تأسيس: 14 امرداد 1392،  در نخستين کنگرهء سکولار دموکرات های ايران  (همزمان با 107 مين سالگرد مشروطه)    |   ناشر: نهاد هماهنگی جنبش       سردبير: اسماعيل نوری علا  

ما با مذهب و عقيدهء هيچکس سر دعوا نداريم اما حضور مذهب و ايدئولوژی هيچکس را در قانون اساسی و نهادهای حکومتی  نمی پذيريم

چهارشنبه 5 و پنج شنبه 6 فروردين  ماه 1394 ـ  25 و 26 ماه مارس 2015      

به پیشنهاد بنیاد میراث پاسارگاد، سال 1394، سال بزرگداشت عمر خیام نیشابوری، نام می گیرد

جستجو در سايت

تماس با سردبير

آرشيو صفحات اول سايت

آرشيو کلی مقالات  

آرشيو بر حسب نام نويسندگان

بيانيه های سازمان های ديگر

گنجينهء سکولاريسم نو

ويدئوهای آموزشی

در اين پايگاه،

به احترام جمهوريت،

هر کجا سخن از حکومت

 مسلط  بر ايران پيش آيد،

 واژهء جمهوری به

 حکومت تبديل می شود.

نهاد هماهنگی جنبش

تاريخچه

اساسنامه

بيانيهء تحليلی

برگ تقاضای عضويت

ای ميل:

iranian.sdmcc@gmail.com

باشگاه لوس آنجلس

باشگاه هلسينکی

کنگرهء سکولار دموکرات ها ايران

در فروردين ماه 1392 چند تن از معتقدان سکولار دموکراسی بر آن شدند تا، در 14 مرداد آن سال، که صد و هفتمين سالگرد انقلاب مشروطه ايران بود، با کمک مالی عده ای از هواداران، امکان گرد همائی ساليانهء گسترده ای را با نام کنگرهء سکولار دموکرات ايران فراهم آورند. بدين منظور سندی به نامپيمان نامهء عصر نو تهيه و بوسيلهء بيش از 150 تن از فعالان سياسی به امضاء رسيد و بر بنياد آن   اولين کنگره در 1392 در شهر واشنگتن برگزار شد. دومين کنگره در تاريخ 18 مرداد 1393 در شهر بوخوم آلمان برگزار شد. هم اکنون رايزنی برای برگزاری کنگرهء سوم ادامه دارد.

مجمع سازمان های سکولار دموکرات

انديشگاه سکولار دموکراسی ايران

اعلاميهء جهانی حقوق بشر

و پيوند به يک ويدئو

مصاف مستقیم - سخن آخر

خشايار ديهيمی

آقای خامنه ای! تا کنون با نوکرانت و مزدورانت حرف زده ام. و شاید خیال کرده ای که شهامت حرف زدن مستقیم با تو را ندارم. کور خوانده ای. شهروند نمی ترسد. تازه به آن خدایی که خدای من است قسم می خوررم که حتی به فکر عاقبت تو هم هستم. نمی توانی و نباید آمال هفتاد میلیون نفر را به پای غرور و کین توزی شخصی ات قربانی کنی. من از خارج از کشور نمی نویسم. من همین جایم. در محضر مزدورانت. اما با با همهء اعتدالم و دندان به جگر فشردنم دیگر نمی توانم شاهد بدبختی مردم به خاطر هوا و هوس تو باشم. من برانداز نیستم. تو براندازی. تو نوکری. من آزاده ام. مزدورانت را بفرست. زیر شکنجه می میرم. اگر قانون سرت می شود من تو را به محکمه می خوانم. تا از محکمه کی سر بلند آید بیرون. نمی توانم دیگر این همه خفت و دروغ را تحمل کنم. مرد میدانی اگر بیا. وگرنه همان مزدورانت را بفرست سراغ من هم. فرزندان پاک اندیشم در بندند. چه باک... یکی به آنها اضافه  کن. گرچه پیرم و دوام نمی آورم اما سخنم باید با عملم یکی باشد. جز خیر و صلاح مردم نخواستم و فرای قانون سخنی نگفتم... به خلاف تو. نام و نشانم معلوم و منتظر مزدورانت... والسلام.

آنچه کمبود ما است

مجيد آزادنيا

پنج سال پيش، جنبش سبز اين خلاء موجود در اپوزيسيون حکومت مذهبی را بخوبی آشکار کرد. مردم به خيابان آمده بودند اما آلترناتيوی که اسلامی و اصلاً دينی نباشد وجود نداشت. يک جناح از خود اسلاميست ها عليه جناح ديگر ادای رهبری را در آوردند و نسلی را به مسلسل و تير و شکنجه و تجاوز کهريزکی تحويل دادند و خود نيز به حصر خانگی دچار شدند. براستی کجا شد آن جمعيتی که در عرض شش ماه از الله اکبر گوئی و رأی من چه شد کارش به آزادی، استقلال، حکومت ايرانی و نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ايران کشيد؟ جمعيتی که چنين تحول بزرگی را از سر گذرانده و با کشته و اسير دادن مجبور به خالی کردن ميدان شده بود نشان می داد که آلترناتيو سکولار دموکرات تا بوجود نيايد حاصل همهء مبارزات اين همه آدم خوش قلم و پرنويس و پرگو چيزی در حدود هيچ و صفر است.

نامه به عمو نوروز باستانی عزیز!

علی رضا رضائی

در این سی و شش سال، بچه‌های صدا و سیما چند دفعه تصمیم گرفتند ممنوع التصویرت بکنند. بعد چون شما از پشت در و پنجره‌ی استودیوهای‌شان معلوم می‌شوی، تصمیم می‌گیرند بنشینند به زور لبخند بزنند بگویند به به، زمین چقدر قشنگ شده. درحالیکه نشان دادن چیزهای قشنگ از تلویزیون ممنوع است. یا بچه‌های وزارت ارتباطات چند دفعه سعی کردند فیلترت بکنند. که تا خواستی بیایی بزند به دستور مقامات قضایی دسترسی به نوروز باستانی امکان‌ پذیر نمی‌باشد. آن ‌هم نشد. پهنای تو از پهنای باند وزارت اطلاعات بیشتر است، از هر سری که بگیرند از یک سر دیگر بیرون می زنی!

نظر و تحشيه!

حمیدرضا رحیمی

* قشقاوی، معاون کنسولی و پارلمانی وزارت امور خارجه ایران، گفته است که نود و هفت درصد از ایرانیان نه عمل مجرمانه‌ داشته و نه اپوزیسیون برانداز هستند. بلکه ممکن است انتقاداتی داشته باشند، اما هیچ مشکلی برای ورود ندارند و به راحتی می‌توانند برای عید به کشور بیایند./ بی.بی.سی

* تحشیهء فدوی: البته احوط آن است که صبر کنند کسانی که در عیدهای گذشته هیچ مشکلی برای ورود نداشته اند از زندان آزاد شوند تا جا برای مسافران جدید باز شود!

اخبار جاريه در آیینهء اشعار، امثال و کنایات رايجه (2) 
محمدرضا روحانی

* هاشمى رفسنجانى: در لحظهء حساس حتماً لازم نيست رئيس باشم.

بيت الحکمه: به پايان آمد اين دفتر حكايت همچنان باقى / به صد دفتر نشايد گفت شرح درد مشتاقى!

* على اصغر فانى، وزيرآموزش و پرورش، در نشست تخصصى سواد آموزى : راه اصلى مبارزه با بى سوادى جلوگيرى از توليد بى سواد است!

بيت المعجزه: از كرامات شيخ ما چه عجب / مشت خود باز كرد و گفت وجب!

جايزه نوروز، از جانب بنياد ميراث پاسارگاد، اهدا می شود به

بهترين شخصيت ها و بهترين نهاد غيردولتی سال 1394-2015

دوستان و همکاران عزیز و گرامی؛ امسال نیز چون 9 سال گذشته بنیاد میراث پاسارگاد افراد و نهادی را به عنوان بهترین های سال انتخاب کرده است. معمولا این شخصیت ها و نهادها هر ساله (به وسیله ی هیئتی از ایران و خارج از ایران) و از میان افرادی انتخاب می شوند که در سال گذشته و سال های قبل از آن برای حفظ میراث فرهنگی و طبیعی و یا گسترش فرهنگ ایرانی ما تلاش زیادی داشته اند. تشویق و تقدیر این افراد و نهادها از سوی رسانه ها می تواند کمک بزرگی باشد به ماندگاری میراث های فرهنگی و طبیعی مان، آن هم وقتی که در حال حاضر این میراث ها در خطری جدی قرار دارند. با مهر و سپاس بنیاد میراث پاسارگاد

تهدید به سرکوب / تهدید به تبعید!

حشمت طبرزدی

نه جنبش اجتماعی از تهدیدهای خامنه جا می زند، نه زندانیان سیاسی از تهدید به فشار بیشتر هراسی دارند. دو هفته پیش از عید نوروز که البته شما اسلام گراها ترجیح دادید با عزاداری به این عید دهن کجی کنید، ریختید در سالن 12 و مثلاً بازرسی کردید. هفتهء پس از آن، همزمان با چهارشنبه سوری، درب هواخوری را باز نکردید. نتیجه این دو اقدام شما چه بود؟ مراسم باشکوه چهارشنبه سوری را در سالن برگزار کردیم،از روی آتش پریدیم و مرگ بر دیکتاتورگفتیم. پیام آن را نشنیدید؟ باز تهدید به فشار بیشتر می کنید!؟ فکر می کنید تهدید و سرکوب بیشتر، بحران های گوناگون شما را بر طرف خواهدکرد؟

پیام به تلاشگران برای حق کار دگراندیشان

نسرین ستوده

دوستان، هموطنان و همراهانِ تحصنِ حق کار، حق دگراندیشان. درودهای بی پایان مرا از ایران پذیرا باشید. مطلع شدم تعدادی از هموطنانم در سراسر دنیا کارزاری را در حمایت از تحصن حق کار، حق دگراندیشان ترتیب داده اند. لازم می‌دانم ضمن سپاس از تک تک افرادی که برای این کارزار تلاش می‌کنند، اين مراتب زیر را به اطلاع برسانم...

دهکدهء جهانی، اسلام و بحران هم سایه گی

اکبر کرمی

بجای "بحران در اسلام" و حتا بحران در ادیان، مناسب تر آن است که از "بحران در هم سایه گی" و "بحران هم سایه گی" یاد کنیم؛ سرنامی که درک مناسب تری از وضعیت جهان های جدید و بحران های آن در برابر ما قرار می دهد. درکی که هم مسلمانان را در گیر بحران می داند و هم بحران را محدود و متعلق به مسلمانان نمی کند. آن چه در پاریس رخ داد به واقع بخشی از نشانه گانی است که می توان آن را نشانه گان دهکده ی جهانی نامید...

پیام نوروزی سازمان جوانان پان ایرانیست

با توجه به اینکه تمدن ما پریشیده و مضمحل شده و انکشاف درونی به سمت و سوی موصوف ندارد، با همهء تلاش هایی که از طلیعهء مشروطه به عمل آمده، کماکان تا رسیدن به حاکمیت ملت و حکومت قانون و جامعه پیش رفته فاصله‌ای معنا دار- که به برزخی ژرف می‌ماند وجود دارد. با عنایت به بحران های موجود، در این دریای مواجِ نشدن‌ها، در قلمرو دشواریاب، یک جزیرهء امکان چونان جای پایی برای عمل بر پایه مقتضیات منافع ملی می‌بایست فراهم شود.

آشنائی با ساختاری جديد برای

جنبش سکولار دموکراسی ايران:

اعلام تشکيل نهاد هماهنگی جنبش

اگرچه جنبش سکولار دمکراسی ايران یک جوشش ملی است و هیچ فرد و یا گروهی نباید و نمی تواند ادعای مالکیت انحصاری بر آن را داشته باشد اما، از آنجا که هر جنبشی برای حرکت به سوی اهداف خود نیازمند هماهنگ کردن امور مختلف خويش است، بدین منظور عده ای از ایرانیان و سازمان های باورمند به سکولار دمکراسی تشکیلاتی را به نامنهاد هماهنگی جنبش سکولار دمکراسی ایران بر پا داشته و اساسنامهء جديدی را برای کار آن، به شرحی که می آيد، به تصويب مجمع عمومی فوق العادهء مؤسسين رسانده اند.

سکولاریسم و دین از دید هابرماس

وحید وحدت حق

آيا شهروندان متدین و بی‌دین می‌توانند حقوق یکسان در یک کشور داشته باشند؟ از دید یورگن هابرماس می‌شود به این سئوال جواب مثبت داد، به شرطی که مقامات حکومتی کشور و شهروندان اصول دموکراتیک را مراعات کنند. البته مقامات حکومتی کشور می‌بایست نسبت به عقیده و بیان شهروندان موضع بی‌طرفانه داشته باشند و از آزادی‌هایی مانند آزادی بیان و آزادی قلم صیانت کنند. با وجودی که پروژهء جوامع سکولار اروپا در مقایسه با وضع فرهنگی سیاسی جهان شاید استثنایی باشد، ولی هابرماس تاکید می‌کند که تز سکولاریسم در سطح جهانی مدافعان زیادی دارد.

مسئول مستقیم سرنوشت دردناک یونس ها!

شهباز نخعی

بنا بر آن داشتم که نوشتار این هفته را صرف شادباش گویی به هم میهنان برای فرارسیدن بهار و نوروز باستانی کنم و از زنده یاد فریدون مشیری و سروده ماندگارش نرم نرمک می رسد از ره بهار یاد نمایم. دریغا که در آخرین روزها خبری دردناک چنان غرق ماتم و اندوهم کرد که دیگر جایی برای این ابراز شادمانی مختصر هم باقی نگذاشت.

تراژدی سوریه و شرم تاریخی ما

عمار ملکی

بخش بزرگی از آن هایی که فریاد مخالفت شان با "استعمار"، "امپریالیسم" و "دخالت خارجی" گوش همه را کر کرده است، نه تنها صدایشان در برابر دخالت های حکومت ایران در دیگر کشورهای دور و نزدیک درنیامد بلکه بسیاری حتی در دل شان قند هم آب شد و احساس "غرور ملی" شان نوازش گردید و این روزها به وجود مقتدرانهء "سرداران ایرانی" در سوریه افتخار هم می کنند؛ غافل از اینکه اگر کار زنان و کودکان و جوانان سوری یک سره شود، فردا روزی نوبت فرزندان خودشان خواهد رسید.

سخنی چند به ياد محمود راسخ افشار

مهدی خانبابا تهرانی

در بيست و يکم بهمن پنجاه و هفت، همراه عده ای از فعالان سیاسی و اعضای کنفدراسیون، عازم ایران بودیم.‌ هواپیمای حامل ما در شهر دمشق فرود آمد و مدت یک ساعت توقف داشت. سرنشینان هواپیما اجازهء خروج از هواپیما را نداشتند اما در هواپیما باز بود. من و یکی دو نفر دیگر به نزدیکی در رفتیم تا طلوع سحر را تماشا کنیم و هوای پاک سپیده دم را به سینه فرو بریم. لختی بعد بازگشتم و رو به محمود گفتم: آقا بلند شو برو هوای تازه خاور را نفس بکش. در پاسخ گفت: نه، نه آقای تهرانی، این هوای ایران نیست. من منتظر می مانم تا در تهران نفس تازه کنم.

 
 

به قلم حميد شوکت

 

 

2015 ـ Iranian Secular Democracy Movement - iraniansdm@gmail.com - Fax: 509-352-9630

HHHHH