تأسيس: 14 امرداد 1392،  در نخستين کنگرهء سکولار دموکرات های ايران  (همزمان با 107 مين سالگرد مشروطه)    |   ناشر: نهاد هماهنگی جنبش       سردبير: اسماعيل نوری علا  

ما با مذهب و عقيدهء هيچکس سر دعوا نداريم اما حضور مذهب و ايدئولوژی هيچکس را در قانون اساسی و نهادهای حکومتی  نمی پذيريم.

همچنين، از آنجا که حکومت اسلامی مسلط  بر ايران را قانونی نمی دانيم، طبعاً، در خارج کشور، از آن مطالبه ای هم نداريم؛

و به همين دليل قرار نيست  نام هيچ يک از اعضاء جنبش در زير نامه هائی که خطاب به گردانندگان رژيم نوشته می شوند ديده شود.

اما، در عين حال، ما از همهء مطالبات بر حق هموطنان داخل از غاصبان حکومت مسلط بر کشورمان حمايت می کنيم

 

جمعه 11 تا يکشنبه 13 دی ماه 1394 ـ  1 تا 3 ژانويه 2016

 

جستجو در سايت

تماس با سردبير

آرشيو صفحات اول سايت

آرشيو کلی مقالات  

آرشيو بر حسب نام نويسندگان

بيانيه های سازمان های ديگر

گنجينهء سکولاريسم نو

ويدئوهای آموزشی

در اين پايگاه،

به احترام جمهوريت،

هر کجا سخن از حکومت

 مسلط  بر ايران پيش آيد،

 واژهء جمهوری به

 حکومت تبديل می شود.

پيمان نامهء عصر نو

نهاد هماهنگی جنبش

اساسنامه

هيئت دبيران

  شورای مشاوران جنبش

برگ تقاضای عضويت

ای ميل:

iranian.sdmcc@gmail.com

باشگاه لوس آنجلس

باشگاه هلسينکی

کنگره سکولار دموکراتهای ايران

در فروردين ماه 1392 چند تن از معتقدان سکولار دموکراسی بر آن شدند تا، در 14 مرداد آن سال، که صد و هفتمين سالگرد انقلاب مشروطه ايران بود، با کمک مالی عده ای از هواداران، امکان گرد همائی ساليانهء گسترده ای را با نام کنگرهء سکولار دموکرات ايران فراهم آورند. بدين منظور سندی به نامپيمان نامهء عصر نو تهيه و بوسيلهء بيش از 150 تن از فعالان سياسی به امضاء رسيد و بر بنياد آن نسبت به به تشکيل کنگره های ساليانهء سکولار دموکرات های ايران اقدام شد.

پيوند به پايگاه رسمی کنگره

اعلاميهء جهانی حقوق بشر

و پيوند به يک ويدئو

به قلم حميد شوکت

http://townhall.com/political-cartoons/2015/09/02/134749

جهان در سالی که گذشت به روایت گوگل ترندز

سال گذشته نيز، همچون سال‌های قبل از آن، با رویدادهای تلخ و شیرین فراوانی همراه بود. زمین، در اين سال نیز شاهد خشونت‌ های فراوانی بود. در گوشه‌ای از آن آتش جنگ برافروخته شده و خون بی‌گناهان ریخته می‌شد؛ اما همین جا، روی این کره و در گوشه‌ای دیگر، شاهد تلاش‌هایی فراوان برای نجات بازماندگان فجایع طبیعی بودیم. مرزهای علم باز هم گسترده‌تر شده و شاهد اختراعات و اکتشافاتی جدید بودیم. اما به نظر شما مهم‌ترین اخبار سال جاری چه بودند؟ گوگل ترندز به این سؤال پاسخ می‌دهد. گوگل ترندز، یکی از سرویس‌های ارائه شده توسط موتور جستجوی گوگل است؛ سرویسی پرکاربرد که با آمار و ارقام سروکار دارد و با استفاده از اطلاعات جمع آوری شده توسط این سرویس می‌توان کمی بیشتر با علایق، سلیقه ها و گرایش‌های ساکنان کره زمين آشنا شد. این سرویس به شما خبر می‌دهد که کدام اخبار بیش از بقیه مرکز توجه بوده و جستجوهای بیشتری پیرامون آنها در فضای مجازی صورت گرفته است.

لاف زنی های ریاکارانه روباه بنفش!

شیخ حسن، بدون آن که تقابل و تضاد این حرف ها با عملکرد حکومت ولایت مطلقه فقیه را به روی مبارک بیاورد، در کنفرانس وحدت اسلامی چنین می گويد: در دنیای اسلام و در کشورهای اسلامی، همهء مذاهب باید در حکومت شریک باشند و توصیهء "امرهم شوری بینهم" اختصاص به مذهبی خاص ندارد بلکه به معنی مشورت بین همهء مسلمین است! برای پی بردن به میزان دورویی، ریاکاری، دروغگویی و وقاحت شیخ حسن لازم نیست که کشورهای اسلامی دنیا را درنوردیم و سهم و نقش تفرقه افکنانهء حکومت آخوندی را بررسی کنیم، بلکه کافی است نگاهی کوتاه به رفتار حکومت با مسلمان های سنی کشورمان بیاندازیم تا روشن شود که شیخ حسن چگونه همهء مرزهای وقاحت، دروغگویی و تضاد بین حرف و عمل را پشت سر می گذارد 

ميزان رای ملت است؟!

جواد رضایی میرقاید

هم اکنون فرماندهان بی لشکر بیش از گذشته می دانند که رژیم، علاوه بر بحران های ساختاری، در بحران های عدیدهء داخلی و خارجی زمین گیر شده و بلحاظ اقتصادی در رکود بسر می برد و نرمش قهرمانانهء خامنه ای نیز با برجام نافرجام اش نتوانسته گرهی از مشکلات اقتصادی رژیم بگشايد.

چارهء بی کاری با رونق بخشی به انتخابات

بیکاری مفرط در شهرستان ها و روستاها سبب مهاجرت وسیع و گسترده به تهران شده است و خیل بیکاران به امید رفتگری و اسپند دودکنی، یا دست فروشی و فعلگی، و عضویت در احزاب و گروه های سیاسی، و یا نمایندهء مجلس شدن به تهران مهاجرت می کنند به عبارت ديگر، هر چهار سال یک بار دویست و نود نفر از کسانی که در سال های پس از انقلاب کشاورزی، دامداری، باغداری، صیفی کاری، چاه کنی را کنار گذاشته و از پشت کوه های سر به فلک کشیده به تهران مهاجرت کرده اند، به منظور رهایی از فقر و زدودن آثار سوء تغذیه از چهرهء خود، در انتخابات مجلس ثبت نام کرده و به سلک رجال سیاسی در می آیند و به جای کارهای سخت سابق به قانونگذاری می پردازند!

شغل شریف

حمیدرضا رحیمی

سايت روز چنين خبر داده است: آگهی استخدام فوری هشت جلاد در عربستان! در اين راستا یک فرم ثبت نام پی.دی.اف. برای شغل جلادی، که از آن به "مأمور اجرای احکام دینی" یاد شده، در وبسایت ها قرار گرفته است.

به نظر فدوی، یکی از مشاغلی که در حکومت های اسلامی داخل و خارج (منظور داعش است - م) رسمیت و رونق دارد، همانا شغل شریف جلادی ست! فدوی البته فقط به آن دسته از برادران محترمی که سر مردم را از تن جدا می کنند جلاد اطلاق نمی کند، بلکه به آن دسته از بزرگوارانی که قلع و قمع بیش از یک صد رسانه را در کارنامهء درخشان خود دارند و نیز برادرانی که کشتارهای فلّه ای سال شصت و هفت را برای رضای خدا ترتیب داده و قتل های زنجیره ای در داخل و خارج از کشور را به شایستگی سامان داده و مدیریت فرموده اند نیز جلاد می گوید. بر این پایه، می توان به فراست دريافت که اینگونه برادران هرگز گرفتار بحران بی کاری نمی شوند.

سال جهان نو شد؛ روزگار ما نيز نو خواهد شد!

شکوه ميرزادگی

دیدن این دو وضعیت، یعنی تماشای شادمانی و آزادی برگزاری سال نوی مردمان اينجا با پشتیبانی و همراهی تک تک افراد حکومت و دولت و سازمان های دولتی، و دو ماه بعدش تماشای رنج و حسرت و اندوه همراه با چشم غره ها و اولتیماتوم دادن های حکومتی ها و بگیر و ببند بی سر و صدا در جريان برگزاری سال نوی ما، به راستی سخت است. اگر این وضعیت در زمان قاجاریه اتفاق می افتاد، چون مردمان وجه مقایسه ای نداشتند، تحمل اش راحت تر بود اما اکنون که دور و بر بیشتر مردمان پر از پنجره هایی است که اینترنت و رسانه های مختلف به روی همگان گشوده اند دیگر نمی توان نسبت به این همه تبعیض بی تفاوت بود؛ تبعیضی که به هیچ وجه معقول و قابل گذشت نیست.

انتخابات در ايران

گفتگو با اسماعيل نوری علا

بخش اول برنامهء عليرضا ميبدی در تلويزيون پارس

پیرامون انتخابات در نظام اهریمن

با محسن بهزاد کریمی و رضا تقی زاده

در تلويزيون ميهن

تاکتيک ضروری اصلاح طلبان در انتخابات پيش رو!

مصطفی تاج‌زاده

در هفتم اسفندماه نیز جناح اصلاح طلب باید ائتلافی نانوشته با اصول گرایان معتدل، علیه جبههء پایداری و مؤتلفان اش شکل دهند و از ایرانیان نیز انتظار می رود که با حضور گسترده خود در انتخابات مانع پیروزی نامزدهای جنگ طلبی شوند که قصد دارند به محض به قدرت رسیدن برجام را لغو کنند و با استمرار و حتی شدت بخشیدن به فضای امنیتی - پلیسی به مصاف حقوق و آزادی های اساسی هموطنان خود بروند. بر این اساس، در حوزه‌هایی که احتمال رأی آوری نامزد تکفیری بالاست، لازم است یکی از نامزدهای اصلاح طلب یا اصول‌گرای معتدل به نفع دیگری کنار رود. ترجیح در صحنه ماندن کاندیدایی است که احتمال رأی آوری بیشتری دارد. به هر رو در هر حوزه ای که یک خوارج مسلک رأی بیاورد بعد از انتخابات باید به ترتیب اصلاح طلبان، اصولگرایان معتدل و سایر نامزدها و نیروهای فعال در آن حوزه به ملت دربارهء کوتاهی خود توضیح دهند. ما نباید این انتخابات مهم و سرنوشت ساز را به داعش مزاجان شیعی واگذار کنیم. در این کارزار باید حامیان صلح و دموکراسی با پشتوانه رأی قاطع ملت بر مدافعان جنگ و تحریم و استبداد دینی غلبه کنند. (برگرفته از سايت کلمه)

در چند و چون مطالبات داخل کشور

اسماعيل نوری علا

هر آنگاه که گروهی مطالبه ای را مطرح می کند، و از اين طريق شعلهء اميدی را بر می افروزد، لازم است چگونگی کارش، و نتيجهء محتمل آن را، با معيارهائی دقيق ارزيابی کرد؛ بخصوص که تجربه های مکرر سال های پس از انقلاب نشان داده است که مرز ميان مطالبه محوران خواستار اجرائی شدن مواد مغفولهء قانون اساسی شريعت مدار با مطالبه محوران فارغ از اشاره به قانون اساسی شريعت مدار بسيار ناپايدار و شکننده است و گروه دوم می توانند به آسانی، و بر اثر اشتباهاتی ساده لوحانه، تبديل به گروه اول شده و حاصل کارشان به تقويت مبانی حقوقی و قانونی رژيم بيانجامد.

تعريضی ضروری بر امر مطالبه محوری

(در پاسخ به يادداشت سام قندچی)

اسماعيل نوری علا

در حکومت اسلامی مسلط بر ايران، که حتی اهانت به قوهء قضائيه را مستوجب زندان می داند، روشن است که صحبت از تغيير رژيم (و نه حتی اقدام برای آن) حکم خيانت و جنايت دارد و می تواند گوينده و خواهنده را تا پای مرگ بکشاند. به عبارت ديگر، يقيناً اگر حکومت اسلامی مسلط بر ايران و قانون اساسی متبوعهء آن اجازه می دادند که احزاب و شخصيت های خواهان تغيير رژيم در انتخابات شرکت کرده و به مقام رياست جمهوری رسيده و تغيير رژيم را به همه پرسی بگذارند، مشکلی وجود نداشت.

فقط خواستیم به شرایط انحصاری و خفقانی انتخابات اعتراض کنیم

گفتگو با کوروش زعیم

گفتگوگر: روشنک آسترکی ـ برای کيهان لندن

منطبق با اصول فراخوان و بیانیهء همبستگی، برای مثال، من در پاسخ به دو پرسش دین و مذهب نوشتم خصوصی است، در جملهء نظام مقدس جمهوری اسلامی واژهء مقدس را خط زدم، و جملهء التزام به اصل مترقی ولایت مطلقه فقیه را به کلی خط زدم. ما می دانستیم که ما را در همان آغاز رد می کنند، فقط می‌خواستیم به شرایط انحصاری و خفقانی انتخابات اعتراض کنیم.

هیچگونه تصمیمی برای کاندیدا کردن اعضاء خود اتخاذ نکرده ايم

اطلاعيهء جبههء ملی ايران

اگر فردی برای ثبت نام جهت کاندیدا شدن مراجعه نماید، ناگزیر است با پر کردن فرم ثبت نام، آنچه را حاکمیت جمهوری اسلامی می اندیشد بپذیرد و تایید نماید و نسبت به قبول کردن باورهای حاکمیت متعهد شود. و تازه پس از تقبل این تعهدات، این شورای نگهبان خواهد بود که کاندیداها را مورد ممیزی قرار میدهد و حواریون حکومت را می پذیرد و هر آنکس را که غیر خودی و دگراندیش دانست، رد صلاحیت نموده و به صحنه انتخابات راه نمی دهد. و مسلما اعضای جبهه ملی جزو غیر خودی هائی هستند که صلاحیت آنها هرگز توسط شورای نگهبان تایید نخواهد شد. در چنین شرایطی چه جائی برای ثبت نام و کاندیداتوری اعضای جبهه ملی باقی میماند؟

 
   

کنگره سکولار دموکرات ها

   

 

2015 ـ Iranian Secular Democracy Movement - iraniansdm@gmail.com - Fax: 509-352-9630

 

HHHH                                         99999