جستجو در سايت جنبش

پيوند به سايت های ديگر

تاريخ انتشار اين شماره:

چهارشنبه 2  و پنجشنبه 3

اسفند ماه 1396

21 و 22  فوريهء 2018

آرشيو صفحات اول سايت

تأسيس: 14 امرداد 1392

سردبير: اسماعيل نوری علا

 Fax: 509-352-9630

  iraniansdm.n@gmail.com

پيمان نامهء عصر نو

مقالاتی دربارهء مفاهيم اصلی

ويدئوهای آموزشی

توجه: در اين لينک

شمارهء سوم نشريهء

اينترنتی گيتی مداری

در دسترس شما است

دعوت به مطالعه و امضای

بیانیهء جدایی کامل حکومت

و مذهب در ایران

سایت تدارک پلاتفرمی

برای حزبی آینده نگر

 

1. ما با مذهب و عقيدهء هيچکس سر دعوا نداريم اما حضور مذهب و ايدئولوژی کسی را در قانون اساسی و نهادهای حکومتی  نمی پذيريم.

2. و از آنجا که حکومت اسلامی مسلط  بر ايران را قابل اصلاح و حتی قانونی نمی دانيم، طبعاً، در خارج کشور، از آن جز خواست انحلال مطالبه ای نداريم؛

3. و به همين دليل می توان انتظار داشت که  نام هيچ يک از هواداران جنبش در زير نامه هائی که خطاب به گردانندگان رژيم نوشته می شوند ديده نشود.

4. اما، در عين حال، ما از همهء مطالبات بر حق هموطنان اسير خود در داخل کشور از غاصبان حکومت مسلط بر سرزمين مان حمايت می کنيم.

5. آنچه در اين سايت اختصاصی و غير خبری منتشر می شود يا در موافقت با سکولار دموکراسی است (مثل نوشته های انحلال طلبان و مخالفان حکومت اسلامی) و يا در مخالفت با آن (مثل نوشته های اصلاح طلبان، که با نوار توضيحی مشخص می شوند) و يا مسائل را بصورت جدی و طنر از ديدگاهی سکولار دموکرات مطرح می کند. در همه حال اصولی که  در پيمان نامهء عصر نو منعکس اند، راهنمای ما محسوب می شوند.

6. انتخاب مقالات وارده و برگرفته از منابع مختلف، و همچنين انتخاب تيتر مناسبی برای آنها  با سردبير است.

7. به احترام جمهوريت، در اين پايگاه، هر کجا سخن از حکومت مسلط  بر ايران پيش آيد، واژهء جمهوری به حکومت يا رژيم  تبديل می شود.

8. و از آنجا که بين ايران و ملت ايران  از يکسو، و حکومت اسلامی مسلط بر کشورمان، از سوی ديگر، تفاوت و جدائی قائليم، در هر متن که واژهء ايران بکار رفته اما منظور رژيم اسلامی باشد، ما بجای ايران عبارت رژيم ايران يا رژيم مسلط بر ايران را بکار می بريم.

http://isdmovement.com/Mehestan.htm

چرا همهء دستگير شدگان جاسوس اسرائيل اند؟

به نظر می رسد با حضور اتباع امریکا، انگلیس، کانادا، اسکاتلند و سایر کشورهای غربی در پست های ارشد نظام مقدس، فقط جای اتباع اسرائیل خالی است و به همین خاطر اسرائیل مجبور به اعزام جاسوس و یا عضو گیری برای موساد در داخل کشور شده است و هرچه جاسوس دستگیر می شود بخاطر ارتباط با اسرائیل است، چون مجموعهء کشورهای آمریکا و متحدان اش نیازی به جاسوس بازی ندارند و اتباع شان در هیئت دولت و پست های ارشد نظام حاصر هستند!

مراسم معرفی طرحِ مهستان در مورد

 از کار انداختن ماشين بازتوليد استبداد

در نشست عمومی اعضاء مهستان
در 18 فوریه 2018

فايل تصويری         فايل صوتی

باز هم سرکار گذاشتن مردم؟

(درباره رفراندوم خواستهء حسن روحانی)

حسن رهبری

در فهم من (که معتقدم شاید بشود قوانین طبیعت را تغيير داد) طبق اصل 177 قانون اساسي جمهوري اسلامي تغيير ناپذير اند. این خلاصهء اصل 177 است، خودتان آن را با دقت بخوانید و قضاوت کنید. آن وقت آقای حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، در روز 22 بهمن، در سی و نهمین سالروز انقلاب اسلامی، گفت که جناح ‌های سیاسی برای حل اختلاف ‌هایشان به همه ‌پرسی و صندوق رأی مراجعه کنند و هرچه مردم گفتند عمل کنند!

شورش فقرا رژیم ایران را تکان داده است

آزاده کیان

مقامات ایران موفق شده اند تظاهراتی اجتماعی را که در دیماه کشور را تکان داد مهار کنند. با این حال، این شورش ها تاکیدی بر شکننده بودن قدرت بود و جنبش نافرمانی مدنی زنانی که در ملاء عام روسری از سر بر می دارند و به حجاب اجباری اعتراض می کنند نیز بر این امر تصریح دارد... شورش های خودجوشی که در آنها شماری از زنان جوان نیز مشارکت داشتند، بیانگر خواست تغییر در طبقات فرودست و بدنهء پایین طبقهء متوسط، هم در عرصهء اقتصادی و هم در زمینهء اجتماعی و سیاسی است. مردمی که ضربه های مهمیز بیکاری، بی ثباتی و و بینوایی را بر پیکر خود حس می کنند و چشم اندازی هم برای آینده ندارند، دستخوش احساس بی عدالتی ناشی از فساد و غارت ثروت ملی توسط اقلیت حاکم هستند.

آزادی در ایران از انقلاب می‌گذرد

رضا پرچی‌زاده

رژیمِ ولایتِ فقیه در حالِ سقوط است. در این میان، بازیگرانِ همیشه‌ در صحنه شاملِ آنهایی که در بدنه‌ی رژیم هستند و آنهایی که تصور می‌کنند از وجودِ این رژیم به هر ترتیب سودی عایدشان می‌شود مدتی است دو مرتبه بلندگوهای بد صدای‌ شان را بیرون کشیده‌اند و پلاکاردهای پوسیده‌شان را از توی پستو درآورده‌ و هوا کرده‌اند تا باز ملتِ ایران را به پای صندوق‌های انتخاب بینِ بد و بدتر بکشانند. با نظر به این سیاه‌کاری‌ها، این مقاله را می‌نویسم تا نشان بدهم چرا راهِ آزادی در ایران تنها و تنها از مسیرِ انقلاب می‌گذرد.

من که کنندهء‌ این کارها نیستم!

علی خامنه‌ای

پس از آنکه در دیدار اعضای ستاد برگزاری کنگره‌ ملی شهدای استان سیستان و بلوچستان با علی خامنه‌ای، دانیال محبی، استاندار این استان، از سه مشکل اصلی سیستان و بلوچستان صحبت کرد: چند مشکل اصلی این استان را در دیدار با رهبر جمهوری اسلامی مطرح کرد. علی خامنه‌ای در پاسخ به این سخنان گفت: من که کننده‌ این کارها نیستم، کننده‌ء این کارها مسئولین دولتی‌اند؛ چه خط ‌آهن‌، چه آب ‌‌شیرین‌کن‌، چه خیلی چیزهای دیگر؛ بروید دنبال کنید، بروید در دولت از مسئولین بالادستِ خودتان به‌طور جدّی بخواهید که دنبال کنند؛ آنها هم راه‌ هایش را بلدند؛ اگر راهی واقعاً داشته باشد - که دارد- راهش را بلدند. قبلاً، حسین‌علی شهریاری، نمایندهء زاهدان در مجلس شورای اسلامی، گفته بود که انشاءالله تا زمان ظهور امام زمان پروژه ها تمام می‌شود. بر پایهء آمارهای رسمی نهادهای دولتی استان سیستان و بلوچستان به لحاظ شاخص‌های اقتصادی و اجتماعی توسعه‌نیافته‌ترین استان ایران به شمار می‌رود. رهبر حکومت اسلامی هم در دیدار روز سه‌شنبه خود از جفا به مردم این استان چه زمان قاجاریه، چه زمان پهلوی! سخن گفت

دیکتاتور پیشین کرهء شمالی:

من كنت مولاه، فهذا سیدعلی مولاه!

حمیدرضا رحیمی

فدوی که اخیراً مبالغی آجیل مشکل گشا بلعیده است، با ملاحظهء خبری، نخست پنداشت که سرانجام بخت اش باز شده و مقرّر است که  این تتمهء عمر را در رفاه بگذراند. باری قضیه راجع بود به انتخاب همسر برای همشیرهء گرامی مقام معظم رهبری کرهء شمالی، که شرابط سختی هم نداشت و فدوی منتظرالظهور، شدیداً واجد شرایط بود؛ و نیز از آنجا که ما، به استناد سند مصور و منگوله دار بالا، با کرهء شمالی خویشاوندی سببی داریم، فلذا چیزی نمانده بود که فدوی چفیه و عمامه کند (شال و کلاه سابق- م) و همانند زائران کربوبلای معلی (ع- س- ص- عج) و امام رضا(ع)، پیاده خودش را به کرهء شمالی برساند که، بدلائلی که به آنها خواهد پرداخت، از این فقره صرفنظر کرد.

نگهدار و مخملباف: آينه های رو به رو!

تقی روزبه

بنظر می رسد در پیشبرد پروژهء آشتی ملی محسن مخملباف لااقل تاکنون دست پرتری از فرخ نگهدار داشته باشد! چرا که، از یک سو، بر کرسی رفراندوم خواهان نشسته و، از سوی دیگر، آن چه را که دیگران حرف اش را می زنند دارد در عمل پیش می برد. باب گفتگوی ملی را گشوده است و قادر است از حربهء رفراندوم، به عنوان مترسکی بر سر خرمن، برای جلب مخاطبانی که خود جرئت ندارند گذارشان از نظام و دولت مذهبی را به زبان بیاورند استفاده کند...

حفظ اتحاد یک ضرورت انقلابی است

بیانیهء حشمت الله طبرزی علیه مخملباف

بخشی از اپوزسیون اس گمان می کنند وارد فضای کاملاً انقلابی شده ایم و طرح رفراندوم می تواند راه گریزی برای نجات رژیم از سرنگونی قطعی به وسیله ی انقلابی تمام عیار باشد. از دید من و سایر امضا کنندگان فراخوان رفراندوم اما این برداشت به کلی اشتباه است، ولی آنها حق دارند نظر مخالف با این فراخوان را اعلام کنند... حملات سیاسی یکی از امضا کنندگان فراخوان، به یکی از گرایش های معروف به پادشاهی پارلمانی و آقای رضا پهلوی، نمی تواند با نیت اصلی ما که اتحاد همه نیرو ها است، سازگاری داشته باشد.

از بيانيهء رفراندوم استقبال می کنيم!

شورای ملی ایران برای انتخابات آزاد

شورای ملی ایران برای انتخابات آزاد از بیانیه ای که تنی چند از فعالین فضای سیاسی و اجتماعی و فرهنگی ایران  درخواست برگزاری رفراندوم برای تعیین حکومت آینده ایران را کرده اند، استقبال می کند. این بیانیه گامی مهم به جلو می‌باشد چرا که تغییر نگاه مثبت برخی از امضاکنندگان این بیانیه به سمت گذر از جمهوری اسلامی نسبت به اصلاح‌ طلبی و استمرار طلبی گذشته آنان و گذار به سوی پلورالیسم سیاسی در ایران مهم است. همچنین در نگاهی اجمالی به روح قانون، محتوا و ماهیت اصل پنجاه و نه و پیش نویس قانون اساسی جمهوری اسلامی به روشنی مشخص است که برپایی هر نوع همه پرسی و انتخاباتی، مطابق با آنچه که در این بیانیه نیز درخواست شده تا چه حد می‌تواند دور از دسترس باشد. 

پيوند به متن بيانيه 15 نفره در مورد رفراندوم

حسن شريعتمداری - اسماعيل نوری علا

در گفتگوی راديو - تلويزيونی با مهران عباسيان

حسن شريعتمداری - حسن اعتمادی - محمد نوری زاد

در برنامه تفسير خبر بمديريت جمشيد چالنگی

اسماعيل نوری علا و رضا گوهر زاد

در برنامه چالش از تلويزيون انديشه

منوچهر يزديان - سياوش دانشور

در راديو- تلويزيون پيام

دخیل بستن به امامزادهء رفراندوم!

شهباز نخعی

پیش شرط برداشتن گام در مسیر آزادی و رهایی مردم ایران، سرنگونی این حکومت جابر، تبهکار و ایران بر باد ده است و اگر کار، از گام نخست، در این مسیر نباشد خواه ناخواه به بیراهه کشیده می شود. از حکومتی که شش سال است از ورود دو گزارشگر ویژهء حقوق بشر سازمان ملل به کشور ممانعت کرده، چگونه می توان انتظار داشت که به ناظران همان سازمان اجازه دهد که برای تعیین سرنوشت خودشبه ایران بروند و بر روند برگزاری رفراندوم نظارت کنند؟! بنابراین، تا زمانی که حکومت آخوندی، به همت یکپارچه مردم ایران سرنگون نشده باشد، دخیل بستن به امامزاده رفراندوم یا فریبکاری است، یا خود فریبی و یا هردو!

بار ديگر رفراندوم و مقولهء افعال بی فاعل

اسماعيل نوری علا

به نظر می رسد که يکی از هنرهای سياست مداران و سياست بازان ما بيان مطلبی شده است که برای افعال مندرج در آن فاعلی وجود ندارد؛ بخصوص وقتی که پای ارائهء پيشنهادی در ميان باشد. اينکه اينگونه اظهار نظر کردن ها و پيشنهادات، بخاطر روشن نبودن فاعل و انجام دهندهء فعل هرگز به عمل در نمی آيند را نه تنها از لحاظ آن منطق بديهی که در اين فقدان فاعل موجود است بلکه حتی از نظر عملی نيز در طی لااقل چهل سال گذشته تجريه کرده ايم. در نتيجه، می توان از خود پرسيد که اگر، منطقاً و عملاً، اين سخنان به نتيجه ای نمی رسند چگونه است که اهل سياست، که قطعاً دارای عقل و شعوری بالاتر از حد متوسط هستند، چرا به اين کار ادامه می دهند و همچنان به صادر کردن افعال بی فاعل مشغولند؟

جنبش اعتراضی مردم و هویت‌های سیاسی زود هنگام!

حمید آقایی

این امر بسیار طبیعی و منطقی است که یک حزب و گروه سیاسی، ایدئولوژی و اهداف مشخصی داشته باشد و تحقق آن‌ها را پیگیری نماید، اما اگر این پیگیری‌ها بدون توجه به فاز و مرحله‌ای که هویت سیاسی یک ملت در آن قرار دارد، بویژه زمانی که ملت به هر دلیل نتوانسته است به یک باور عمومی جدید دست یابد و بر مبنای آن هویت سیاسی خود را تعریف کند، می‌تواند بجای وحدت بر تفرقه و جدایی‌ها دامن بزند و بدنبال خود فرایندی را که آن ملت در حال عبور از آن است به تاخیر بیندازد. زمانی که یک گروه سیاسی فقط به این اعتبار که برخی از مردم ایران در اعتراضات اخیرشان شعارهایی که هماهنگ با اهداف آن گروه بودند سر دادند، بخواهد بر این تصور دامن زند که مردم ایران در این اعتراضات خواستار جانشینی یک مدل خاص به‌جای نظام اسلامی شده‌اند، خواسته و نا‌خواسته این جنبش را در حد اهداف گروهی خود تقلیل می‌دهد.

سکولاريسم هندی و سکولاريسم فرانسوی

(دو مفهوم از سکولاریزم)

رامین جهانبگلو

برای ما زمان آن رسیده که به بازاندیشی کل رویکرد خود به پرسش سکولاریزم بپردازیم.  فرهنگ های واژگان انگلیسی سکولاريسم را نداشتن هیچ دل مشغولی به امور دینی یا روحانی معنا می کنند. ولی همچنین، آن را سیستمی که خواهان تفسیر و ساماندهی زندگی یا اصول، تنها در چارچوب این جهان است، می دانند. از این رو، واژۀ سکولاریزم در فضای سیاسی اشاره ای است به آزادی برخورد حکومت با امور دنیایی، بی آن که از سوی هیچ مقام دینی در آن ها دخالتی بشود.

ااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا