تاريخ انتشار اين شماره:

چهارشنبه 18 وپنج شنبه 19

بهمن ماه 1396

7 و 8  فوريهء 2018

جستجو در سايت جنبش

آرشيو صفحات اول سايت

تأسيس: 14 امرداد 1392

سردبير: اسماعيل نوری علا

 Fax: 509-352-9630

  iraniansdm.n@gmail.com

پيمان نامهء عصر نو

مقالاتی دربارهء مفاهيم اصلی

ويدئوهای آموزشی

پيوند به سايت های ديگر

توجه: در اين لينک

شمارهء سوم نشريهء

اينترنتی گيتی مداری

در دسترس شما است

دعوت به مطالعه و امضای

بیانیهء جدایی کامل حکومت

و مذهب در ایران

سایت تدارک پلاتفرمی

برای حزبی آینده نگر

 

1. ما با مذهب و عقيدهء هيچکس سر دعوا نداريم اما حضور مذهب و ايدئولوژی کسی را در قانون اساسی و نهادهای حکومتی  نمی پذيريم.

2. و از آنجا که حکومت اسلامی مسلط  بر ايران را قابل اصلاح و حتی قانونی نمی دانيم، طبعاً، در خارج کشور، از آن جز خواست انحلال مطالبه ای نداريم؛

3. و به همين دليل می توان انتظار داشت که  نام هيچ يک از هواداران جنبش در زير نامه هائی که خطاب به گردانندگان رژيم نوشته می شوند ديده نشود.

4. اما، در عين حال، ما از همهء مطالبات بر حق هموطنان اسير خود در داخل کشور از غاصبان حکومت مسلط بر سرزمين مان حمايت می کنيم.

5. آنچه در اين سايت اختصاصی و غير خبری منتشر می شود يا در موافقت با سکولار دموکراسی است (مثل نوشته های انحلال طلبان و مخالفان حکومت اسلامی) و يا در مخالفت با آن (مثل نوشته های اصلاح طلبان، که با نوار توضيحی مشخص می شوند) و يا مسائل را بصورت جدی و طنر از ديدگاهی سکولار دموکرات مطرح می کند. در همه حال اصولی که  در پيمان نامهء عصر نو منعکس اند، راهنمای ما محسوب می شوند.

6. انتخاب مقالات وارده و برگرفته از منابع مختلف، و همچنين انتخاب تيتر مناسبی برای آنها  با سردبير است.

7. به احترام جمهوريت، در اين پايگاه، هر کجا سخن از حکومت مسلط  بر ايران پيش آيد، واژهء جمهوری به حکومت يا رژيم  تبديل می شود.

8. و از آنجا که بين ايران و ملت ايران  از يکسو، و حکومت اسلامی مسلط بر کشورمان، از سوی ديگر، تفاوت و جدائی قائليم، در هر متن که واژهء ايران بکار رفته اما منظور رژيم اسلامی باشد، ما بجای ايران عبارت رژيم ايران يا رژيم مسلط بر ايران را بکار می بريم.

http://isdmovement.com/Mehestan.htm

پخش مستقيم چهارمین نشست مجمع عمومی

اعلام نتايج انتخابات برای شورای آلترناتيو

22 بهمن 1396 - 11 فوریه 2018

8.5 شب تهران - 6 عصر اروپای مرکزی

و9 صبح کاليفرنيا

 از تلويزيون ميهن

http://mihantv.com/

و يو تيوب  و فيس بوک های اعضاء مهستان

نقد اصلاح‏ طلبانِ شاکی به استمرار طلبان

گزارش کيهان لندن

آقاجری تنها اصلاحطلبی نیست که پس از اعتراضات سراسری اخیر درباره تمام شدن صبر مردم صحبت کرده است. ابوالفضل قدیانی، از اعضای ارشد سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، پس از انتشار نامهء شدیدالحن مهدی کروبی خطاب به علی خامنه‌‏ای، تاکید کرده که اصلاحطلبان باید با پیروی از کروبی باب نقد صریح کارنامهء شخص مستبد [علی خامنهای] را بگشایند و هشدار داده که زمان به سرعت میگذرد و سیل بنیان‌کنی می‌آید؛ سیل مردم سرکوب‌ شده و ستم ‌کشیده‌ای که دیگر تاب این جور و فساد را نمی‌آورند.

توبهء گرگ...!

شهباز نخعی

عباس عبدی در بخشی از نوشتهء خود کل نظام ولایت مطلقهء فقیه را زیر سئوال می برد: سازمان و نهادهای حل مشکل و اراده ای که باید منابع لازم را برای حل این مشکلات تأمین کنند، خودشان دچار بحران و مشکل شده اند! آیا از این صریح تر می توان به ورشکستگی همه جانبهء حکومتی که اصلاح طلبانی از قماش همین عباس عبدی بیش از دو دهه با فریبکاری در حفظ آن کوشیده اند گواهی داد؟ آیا این واقع بینی اجباری را باید به این معنی دانست که دستکم همین یکی یعنی عباس عبدی به خطای پیشین خود پی برده و می خواهد خود را اصلاح کند؟

تاریخِ عشق

شعر کوتاهی از اکبر ذوالقرنین

از ظهورِ "ندا" های سرخ / تا حضورِ "ویدا" های سپید / عاشقانه جان های شیفته را / غلطان در رودِ خروشانِ خیابان ها / جانانه سپاس / جاودانه درود... // آزاده شاعرا ! / برانداز برابری طلب برادرا ! // اینک تاریخِ عشق را / زنانه حماسه ای باید سرود / در پَلشت زمانه ی / عنکبوتانِ عمامه و عبا.۞

تضمین می دهیم که چوبهء داری برپا نکنیم!

نامهء شیما بابایی، فرزند ابراهیم، به خامنه ای

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت آقای علی خامنه ای، رهبر خودمنتسب جمهوری اسلامی! من، شیما بابایی، فرزند ابراهیم، یکی از مردم ایران هستم. سخنان شما را که شنیدم احساس کردم هیچ گاه در جامعه ای که ادعای رهبری آن را دارید زندگی نکرده و درک درستی از شرایط زندگی در آن را ندارید. لازم دیدم تنها قسمتی از سرگذشت خود را برایتان روایت کنم شاید درک بهتری از شرایط پیرامون به شما بدهم، هر چند قلم ناتوان است از بازگویی رنجی که در این 38 سال بر من و خانواده ام و این مردم تحمیل شد!

حسن بسم الله در بازار ارز

قبلاً می گفتند عامل پوچ شدن ارزش پول ملی "جمشید بسم الله" است، اکنون معلوم شده جمشید نام مستعار این عنصر نامطلوب و بی تدبیر بوده و نام اصلی او "حسن بسم الله" می باشد! "حسن بسم الله" برای تأمین نیازهای ریالی شب عید، جهت پرداخت حقوق و مزایا و عیدی سر سال کارکنان دولت و تامین کسری بودجه و گشادبازی های بخش دولتی و پرداخت حقوق و عیدی و باج سبیل نجومی بگیران، شدیداً به گدایی و زدن جیب رعایا افتاده و به همین خاطر نرخ ارزهای خارجی را با دستکاری در بازار افزایش داده تا روی هر دلار یک هزار تومان بیشتر گیرش بیاید!

گروگانگير تبديل به احسن شده

حمیدرضا رحیمی

برادر عباس(ع) عبدی، که در پیوند با اشغال سفارت آمریکا در تهران معرف حضور خوانندگان محترم ضد انقلاب است، در مقالهء مبسوطی به ماجرای "نه به حجاب اجباری" پرداخته و می گويد اتفاقات روزهای گذشته که چند تن از دختران جوان به نشانهء اعتراض در خیابان انقلاب و روی سکویی ایستاده و روسری خود را بر چوبی تکان می‌دهند، بحث دربارهء حجاب را ضروری ساخته است... منصفانه باید داوری کرد. در حالی که بخش بزرگی از علما، سودهای دریافتی بانک‌ها را مصداق ربا می‌دانند و طبق حکم صریح قرآن، ربا جنگ با خداست و در عین حال به هر دلیلی چهل سال است که ادامه دارد، چرا باید بر اموری پافشاری کرد که نه چنین صراحتی در قرآن دارد و نه حتی چنین شدتی در زشتی آن؟ فدوی البته این پرسش که چرا دو ملیونی (دوزاری سابق- م) این گروگانگیر گرامی، نزدیک به چهار دهه دیر افتاده است را طرح نمی کند...

نامه ای به يک همراه خواستار حمايت از شاهزاده

اسماعيل نوری علا

در ارتباط با نقش شاهزاده رضا پهلوی در وضعيت کنونی، و با توجه به آنچه در اين مورد نوشته ای، بگذار به اصل مشکل، يا راه حلِ، توئی بپردازم که اخيراً به اين نتيجه رسيده ای که مجاهدين و احزاب منطقه ای، حتی اگر همکاری با آنها ممکن باشد، به درد سکولار دموکرات ها نمی خورند و، در عين حال، سکولار دموکرات ها نيز - با وجود جنبش و کنگره و حزب و مهستانی که براه انداخته اند - مالی نيستند که بتوانند کاری کنند و، در نتيجه، تنها می ماند ستارهء درخشان سپهر سياسی ما، يعنی شاهزاده رضا پهلوی، که هم سکولار و هم دموکرات است؛ و پيشنهاد می کنی که ما اعضاء نهادهای سکولار دموکرات، بطور يک طرفه، نسبت به ايشان اعلام وفاداری و حمايت کنيم.

ارزش‌های نظام پادشاهی؛ نقشهء راه اصلاحات اساسی

مهدی جامی

شاید بعد از چهل سال میان انقلاب و نظام پادشاهی آشتی برقرار شود و انقلاب اذعان کند که نمی‌تواند دستاوردها و موقعیت داخلی و جهانی ایران عصر پهلوی را نادیده بگیرد یا کوچک بینگارد. با کمک به چنین تغییراتی رضا پهلوی نقشی موثر در سیاست ایران بازی خواهد کرد و هر گاه زمینه مساعد باشد می‌تواند به ایران بازگردد و فعالیت سیاسی‌اش را در وطن پی‌ گیرد یا به هر طریق موثر دیگری اصلاحگران طرفدار خود و دستاوردهای نظام پادشاهی را تقویت کند.

شاهزاده پهلوی؛ شخصیت فردی و هویت سیاسی

مهدی خلجی

چنین می‌نماید که بعد از تربیت فرنگی‌ مآبانه دوران کودکی و نوجوانی، مهاجرت، آموزش دانشگاهی، کار و زندگی در آمریکا، او را از میانگینِ معمول هم‌نسلان‌ ایرانی‌اش متمایز می‌نماید... در سال‌های اخیر، حلقه مشاوران‌ او گسترده‌تر، متنوع‌تر و جوان‌تر شده است. از افزایش و تنوع فزایندهء ارتباط‌های روزانه‌اش با مردم و ملاقات‌هایش با فعالان سیاسی دیگر احساس رضایت می‌کند. شاهزاده، نه تنها فن سخنوری که هنر شنیدن را هم آموخته است و اهمیت آگاهی از عقائد و آراء منتقدان و مخالفان را می‌داند. این در نظرم نشانه بلوغ سیاسی او و پیروزمندی ‌اش در نبرد با توهمات و تخیلات است. از ایرانیانی است که می‌توان با او اختلاف نظر داشت، بدون آن‌که انگیزه‌ کاوش از وجوه مشترک فکری با او رنگ ببازد.

زنان در بزنگاه

از بازار تبریز تا چاله ‌میدان تهران

مسعود نقره‌کار

"جنبشِ نان" در مفهوم سیاسی اش، جنبشی با خواستِ تامین نیازهای اقتصادی و برقراری عدالت اقتصادی ست. جنبش دیماه امسال هم در آغاز"جنبش نان" بود که بتدریج توامان با جنبش سیاسیِ آزادیخواهانه ادامه یافته است. زنان میهنمان در اينگونه بزنگاه های تاریخی خود را تعریف کرده اند و در کردار نشان داده اند ستمگری و بی عدالتی را تحمل نخواهند کرد. در این یادداشت نمونه هائی در پیوند با "بلواهای نان" یادآوری می‌شوند.

دختران خیابان انقلاب؛

جنبشی از پایین برای لغو اختیاری حجاب، به قدرت خود!

ثریا شهابی

دیماه امسال دو صف، دو دشمن اصلی حکومت اسلامی ایران، با قامتی روشن به میدان آمده اند. جنبش ضد حکومت اسلامی خواهان برابری زن و مرد، که ضدیت با ححاب پرچم و سمبل آن، ضدیت با آپارتاید جنبسی و نابرابری زن و مرد و کوتاه شدن دست اسلام از زندگی مردم و اسلام زدایی از جامعه محتوای آن است، برای احقاق حقوق نیمی از شهروندان جامعه و برای دفاع از حرمت انسانی مردم، به میدان آمده است. اعتراض به ححاب، و پرت کردن ححاب، پرچم این صف است. صف دیگر، صف گرسنگان، طبقه کارگر، کارکنان، دانشجویان، محرومین و مردمی است که قربانی یکی از مخرب ترین اشکال سرمایه داری در ایران اند!

نسرین ستوده وکيل یکی از دختران خیابان انقلاب شد!

گزارش رادیو زمانه

در حالی که روز دوشنبه نهم بهمن، شش زن در ایران با برداشتن روسری از سر و بالا رفتن از سکوها، حرکت ویدا موحدی، زن مشهور به دختر خیابان انقلاب را ادامه دادند، یکی از این زنان به نام نرگس حسینی بازداشت شده است. نسرین ستوده، وکیل دادگستری خبر بازداشت نرگس حسینی را تایید کرده و می‌گوید که وکالت او را به عهده خواهد گرفت... در طول چهار دهه اجباری شدن حجاب در ایران، هزاران زن بازداشت و تهدید شده‌اند یا فرصت‌های شغلی و تحصیلی خود را به دلیل نافرمانی مدنی در زمینه حجاب از دست داده‌اند. بودجه کلانی هم در ایران برای مبارزه با بدحجابی و ترویج حجاب صرف می‌شود.

پيوند به پيام ويدئوئی نسرين ستوده

معترضان به حجاب مواد مخدر استفاده کرده بودند!

غلامحسین محسنی اژه‌ای

به گزارش تارنمای میزان، آخوند غلامحسین محسنی اژه‌ای سخنگو و معاون دستگاه قضایی رژیم ایران، معترضان به حجاب اجباری را مصرف کنندۀ مواد مخدر صنعتی خواند و ادعا کرد افرادی که سازمان یافته و تشکیلاتی دست به این کارها می‌زنند، بدانند که برای آنها پرونده سنگین تشکیل می‌شود و برای خودشان و خانواده‌های آن‌ها مشکل ایجاد می‌شود. او جرم معترضان به حجاب اجباری را که به زعم وی به صورت حساب شده و تشکیلاتی در خیابان حجاب برداشته‌اند، سنگین‌تر از سایر معترضان توصیف کرده و گفته با آنان برخورد سخت خواهد شد. او گفت: اگر ثابت شود که این افراد دارای تشکیلاتی هستند و هدف شان فقط حجاب نیست و فراتر از آن اقدام داشته‌اند، به تناسب جرم و سازمان یافتگی‌شان برای آنها پرونده قضایی تشکیل و قرار سنگین صادر می‌شود که اگر جرم شان ثابت شود، هم برای آنها و هم برای خانواده‌هایشان مشکل ایجاد می‌شود.۞

ااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا