحنه، [از طريق ابراهيم ِزدی] با‌‌ دشمن شمارهء یک تماس گرفته بود تا مستقیماً از جیمی کار‌تر بخواهد: به ارتش توصیه کنید از بختیار اطاعت نکند.

همراه با توضيح ابراهيم يزدی

چرا نخست وزيری را نپذيرفتم

غلامحسين صديقی

وقتی تلاشم را برای احياء جبههء ملی، حتی در زندان، برشمردم، دوست من گريست و شايد در آن لحظه از اينکه جبههء ملی، به محض شنيدن نام من بعنوان نخست وزير، اعلام کرد که من سال ها است در جبهه فعاليت ندارم، ناراحت و غمگين شد. من همواره در جستجوی حقيقت بوده ام و هيچگاه در برابر زور و دروغ سر خم نکرده ام. آن روز حس کردم مملکتم بوجود من نيازمند است و تصميم داشتم در آخرين روزهای زندگی ام دين ام را به اين آب و خاک ادا کنم. وگرنه نخسن وزيری و حتی بالاتر از آن، برای من نمی تواند وسوسه انگيز باشد. اما شايد شاه از سخنان و پيشنهادات من هراسناک شد و بلافاصله بفکر ارتباط با آقای دکتر بختيار افتاد و ديدار بعدی من حاصل نشد.

تا پيروزی نهائی مبارزه را ادامه می دهيم

کريم سنجابی

ما همواره معتقد بوده ايم که اعمال ظلم و ستم و ترويچ فساد و تسليم در برابر سياست های بيگانه فاقد پايگاه قانونی و شرعی است و جنبش ملی اسلامی ايران نمی تواند با وجود بقاء نظام سلطنتی غير قانونی، با هيچ ترکيب حکومتی موافقت نمايد و نظام حکومت ملی ايران بايد بر اساس موازين اسلام و دموکراسی و استقلال بوسيلهء مراجعه به آراء عمومی تعيين گردد. دولت کنونی [بختيار] با هر شکل و رنگی ادامهء نظام سلطنت استبدادی و غير قانونی است... دولت کنونی يک توظئهء جديد عليه جنبش ملی - اسلامی مردم ايران تلقی می گردد.

 
     

کنگره سکولار دموکرات ها

     

 

2015 ـ Iranian Secular Democracy Movement - iraniansdm@gmail.com - Fax: 509-352-9630

 

HHHH                                         99999