پيوند به سايت ها و وبلاگ های  سکولار دموکرات

دعوت به مطالعه و امضای بیانیهء «جدایی کامل حکومت و مذهب در ایران»

سایت تدارک پلاتفرمی

برای حزبی آینده نگر

سردبير: اسماعيل نوری علا

جستجو در اين سايت

آرشيو صفحات اول سايت

آرشيو کلی مقالات  

آرشيو بر حسب نام نويسندگان

بيانيه های سازمان های ديگر

مقالاتی دربارهء مفاهيم اصلی

ويدئوهای آموزشی

 Fax: 509-352-9630

ای ميل

  iraniansdm@gmail.com

پيمان نامهء عصر نو

1. ما با مذهب و عقيدهء هيچکس سر دعوا نداريم اما حضور مذهب و ايدئولوژی کسی را در قانون اساسی و نهادهای حکومتی  نمی پذيريم.

 

2. و از آنجا که حکومت اسلامی مسلط  بر ايران را قابل اصلاح و حتی قانونی نمی دانيم، طبعاً، در خارج کشور، از آن جز خواست انحلال مطالبه ای نداريم؛

 

3. و به همين دليل می توان انتظار داشت که  نام هيچ يک از هواداران جنبش در زير نامه هائی که خطاب به گردانندگان رژيم نوشته می شوند ديده نشود.

 

4. اما، در عين حال، ما از همهء مطالبات بر حق هموطنان اسير خود در داخل کشور از غاصبان حکومت مسلط بر سرزمين مان حمايت می کنيم.

 

5. آنچه در اين سايت «اختصاصی و غير خبری» منتشر می شود يا در موافقت با سکولار دموکراسی است (مثل نوشته های انحلال طلبان و مخالفان حکومت اسلامی) و يا در مخالفت با آن (مثل نوشته های اصلاح طلبان، که با نوار توضيحی مشخص می شوند) و يا مسائل را بصورت جدی و طنر از ديدگاهی سکولار دموکرات مطرح می کند. در همه حال اصولی که  در «پيمان نامهء عصر نو» منعکس اند، راهنمای ما محسوب می شوند.

 

6. انتخاب مقالات وارده و برگرفته از منابع مختلف، و همچنين انتخاب تيتر مناسبی برای آنها  با سردبير است.

 

7. به احترام «جمهوريت»، در اين پايگاه، هر کجا سخن از حکومت مسلط  بر ايران پيش آيد، واژهء «جمهوری» به «حکومت» يا «رژيم»  تبديل می شود.

 

8. و از آنجا که بين ايران و ملت ايران  از يکسو، و حکومت اسلامی مسلط بر کشورمان، از سوی ديگر، تفاوت و جدائی قائليم، در هر متن که واژهء ايران بکار رفته اما منظور رژيم اسلامی باشد، ما بجای ايران عبارت «رژيم ايران» يا «رژيم مسلط بر ايران» را بکار می بريم.

تأسيس: 14 امرداد 1392

تاريخ انتشار اين شماره:  چهارشنبه 5  و پنج شنبه 6 مهر 1396 - 27 و 28 سپتامبر 2017

پيوند به ويدئوی اعلام برگزاری کنگره

واکنش سعدی و حافظ و مولانا به سخنرانی روحانی!

(نمايش کوتاه در دو پرده)

شراگیم زند

حسن روحانی پشت تریبون، در حال خواندن خطابه‌اش از روی کاغذ است: «...ما با عقل‌ها سخن می‌گوییم. ما شعر می‌گوییم. سفیران ما، شاعران و عارفان و حکیمان مان هستند. ما با مولوی تا این سوی اقیانوس اطلس را در نوردیده‌ایم. ما با سعدی در دل آسیا نفوذ کرده‌ایم و ما با حافظ جهان را فتح کرده‌ایم پس چه نیازی دیگر، به فتح جدید داریم». حافظ شیرازی (به سعدی شيرازی): «کاکو! پیاله دستته بذار زمین بیا گوش کن ببین این یارو داره در مورد ما حرف می‌زنه

دلايل موفقيت آلمانی ها!

یکی از علل خوشبختی و موفقیت آلمانی ها نداشتن روستاهای آرادان و سرخه در حاشیه کویر است! اگر آلمانی ها هم "آرادان" داشتند و یک دهاتی از آرادان رئیس جمهورشان شده بود به احتمال قوی هشتصد میلیارد دلار پول صادرات شان گم می شد و دکل های نفتی آنها هم به سرقت می رفت، و رئیس پلیس آلمان، که خودش باید دزد بگیرد، به جرم فساد مالی - نفتی برکنار می شد تا در آینده از کنار بخورد! همچنین اگر کویری بودند و روستای "سرخه" داشتند مجبور می شدند در مذاکرات سیاسی مهم از برادر رئیس دولت (فریدون مرکل!) به عنوان مترجم لهجه سرخه ای استفاده کنند و او هم پس از پایان مذاکرات خزانهء ارزی بانک ملت شعبه دوبی را خالی می کرد! دلیل دیگر موفقیت آلمانی ها نداشتن گدازاده هایی است که خود را "آقازاده" جعل کرده و مدعی داشتن "زن خوب" هستند!

احتمال اشغال کردستان عراق

از سوی ترکیه و حکومت اسلامی ايران

رضا تقی‌زاده

برگزاری همه‌پرسی بيست و پنجم سپتامبر امسال برای استقلال کردستان عراق اقدامی مستقل از مصالح و امنیت ملی ایران و ترکیه نیست و بدون تردید تبعات اجتناب‌ناپذیر چنین اقدامی می‌تواند استقرار نفرات و تجهیزات نظامی دو کشور همسایه را درون مناطق جدا شده از خاک عراق در دستور کار تهران و آنکارا قرار دهد.... در اين ميان نحوهء مقابلهء «پیشمرگه‌»ها با نیروهای داعش الگویی بود برای ارزیابی ظرفیت‌ها و ضعف‌های نیرویی که برای دفاع قبیله‌ای و جنگ چریکی تجهیز شده و دولت خودمختار اربیل قصد دارد دفاع از یک کشور مستقل را به آن بسپارد.

در چند و چون عوامل پيدايش آلترناتيو

اسماعيل نوری علا

حکومتی که صد سال پيش مشروطه خواهان ما بعنوان آلترناتيو «وضع موجود» نخست در ذهن خود ترسيم کردند و سپس کوشيدند تا آن را در عمل پياده کنند، از طريق روند «خلاف آفرينی»، ويژگی های خود را از همان وضع موجود می گرفت. مملکت قانون نداشت؟ پس مشروطه خواهان خواستار حکومت قانون بودند. شاه/سلطان همه کاره بود؟ آنها برانداختن سلطنت را می خواستند و وقتی هم که زورشان نرسيد به «پادشاهی تشريفاتی و غير مسئول» راضی شدند. حکومت استبدادی بود؟ آنها حکومت تأمين کنندهء حقوق ملت را خواستار بودند. امروز هم ما مشغول انديشيدن به آلترناتيوی در برابر وضع موجوديم.  

روایت یک وجدان معذب

(خمینی و یاران اش به روایت عبدالکریم سروش)

شاهد علوی

دکتر عبدالکریم سروش، فیلسوف، نظریه‌پرداز و روشنفکر دینی، در سخنانی به مناسبت درگذشت دکتر ابراهیم یزدی ضمن اشاره به سوابق و خدمات نهضت آزادی به انتقادات اخیرا وارد شده به ابراهیم یزدی پرداخته است و در همین پیوند اشاره‌ای نیز به روح‌الله خمینی، نخستین رهبر جمهوری اسلامی ایران، کرده است که جای تامل دارد... سروش می‌گوید: «خداوند همهء "خادمان به این ملک و ملت" را رحمت کند و … از همه مهمتر قدر خادمان را بدانیم و راه درست آن‌ها را در پیش بگیریم.» در این یادداشت کوتاه بر بخش مورد اشاره عبدالکریم سروش به روح‌الله خمینی تمرکز شده است.

بصارت ِ ولایت

امیرعلی متولی

وضع  اسفبار  کارگران، معلمان، کولبران، اهل سنت، بهاییان و غیره در کشور بر کسی پوشیده نیست. آیا شما تا بحال به بلوچستان سری زده اید و از نزدیک وضعیت  آزار دهندهء مردم را دیده اید؟ لازم به یادآوری است که وسعت کشور سوریه با استان  سیستان و بلوچستان تقریبا برابری میکند ولی بشار اسد از سفرهء انقلاب سهم می برد اما کودک بلوچستانی حقی ندارد؛ بلوچستانی که یکی از بزرگترین معادن طلا را در خود جای داده است و مردمان اش نیز اصیل و مهربان و با غیرتند. ولی همین مردم باید برای امرار معاش به قاچاق بنزین و مواد مخدر دست بیازایند و روزانه برای لقمه نانی نیز توسط نیروهای شما کشته شوند!

حسن آقا در نيويورک

حمیدرضا رحیمی

حسن آقا،در نیویورک (يادآور اسمال آقا در نیویورک سابق -م) کورش کبیر [که تا کنون بر این باور بوده اند که جز افسانه]، و تخت جمشید [که بفتوای حضرت آقا(ضپ) خرابه ای بیش نیست] را عندالاقتضا بسود مؤمنین، بشرحی که در پی می آید، مصادره فرمود: «ایران از گذشته پرچم دار تسامح در حق ادیان و اقوام مختلف بوده است. ما همان ملتی هستیم که یهودیان را از رنج اسارت بابلی نجات دادیم؛ ارمنیان مسیحی را با آغوش باز در میان خویش، پذیرفتیم و در میان خود یک “قارهء فرهنگی” و تنوعی کم نظیر از اقوام و ادیان را جای داده‌ایم!» نامبرده موقتاً دچار آلزایمر آخوندی شده و عمداً یادش رفته که شمار قابل ملاحظه ای از دگرباشان عقیدتی، از سنی و  مسیحی گرفته تا  بهائی، زیر شدیدترین تضییقات حکومتی واقع، و حقوق مدنی و اجتماعی آنان بطور پیوسته نقض و بلکه سلب شده است.

لائیسیته یا سکولاریسم؟

منوچهر صالحی

تازه‌ترین نوشته آقای رامین کامران را که با عنوان «نقطهء عطفی در مبارزه» در سایت «ایران لیبرال» انتشار یافت، خواندم و با این حال نفهمیدم که تفاوت سکولاریسم و لائیسیته چیست، زیرا در نوشتهء ایشان هر چند «مفهوم لائیسیته» از مفهوم «سکولاریسم» پیشی گرفته و می‌رود تا همه جا گیر شود، اما از یک‌سو به تفاوت این دو مفهوم پی نبردم و از سوی دیگر نفهمیدم ایشان از کجا و بر اساس کدام آمار و ارقام به چنین «حقیقتی» دست یافته‌اند. برای آن که بغرنج را بشکافیم، در این نوشته می‌کوشم نشان دهم که میان این دو مفهوم تفاوت چندانی وجود ندارد، یعنی کشور‌هائی که در قوانین اساسی خویش دولت خود را «لائیک» نامیده‌اند، پیش‌رفته‌تر از دیگر کشورهائی که در قوانین اساسی خویش دولت خود را «سکولار» نامیده‌اند، نیستند و در همین رابطه آلترناتیو رژیم ولایت فقیه می‌تواند دولت «سکولار دمکراتیک» و یا دولت «دمکراتیک لائیک» باشد.

پنجاه و نه ثانیه روایت رنج

تجربهء دادخواهی کارگران آق ‌دره

گزارش راديو زمانه

در پی اعتصابی که در دیماه سال نود و سه در معدن طلای آق‌دره صورت گرفت، هفده تن از کارگران به زندان، جریمه و حکم شلاق محکوم شدند. چند تن از کارگران مجازات شده در یک فیلم پنجاه و نه ثانیه‌ای از زندان، ضربات شلاق و پرداخت پانصد هزار تومان جریمه می‌گویند. و یکی از اهالی روستا می‌افزاید تنها خواست ‌شان کار بود. این ویدئو و کل ماجرای آق دره پر بازتاب شد، دادخواهی کارگران انعکاس وسیعی یافت، و تجربه‌ای شد در این باره که چه پر اهمیت است مخاطب قرار دادن افکار عمومی و شرح ستم را گفتن.

بررسی زمينه های همکاری نيروهای اپوزيسيون

کامبيز قائم مقام

عضوهيئت اجرائی سازمان های جبهه ملی (خارج کشور)

سياوش عبقری

عضو حزب در حال تأسيس آزادی و رفاه ايرانيان

حسن اعتمادی

دبيرکل حزب سکولار دموکرات ايران

در برنامهء تلويزيونی «دنيای امروز»

بمديريت دکتر پريسا ساعد

کوشش برای پرورش «نسلی دیندار» در ترکيه!

گزارش روزنامه گاردين

دانش آموزان ترک سال تحصیلی جدید را در حالی آغاز می کنند که تئوری تکامل داروین از متون درسی حذف شده و زمان کم تری به ایده های سکولاریستی آتاتورک در برنامه های آموزشی ترکیه تخصیص داده می شوند. پس از بيست و پنج سال خدمت عایشه کازانچی تصمیم گرفت به عنوان یک معلم بازنشسته شود. او معلم علوم اجتماعی بوده است و برای جلوگیری از شناسایی و پیامدهای ناشی از آن از سوی حکومت خود را با نام مستعار معرفی می کند. او به دلیل پیوستن به اعتصاب اتحادیه معلمان و حمایت از علائق چپگرایانه و کرد بودن اش پس از کودتای نافرجام سال گذشته در ترکیه مورد بازجویی قرار گرفته بود. معرفی برنامه درسی جدید در مدارس سرتاسر کشور ترکیه در سال تحصیلی جدید اخرین گام بود. بچه ها در حالی از تعطیلات تابستانی به مدرسه باز می گردند که مقدمه ای بر نظریه تکامل داروین از کتاب های درسی زیست شناسی دبیرستان ترکیه حذف شده اند. هم چنین زمان اختصاص داده شده به آموزش ایده های سکولار که توسط بنیانگذار ترکیه مدرن مصطفی کمال اتاتورک بنیان گذرای شده بود نیز بسیار کاهش یافته است. اکنون مدراس دولتی باید مفاهیمی چون جهاد را آموزش دهند برای استفاده از دین به منظور توجیه خشونت است همان چیزی که سکولارها مخالف آن هستند.

هم عضویت در اروپا و هم محدودیت آزادی در ترکیه؟

کمال اجوت

آرزوی پیوستن به اروپا همیشه در قلب رهبران ترکیه می تپیده است. این آرزو به ویژه از هنگامی که «کمال آتاتورک» دین و دولت را در ترکیه از هم جدا کرد، پررنگ تر شد. ولی اروپائیان بر این باور بوده و هستند که جامعه ترکیه هنوز با ارزش های اروپایی فاصله بسیار دارد و مردمان آن، به ویژه در نقاط روستایی در اعتقاداتی زیست می کنند که به دوران نخستین اسلام تعلق دارد و نمی تواند مورد قبول اروپائیان امروزی قرار گیرد. رجب طیب اردوغان از هنگامی که به قدرت رسیده، بر تلاش برای عضویت یافتن در اتحادیه اروپا افزوده، ولی در همان حال با اقدامات سیاسی سرکوبگرانهء خود، ترکیه را از اتحادیه اروپا بسیار دورتر کرده است.

آی ملت، به داد ما برسید!

عبدالستار دوشوکی

حکومت اسلامی در طی بیش از 38 سال گذشته از ارائه بدیهی ترین خدمات اولیه زندگی به مردمان آن سرزمین عاجز مانده است. در چنین شرایطی حکومت اسلامی قصد دارد  بر اساس طرحی بنام "طرح توسعهء سواحل مکران"، و از طریق مهندسی تغییر بافت جمعیتی، یا بعبارتی "آمایش جمعیتی"، بیش از پنج میلیون نفر را از بقیهء مناطق کشور به سواحل مکران بفرستد تا در آن سرزمین محروم سکنی گزینند. این طرح که ابعاد مختلف نظامی ـ امنیتی دارد توسط نظامیان از جمله ارتش، نیروی دریایی و سپاه با اولویت فوق العاده ای دنبال می شود.  سوال اساسی این است که گسیل اجباری بیش از پنج میلیون بیکار از مناطق دیگر کشور و تصرف اراضی و شهرک سازی اجباری چه توجیه عقلانی یا ملی می تواند داشته باشد؟

همراه شو رفیق!

ف. تابان

روحانی انتخاب شده است، کابینهء خود را هم تشکیل داده است؛ کابینه ای که در آن پر از جنایتکار و بازجو و شکنجه گر و سرکوب گر و دزد است. او این کابینه را به نام بيست و چهار میلیون مردم اما با توافق و رضایت «رهبر» تشکیل داده است. به این کابینه مجلس رأی داده است؛ مجلسی که در تهران و بسیاری از جاهای دیگر، باز به نام مردم و با رآی مردم رنگ اصلاح طلبی به خود گرفت. دست «فهرست امید»، در پشت جنایتکاران و بازجویان و شکنجه گرانی است که به کابینه ی اعتدال راه یافته اند. و ائتلاف «امید» و «اعتدال» حاصل اش شده است این کابینه!

000000000000000000000000