جمعه 14 تا يک شنبه 16 خرداد 1395 ـ  3 تا 5 ماه ژوئن 2016

 

جستجو در سايت

تماس با سردبير

آرشيو صفحات اول سايت

آرشيو کلی مقالات  

آرشيو بر حسب نام نويسندگان

بيانيه های سازمان های ديگر

گنجينهء سکولاريسم نو

ويدئوهای آموزشی

1. ما با مذهب و عقيدهء هيچکس سر دعوا نداريم اما حضور مذهب و ايدئولوژی هيچکس را در قانون اساسی و نهادهای حکومتی  نمی پذيريم.

2. همچنين، از آنجا که حکومت اسلامی مسلط  بر ايران را قابل اصلاح و حتی قانونی نمی دانيم، طبعاً، در خارج کشور، از آن مطالبه ای هم نداريم؛

3. و به همين دليل قرار نيست  نام هيچ يک از اعضاء جنبش در زير نامه هائی که خطاب به گردانندگان رژيم نوشته می شوند ديده شود.

4. اما، در عين حال، ما از همهء مطالبات بر حق هموطنان اسير خود در داخل از غاصبان حکومت مسلط بر کشورمان حمايت می کنيم.

5. آنچه دراين سايت اختصاصی و غيرلخبری منتشر می شود يا در موافقت با سکولار دموکراسی است (مثل نوشته های انحلال طلبان و مخالفان حکومت اسلامی) و يا در مخالفت با آن (مثل نوشته های اصلاح طلبان، که با نوار توضيحی مشخص می شوند) و يا مسائل را بصورت جدی و طنر از ديدگاه سکولار دموکرات مطرح می کند. در همه حال اصولی که در صدر اين صفحه آمده و نيز در پيمان نامهء عصر نو منعکس اند، راهنمای ما محسوب می شوند.

6. انتخاب مقالات وارده و برگرفته از منابع مختلف، و همچنين تيتر مناسبی برای آنها  با سردبير است.

7. در اين پايگاه، به احترام جمهوريت، هر کجا سخن از حکومت

 مسلط  بر ايران پيش آيد، واژهء جمهوری به حکومت يا رژيم  تبديل می شود.

سردبير: اسماعيل نوری علا  

تأسيس: 14 امرداد 1392

پيمان نامهء عصر نو

نهاد هماهنگی جنبش

اساسنامه

هيئت دبيران

ای ميل:

iranian.sdmcc@gmail.com

اعلاميهء جهانی حقوق بشر

و پيوند به يک ويدئو

به قلم حميد شوکت

https://www.youtube.com/watch?v=MOYi9ugFLkc

داد از این همه بیداد!

پُر شماریِ موارد ظلم و بیدادگری دستگاه سفاک قوهء قضاییه حکومت ولایت مطلقه فقیه بیش از آن است که، حتی به صورت فهرست وار، بتوان آنها را در یک نوشتار هزار و چندصد کلمه ای گنجاند. اما، آنچه که حکومت پلید آخوندی و دستگاه فاسد و گوش  به فرمان قضایی آن می کند چندان تعجب برانگیز نیست زیرا بر مبنای خصلت و ذات اش است. آنچه که حیرت انگیز می نمايد آن است که بخش موسوم به اکثریت خاموش مردم ایران هر قدر هم که مسخ و افسون شده باشد - چگونه می تواند در برابر این  همه ظلم و ستمگری خاموش بنشیند، بی تفاوت بماند و فریاد و فغان برنیاورد که: داد از این همه بیداد!

گمراهی

بهمن زاهدی

این نویسنده فراموش کرده که بهترین دموکراسی‌های جهان از نوع پادشاهی هستند! در این مورد که ایشان مشروطه خواهان را افرادی احساساتی و بدون منطق سیاسی برشمرده‌اند، تنها کافی ست که ایشان بدانند و یا بخواند که پویاترین منشور و بهترین برنامهء سیاسی برای آیندهء ایران را یک حزب طرفدار پادشاهی پارلمانی به مردم ایران ارائه کرده، جمهوری خواهان هنوز نتوانسته‌اند که یک حزب سیاسی برای خود تشکیل دهند، چه برسد که بخواهند یک جمهوری پارلمانی در ایران تشکیل دهند، با کدام حزب سیاسی و با کدامین برنامه سیاسی جمهوری خواهان ایران می‌خواهند برای گذر از جمهوری اسلامی و جلب آرای مردم بشتابند!

ارعاب با شیوه‌های اول انقلاب

سارا مدنی

صدای شلاق‌ها بر تن سی و پنج دختر و پسری که به دلیل شرکت در یک میهمانی فرود آمد، مهیب تر و دردناک تر از آن بود که تنها در قزوین شنیده شود. شوک حاصل از این خبر همراه با شلاق زدن هفده کارگر معدن طلای آق دره، به جرم اعتراض به وضعیت حقوق شان، یک بار دیگر نگاه متحیر جامعهء ایران را متوجه ساختاری کرد که با افتخار از اجرای چنین احکامی تحت لوای اسلام دفاع می‌کند.در روزهای اخیر، شهرهای مختلف ایران شاهد موجی تازه از تجاوز به حریم خصوصی شهروندان توسط نیروهای انتظامی با همراهی قوهء قضائیه بودند؛ موجی به ظاهر هدفمند که در برخی موارد با توسل به برخوردها و مجازات های خشونت آمیز، تداعی کننده عملکرد کمیته‌های سال های نخست انقلاب است.

استعداد ایرانی ها برای گرفتن جایزه اسکار

و چند ملاحظهء ديگر

برنده شدن حاج آقا شهاب حسینی در فستیوال ک به خاطر بازی در فیلم فارسی فروشنده و گرفتن نخل طلای بهترین بازیگر هیچ جای تعجبی ندارد، چون نقش بازی کردن و بازیگری در خون ایرانی جماعت است و به قول فرنگی ها ژنتیکاست. يعنی، در واقع ایران امروز یک صحنهء بازیگری بزرگ است که در آن همه از بالا تا پائین مشغول نقش بازی کردن هستند. در واقع، امت بازیگر و همیشه در حال نقش بازی کردن، به خاطر سال ها بازیگری و یکدیگر را فیلم کردن به چنان بازیگرانی تبدیل شده اند که نخل طلای فستیوال کن که هیچ، جایزه اسکار را هم به پشم نمی گیرند.

آخر همین جوری که نمی شود!

حمیدرضا رحیمی

العربيه نوشته است که مریم میرزاخانی، ریاضیدان برجستهء جهان، به عضویت آکادمی ملی علوم امریکا انتخاب شد. در پاسخ  عرض می کند که نمی شود لکن!... بیخود کرده! مگر دست خودش است؟!؛ یعنی آن ضعیفهء سجادیه، نخست  باید، مانند امید کوکبی، نخبهء فیزیکِ زندانی، بی احتیاطی کرده و برای دیدار بستگان به وطن اسلامی بیاید و، برای دسنگرمی، صد ضریه شلاق با دو تا کوبیدهء اضافی را میل بفرماید، و سپس محکوم به ده سال اقامت در هتل پنج ستارهء اوین بشود و بعلت رأفت اسلامی، به سرطان کلیه مبتلا، و به تخت بیمارستان زنجیر بشود، و بعد از آن، اگر زنده ماند، برود عضو  عضویت آکادمی ملی علوم امریکا بشود، آخر همین جوری که نمی شود!

اصلاح طلبان و ریاکاری دوسویه

بابک مینا

اصلاح ‌طلبان دچار ریاکاری دوسویه‌اند: از طرفی می‌کوشند وفاداری خود را به بخش مسلط حکومت ثابت کنند و از طرفی دیگر می‌کوشند به دموکراسی ‌خواهانِ بیرون از حکومت و رأی‌دهندگان بگویند طالب دموکراسی و حقوق بشر هستند. نه اعتماد گروه اول را می‌توانند کاملاً جلب کنند و نه اعتماد گروه دوم را. این ریاکاری ریشه‌ای ساختاری دارد، منظور این نیست که تک تک اصلاح‌ طلبان به لحاظ شخصیتی ریاکار هستند یا نیستند، منظور اشاره به جای‌گیری آنان میان دو گروه و بازی دوگانهء ناشیانه آنها است.

سیاست اصلاح‌ طلبان: حمایت از روحانی و ائتلاف با اصولگرایان!

ناصر اعتمادی

محمدرضا خاتمی گفته است که در سیاست پشتیبانی اصلاح طلبان از دولت حسن روحانی و ائتلاف آنان با اصولگرایان مجلس دهم دست کم تا شش سال آینده تغییری صورت نخواهد گرفت و دلیل آن اوضاع خطیر کشور است. او افزوده است: اوضاع کشور به صورتی است که اصلاح طلبان و اصولگرایان میانه رو در سال های پیش رو به رقابت با یکدیگر و یا عبور از دولت روحانی روی نخواهند آورد... اصلاح طلبان به جد معتقدند که باید با تمام قوا پشت سر دولت روحانی بایستند تا برنامه های خود را پیش ببرد. چرا که اصلاح طلبان برنامه های دولت روحانی را قبول دارند و آنها را باعث نجات کشور می دانند.

امام و شهدا در دريا کنار

نکته ای در مورد 15 خرداد

حال و آيندهء خاورميانه و ايران (فايل صوتی)

اسماعيل نوری علا و رامين پرهام

در برنامهء ياران بمديريت عليرضا ميبدی

پیامدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی و آخرین تحولات

حسن اعتمادی و علی اصغر رمضانپور

در برنامهء تفسير خبر بمديريت جمشيد چالنگی

ما نجس خواندن انسان را محکوم می کنیم

بیانیه شمارهء 5 گروه همفکران

اعتراض های بسیار تند سردمداران نظام جمهوری اسلامی، روحانیون و مراکز قدرت به فایزه رفسنجانی به علت ملاقات با خانم کمال آبادی، یک زندانی بهایی، ماهیت ضد انسانی این نظام و این طبقه را به خوبی نشان می دهد. ما امضا کنندگان این بیانیه که افرادی معتقد به دمکراسی (آزادی و برابری انسانی) و باورمند به جدائی نهاد حکومت از نهاد دین هستیم و کرامت انسانی را بالاتر از مذهب، عقیده سیاسی، ایدیولژی، نظام ، نژاد، رنگ وحاکمیت می دانیم، باور داريم که هر کس به هر بهانه کرامت هر انسانی را زیر پا بگذارد، از نظر انسان دوستان و طرفداران حقوق بشر محکوم است.>>>

چرا سکوت؟

نامه ای از جمال درودی

جناب آقای دکتر باوند؛ امروز جنابعالی در جایگاه انسان های آزاده و مبارزی چون زنده یادان دکتر حسین فاطمی، اصغر پارسا، کشاورز صدر، دکتر پرویز ورجاوند قرار گرفته اید و می دانید که جبههء ملی ایران در طول بیش از نیم قرن مبارزات پیگیر خود در همه حال زنده و پویا بوده و با وجود تمام فشارهای وارده بر آن در کلیهء مسایل سیاسی، اقتصادی، اجتماعی... و بحران ها اظهار نظر کرده و در صحنهء سیاسی ایران حضور فعال داشته. حال به این در خود فرو رفتن چه باید پاسخ داد؟>>>

يک نامه سرگشاده و يک اظهار نظر

سيروس ملکوتی ـ حسن اعتمادی

ملکوتی: حاكميت چهره مي آفريند و اپوزيسيون از خود چهره مي زدايد. حاكميت ارزش مصنوعی مي آفريند و اپوزيسيون ارزش هاي حقيقي خود را مدفون خامشي ها مي سازد. حاكميت در ميدان هستي و اقتدار نسبي اپوزيسيون صحنه گردان شده و اپوزيسيون صحنهء هستي دادخواهان ميدانِ بود نظام را در تنهايي فرياد خود رها ساخته و مديريت آن را، در هنگامهء خروش و جوشش، به نبود خود مبدل مي سپارد تا هر گند چاله دهاني فرمان عزل دادخواهي را در آن و اين هنگامه براي آن همه اميد تاراج رفته صادر کند.

++++

اعتمادی: پنج میلیون شهروند ایرانی‌ در خارج از کشور حضور دارند. هفتهء گذشته در پی دعوت شما و سه‌ تلویزیون در مورد برگزاری آکسیونی در اعتراض به وضعیت بد زندانیان سیاسی در ایران، از جمله وضعیت نگران کنندهء آقای کبودوند، که در اعتصاب غذا به سر می برد و تصاویر جسم نیمه جان اش را در روی تخت بیمارستان دیده ایم و می‌ بینم، فقط دوازده نفر (و بعلاوهء خود شما سيزده نفر) در آکسیونی در پشتیبانی ازاین عزیز شرکت کردند. براستی چرا رژیم آدمخوار ایران در مقابل اعتراض شما و دوازده تن‌ دیگر باید عقب نشینی کند؟ >>>

محصوران ثلاثه

فریبرز رئیس دانا

صدها هزار نفر در سوریه و ترکیه و یمن و افغانستان کشته شدند، هزاران نفر در دولت امید اعدام شدند، صدها نفر آزادی خواه به زندان افکنده شدند، میلیلردها دلار در این چند سال از مال مردم بی چیز و کار گران محروم دزدیده شد، توافق برجام میلیاردها دلار خسارت را برگردن مردم انداخت و آینده اشان را تیره کرد، صدها قرار داد به نفع سرمایه ی جهانی منعقد شد، اسیدها پاشیده شد، حیوانات زبان بسته کشته شدند، جنگل ها و برکه ها و مراتع و دریاچه ها ی بیشتری به کام مر گ رفتند، آمیزه ای از دود و امواج مردم را به کام سرطان کشاند، بچه ها با سوء تغذیه رو برو شدند و از رشد باز ماندند، حقوق صنفی کار گران و معلمان و پرستاران و بیکاران و... پایمال شد و اعتراض ها سرکوب شدند، حقوق بشر باز هم نادیده انگاشته شد، نهادهای سلطه فربه تر شدند، نهادهای سرکوب قدرتمند تر گردیدند، توزیع درآمد و ثروت بسی نا عادلانه ترشد، نا امنی ها بالا گرفتند، جان آدمی زاد ارزان تر شد و... اما صدائی از محصوران ثلاثه، موسوی و رهنورد و کروبی بیرون نیامد در عوض، در این انتخابات، پرده را به کناری کشیدند و گفتند صندوق مان دهید تا رای دهیم. ویقین ما این است که آنان نیز بقای نظام را از راه تقویت لیست امید رفسنجانی جویا بودند. آنها دو باره پشت پرده رفتند.گمان من اما این است که این کار بی پاداش نمی ماند. انها به زودی از حصر بیرون می آیندو به حرمت دولت مطبوع و متبوع و معتدل سکوت پیشه می کنند.

     

کنگره سکولار دموکرات ها

     

2016 ـ Iranian Secular Democracy Movement - iraniansdm@gmail.com - Fax: 509-352-9630

00000000000000000000000000