دوشنبه  15  و سه شنبه 16  شهريور 1395 ـ  5  و 6 ماه سپتامبر 2016

 

>>>>

جستجو در سايت

تماس با سردبير

آرشيو صفحات اول سايت

آرشيو کلی مقالات  

آرشيو بر حسب نام نويسندگان

بيانيه های سازمان های ديگر

گنجينهء سکولاريسم نو

ويدئوهای آموزشی

1. ما با مذهب و عقيدهء هيچکس سر دعوا نداريم اما حضور مذهب و ايدئولوژی هيچکس را در قانون اساسی و نهادهای حکومتی  نمی پذيريم.

2. همچنين، از آنجا که حکومت اسلامی مسلط  بر ايران را قابل اصلاح و حتی قانونی نمی دانيم، طبعاً، در خارج کشور، از آن مطالبه ای هم نداريم؛

3. و به همين دليل قرار نيست  نام هيچ يک از اعضاء جنبش در زير نامه هائی که خطاب به گردانندگان رژيم نوشته می شوند ديده شود.

4. اما، در عين حال، ما از همهء مطالبات بر حق هموطنان اسير خود در داخل از غاصبان حکومت مسلط بر کشورمان حمايت می کنيم.

5. آنچه دراين سايت اختصاصی و غيرلخبری منتشر می شود يا در موافقت با سکولار دموکراسی است (مثل نوشته های انحلال طلبان و مخالفان حکومت اسلامی) و يا در مخالفت با آن (مثل نوشته های اصلاح طلبان، که با نوار توضيحی مشخص می شوند) و يا مسائل را بصورت جدی و طنر از ديدگاه سکولار دموکرات مطرح می کند. در همه حال اصولی که در صدر اين صفحه آمده و نيز در پيمان نامهء عصر نو منعکس اند، راهنمای ما محسوب می شوند.

6. انتخاب مقالات وارده و برگرفته از منابع مختلف، و همچنين تيتر مناسبی برای آنها  با سردبير است.

7. در اين پايگاه، به احترام جمهوريت، هر کجا سخن از حکومت

 مسلط  بر ايران پيش آيد، واژهء جمهوری به حکومت يا رژيم  تبديل می شود.

سردبير: اسماعيل نوری علا  

تأسيس: 14 امرداد 1392

پيمان نامهء عصر نو

نهاد هماهنگی جنبش

اساسنامه

هيئت دبيران

ای ميل:

iranian.sdmcc@gmail.com

اعلاميهء جهانی حقوق بشر

و پيوند به يک ويدئو

به قلم حميد شوک

انصاف هم خوب چيزی است

حمیدرضا رحیمی

راست اش را بخواهید، فدوی هر چه که می کوشد، از کار ضدانقلاب سر در نمی آورد! آخر این چه بساطی ست؟ نمی شود که شما فقط  ناهنجاری ها، بدی ها و مشکلات عمیق و لاعلاج روحی و روانی حضرات را ببینید و چشم بر وجوه مثبت ایشان ببندید! فی المثل و بعنوان مستوره، نگاه کنید که این بزرگواران، بی تهدید، تنبیه، شکنجه و فوت وقت، چگونه با زبان خوش، به قتل چندین هزار نفر از جوانان وطن سابق در چند دقیقه اعتراف فرمودند. یک لحظه فکرش را بکنید، اگر اینان هم اکنون به چند زبان زنده و مردهء دنیا به این نسل کشی مؤمنانه  اعتراف نمی فرمودند، تکلیف ملت در انقلاب بعدی(عج) چه بود؟ بی گمان ماه ها طول می کشید که این جنایتکاران گرامی، زیر نظر ناظران و نهادهای حقوق بشری و بین المللی، کم کم به جنایات خود اعتراف فرمایند. آخر انصاف هم چیز خوبی ست!

آموزش و پرورش رکن پنجم دمکراسی است

حمید آقایی

شاید عنوان این یادداشت دوگانه بنظر آید. رکن یا ستون پنجم به نیروهای جاسوس و خرابکار که در صفوف دشمن نفوذ می کنند گفته می شود. اما مورد نظر این یادداشت تأکید بر نقش آموزش و پرورش در یک نظام دمکراتیک است؛ نظامی که قاعدتاً باید بر چهار رکنِ قانون اساسی، نظام پارلمانی، احزاب سیاسی و مطبوعات آزاد استوار باشد. آموزش و پرورش اما بدلیل اهمیت بسیار بالای آن می تواند در کنار این چهار رکن قرار گیرد و تضمین کننده بقای دمکراسی باشد.

روح خدا؟!>>>

بهنام چنگائی

اميدوارانش حتی  ديدند / که آمده ست تا  / در دشت و دره های گلِ سرخ / در هنگامه ی روئیدنِ لاله ها  /  بذرِ شقاوتِ بیکرانِ مرگ بکارد. // ديدند: آن که نامِ خدا در دست و زهرِمار در چشم دارد / خرمگس ملوثی ست / که با لشگر کینه آمده / با دار طناب های کور و / داس های تيز / تا آلاله ها را از هستی تهی کند.

افتخار می کنیم حکم خدا را اجرا کردیم!

مصطفی پور محمدی، وزیر دادگستری روحانی

مصطفی پورمحمدی ، نماینده وزارت اطلاعات در زندان اوین در سال 67 و یکی از اعضای هیئت چهار نفره اجرای فرمان خمینی برای اعدام جمعی زندانیان سیاسی، روز یکشنبه در سخنرانی‌ای در جلسه شورای اداری استان لرستان در خرم‌آباد گفت: ما افتخار می کنیم که دستور خدا در رابطه با منافقین را اجرا کردیم و در مقابل دشمنان خدا و ملت با قدرت ایستادیم و مقابله کردیم.  او صراحتا گفت که خودش و سه تن دیگر از اعضای هئیت مرگ، در سال 67 بنا به فرمان رهبر حکومت اسلامی به هیچ کس رحم نکرده اند. او با کفار خواندن زندانیان سیاسی، برای توصیف ابعاد کشتاری که بر مبنای فرمان خمینی در زندان ها به راه انداختند گفت حکم هئیت مرگ این بود که : خداوند فرمودند بر کفار رحم نکنید چون آنها به شما رحم نمی کنند و به منافقان نباید رحم کرد.

حمایت مجلس خبرگان از کشتارهای سال 67

خبرگزاری های داخلی

به گزارش خبرگزاری های داخلی، مجلس خبرگان رهبری نظام جمهوری اسلامی که در این دوره بسیاری از نمایندگان آن با رأی اصلاح طلبان انتخاب شده اند، در یک بیانیه از کشتارهای سال 67 به دستور آیت اله خمینی دفاع کرد. هاشمی رفسنجانی نیز در سخنانی ضمن حمایت مجدد از خمینی، هدف هجمه های اخیر را مرحوم حاج احمد آقا و بیت محترم ایشان و انتقام از نقش و جایگاه بی ‌نظیر امام در تاریخ معاصر ایران و جهان دانست.>>>

اگر آقای خامنه‌ای را از دست بدهیم هیچ کس ديگری نیست

علی اکبر هاشمی رفسنجانی

مرحوم علی اکبر پرورش نوشته است: آقای ناطق تعریف کرد چند وقت پیش دیدم آقای هاشمی یک سری قرص از توی جیبش درآورد و آب خواست و خورد. می‌دانید که بنیه هاشمی خیلی قوی است... آقای ناطق می‌گفت پرسیدم آقای هاشمی شما قرص می‌خورید؟ گفت: بله. گفتم: شما که اهل قرص نبودید؟ گفت: دچار سرگیجه می‌شوم. گاهی وقت‌ها هم از خواب بلند می‌شوم، زمین می‌خورم. رفتم دکتر این قرص‌ها را تجویز کرد. هر وقت از خواب بیدار می‌شوم یاد این نکته می‌افتم که اگر یک وقت آقای خامنه‌ای را از دست بدهیم می‌بینیم که هیچ کس نیست و همین فکر است که من را زمین می‌زند و قرص‌ها را برای همین می‌خورم. آقای هاشمی می‌گفت: به زن و بچه هایم هم گفته‌ام من روی دو چیز با کسی معامله نمی‌کنم. یکی روی جمهوری اسلامی و دیگری آقای خامنه‌ای. بر سر این دو معامله نمی‌کنم و محکم پای آنها می‌ایستم.

ترس های جدید

ايگناسيو رامونه

امروز ترس به شدت بر اروپا حاکم است. با رسیدن انبوه صدها هزار مهاجر از خاور نزدیک (سوریه، عراق) در ماه های اخیر، ترس از تهاجم خارجی افزایش یافته است. دولت های اروپایی نمی توانند احساس در معرض تهدید نیروهای خارجی بودن را مهار کنند، چرا که ریشهء آن در بالا گرفتن اسلام و انفجار جمعیتی جنوب و تغییرات اجتماعی- فرهنگی است که هویت شان را از بین می برد. بر این همه می توان بحران سیاسی و سیاستمداران را افزود؛ تزاید موارد فساد باعث شده که بسیاری از دولت ها نامحبوب و در حال از دست دادن حقانيت هستند. راست افراطی در سراسر اروپا از این ترس ها برای مقاصد انتخاباتی بهره برداری می کند.

ممنوعیت های جدید در مشهد مقدس، و چند ملاحظهء

آخرین خبرهای رسیده از مشهد مقدس حاکی است که علاوه بر ممنوعیت برگزاری کنسرت در مشهد، هرگونه خواندن با صدای بلند (حتی یاسین به گوش خر) ممنوع اعلام شده است. به حمامی های مشهد و به اهالی مشهد اولتیماتوم داده شده که نباید در زیر دوش حمام و یا در خزینه آواز بخوانند و خاطیان به دادگاه انقلاب تحویل و دهان شان سرویس خواهد شد! همچنين خارج کردن باد و گاز معده با صدای بلند و به صورت مکرر و پشت سر هم، که شائبه چهچهه زدن را ایجاد کند و به صدای بعضی خوانندگان معروف شباهت داشته باشد بکلی ممنوع بوده و در صورت مشاهده، با استفاده از تکنولوژی پر کردن قلب راکتور چند میلیارد دلاری اراک با بتن و سیمان، چاه و چالهء خاطیان را پر خواهند کرد!

در مورد کنگرهء چهارم سکولار دموکرات های ايران

کورش اعتمادی - علی اصغر سليمی - اسماعيل نوری علا

فايل صوتی      فايل تصويری

فساد مالی در حکومت فقیه و پی آمدهای کشتار زندانیان سیاسی

حسن اعتمادی

در برنامه تلويزيونی تفسیر خبر به میزبانی جمشید چالنگی

چه سهمناک است قضاوت تاریخ!

ابوالفضل محققی

این هنوز شعله کوچکی است که از هزاران گور بی نام از آن چوبه های دار بر پا شده و جنازه های رقصان در باد بر می خیزد تا آتش در دامن خرقه های آلوده زند. چرا که یاران رفته با خط خونین نوشته اند، اوج ستم همیشه به طغیان رسیده است.* باش که هزاران دهان لب به سخن بگشایند و هزاران جان عاشق به داد خواهی بر خیزند. هنوز مادران عزادار سراز خاک عزیزانشان برنداشته اند و هنوز بغض فرو خورده آنان به بغضی اجتماعی بدل نگردیده است. دور نیست که این بغض بشکند وبه سرودی برای آزادی مبدل شود. من این صدا را در تاریخی نه چندان دور شنیده ام. من به این صدا باور دارم وهیبت آن را می شناسم. نسل های جوان بر خواهند خواست و تاریخ را به قضاوت خواهند کشید! چه سهمناک است قضاوت تاریخ در باره جنایت کاران!

روسیه اجازهء استقرار موشک در خلیج فارس نمی‌دهد؟!

رضا تقی‌زاده

در طول بيست و هشت سال گذشته، پس از درگیری یاد شده، نیروی هوایی ایران به علت غفلت و ناتوانی حکومت پیرتر و کوچکتر شده، و کشورهای مدعی ایران در حاشیه جنوبی خلیج فارس هر روز به ظرفیت نظامی خود افزوده‌اند- واقعیتی که با سر در شن فرو کردن و ندیده گرفتن، قابل انکار نیست. در چنین وضعیتی، نصب نیمی از ظرفیت سامانه موشکی خریداری شده از روسیه در جزایر سه‌گانه، و همچنین پایانهء نفتی خارک، و سکوهای نفتی ایران در فلات قاره و حتی تنگه هرمز، با نیازهای دفاعی روز ایران بسیار همسوتر است تا نصب نمایشی آنها در فُردوی تعطیل شده که نماد عقب‌گرد و تسلیم اتمی جمهوری اسلامی است.

هدف قرار دادن استقلال بعد از نفی آزادی

همبستگی برای جمهوری عرفی و حقوق بشر در ایران (هجا)

شدت ریسک و زیانباری این راهبرد آنقدر بالا و روشن است که حتی بخش هایی از ساختار قدرت و جناج های نظام و بخصوص تعدادی از نمایندگان مجلس نظام نيز به انتقاد واعتراض پرداخته و با تاکيد بر زخم های متعدد روسی بر پيکر وطن، خواهان حراست و صيانت از منافع کشور در برابر دست اندازی دولت روسيه شده اند. هجا امضای هر نوع قرارداد نظامی با روسيه و یا هر دولت خارجی دیگر که ایران را به مهره و ابزار یک کشور خارجی بدل سازد، شدیداً محکوم می کند و به حکومت اسلامی هشدار می دهد که بيش از این امنيت ملی و استقلال ایران را به خطر نيندازد و هرچه زودتر پای ایران را از جنگ داخلی سوریه بيرون بکشد. همچنين خواهان انتشار مفاد کامل قرار داد بين ایران و روسيه در خصوص استفاده از پایگاه های نظامی و قلمرو ایران است.

پانزدهم شهریور، روز بنیاد، خجسته باد!

دبیرخانه حزب ملت ایران

ما، در حزب ملت ایران، از یک سو با باور راستین به تز موازنهء منفیِ دکتر محمد مصدق، که ضامن مانائی میهن مان است و، از دیگر سو، با اعتقاد به نخستین شعار انقلاب، "نه غربی، نه شرقی"، که گویا امروز آن هم به فراموشی سپرده شده است، ضمن اعتراض به ورود نه تنها نیروهای روسی به کشورمان، همانگونه که بارها اعلام کرده ایم با حضور هرگونه نیروی نظامی بیگانه به هوا، دریا و خاک میهن مان معترض و آن را غیرقانونی و محکوم می دانیم.

در بارهء همكارى پوتين ـ خامنه اى

گفتگو با محمدرضا روحانی

گفتگوگر: سايت پژواک

روابط فعلى خامنه اى با جهان همان نظريهء موازنهء مثبت شاهنشاهى است؛ البته شكل آن فرق مى كند، ولی در ماهيت يكى هستند و اصل هم "مصلحت نظام" و حفظ قدرت حکومت است... پوتين به حركت درآمده است تا با يک تاكتيک ماجراجويانه راه فرار آبرومندى از بن بست تحریم های آمریکا و اروپا پيدا كند... براى فرار از عواقب وحشتناک رقابت ناتو و روسيه در خاك ايران، و سمت و سو دادن مطالبات تاريخى و انباشتهء مردم گرسنه اى كه قريب چهل سال در بحران هستند، بايد براى نابودى تماميت رژيم جمهوری اسلامی تلاش كنيم.

گرایش به سکولاریسم در اظهارات برخی مسؤولان دیده می‌شود!
مصباح یزدی

سکولارها می گویند که دین نباید در امور دنیا دخالت کند؛ امروزه این گرایش در بسیاری از مردم با شدت و ضعف وجود دارد و گاهی اوقات در سخنان برخی از مسؤولان هم دیده می شود و در صورت اشکال کردن به سخن شان، شرایط زمانی را مطرح می کنند که این گرایش، گرایش سکولاریستی است... اگر کسی سکولاریسم را بپذیرد، فرقی بین نظام شاهنشاهی با نظام اسلامی نمی بیند و کسانی که دین و دنیا را به هم مربوط می دانند، ارزش هایی را مطرح می کنند پلیس دو نظام ذکر شده با هم متفاوت هستند.

آزادی بیان و اختیار گوش سپردن یا نسپردن

طاهره بارئی

نمی‌توان ابزار‌های انتقال بیان را جدا از مسئله قدرت بررسی کرد. در بررسی تاریخچۀ بیان و تکلم گفته می‌شود که این امر در ابتدا هدیه‌ای بوده از سوی صاحب قدرت، به افراد عادی. قدرتمند بوده که سخن می‌گفته، امر می‌کرده، تعین تکلیف می‌نموده است و بقیه گوش فرا داده، عطیه بیان را دریافت می‌کردند. آیا بیان برنخاسته از موضع قدرت، گوش شنوائی حول خود خواهد یافت؟ هر چند وبلاگ‌ها و سایت‌ها امروزه دریچه‌ای برای بیان به سوی شهروندان غیر متعلق به گروه‌ها و حزب‌ها گشوده‌اند، اما برای تبلیغ و شناساندن این منافذ بیان نیز باید تمسک به رسانه‌های بزرگتر جُست که باز به خاطر داشتن روابط با ارباب قدرت یا نداشتن آن، تضمینی در برخورداری از آنها نیست. آزادی بیان بدون داشتن حق برابر برای استفاده از ابزار انتقال جمعی آن، به چه کار می‌آید؟

حميد يزدان پناه، از دبيران كانون نويسندگان، از ميان ما پر كشيد!

مجيد آژنگ

حميد ما نيز رفت و آتش بجان مان زِد. همين چند ساعت پيش بود كه خبر آمد اما چگونه ميتوانسيم باور كنيم؟ آرام خوابيده بود، درست به همان سان كه زيست! چند دقيقه اى توانسيم از طريق اسكايپ با جسم او وداع كنيم. اين غم بى درمان را به شهين همسرش و به سام و شهرزاد و بهرام فرزندان اش و بويژه به همسرم كه عاشقانه دوست اش مى دارد، و همچنين به رفقا و ياران اش در كانون نويسندگان ايران و تمامى دوستداران اش تسليت مى گويم. آخرين جمله اش به دوستى چنين بود : مهین عزیزم... مسافر راه دور... چشم به راهت هستیم... جات خالی بود که ببینی و شاید باور کنی که یر ما چه ها گدشت و می گذر. يادش گرامى باد.

جناب آقای مجيد آژنگ و سرکار خانم منيژه يزدان پناه

از جانب جنبش سکولار دموکراسی ايران در گذشت آقای حميد يزدان پناه، برادر خانم منيژه و عضو کانون نويسندگان ايران را به شما تسليت گفته و اميدوارم که نيروی اميدوار کنندهء مبارزه عليه حکومت اسلامی صبر و استقامت شما را در اينگونه مصائب صد چندان کند.  سخنگوی جنبش: اسماعيل نوری علا

   

کنگره سکولار دموکرات ها

   

2016 ـ Iranian Secular Democracy Movement - iraniansdm@gmail.com - Fax: 509-352-9630

00000000000000000000000000

BBBBB