دوشنبه 15 و سه شنبه 16 آذر 1395 ـ   5 و 6 دسامبر 2016

پيوند به سايت ها و وبلاگ های ديگر سکولار دموکرات>>>                       دعوت به مطالعه و امضای بیانیهء جدایی کامل حکومت و مذهب در ایران>>>

>>>>

دو ماه از بازداشت زعیم گذشت؛

ما چه کردیم؟!

(گپی با دکتر موسویان)

جمال درودی

عضو شورای مرکزی جبهه ملی

جستجو در سايت

تماس با سردبير

آرشيو صفحات اول سايت

آرشيو کلی مقالات  

آرشيو بر حسب نام نويسندگان

بيانيه های سازمان های ديگر

فهرست مقالاتی درباره مفاهيم

ويدئوهای آموزشی

1. ما با مذهب و عقيدهء هيچکس سر دعوا نداريم اما حضور مذهب و ايدئولوژی هيچکس را در قانون اساسی و نهادهای حکومتی  نمی پذيريم.

2. همچنين، از آنجا که حکومت اسلامی مسلط  بر ايران را قابل اصلاح و حتی قانونی نمی دانيم، طبعاً، در خارج کشور، از آن مطالبه ای هم نداريم؛

3. و به همين دليل می توان انتظار داشت که  نام هيچ يک از هواداران جنبش در زير نامه هائی که خطاب به گردانندگان رژيم نوشته می شوند ديده نشود.

4. اما، در عين حال، ما از همهء مطالبات بر حق هموطنان اسير خود در داخل از غاصبان حکومت مسلط بر کشورمان حمايت می کنيم.

5. آنچه دراين سايت اختصاصی و غير خبری منتشر می شود يا در موافقت با سکولار دموکراسی است (مثل نوشته های انحلال طلبان و مخالفان حکومت اسلامی) و يا در مخالفت با آن (مثل نوشته های اصلاح طلبان، که با نوار توضيحی مشخص می شوند) و يا مسائل را بصورت جدی و طنر از ديدگاه سکولار دموکرات مطرح می کند. در همه حال اصولی که در صدر اين صفحه آمده و نيز در پيمان نامهء عصر نو منعکس اند، راهنمای ما محسوب می شوند.

6. انتخاب مقالات وارده و برگرفته از منابع مختلف، و همچنين انتخاب تيتر مناسبی برای آنها  با سردبير است.

7. به احترام جمهوريت، در اين پايگاه، هر کجا سخن از حکومت مسلط  بر ايران پيش آيد، واژهء جمهوری به حکومت يا رژيم  تبديل می شود.

سردبير: اسماعيل نوری علا  

تأسيس: 14 امرداد 1392

پيمان نامهء عصر نو

ای ميل:

iranian.sdmcc@gmail.com

اعلاميهء جهانی حقوق بشر

و پيوند به يک ويدئو

نتايج فقدان توجيه مذهبی رابطهء جنسی!

حمیدرضا رحیمی

از منظر برادران، همه چیز زن موجب گرفتاری ست و خوانندگان محترم ضد انقلاب در سه دههء اخیر در اين مورد نمونه ها را بطور پیوسته ملاحظه کرده و خواهند کرد!، به اين مستورهء  برونمرزی نگاه کنید: بی.بی.سی: شورای ایدئولوژی اسلامی پاکستان پیشنهادهایی به مجالس ایالتی این کشور داده که طبق آن شوهران به طور قانونی حق داشته باشند، در صورت نیاز، زنان خود را بزنند. این شورا به دولت و مجلس پاکستان در مورد مسایل دینی مشورت می‌دهد. یکی از این پیشنهادها، دادن اجازه به شوهران برای زدن "ملایم" زن در صورت عدم تائید نحوهء پوشش، ارتباط برقرار کردن با غریبه‌ها، و عدم تمکین برای برقراری رابطهء جنسی "بدون توجیه مذهبی!" است.

مسعود بهنود و صيغه کردن زنی که پنجاه سال پیش درگذشته

شکوه ميرزادگی

مسعود بهنود که در جوانی به عنوان یک روزنامه نویس پرشور خوش درخشید، در دوران سلطهء حکومت اسلامی بر ایران، با این که بیشتر اوقات در خارج ایران به سر برده، هیچوقت در کنار آزادی خواهان نبوده و حتی نتوانسته یا نخواسته است که به طور جدی مخالفت خود را با حکومت اسلامی اعلام کند. اما این ها البته به خودش و نوع شخصیت اش مربوط است؛ ولی این که پس از پنجاه سال به خودش اجازه دهد که یکی از بزرگترین شعرای ایران را برای آقای گلستان صیغه کند واقعاً شرم آور است؛ شرم آور است که، در نقش یک عاقد قلابی، اتهام زشتی چون صیغه شدن را به زنی زده که نه تنها این وصله ها به او نمی چسبد، بلکه دیگر نیست تا از خودش دفاع کند.

در پی گیری دستبرد به خانه‌ی پدر و مادرم

گزارش پرستو فروهر از تهران

دوستی می‌گفت در زبان فارسی واژه‌ای داریم به نام گردن‌گیر. این واژه را نمی‌شناختم و نمی‌دانم آیا نوظهور و برآمده از زمانه‌ی ماست یا ریشه در گذشته دارد. اما از آن روز شنبه که به دادگاه رفتم این واژه در ذهنم می‌چرخد و از خود می‌پرسم که حقیقت چه مفهوم و سرگذشتی دارد آنجا که کسی جرمی را به گردن می‌گیرد تا کسان دیگری از پاسخگویی در امان بمانند و سرنخ‌ها کور شوند و آن‌ها که وظیفه‌ی کشف حقیقت را دارند به بهانه‌ی این گردن‌گیری از ردیابی و افشای حقیقت معاف شوند.

حملهء وحشیانهء مأموران به شرکت کنندگان در يک یادبود
 کانون نویسندگان ایران

در پی دعوت کانون نویسندگان ایران از مردم آزاده و دادخواه به مراسم هجدهمین سالگرد قتل تبهکارانه ی جعفر پوینده و محمد مختاری در امامزاده طاهرِ کرج، روز جمعه 12 آذر  1395 ساعت 3 بعداز ظهر شمار زیادی از مردم و اعضای کانون در این محل حضور یافتند. اما نیروهای امنیتی و انتظامی مانع ورود شرکت کنندگان به محوطه ی گورستان شدند و با توحش و سبعیتی بی سابقه از برگزاری مراسم جلوگیری کردند. سرکوبگران، هم در مقابل درِ گورستان و هم در بیرونِ آن، جمعیتِ گردآمده برای مراسم را با تهدید و زور و قلدری و خشونتِ تمام پراکنده کردند.

چرخه‌ء معیوب کتاب و کتابخوانی در ایران

رضا نجفی

حتی در هفته‌ی کتاب و کتابخوانی نیز نمی‌توان بحران موجود در این حوزه را از یاد برد. دشواری‌های کتاب و کتابخوانی در ایران امر پوشیده‌ای نیست که نیازمند به اثبات باشد، اما آن‌چه می‌توان به آن پرداخت ریشه‌های این دشواری‌هاست و این‌که چرا وضعیت کتاب و کتابخوانی در ایران چنین نابسامان است و مقصر کیست؟ چهار ضلع دخیل در چیستی و پیدایش کتاب عبارت هستند از اهل قلم (اعم از نویسنده، مترجم، منتقد و ویراستار)، ناشران، خوانندگان و سرانجام نهادهای دولتی و یا حکومتی. نگارنده‌ی این سطور بر این باور است که نمی‌توان تنها یک یا دو عامل، برای نمونه نهادهای دولتی یا مردم بی میل به کتابخوانی را مقصر شمرد، بلکه هر چهار ضلع یاد شده به سهم خود در معضلات مربوط به پدیده‌ی کتاب و کتابخوانی نقش دارند.

چرا فوکو، درحمایت ازاسلامگرایان، جنبش فمینیستی رانادیده گرفت؟

بررسی کتاب ژانت آفاری و کوین اندرسون:

فوکو و انقلاب ایرانیان: جنسیت و اغواگری اسلام گرایی

خاویر ستنس

آفاری و اندرسون در کتاب خود به این موضوع می پردازند که اگرچه نیروهای مترفی و چپگرا در ایران و سایر کشورهای دنیا همدل با انقلاب علیه رژیم شاه بودند اما نمی توانستند از مفهوم جمهوری اسلامی به عنوان بدیلی برای آن نظام حمایت کنند این در حالی بود که فوکو کمترین رویکرد انتقادی را در قبال بنیانگذار حکومت تازه تاسیس در ایران و احتمال بالای زمامداری روحانیت در آن کشور در پیش گرفت. نویسندگان این کتاب استدلال می کنند که رویکرد فوکو در این باره فارغ از آن که نشانه‌ای از اشتباه در قضاوت او بوده باشد متاثر از نظریه پردازی سیاسی پساساختارگرایانه او بوده است.

دو نکته در منقبت پرايد و باقی نکات

بنا به گفتهء مسئولان کشور، حوادث رانندگی در ایران هر سال جان نزدیک به چهل هزار نفر را می گیرد و تلفات رانندگی با اتومبیل های سرهم بندی شده ایرانی بیشتر از میدان جنگ است! خوشبختانه خود مدیران کارخانهء سایپا به خطر استفاده از اتومبیل پراید، معروف به ماشین یکبار مصرف، که بعضاً از آن به عنوان سلاح کشتار جمعی هم نام برده می شود، پی برده و برای حفظ ایمنی خود و خانواده از برندهای ایمن و ممتاز صنعت اتومبیل سازی جهان نظیر پورشه، بنز و BMW استفاده می نمایند تا خدای ناکرده چشم زخمی به آنها نرسد و امت پراید سوار از نبوغ و استعداد صنعتی آنها محروم نگردد! همچنين گفته می شود که، با توجه به قابلیت های اتومبیل پراید ایرانی در کاهش تعداد جمعیت، کشورهایی نظیر چین و هندوستان، که با اعمال سیاست های مختلف نظیر قانون تک فرزندی نتوانسته اند رشد جمعیت را مهار کنند، خواستار خرید اتومبیل های ساخت حکومت اسلامی شده اند تا از آنها بجای وسایل سنتی کنترل موالید نظیر کاندوم و قرص ضد بارداری استفاده کرده و جمعیت خود را کاهش دهند!

مهندسی غرور ملی با هیچ

مجید محمدی

ایران تحت جمهوری اسلامی در مصرف گاز طبیعی، مبتلایان به سرطان، افت آبهای زیر زمینی در برخی مناطق، خشک شدن دریاچه‌ها و رود‌ها، آلودگی هوای شهری، اتلاف انرژی، فرار مغز‌ها، مصرف تریاک، ارقام اختلاس، و اعدام سرانه و اعدام نوجوانان نیز رکورد زده است. اما کمتر کسی از علی خامنه‌ای که با این دستاورد‌ها هنوز خود را امیدوار به آینده معرفی می‌کند می‌پرسد بر اساس کدام آمار‌ها و روند‌ها به آینده خوش بین است. دستگاه تبلیغاتی جمهوری اسلامی به جای تمرکز بر روندهای نگران کننده که در رکوردهای مذکور خود را نشان می‌دهند بر رکوردهای بی‌فایده و نمایشی متمرکز هستند.

دگماتیسم چیست؟

جهانشاه رشیدیان

دگماتیسم قبول بدون انتقاد منش یا ایده ای است و، با چنین تعریفی، فرد دچار دگماتیسم (که دگماتیست خوانده می شود) نیازی به استدلال و اثبات ندارد، بلکه ذهنيت اش حاصل يقين به اين باور است که یک ایدئولوژی، مذهب یا آموزش معين همیشه خوب مطلق است، حتی اگر با معیارهای رایج و منش اکثریت مردم همگون نباشد. او خود را از هر انتقادی مبری می داند و برايش آنچه دیگران بگویند یا اثبات کنند فاقد اهميت و اعتبار است و حتی می تواند توطئه محسوب شود. در عين حال بسیاری از دگماتیست ها آگاهی کافی از وضعيت خود ندارند و وجود دگماتیسم را در انديشهء خود انکار می کنند.

شراکت خود را در تدوين اين قطعنامه تکذيب می کنم!

نامهء حسن اعتمادی به سايت ايران گلوبال

از اينجانب برای سخنرانی در سمينار لورالیسم سیاسی و نقش ملیت ها در ایران دعوت کردند اما هرگز گفته نشد که اگر سمينار دارای قطعنامه ای باشد اين سند با امضای سخنرانان و شرکت کنندگان سمینار منتشر خواهد شد. و علی الاصول، اينجانب در روز دوم سمينار، که گويا به تدوين اين قطعنامه اختصاص داشته، در محل حضور نداشته و روحم نيز از مفاد و محتوای آن بی خبر بوده است. لذا بدينوسيله شراکت خود را در تدوين قطعنامه ای که منتشر شده تکذيب می نمايم...

چرا شراکت خود را در تدوين قطعنامهء

سمینار پلورالیسم سیاسی... تکذيب می کنم

گفتگو با حسن اعتمادی

گفتگوگر: سعيد بهبهانی از تلويزيون ميهن

فايل تصويری      فايل صوتی

ترامپ، و اپوزیسیون: زمان گفتگو با مخالفین؟

رضا تقی زاده

نمایندگان اپوزیسیون داخلی، از یک سو به دلیل فضای امنیتی در ایران و از سوی دیگر، داشتن تعلق خاطر به چپ میانه، از ابراز هر گونه نظر در مورد رییس حکومت محافظه‌ کار آمریکا و همکاران دست راستی او تا کنون پرهیز کرده و، مانند حکومت، به انتظار نشسته‌اند. اپوزیسیون خارجی، برخلاف حکومت و اپوزیسیون داخلی، از ماه‌ هایی که نامزدی ترامپ از سوی حزب حکومت‌خواه  قطعیت یافت، پویا عمل کرد. بعد از هشت نوامبر و پیروزی غیر منتظره ترامپ، تحرک اپوزیسیون سرعت بیش از پیش یافت به طوری که حتی نمایندگان چند گروه سیاسی همسو، ظاهراً بنا بر ابراز تمایل و توصییهء ژنرال مایکل فلین، نامزد تصدی پست مشاور امنیت ملی کاخ سفید در دولت ترامپ و نویسنده کتاب عرصهء نبرد: چگونه می‌توانیم در نبرد جهانی علیه اسلام رادیکال و متحدان آن پیروز شویم، تلاش‌هایی را برای ایجاد هماهنگی در صفوف خود آغاز کرده‌اند.

فیدل کاستروی دیکتاتور در بن بست اندیشهء چپ نماها

م. رضایی تازیک

البته، در کنار چپ نما‌هایی‌ که منافع ‌ مردمان ایران را، دیروز در شوروی و امروز در کوبا‌ی کاسترو، به حراج ‌‌گذاشته اند و ایران ستیزند و ملت مداری را فاشیسم می‌‌دانند، چپ‌هائی هم هستند که به آزادی، عدالت اجتماعی و منافع مردمان ایران پایبند اند. اما جای شگفتی است که برخی‌ از همین عزیزان نيز در روزهای اخیر به تعریف و تمجید از کاسترو پرداخته و دقت نکرده اند که او آزادی را در قبال عدالت اجتماعی -- که می توان در تحقق ‌و عدم تحقق اش در کوبا هم بحث کرد -- سلاخی کرده است.

بهشتى كه فيدل ساخت!

ف. م. سخن

جهان عوض شده است. دوران ما دوران داس و چكش و كلاشنيكف نيست؛ دوران ربات و هوش مصنوعى و تسليحات نامرئى ست. از فيدل و ال چه همان نقش و تصويرى باقى خواهد ماند كه بر تى شرت جوانان امروز و در قلب ميان سالان ديروز مى بينيم. يادى از حماسه اى زيبا كه وقتى تبديل به واقعيت شد، زشت و كريه المنظر بود. و حال كه اسطوره ها از جهان واقعيت مى روند، شايد كه دوباره در ذهن ها تبديل به همان اسطوره هاى زيباى گذشته شوند كه اين بار تصاوير و شعارهاى شان تبديل به صفر و يك هاى اينترنتى شده و خاصيتى بيش از اين ندارند.

به ما پول بدهید تا حکومت اسلامی را نگاهداریم!

مضمون نامهء ديگری از سازمان لابی گری ناياک

ما مشغول ایجاد همبستگی هستیم. در طول مذاکرات برجام ما با گروه ها و سازمان های مختلفی همکاری داشته ایم و این همکاری بر نیروی ما افزوده است و همچنان که این نامه را می خوانید نيز ما مشغول گسترش این پیوندها و تقویت روابط مان با گروه هایی همچون اتحادیه آزادی های مدنی امریکا (ACLU )، انستیتوی اعراب آمریکایی، کمیتهء ضد تبعیض اعراب امریکایی، کنشگران مسلمان، و سازمان جی استریت، و گروه های متعدد دیگر هستیم. تنها راه پیروزی بر تعصب کار کردن با یکدیگر و افکندن نوری بر راه بهتری است که به نفع کشورمان است.>>>

آخرين نفس های رژيم؟

دکتر محمد ملکی

دکتر محمد ملکی در مصاحبه اختصاصی با شبکه جهانی دُرّ تیی.وی، با اشاره به حسابهای شخصی صادق لاریجانی، گفت در طول چند ماه گذشته موضاعاتی در حال افشا شدن است که من فکر می کنم همهء اینها به یکدیگر متصل است، افشای حقوق های کلان نجومی، فایل صوتی آیت الله منتظری، ماجرای سعید مرتضوی، فساد اخلاقی سعید طوسی و آخری هم که حساب های صادق لاریجانی و فساد قوه قضائیه، تمام اینها تداعی کننده سال های آخر حکومت پهلوی است... اگر ملاحظه بفرمایید در تمامی این افشاگری ها پای رهبر نظام گیر است، حمله ها به رهبری شدت بیشتری گرفته و از سوی دیگر اعتصابات و تجمعات هر روزء اقشار مختلف جامعه نشان دهندهء این است که این نظام نفس های آخرش را می کشد و به آخر خط رسیده... به نظر می آید که مجلس هم تغییر کرده و نمایندگان هم احساس کرده اند که تغییرات بنیادی مهمی در راه است.

2016 ـ Iranian Secular Democracy Movement - iraniansdm@gmail.com - Fax: 509-352-9630

00000000000000000000000000