ما با مذهب و عقيدهء هيچکس سر دعوا نداريم اما حضور مذهب و ايدئولوژی هيچکس را در قانون اساسی و نهادهای حکومتی  نمی پذيريم.

همچنين، از آنجا که حکومت اسلامی مسلط  بر ايران را قانونی نمی دانيم، طبعاً، در خارج کشور، از آن مطالبه ای هم نداريم؛

و به همين دليل قرار نيست  نام هيچ يک از اعضاء جنبش در زير نامه هائی که خطاب به گردانندگان رژيم نوشته می شوند ديده شود.

اما، در عين حال، ما از همهء مطالبات بر حق هموطنان اسير خود در داخل از غاصبان حکومت مسلط بر کشورمان حمايت می کنيم.

tتأسيس: 14 امرداد 1392                                                             سردبير: اسماعيل نوری علا  

دوشنبه 30 و سه شنبه 31 فروردين 1395 ـ  18 و 19 آوريل 2016

 

جستجو در سايت

تماس با سردبير

آرشيو صفحات اول سايت

آرشيو کلی مقالات  

آرشيو بر حسب نام نويسندگان

بيانيه های سازمان های ديگر

گنجينهء سکولاريسم نو

ويدئوهای آموزشی

1. آنچه دراين سايت اختصاصی و غيرلخبری منتشر می شود يا در موافقت با سکولار دموکراسی است (مثل نوشته های انحلال طلبان و مخالفان حکومت اسلامی) و يا در مخالفت با آن (مثل نوشته های اصلاح طلبان، که با نوار توضيحی مشخص می شوند) و يا مسائل را بصورت جدی و طنر از ديدگاه سکولار دموکرات مطرح می کند. در همه حال اصولی که در صدر اين صفحه آمده و نيز در پيمان نامهء عصر نو منعکس اند، راهنمای ما محسوب می شوند.

2. انتخاب مقالات وارده و برگرفته از منابع مختلف، و همچنين تيتر مناسبی برای آنها  با سردبير است.

3. در اين پايگاه، به احترام جمهوريت، هر کجا سخن از حکومت

 مسلط  بر ايران پيش آيد، واژهء جمهوری به حکومت يا رژيم  تبديل می شود.

پيمان نامهء عصر نو

نهاد هماهنگی جنبش

اساسنامه

هيئت دبيران

ای ميل:

iranian.sdmcc@gmail.com

اعلاميهء جهانی حقوق بشر

و پيوند به يک ويدئو

به قلم حميد شوکت

شما می دانید؟   

حمیدرضا رحیمی

فدوی واقعاً نمی داند مانع اين چيست که دیکتاتوران گرامی، در سفرهای خارجی خود به جهان آزاد، انتظار نداشته باشند که بگیر و ببندها و داغ و درفش شان، در آن سوی جهان نیز، بعون الله،  برپا و برقرار باشد. فی المثل: یک روزنامهء اتریشی، گويا با کمال تعجب، گزارش داده که دلیل لغو سفر حسن روحانی،  رییس جمهوری ایران به این کشور، مخالفت دولت اتریش با ممانعت از برگزاری یک تظاهرات ضد جمهوری اسلامی بوده است. مع التأسف، روزنامهء دی‌پرس، به نقل از منابع دیپلماتیک، گزارش داده که دولت ایران از دولت اتریش خواسته بود تا از برگزاری یک تظاهرات علیه جمهوری اسلامی همزمان با سفر آقای روحانی به وین ممانعت کند. اما دولت اتریش اعلام کرده که نمی‌تواند مانع حق اشخاص و گروه‌ها برای برپایی تظاهرات و تجمع صلح‌آمیز شود و با این درخواست مخالفت کرده است.

سفیر جمهوری کیست؟

شکوه ميرزادگی

به گفتهء خبرگزاری های داخلی، آقای حسن روحانی در سفری که به ترکیه داشت، ایرانیان مقیم خارج را سفرای جمهوری اسلامی خواند. به عنوان یک ایرانی مقیم آمریکا اعلام می کنم که من سفیر جمهوری اسلامی نیستم. من یک نویسندهء تبعیدی ایرانی ام و هیچ ربط و نسبتی با جمهوری اسلامی ندارم. همانطور که میلیون ها ایرانی که در کشورهای مختلف جهان زندگی می کنند، نه تنها هیچ ربطی با جمهوری اسلامی ندارند، بلکه زادگاه و وطن شان را ترک کرده اند تا از شر این حکومت در امان باشند. سفرای جمهوری اسلامی کسانی هستند که عملیات آن حکومت برایشان مایه شرمندگی نیست. و می توانند سانسور، استبداد، زندان، شکنجه، اعدام، ویرانی، دزدی و فساد را ببینند و رنج نبرند. آرزو می کنم در فردایی هر چه زودتر ایرانیانی که در خارج زندگی می کنند بتوانند با غرور خود را سفیر سرزمین زیبای ایران بدانند.

معرفی شبکه تبلیغاتی جمهوری اسلامی در آمریکا (۲)

رضا تقی زاده

مبادرت به نظر سنجی ‌های سفارشی توسط مراکز علمی و دانشگاهی اروپا و آمریکا، و انتشار نتایج از پیش آماده شده به عنوان افکار عمومی مردم ایران، در کنار ماشین لابی‌گری جمهوری اسلامی که طی ده سال اخیر با هزینه ده‌ها میلیون دلار به کار افتاده، بخشی از شبکهء پنهان تبلیغاتی جمهوری اسلامی خارج از کشور است که در آن تعداد قابل ملاحظه‌ای نشریات و ده‌ها استاد ایرانی‌تبار دانشگاهی در آن مشغول‌اند. در نوشته پیشین به عملکرد شبکه تبلیغاتی پرهزینه جمهوری اسلامی در آمریکا و کانادا پرداخته شد و در این نوشته گردانندگان اصلی شبکه یاد شده معرفی می‌شوند.

جنبش عُصیان در شب

ن. نوری زاده

تودۀ مردم در بیشتر از هفتاد کشور در سراسر جهان  با نادیده گرفتن احزاب سیاسی و بی اعتمادی نسبت به رسانه های گروهی و دولتی و نیز بدون سازماندهی و رهبری فردی اما با اتکاء به کسب خبر و اطلاعات از طریق فضای مجازی و تبادل آنها با یکدیگر، بطور غیر رسمی گرد هم میآیند تا خشم و عصیان خود را در مخالفت با سیاست های نظام حاکم نشان دهند. این موج جدید از اعتراضات و مخالفت با نظام های سیاسی خواه دمکرات و خواه غیر دمکرات از یک ایدئولوژی خاص و ویژه برخوردار نمی باشد و بنا بر گفتۀ پژوهشگران علوم سیاسی و اجتماعی پیشقراولان امواج اعتراضی بیشتر جوانانی هستند که برای برخورداری از یک زندگی بهتر و آزادی های مدنی تلاش می کنند. آنان از طریق شبکه های مجازی و تبادل پیام های الکترونیکی تماس میگیرند وبدون آشنائی قبلی با هم اما متحد با یکدیگر از مکان هائی که قرار است تجمعات اعتراضی در آنجا صورت گیرد کسب اطلاع می کنند.

نقش فرانسه در بحران جاری اروپا

نظر اتین بالیبار، فیلسوف فرانسوی

گزارش ناصر اعتمادی

اغراق نیست اگر بگوییم که اروپا در نتیجۀ بحران هایی که طی پنج سال گذشته به اوج رسیده اند، بر سر دو راهی سرنوشت سازی قرار گرفته است: بحران های پیاپی مالی از یونان تا اسپانیا، بحران پناهجویان، بحران نهادهای اروپایی، صعود احزاب راست افراطی و بالاخره تلاش های انگلستان و یا یونان برای خروج از اتحادیۀ اروپا همگی از بارزترین علائم و مصادیق بن بست های و بغرنج هایی هستند که اتحادیۀ اروپا در آنها گرفتار آمده و آن را تا مرز فروپاشی و انهدام تدریجی نیز سوق داده اند. اِتین بالیبار، فیلسوف فرانسوی و همکار قدیمی لویی آلتوسر، متفکر و مارکسیت فقید فرانسه، در آخرین کتاب اش با عنوان بحران و پایان اروپا؟  به بررسی همین بن بست ها پرداخته است.

کپی کاران

در مورد کپی کاری و اینکه تهیه کننده و کارگردان برنامهء پوچ و مبتذلی کار خود را از روی یک برنامه تلویزیونی هندی کپی کرده، و حتی دکور برنامه هم کپی آن برنامه هندی است، هیچ جای انتقاد وجود ندارد چرا که کپی کاری یک روش جا افتاده در این مملکت است. مثلاً، اتومبیل های ساخت وطن که، بیش از میدان جنگ، کشتار می کنند کپی اتومبیل های واقعی هستند و هر بخش آن از روی یک اتومبیل کپی شده است. سوسیس و کالباس مرغوب و بهداشتی که با فضولات انسانی و ضایعات حیوانی تولید می شوند کپی مواد پروتئینی سالم هستند. آبلیموی شیراز (!) که با ترکیب اسید و رنگ صنعتی تولید می شود کپی آبلیموی واقعی می باشد. فاضلاب چاه مستراح که به عنوان آب آشامیدنی سالم و گوارا به مصرف شرب مردم می رسد کپی آب خوردن است و در آن همه نوع ترکیبات و عناصر شیمیایی بجز ئیدروژن و اکسیژن وجود دارد. حتی خود نمایندهء مجلسی که از اين برنامه انتقاد کرده و آن را کپی می نامد شخصاً کپی یک نماینده پارلمان واقعی است که چون نمی تواند در مجلس از نابسامانی های اساسی و گم و گور شدن میلیاردها دلار سرمایهء ملی انتقاد کند و نام ربایندگان دکل نفتی را به زبان بیاورد به انتقاد از یک برنامه پیش پا افتاده می پردارد.

دو سال پيش رو آبستن کدام رویدادها هستند؟

گزارش سايت انقلاب اسلامی

تغييرات و انتخاب ها و انتصاب‌هاي سال آينده باز مي گردد به چگونگي طي شدن جريانات در سال جاری. به دنبال تغييرات امسال، در سال آينده نيز اتفاقات ديگري روی خواهند داد كه بسا از اهميت برخوردار خواهند بود: انتخابات رياست جمهوري در خرداد ماه و انتصاب فرمانده كل سپاه پاسداران در شهريور ماه. اين هر دو رویداد از اهميت ويژه‌اي برخوردار خواهند بود. زيرا با توجه به وضعيت خامنه‌اي، در وضعیت مقام های رژیم و کشور مؤثر خواهند بود: در وضعیت خود خامنه‌اي و در وضعیت هاشمي رفسنجانی و حسن روحاني و سيد محمد خاتمي و مهدي كروبي و مير حسين موسوي مؤثر خواهند بود. آیا هاشمی رفسنجانی و خاتمی و میر حسین موسوی و کروبی از گردونهء رژیم به بیرون پرتاب خواهند  شد و یا در رژیم خواهند ماند. اگر در رژیم می‌مانند، با کدام منزلت و موقعیت؟

انقلاب پنهان!

هنگامه شهیدی

انتخابات اسفند ماه در بطن خود پیام‌های مهم و حساسی به صورت ملی دارد که هر دو جناح باید به آنها اهتمام داشته باشند. بر اساس آراء مأخوذه، حدود چهل درصد از واجدین شرایط در انتخابات شرکت نکردند که، اگر بپذیریم کنش‌ گران صحنهء انتخابات بیشتر گرایش به دادن رأی لیستی داشته اند، مفهوم آن چیزی جز عدم مشارکت اکثریتی از طبقات و دهک‌های پایین جامعه نیست. این جمعیت زیر فشار کمرشکن تورم سی تا چهل درصدی در دولت های نهم و دهم، و رکود و بیکاری دنباله‌دار آن تا به حال، طاقت خود را از دست داده و به نوعی از عصیان درون‌گرا مبتلا شده است. پتانسیل ایجاد شده در این توده‌ها، در کنار بخشی از آرا مخالف و خاموش کرانهء بالایی، آتش و پنبه‌ای را به وجود آورده که اگر از سوی هر دو جناح نادیده گرفته شوند دامن‌شان را خواهد گرفت.

نقش رسانه های اپوزیسیونی و سیاست های آنها برای گذار از رژیم

ویکتوریا آزاد ـ حسن اعتمادی

در برنامهء آوای مردم بمديريت سوزی ياشار

اقتصاد مقاومتی: مفهوم و موانع تحقق

دکتر فرخ زندی ـ کامران دادخواه

در برنامهء افق نو ـ صدای امريکا

اطلاعیهء دفتر سیاسی حزب ایران آباد

در پی بروز اختلافاتی در دفتر سیاسی حزب ایران آباد، موضوع در جلسات متعدد مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت تعیین تکلیف آن به رای عمومی اعضای حزب گذاشته شد. در این رای گیری که در تاریخ شنبه 9 آوریل 2016 برگزار شد آقای بیژن افتخاری با رای اکثریت مطلق اعضاء از حزب ایران آباد کنار گذاشته شد.

 

اطلاعيهء بيژن افتخاری

دوستان عزيزم . درود بر شما، دو هفتهء گذشته يكي از تأثير گذارترين دو هفته عمر من بود. دو هفته اي همراه با تصميم گيري هاي مهم، آن هم در رابطه با دوستي بس ارزشمند، حزبي كه همچون طفل نوپايي شاهد تولد و رشدش بودم و، مهمتر از همه اين ها، مردمي كه پس از مدتها به يك جمعي اعتماد كرده و اميد بسته بودند. دو هفته اي كه بر سر دوراهي قرار مي گيري كه يا عافيت طلبي كني و موقعيت خودت را مد نظر بگيري و يا به آنچه كه درست تر مي داني عمل كني و پاي عواقب اش هم بنشيني. دوستان عزيزم؛ من قصد ندارم به عادت مالوف احزاب و گروه هاي سياسي، دست به افشا گري بزنم و يا از طرف مقابل ديو بسازم. اين كارها در شان كساني كه بواقع به اخلاقمداري پايبند ند، نيست شما عزيزان هم از من چنين درخواستي را نداشته باشيد. من حرمت دوستي را پاس مي دارم و سعي خواهم كرد، تا خاطرات شيرين اش را در حافظه ام مرتب مرور كنم تا تسكيني بر زخم هاي امروزم باشد. اما ضرب المثل چيني هست كه مي گويد اونگ مان سو يأن! يعني هر حادثه يا تجربه اي كه تو را نكشد، لاجرم تو را قويتر مي كند. لذا به شما عزيزان قول مي دهم بعد از يك دوره استراحت كوتاه، با قدرت و تجربه بيشتري به نزد شما برمي گردم و با هم امر مهم مبارزه عليه دشمن اصلي ميهنمان، يعني رژيم اسلامي را پي ميگيريم. با مهر و احترام فراوان. (يازدهم آوريل 2016)

پرونده موشکی، جایگزین پرونده هسته ای!

در پی نمایش های قدرت موشکی، که طبعاً بدون واکنش هایی از سوی طرف های مقابل نمانده، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، در دیدار با وزیران امور خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در بحرین اعلام کرد که: آمریکا و متحدان اش آماده اند با ایران در راستای حل مسالمت آمیز اختلاف برسر آزمایش های موشکی ایران همکاری و گفتگو کنند.  از آنجا که این حرف آشتی جویانه را وزیر امور خارجه آمریکا و در نشست وزیران خارجه گرد هم آمده در بحرین گفته، در حکومتی معقول و آدمیزادوار، که در پی کاهش تنش و دشمنی ها باشد، منطقی این است که وزیر امور خارجه حکومت آخوندی، با لحنی مشابه، به آن پاسخ گوید.  اما، به جای این کار، وظیفهء پاسخ گویی را دو مقام بلند پایه و خشک مغزِ نظامی، یعنی وزیر دفاع و جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران، با ادبیاتی چاله میدانی، به عهده می گیرند.

گذار از نظام پاپ و پادشاه در ایران

(نگاهی به رویارویی دولت اعتدالی با رهبر افراطی(

مهدی جامی

راه گذار راه حداکثرطلبی نیست. راه خود را دارد که، به زبان صندوق رأی، می شود گفت رأی به میانه روها و عملگراهاست. به زبان صریح تر، ایده آلیست ها، هرج و مرج طلبان، افراطیون و مانند آنها نمی توانند در دورهء گذار نقشی داشته باشند. انقلابی ها هم! کسانی که صفر-و-صدی فکر می کنند، یا همه چیز را یکجا می خواهند، و قادر به بسیج مناسب نیروها هم نیستند باید در انتظار بمانند. در دنبالهء نقش دولت اصلاحات، نقش خاص دولت روحانی نمایندگی کردن از طرفداران چنین مسیری است؛ یعنی جایی که دو نیروی متخاصم به نوعی توافق حداقلی می رسند. آن برجام داخلی معنایی جز این ندارد که به سمت راهکاری برد-برد برویم. چیزی بدهیم و چیزی بگیریم و اجازه ندهیم صحنهء سیاست از ما خالی بماند؛ چون به ضرر همه خواهد شد.

ضرورت مبارزهء مصلحانه و رد تئوری فنا

سعید حجاریان

اصلاحطلب نمیخواهد که ماشین دولت را تخریب کند و بهقولِ معروف، ساختارشکنی کند. همچنین، حفظ حیات مصلحان جامعه و نیز توده مردم برای نیروی اصلاحطلب بسیار مهم است؛ مشیای که مرگاندیش نیست. چون بنا دارد که باقی بماند و آهسته و پیوسته رود و زمینگیر نشود؛ لذا کار مخفی را نفی کرده و در دایرهء ممکنات حرکت میکند. اصولاً سیاست در مبارزهء مصلحانه یعنی: هنر حرکت در دایرهء ممکنات. نیروی اصلاح طلب این را که آلام مردم را زیاد کند و دردی بر دردهایشان بگذارد، نمیپسندد. حرکت مصلحانه اساساً با آنکه برایش دموکراسی مهم است اما ممکن است در مقاطعی به خاطر رفع آلام مردم، دست از طرحِ شعارش به صورت موقت بردارد و خواست عمومی و فوریِ مردم را بر شعار و آرمان خویش، اولویت دهد.

 

 

کنگره سکولار دموکرات ها

 

 

2016 ـ Iranian Secular Democracy Movement - iraniansdm@gmail.com - Fax: 509-352-9630

00000000000000000000000000