تأسيس: 14 امرداد 1392،  در نخستين کنگرهء سکولار دموکرات های ايران  (همزمان با 107 مين سالگرد مشروطه)    |   ناشر: نهاد هماهنگی جنبش       سردبير: اسماعيل نوری علا  

ما با مذهب و عقيدهء هيچکس سر دعوا نداريم اما حضور مذهب و ايدئولوژی هيچکس را در قانون اساسی و نهادهای حکومتی  نمی پذيريم.

همچنين، از آنجا که حکومت اسلامی مسلط  بر ايران را قانونی نمی دانيم، طبعاً، در خارج کشور، از آن مطالبه ای هم نداريم؛

و به همين دليل قرار نيست  نام هيچ يک از اعضاء جنبش در زير نامه هائی که خطاب به گردانندگان رژيم نوشته می شوند ديده شود.

اما، در عين حال، ما از همهء مطالبات بر حق هموطنان داخل از غاصبان حکومت مسلط بر کشورمان حمايت می کنيم

 

چهارشنبه 11 و پنج شنبه 12 آذر ماه 1394 ـ  2 و 3 دسامبر 2015 

 

جستجو در سايت

تماس با سردبير

آرشيو صفحات اول سايت

آرشيو کلی مقالات  

آرشيو بر حسب نام نويسندگان

بيانيه های سازمان های ديگر

گنجينهء سکولاريسم نو

ويدئوهای آموزشی

در اين پايگاه،

به احترام جمهوريت،

هر کجا سخن از حکومت

 مسلط  بر ايران پيش آيد،

 واژهء جمهوری به

 حکومت تبديل می شود.

پيمان نامهء عصر نو

نهاد هماهنگی جنبش

اساسنامه

هيئت دبيران

  شورای مشاوران جنبش

برگ تقاضای عضويت

ای ميل:

iranian.sdmcc@gmail.com

باشگاه لوس آنجلس

باشگاه هلسينکی

کنگره سکولار دموکراتهای ايران

در فروردين ماه 1392 چند تن از معتقدان سکولار دموکراسی بر آن شدند تا، در 14 مرداد آن سال، که صد و هفتمين سالگرد انقلاب مشروطه ايران بود، با کمک مالی عده ای از هواداران، امکان گرد همائی ساليانهء گسترده ای را با نام کنگرهء سکولار دموکرات ايران فراهم آورند. بدين منظور سندی به نامپيمان نامهء عصر نو تهيه و بوسيلهء بيش از 150 تن از فعالان سياسی به امضاء رسيد و بر بنياد آن نسبت به به تشکيل کنگره های ساليانهء سکولار دموکرات های ايران اقدام شد.

پيوند به پايگاه رسمی کنگره

اعلاميهء جهانی حقوق بشر

و پيوند به يک ويدئو

به قلم حميد شوکت

پوتين در محضر رهبر - از مانا نيستانی

آیا اختلاف ترکیه و روسیه بر سر درآمد نفت است؟

سام قندچی

بنظر می رسد سقوط دولت های مقتدر در خاورمیانه در پایین نگهداشتن بهای نفت و خیزش جریانات تجزیه طلب و رشد داعش تأثیر به سزایی در اين امر داشته است. وضعیت عجیبی است چون خود این قاچاق فروشی که باعث ارزان شدن نفت شده به نفع کشورهای غربی است که در یکسال و نیم گذشته نفت مفت به دست آورده اند. و اگر برجام هم باطل شود، این حرکتِ قاچاق فروشی تشدید می شود، و اگر ادامه پیدا کند سرازیر شدن نفت ایران به بازار به شکل دیگری قیمت ها را پایین خواهد برد.

انفجار گردشگران خارجی در ایران!

این روزها که در همه جای دنیا صحبت از انفجار و ترکیدن است، حاج آقا سلطانی فر، رئیس میراث فرهنگی و گردشگری، هم گفته است که با برداشته شدن تحریم ها سیل گردشگران خارجی به ایران سرازیر شده و ایران با انفجار و سونامی گردشگری مواجه می شود. به نظر می رسد که منظور حاج آقا اين است که: گردشگران خارجی علاقه زیادی به آمدن به ایران دارند و اين کشور اسلامی را برای گردشگری و استراحت و عشق و حال و تمدد اعصاب و اسباب به سایر نقاط جهان ترجیح می دهند، ولی در سال های گذشته استکبار جهانی، با تحریم کشور، این امکان را از توریست ها سلب کرده بود...

جنگ جويي مستانه، پس از کشتار در پاريس
ترجمه از لوموند ديپلماتيک فارسی

بديهي است که کسي نمي تواند ضرورت حفاظت از مکان هاي عمومي دربرابر اقدامات تروريستي را نفي کند و حملات هماهنگ سيزده نوامبر گواه آشکار کاستي در خدمات امنيتي بوده است. با اين حال، آيا بايد عجولانه زرادخانه تازه اي براي محدودسازي آزادي هاي فردي سرهم کرد، درحالي که قوانين ضد تروريستي بي وقفه وضع شده و غالبا حتي پيش از اجرا تشديد شده است؟ حال و هواي خردگريزي و تزايد امنيتي به نگران کننده ترين عواقب مي انجامد. اقداماتي مانند زنداني کردن مظنونان به جهادگرايي يا راديکاليزاسيون، به پليس يا دستگاه اداري حق اعمال عدالت را مي دهد و اين امر شامل تصميم گيري يک جانبه درمورد اقدامات محدود کننده آزادي ها نيز مي شود.

ضرورت حفظ اینترنت در برابر سانسور و خلاف ‌کاری‌ها

گزارشی از سمينار استفاده از ابزار ديجيتال برای تغيير

محسن بهزادکریمی

الکساندر دکروو، معاون نخست وزیر بلژیک، گفت: اینترنت امروز در مهم‌ترین تلاش جامعه جهانی یعنی مبارزه با فقر و نابرابری عمده‌ترین نقش را ایفا می‌کند. اینترنت فرصت آموزش را در تمام زمینه‌ها به دور از هر تبعیضی و بدون در نظر گرفتن موقعیت جغرافیایی ایجاد می‌کند... با وجود تمام فجایع اخیر امروز ما در دنیای رو به رشدی زندگی می‌کنیم که فقر و نابرابری و عدم دسترسی به امکانات رفاهی و بهداشتی از هر زمان دیگر کمتر است، جامعهء جهانی و پروژهء توسعه پایدار می‌تواند با بهره‌گیری از اینترنت و دیگر ابزار دیجیتال به اهداف تعیین شده تا سال 2020 دست یابد. من افق روشنی را در پیش رو می‌بینم.

وضعیت ایران شبیه دوران پس از کودتای بيست و هشتم مرداد است

گفتگو با کیوان صمیمی

شرايط امروز جامعهء ایران نیازمند تقویت جامعهء مدنی و فعالیت‌ها و خدمات انسان دوستانه و خدمت رسانی به مردم است. من این کار را مهم‌تر از هر چیزی می‌دانم، ترویج و تبلیغ اخلاق مدنی و اخلاق مداری حلقهء مفقودهء دموکراسی و مبنای زندگی است و من تقویت جامعهء مدنی را اخلاق عملی می‌دانم. این امری است که از اواخر دوران خاتمی تا اکنون ما روشنفکران به ضرورت توجه به آن رسیده بودیم و مداوماً ضرورت حفظ جامعه مدنی را تاکید کرده‌ایم. اما فقط گفتن آن کافی نبوده و باید می‌رفته‌ایم توی دل صحنه و این کاری را که بسیار هم سخت‌تر از کار سیاسی است، انجام می‌داده‌ایم.

در باب خدایان وحشت

حمیدرضا رحیمی

آخرین نیوز: کریستوفر لی، بازیگر کهنه‌ کار انگلیسی و متخصص ایفای نقش در فیلم های‌ ترسناک و فانتزی در سن 93 سالگی از دنیا رفت.

فدوی: آقاجان! گذشت آن زمانی که خاج پرستان به زعامت "آلفرد هیچکاک" و "کریستوفر لی" برای تماشاچیان تولید وحشت می کردند؛ اینک دیری ست که مؤمنین و  مؤمنات، کثرالله امثالهم، البته در دنیای واقعیت، تولید وحشت را تقبل فرموده و میدان دار این عرصه اند؛ فلذا اينگونه خبرها دیگر چنگی بدل نمی زنند. در عين حال، یک مقام آشنا، از مجمع تشخیص مصلحت هالیوود، که نخواست نام اش فاش شود، یواشکی به فدوی گفت که " کریستوفر لی"، پیش از مرگ، نخست در محضر حضرت امام راحل(ل)، و سپس در محضر حضرت امام حاضر(ضپ)، شدیداً چفیه (لنگ سابق- م) انداخته بود! کجای کاری، برادر آخرين نیوز!

روزگـار ســـیاه
ابراهیم
هرندی

دوران میانی تاریخ اروپا را که با فروپاشی امپراطوری روم باستان در اوان سده پنجم ترسايی آغاز شد و هزار سالی دنباله داشت، قرون وسطا و یا "روزگار سیا" خوانده اند. سیاه خواندن این دوران از آن روست که در آن روزگاران، خرافه و خامی آنچنان فراگیر شده بود که، اندیشیدن، بزه کاری بزرگی پنداشته می شد و پادافره ای گران داشت. روزگار سیاه، روزگاری بود که بيشتر مردم را بهره ای از پرتو چراغ خرد نمی توانست باشد و نادانی و ناتوانی همگانی در سایه آموزه ها و اداره جامعه بدست کشیشان و کارمندان کلیسا آنگونه بود که توانایی تمیز نیک و بد برای کسی آسان نبود. این شیوه زیستی که انسان را از اندیشیدن می رماند و اندیشمندان را گوشمالی می داد، ذهنیت ویژه ای پدید آورده بود که می توان آن را "ذهنیت قرون وسطایی"، خواند. این یادداشت کوششی برای شناساندن این ذهنیت و برآیه های رفتاری و کرداری آن است.

تروریسم به زبان خیلی خیلی ساده، در حد فهم یک بچه!

به روایت آیت الله خمینی

با پيشگفتار علی سجادی

آنچه می آید متن کامل سخنرانی آیت الله خمینی است در روز میلاد پیامبر اسلام (بيستم  آذر ماه هزار و سيصد شصت و سه) و در آن تروریسم را به زبان خیلی خیلی ساده که همه بچه ها هم بفهمند توضیح داده و به مردم انقلابی توصیه کرده است. بخواهیم یا نخواهیم آیت الله خمینی همان حرف هایی را می زد و عمل می کرد که امروز داعش می کند. درست است که سی و پنج سال و بیشتر از آن زمان گذشته و رهبران اسلامی ایران امروز تجربه آموخته اند، ولی اساس حرف آیت الله خمینی و پیروانش با اساس حرف داعشی ها یکی است، مبنای ایدئولوژی وارونه آنها هم یکی است: آیت الله خمینی با ابوبکر بغدادی و ملا عمر طالبانی از یک سرچشمه آب می خورند.

الیگارشی، برای اسفند 94، اسب‌ها را زین کرده است!

فرهاد جعفری

یادتان است که چهار سال قبل (در اوج خیزش مردم مصر علیه مبارک) هیلاری کلینتون به مصر رفت و، پس از دیدار با مورسی، خطاب به الیگارشی آخوندها و آخوندزاده‌ها، پیامی برای‌شان فرستاد که: روحانیون ارشد ایران، باید از نظام خود در برابر زیاده‌ خواهی نظامیان دفاع کنند؟! گویا حالا که الیگارشی نتوانسته در خرداد هشتاد و هشت چنین کند، بنا دارد این ‌بار دیگر چنین کند و برای آن، حاضر به پرداخت هر هزینه‌ای هم هست. هاشمی رفسنجانی چنین رویداد محتملی از سوی نظامیانِ جمهوری اسلامی را با برنامه‌های منافقین برای مصادره‌ی انقلاب‌ از طریق تسلط بر مجلس و دولت در سال‌های نخست انقلاب مقایسه کرده و نظامیان جمهوری اسلامی را در کنار منافقین جای داده است!

تُف سربالای غرب

بهمن زاهدی

مبارزهء امروز ما برای رسیدن به لیبرال دموکراسی چند جانبه شده، هم باید با دیکتاتورهای کشورمان مبارزه کنیم، هم با لابی‌ گرانی که از نظر منابع مالی تأمین‌ شده هستند، هم با رسانه‌ های همگانی که زیر نظر کمپانی‌های چند ملیتی، سازمان ‌های جاسوسی و "متخصصان خود نامیده آن رسانه‌ها فعالیت شبانه‌ روزی می‌کنند، و هم با دولتمردانی که تنها به فکر انتخاب دوبارهء خود هستند. بدین گونه است که بسیاری از شهروندان آگاه به سیاست روز با ناامیدی مطلق به آیندهء کشورهای خود می‌نگرند. ناامیدی به آینده تنها در ایران رایج نیست بلکه تمامی کشورهای دیکتاتور زده در انتظار تغییر سیاست در غرب هستند.

پوتین در تهران، بحران روابط مسکو و آنکارا، تروریسم، و پناهجویان

حسن اعتمادی و سعید بشیرتاش
در برنامهء تفسیر خبر تلویزیون ایران فردا، بمديريت جمشيد چالنگی

اسلام، داعش، و راه حل های کوتاه و بلند مدت

گفتگو با اسماعيل نوری علا

در قسمت اول برنامهء تلويزيونی ياران بمديريت عليرضا ميبدی

از حقوق شهروندی تا انتخابات آزاد

گفتگو با محسن بهزاد کریمی

در برنامهء تلويزيون ميهن، بمديريت سعيد بهبهانی

معنای خاص رفتن مستقیم پوتین از فرودگاه به بیت خامنه‌ای

سايت صدای آلمان

رئیس جمهور روسیه به خوبی آگاه هست که بدون خامنه‌ای مناسبات دو کشور هیچوقت رشد نخواهد کرد. اکنون صحبت بر سر سوریه هست و بحران در این کشور جنگ‌زده هر دو کشور را به هم نزدیک‌تر کرده است. بدون حمایت و پشتیبانی ایران سیاست‌های روسیه در منطقه و سوریه قابل اجرا و کارساز نیست. اگر حمایت‌های ایران نباشد تاثیرگذاری روسیه در منطقه و سوریه بسیار ضعیف خواهد شد. به همین خاطر من فکر می‌کنم این روابط بیشتر عمل‌گرایانه است.

شکرگزاری!

شهباز نخعی

ارزش اقدام داهیانهء کمیتهء اعطای جایزهء صلح نوبل در اعطای اين جايزه به آقای اوباما از آنجا دو چندان می شود که اعطای این جایزه نه بر پایه سابقه، کارنامه، تجربه و خدمات دریافت کننده، بلکه بر اساس کشف و شهود بوده؛ زیرا تا آن زمان این جناب گلی بر سر صلح نزده بود تا کمیته آن را مبنای انتخاب خود قرار داده باشد. "کشف و شهود" را از این جهت می گویم که ما خود در این زمینه دارای تجربه هستیم و از جمله می دانیم که خبرگان رهبری که عملکرد اعضای کمیتهء اعطای جایزه صلح بی شباهت به کار آنان نیست چگونه بر اثر "شهود" ولی مطلقه فقیه را "کشف" می کنند و او را به جان مردم بخت برگشته می اندازند! 

 
     

کنگره سکولار دموکرات ها

     

 

2015 ـ Iranian Secular Democracy Movement - iraniansdm@gmail.com - Fax: 509-352-9630

 

HHHH                                         99999