جستجو در سايت

آرشيو صفحات اول سايت

آرشيو کلی مقالات  

آرشيو بر حسب نام نويسندگان

بيانيه های سازمان های ديگر

پيمان نامهء عصر نو

مقالاتی دربارهء مفاهيم اصلی

ويدئوهای آموزشی

 Fax: 509-352-9630

سردبير: اسماعيل نوری علا

تماس

  iraniansdm@gmail.com

© 2017

1. ما با مذهب و عقيدهء هيچکس سر دعوا نداريم اما حضور مذهب و ايدئولوژی هيچکس را در قانون اساسی و نهادهای حکومتی  نمی پذيريم.

 

2. همچنين، از آنجا که حکومت اسلامی مسلط  بر ايران را قابل اصلاح و حتی قانونی نمی دانيم، طبعاً، در خارج کشور، از آن مطالبه ای هم نداريم؛

 

3. و به همين دليل می توان انتظار داشت که  نام هيچ يک از هواداران جنبش در زير نامه هائی که خطاب به گردانندگان رژيم نوشته می شوند ديده نشود.

 

4. اما، در عين حال، ما از همهء مطالبات بر حق هموطنان اسير خود در داخل از غاصبان حکومت مسلط بر کشورمان حمايت می کنيم.

 

5. آنچه دراين سايت اختصاصی و غير خبری منتشر می شود يا در موافقت با سکولار دموکراسی است (مثل نوشته های انحلال طلبان و مخالفان حکومت اسلامی) و يا در مخالفت با آن (مثل نوشته های اصلاح طلبان، که با نوار توضيحی مشخص می شوند) و يا مسائل را بصورت جدی و طنر از ديدگاهی سکولار دموکرات مطرح می کند. در همه حال اصولی که در بالا آمده و نيز در «پيمان نامهء عصر نو» منعکس اند، راهنمای ما محسوب می شوند.

 

6. انتخاب مقالات وارده و برگرفته از منابع مختلف، و همچنين انتخاب تيتر مناسبی برای آنها  با سردبير است.

 

7. ما به احترام «جمهوريت»، در اين پايگاه، هر کجا سخن از حکومت مسلط  بر ايران پيش آيد، واژهء «جمهوری» به «حکومت» يا «رژيم»  تبديل می شود.

8. و از آنجا که بين ايران و ملت ايران  از يکسو، و حکومت اسلامی مسلط بر کشورمان، از سوی ديگر، تفاوت و جدائی قائليم، در هر متن که واژهء ايران بکار رفته اما منظور رژيم اسلامی باشد، ما بجای ايران عبارت «رژيم ايران» يا «رژيم» مسلط بر ايران» را بکار می بريم.

شرح مقدمات تشکيل جنبش

12 فروردين 1392 ـ

1 آوريل 2013

در اين روز جلسه ای اينترنتی با شرکت چند تن فعال سياسی شکيل شد. قصد اين عده تلاش برای دست زدن به اقدامی از جانب طرفداران سکولار دموکرات های ايران در روزهای پس از انجام انتخابات رياست جمهوری در ايران بود. قرار شد دربارهء  برگزاری کنگره ای با دعوت از هر کس که خود را سکولار دموکرات بداند، در راستای تبديل فکر و ايدهء «سکولار دموکراسی» به مهمترين گفتمان سياسی اپوزيسيون انحلال طلب فکر و تصميم گيری شود.

 

20 فروردين 1392 ـ 9 آوريل

در اين روز  قرار شد که، پيش از برگزاری چنان کنگره ای، متنی تهيه شود که در آن مشخصات يک انسان ايرانی «سکولار دموکرات» تعريف گردد.

 

1 ارديبهشت 1392 ـ 21 آوريل

در اين روز  تصميم گرفته شد که، با تأکيد بر ريشه های سکولار دموکراسی ايران در انقلاب مشروطه، کنگره در حوالی 14 مرداد 1392 که با 107مين سالگرد انقلاب مشروطه مصادف بود برگزار شود.

 

5 ارديبهشت 1392 ـ 25 آوريل

در اين روز  متن تهيه شده در جلسهء هشت نفره مورد بحث قرار گرفت و قرار شد متن «پيمان نامهء عصر نو» خوانده شود.

 

29 ارديبهشت 1392 ـ 19 مه

در اين روز  قرار شد سايت کنگره و صفحهء فيس بووک آن در اول تيرماه آغاز بکار کند.

 

23 خرداد 1392 ـ 13 ژوئن

در اين روز  تصويب شد که کنگره در شهر واشنگتن (پايتخت ايالات متحده) برگزار شود

 

1 تيرماه 1392 ـ 22 ژوئن

در اين روز  با تخمين هزينه های برگزاری کنگره، کار گردآوری منابع مالی آغاز شد.

  

12 امرداد 1392 ـ 3 اگوست

در اين روز  در حالی که تعداد امضاء کنندگان پيمان نامه به 220 نفر رسيده بود، نخستين کنگرهء سکولار دموکرات های ايران آغاز به کار کرد.

 

14 امرداد 1392 ـ 5 اگوست

حاضران در کنگره تصميم گرفتند نهادی با نام «جنبش سکولار دموکراسی ايران» بوجود آيد و کار برگزاری کنگره های سالانه و انتشار سايت جنبش را دنبال کند.

پيوند به سايت ها و وبلاگ های  سکولار دموکرات

دعوت به مطالعه و امضای بیانیهء «جدایی کامل حکومت و مذهب در ایران»

سایت تدارک پلاتفرمی برای حزبی آینده نگر

فصل نامه

شمارهء دوم «گيتی مداری»، فصلنامهء حزب سکولار دموکرات ايرانيان، منتشر شد

<<< پيوند به سايت پنجمين کنگرهء سکولار دموکرات های ايران >>>

تأسيس: 14 امرداد 1392

تاريخ انتشار اين شماره:  دوشنبه 9  و سه شنبه 10 امرداد 1396 - 31 جولای و 1 اگوست 2017

مهمترین مشغلهء رهبری

نگرانی از «براندازی» است!

احمد جنتی، رئیس مجلس خبرگان رهبری

رادیو فرانسه - احمد جنتی، رئیس مجلس خبرگان رهبری، در نشست مشترک هیئت رئیسه و کمیسیون های داخلی این مجلس گفت: مجلس خبرگان رهبری بالاترین نهاد در قیاس با مهمترین ارکان نظام جمهوری اسلامی یعنی مجلس شورای اسلامی، قوۀ قضاییه و حتا شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام است. علت این امر ارتباط مجلس خبرگان با قلب نظام و مسئلۀ ولایت فقیه است؛ اگر این قلب درست کار بکند همه چیز رو به راه می شود و اگر اینجا مشکلی به وجود بیاید همه چیز به هم می خورد. به همین دلیل در مجلس خبرگان باید مراقب اوضاع باشیم و اتفاقاتی را که می افتد ببینیم. مجلس خبرگان باید انقلابی عمل کند و معیار انقلابی عمل کردن، پیروی از حساسیت رهبر جمهوری اسلامی و انتقال آن به جامعه است. مهمترین حساسیت رهبر جمهوری اسلامی هم "فتنه" است و رهبر بیش از صد بار راجع به فتنه سخنرانی کرده است و به همین خاطر وظیفۀ ما است که روی فتنه فکر کنیم، فتنه و فتنه گر را بشناسیم و ببینیم فتنه گران در کدام مقام ها هستند و کجا جذب می شوند و چگونه از وجودشان در پست های مختلف استفاده می شود. مهمترین مسئلۀ فتنه هم براندازی است و براندازی مسئله ای نیست که در برهه ای از زمان مطرح بشود و بعد رهایش بکنیم و سراغ مسائل دیگر برویم. دشمن در فکر براندازی است و می خواهد این براندازی را از داخل شروع کند چرا که از خارج نتوانست به نتیجه برسد.

«نشاید که نامت نهند آدمی»!

در حالی که خبرها حاکی از خالی بودن بیشتر مساجد، تکیه ها، و «مصلی» هاست، حجت الاسلام عباسعلی اختری این هفته اعلام کرده که در حال ساختن 228 مصلی  جدید، و طراحی 822 مصلی برای آینده ای نزدیک هستند... این مصلی ها که در بهترین مناطق شهرها و با هزینه های بالایی ساخته می شود بیشتر از آن که برای نماز باشند برای برنامه های سیاسی ـ تبلیغاتی حکومتی ست. در عین حال حکومت وقتی به متقاضیان نمایشگاه ها اجازه رسمی می دهد که دراین مصلی ها برنامه بگذارند. هزینهء اجارهء نمایشگاه های غیرمذهبی در این مصلا ها سرسام آور است؛ فرضاً برای نمایشگاه کتاب در یک مصلی در تهران چیزی بین 4 تا 7 میلیارد تومان باید پرداخته شود. به گفتهء عباسعلی اختری «در 885 شهر ایران هر هفته نماز جمعه برپا می شود، 885 امام جمعه موقت در ایران وجود دارد و 43 هزار تن اعضای ستاد اقامه نماز جمعه در کشور هستند!» سران «حکومت عدل اسلامی»، با وجود هزارها تکیه و مصلی و مسجد و «امامزاده های جدیدالتاسیس»! و هزینه های سرسام آور آن ها که از جیب مردمان پرداخت می شود، باز هم همچنان از این نوع اماکن می سازند و «بی خبر از محنت» میلیون ها تن از مردمانی هستند که زیر خط فقرند و یا در کارتون ها و گورها زندگی می کنند. (پيوند به يادداشت قبلی)

کشور دموکراتيزه می شود!

حمیدرضا رحیمی

خبر آمده است که در جريان محاکمهء مجرمی «دادگاه به دلیل یک اتهام جدید مبنی بر توهین به رهبر انقلاب، مبلغ وثیقهء ایشان را صد میلیون ریال افزایش داد!» راستش، گرچه نمی شود به زندان های حکومت اسلامی رفت و به رهبر معظم انقلاب توهین نکرد، ولی حکم صادره این خاصیّت را دارد که از این پس، اهانت به رهبر معظم انقلاب، می کند به عبارت دانه ای صد میلیون ریال!.. یعنی، شما اگر از وضعیت مالی خوبی در ایران اسلامی برخوردار باشید، می توانید از صبح تا شب در خیابان راه بروید و به رهبر معظم انقلاب اهانت بفرمائید. آزادی بیان، برای خودش آداب و مراحلی دارد. یک شبه که نمی شود. پیش از این، اگـر مرتکب چنین خلافی می شدید، خدای نخواسته، به سه شماره، اعدام می شدید لکن اینک در اثر پیشرفت امور، دمکراتیزه شدن جامعهء اسـلامی، و بذل توجّه بیشتر مسؤلین، در اِزاء هر بار اهانت به رهبر معظم انقلاب، فقط صـد میلیون ریال می پردازید و این محدودیتِ مختصر را هم، چند وقت بعد، انشاءالله بر می دارند.

اگر سکولار و دمکرات هستید...

نادر هدایتی

با نهایت تاسف و تعجب، گاهی دیده می شود که کسانی، به بهانهء مثلاً ملی گرایی، و به زعم خودشان ایران دوستی، اعمال حکومت اسلامی در منطقه را نشانهء اقتدار ایران می پندارند. به اعتقاد من هر کس و هر حزب و جریانی که حکومت اسلامی را مترادف ایران فرض کند و منافع رژیم آخوندی را با منافع ملی مردم ایران در یک راستا و همسو ببینید، اگر وابسته و مدافع رژیم نباشد، یک کودن سیاسی بیش نیست. دردآور است کسانی که خود را جزء اپوزیسیون می نامند هنوز از این مرحله عبور ننموده و، پس از نزدیک به چهار دهه، قادر به شناخت حکومت اسلامی نيستند. اگر سکولار و دمکرات هستید از استبداد دینی فاصله بگیرید!

مناظره ای در مورد تمدن ايران پيش از اسلام

شکوه ميرزادگی - مهدی جلالی تهرانی

در برنامه ای تلويزيونی از پرويز کاردان

تحریم‌های تازه، حمایت از تروریسم

و پشتیبانی روحانی از سپاه و نيروهای امنيتی

رضا تقی‌زاده و حسن اعتمادی

در برنامهء تفسیر خبر، بمديريت جمشید چالنگی

ما وجشنواره های حکومت اسلامی

(«تيرگان» در تورنتو)

بيانيهء نهاد مادران علیه اعدام

گزارش مصور تجمع اعتراضی

چشم‌انداز ترکیه، پس از خیزش توده‌ای مخالفان

امره اونگون

از تلاش نافرجام و شکست اسف‌بار کودتای نظامی هواداران گولن، و اجرای موفقیت‌آمیز کودتای مدنی اردوغان برای تغییر شکل رژیم و هدایت آن به سمت و سویی استبدادی، بیش از یک سال می‌گذرد. صحنه گردانی‌ تماشایی و پرهزینهء رژیم ترکیه در تعطیلات آخر هفته در 15 و 16 ژوئیه، در سالگرد کودتای نافرجام، جامعهء ترکیه و باقی جهان را اما بیشتر به یاد کودتای دوم انداخت. تقریباً همزمان با این مراسم، اعتراضات گسترده، از جمله راهپیمایی عدالت، نشان داد که مردم ترکیه مرعوب این کودتای دولتی نشده‌اند.

نقش رضا شاه در تلفات جاده ای و ریلی کشور

مجلس شلم شوربا چند بار حاجی آخوندی - باجناق حاجی ناطق نوری وزير راه را به مجلس کشانده و مورد پرسش قرار داده و تهدید به استیضاح کرده است، در حالی که این زبان بسته تقصیری ندارد و مجلس باید رضاشاه را به جرم احداث جاده چالوس و کشیدن راه آهن سراسری احضار و استیضاح و برکنار نماید! می فرمائيد چرا؟ عرض می شود که یکی از کارهای زشت رضاشاه که برای زیر سئوال بردن مدیریت خارق العاده جمهوری اسلامی در دوران سلطنت خودش انجام داده است ساخت جاده چالوس بدون دریافت وام و کمک فنی خارجی در مدت کوتاه سه سال و حفر طولانی ترین تونل ها با بیل و کلنگ می باشد! در واقع اگر رضاشاه جاده چالوس را نساخته بود مردم با اتومبیل های (فورقون!) پراید به جاده نمی زدند و جان خود را از دست نمی دادند.

دو ملاحظه در مورد «آلترناتيوهای واپسگرا»

سام قندچی

دوستی که به صداقت اش شکی ندارم اخيراً، طی مطلبی که منتشر کرده، «مبارزهء درون اپوزیسیون» را تشدید نفرت و مغایر تجربهء ملی قلمداد کرده و فقط «نقد سیاسی و نظری سیاست های حمایتی از جمهوری اسلامی» را برای مبارزه با حاکمان دینی جایز دانسته و، در نتیجه، از جمله نقد سلطنت طلبان، مجاهدین خلق، حزب توده و چپ را «انحراف از مسیر اصلی مبارزه با حاکمان دینی» خوانده است. اما، از دیدگاه من، دقیقاً همین طرز فکر بود که ایران را حدود چهل سال پیش در منجلاب انقلاب ارتجاعی پنجاه و هفت فرو برد، و اکنون هم حدود بيست سال می شود که باعث غلطیدن اپوزيسيون در «منجلاب اصلاح طلبی ارتجاعی» شده است.

آشنائی با پديدهء «آقا زادگی»

احمد علوی

پیامد فرایند مدرنیزاسیون پیدایش سازمان های اقتصادی و اجتماعی در عرصه عمومی و استقلال آن از خانواده و تیره و تبار است. قدرت، منزلت و ثروت عمومی در همین چارچوب فرایند «مدرن شدن» جزء دارایی مشاع عمومی تلقی می‌شود و می‌بایست از تاریکخانهء «بیوت» مقامات مذهبی و سیاسی به عرصهء عمومی آمده و تحت نظارت جامعه قرار گیرد. در ایران اما، با حاکمیت رژیم ولایت فقیه، نوعی بازگشت به گذشته در حال تجربه است که برعکس فرایند «مدرن شدن» که طی آت قدرت و ثروت و منزلت عمومی به تدریج به ملک طلق برخی از خانواده‌های ذی نفوذ حاکمیت در می‌آیند، عمل می کند و الگوی مدیریت و سازمان نیز تابع سنت «آقا‌زادگی» می‌شود.

ژن خوب، نژاد ضعیف!

نیره انصاری

«حمیدرضا عارف»، فرزند «محمدرضا عارف»، در مصاحبه‌ای، دلائل «موفقیتِ» خود را بهره مندی از یک «ژنتیک موروثی» و دریافت «دو خون خوب» از سوی مادر و پدرش معرفی نموده است. در حقیقت حتی بزرگترین نظریه پردازانِ «نازی» هم هیچ‌گاه به مخیله شان خطور نمی کرد که در این خصوص تمام امکانات اجتماعی و رانت های خانوادگی را کنار بگذارند و دریافت رتبهء برتر در کنکورهای فردی را همپیوند با ساختار «ژنتیکِ» پدر و مادر اشخاص قلمداد کنند! طُرفه آنکه کسی اين «پلیدترین نسخهء نژادگرایی» را به صراحت و با فخر مطرح می کند که، در عين حال، پلاکارد و ادعای اصلاح طلبی را نيز حمل می نمايد.

فرهنگ سازی زیر سایهء ملا؟

جهانشاه رشیدیان

مدتی است که فعالانِ ظاهراً متعلق به اپوزيسيون حکومت اسلامی در خارج کشور اين ادعا را طرح کرده اند که، بدون «آماده ساختن ملت ايران برای دموکراسی و سکولاريسم»، براندازی حکومت اسلامی جز به فاجعه نخواهد انجاميد و به عبارت ديگر تمرکز بر دموکراسی و سکولاريسم راه مبارزه با حکومت اسلامی نيست. آنها نام اين آماده سازی را «مبارزهء فرهنگی» نهاده و بر اولويت توجه به آن نسبت به تمرکز بر امر براندازی رژيم تأکيد می کنند. محتوای اين «مبارزه فرهنگی» نيز گوناگون است و از ايجاد «رنسانس ايرانی» گرفته تا توجه به «فرهنگ ايرانشهری» را در بر می گيرد. اخیراً هم آقای ماشا الله آجودانی، نويسندهء کتاب «مشروطهء ايرانی»، در رسانه های فارسی زبان مدعی شده اند که مشکلات ایران با تغییر رژیم حل نمی شوند. متقابلاً ایشان هم الویت اپوزیسیون را به «مبارزهء فرهنگی» محدود می کنند. اما این نوع حمایت تلویحی از بقای حکومت اسلامی چیز تازه ای نیست.

مغلطه‌ء تقدمِ «فرهنگِ دمکراتیک» بر «براندازی»!

رضا پرچی‌زاده

اگر دروغِ بزرگِ تقدمِ ایجادِ «فرهنگِ دمکراتیک» بر براندازیِ جمهوری اسلامی تا به امروز در میانِ بخشی از جامعه خریدار داشته، این نه لزوماً به خاطرِ صحت و نتایج‌اش است – که نه صحیح است و نه تا به حال نتیجه‌ای داشته - بلکه عمدتاً به هوای آن هژمونی و انحصارِ رسانه‌ای است که منتفعانِ آن دروغِ بزرگ در ایران و خارج از ایران – همچون در صدای آمریکا، رادیو فردا، و بی‌بی‌سی فارسی – برای خود به راه انداخته‌ و جامعه‌ی ایران و جهان را گمراه کرده و به قهقرا برده‌اند؛ انحصاری که با ظهورِ پدیده‌ی شگفت‌انگیزِ ترامپ و بیداریِ آمریکا و جان‌به‌لب شدنِ مردمِ ایران و خاورمیانه در حالِ شکسته شدن است. برای اصلاحِ شجره‌ی خبیثه‌ی رژیمِ ولایتِ فقیه نباید دل خوش کرد به هَرَس کردنِ شاخ و برگ‌اش؛ باید آن را از بیخ و بن برکند.

000000000000000000000000