تأسيس: 14 مرداد 1392 ، در نخستين کنگرهء سکولار دموکرات های ايران  (همزمان با 107 مين سالگرد مشروطه)    |   ناشر: نهاد هماهنگی جنبش       سردبير: اسماعيل نوری علا  

ما با مذهب و عقيدهء هيچکس سر دعوا نداريم اما حضور مذهب و ايدئولوژی هيچکس را در قانون اساسی و نهادهای حکومتی  نمی پذيريم

چهارشنبه 28 و پنج شنبه 28 اسفند  ماه 1393 ـ  18  تا 19 ماه مارس 2015      

در اين پايگاه،

به احترام جمهوريت،

هر کجا سخن از حکومت

 مسلط  بر ايران پيش آيد،

 واژهء جمهوری به

 حکومت تبديل می شود.

جستجو در سايت

تماس با سردبير

آرشيو صفحات اول سايت

آرشيو کلی مقالات  

آرشيو بر حسب نام نويسندگان

بيانيه های سازمان های ديگر

گنجينهء سکولاريسم نو

ويدئوهای آموزشی

تاريخچه

اساسنامه

نمودار تشکيلاتی

شورای دبيران

سخنگو

هيئت مشاوران

بيانيهء تحليلی

باشگاه لوس آنجلس

باشگاه هلسينکی

برگ تقاضای عضويت

کنگرهء سکولار دموکرات ها ايران

در فروردين ماه 1392 چند تن از معتقدان سکولار دموکراسی بر آن شدند تا، در 14 مرداد آن سال، که صد و هفتمين سالگرد انقلاب مشروطه ايران بود، با کمک مالی عده ای از هواداران، امکان گرد همائی ساليانهء گسترده ای را با نام کنگرهء سکولار دموکرات ايران فراهم آورند. بدين منظور سندی به نامپيمان نامهء عصر نو تهيه و بوسيلهء بيش از 150 تن از فعالان سياسی به امضاء رسيد و بر بنياد آن   اولين کنگره در 1392 در شهر واشنگتن برگزار شد. دومين کنگره در تاريخ 18 مرداد 1393 در شهر بوخوم آلمان برگزار شد. هم اکنون رايزنی برای برگزاری کنگرهء سوم ادامه دارد.

مجمع سازمان های سکولار دموکرات

انديشگاه سکولار دموکراسی ايران

اعلاميهء جهانی حقوق بشر

و پيوند به يک ويدئو

به قلم حميد شوکت

به قلم مجيد محمدی

جايزه نوروز، از جانب بنياد ميراث پاسارگاد، اهدا می شود به

بهترين شخصيت ها و بهترين نهاد غيردولتی سال 1394-2015

دوستان و همکاران عزیز و گرامی؛ امسال نیز چون 9 سال گذشته بنیاد میراث پاسارگاد افراد و نهادی را به عنوان بهترین های سال انتخاب کرده است. معمولا این شخصیت ها و نهادها هر ساله (به وسیله ی هیئتی از ایران و خارج از ایران) و از میان افرادی انتخاب می شوند که در سال گذشته و سال های قبل از آن برای حفظ میراث فرهنگی و طبیعی و یا گسترش فرهنگ ایرانی ما تلاش زیادی داشته اند. تشویق و تقدیر این افراد و نهادها از سوی رسانه ها می تواند کمک بزرگی باشد به ماندگاری میراث های فرهنگی و طبیعی مان، آن هم وقتی که در حال حاضر این میراث ها در خطری جدی قرار دارند.

با مهر و سپاس

رآی دادگاه تجدید نظر در مورد مجازات مالی تریتا پارسی و نایاک

حسن داعی

از هفت سال دعوای حقوقی و سه حکم دادگاه، میتوان با اطمینان گفت که سازمان نایاک و شخص تریتا پارسی، همچون آخوندهای جنایتکاری که بر کشورمان حکم میرانند، در دروغگوئی، خلافکاری و وقاحت دست شیطان را از پشت بسته اند. اما رأی دادگاه نشان داد که نایاک با همه پشتیبانی و حمایت مالی که از آن بهره مند بود، به مجازات رسید و لکه ننگی بر پیشانی خود ثبت کرد که با هیچ پول و حمایتی پاک نخواهد شد. به تریتا پارسی و دیگر دلالان رژیم نیز باید گفت که میتوان روی خون مردم ایران تجارت کرد و با دلالی و خدمت به آخوندهای خونخوار، به مال و منال رسید اما لعن و نفرین مردم ستمدیده ایران و همه آزادیخواهان، در هر مکان و هر زمان، همراه آنان خواهد بود. >>>

حداکثر سه درصد از پنج میلیون مهاجر ایرانی جزو اپوزیسیون فعال اند

حسن قشقاوی، معاون وزیر امور خارجه ایران

بی.بی.سی: حسن قشقاوی، معائن وزير امور خارجهء ايران گفته است: آن بخش از هموطنان مان که فعال اپوزيسيون خارج از کشور هستند حداکثر سه در صد از جمعيت پنج ميليونی مهاجران را تشکيل می دهند و نود و هفت در صد از ایرانیان نه عمل مجرمانه‌ داشته و نه اپوزیسیون برانداز هستند. بلکه ممکن است انتقاداتی داشته باشند، اما هیچ مشکلی برای ورود ندارند و به راحتی می‌توانند برای عید به کشور بیایند. صرف حضور در خارج از کشور هیچ عمل مجرمانه‌ای نیست. جرم نیز جغرافیا نمی‌شناسد و اگر عمل مجرمانه‌ای انجام و پرونده تشکیل شده باشد با آنها مانند ایرانیان داخل کشور برخورد می‌شود، اما کسانی که جرمی نداشته و هم اکنون در خارج از کشور زندگی می‌کنند ترسشان بی‌مورد است، زیرا هیچ مشکلی برای آنها به وجود نمی‌آید. حتی آنهائی که پيش از انقلاب رفته اند نبايد نگران باشند!

نامه به دولت فخيمهء کانادا

دربارهء درگذشت دولتی!

حمیدرضا رحیمی

بسمه تعالی. دولت فخیمهء کانادا. حکومت اسلامی مستقر در ایران سابق، بدینوسیله مراتب قتل خواهر زهرا کاظمی را مع الاسف در تهران مورد تأیید قرار می دهد؛ لکن تلویحاً به استحضار می رساند که قتل ایشان، از نوع  قتل غیرعمد بوده است زیرا مأموران محترم قتل های دولتی، از تابعیت کانادائی متوفی اطلاع نداشته و تصوّر فرموده اند که وی فقط یک خبرنگار ایرانی بوده است و از آنجا که قتل نویسندگان و خبرنگارن ایرانی در ایران، براساس موازین ما، که به هیچ کس هم مربوط نیست، مُستـَحب است، لذا اقدام به قتل وی نموده اند.

اخبار جاريه در آیینهء اشعار، امثال و کنایات رايجه 
محمدرضا روحانی

* دکتر مصطفی قاسمی رئیس هیأت مدیره انجمن بیماریهای کلیوی ایران گفت: عدهای از طریق کردستان به خارج کشور برای فروش کلیهء خود اعزام میشوند. (ایرنا، هجدهم اسفند)

کنايهء بی لفافه: قابل توجه مقام معظم ولایت مطلقه فقیه، رهبر انقلاب اسلامی، مرجع عالیقدر مسلمانان جهان و مراد والاتبار زمینخواران، جنگلخواران و کوهخواران و روسای عالی مقام قوای سگه گانه و صاحبمنصبان عالی رتبه، از جمله جناب مهندس ولیالله افخمی راد معاون وزارت صنعت، معدن و رئیس سازمان توسعه تجارت ایران، جناب آقای دکتر عضنفری راد مدیر  عامل مرکز توسعه صادرات ایران و جناب مهندس حبیبالله حقیقی رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق.

رابطۀ فاشیسم و عقل ستیزی، از نگاه لوکاچ

ناصر اعتمادی

در فاصله زمانی قدرت گیری هیتلر و اوجگیری دومین جنگ جهانی دو اثر شاخص فلسفی در علت یابی پدیدۀ فاشیسم به زبان آلمانی منتشر شدند که اثر نخست "نابودی عقل" نام داشت و به قلم گئورگ لوکاچ نوشته شده بود. اين کتاب، شصت سال پس از نخستین انتشارش، همچنان از ساختاری مستحکم برخوردار است. فراتر حتا، در دورۀ حاضر که جهان با صورت های بی سابقه ای از توحش و عقل ستیزی به ویژه در قالب های مذهبی روبرو است، "نابودی عقل" همچنان اثری آموزنده برای نسل های امروز و آینده است.

به تعلیق وکالت نسرین ستوده پایان دهید!
اعلاميهء شماره 14

از عده ای از وکلای دادگستری ايران در تبعيد

با اظهار خرسندی از انتشاز نامه سرگشاده بخشی از موکلین و بهره مندان از خدمات حقوقی خانم نسرین ستوده و حمایت تعدادی از تشکل های حقوق یشری از خواسته آنان  تحت عنوان "به تعلیق وکالت نسرین ستوده پایان دهید"، ما وکلای دادگستری امضا کننده زیر، از این اقدام بموقع و شجاعانه حمایت  کامل نموده و اعلام همبستگی می نمائیم.

برداشتی باژگونه از اهداف و ماهیت

جنبش سکولار دمکراسی

کورش اعتمادی

جنبش سکولار دمکراسی هرگز نگاهی معطوف به تصاحب قدرت دولتی نداشته و مبارزه برای تصرف دولت را صرفاً در قلمروی فعاليت های احزاب سیاسی و نه جنبش سکولار دمکراسی می داند. اما هستند کسانی که خود را حاملان اندیشهء همگرایی پایدار ایرانیان می نامند و بالطبع مدعی دمکراتیزه کردن ساختار سیاسی ایران در آینده اند اما همين جنبش با همين مختصات را نیروئی مطلق گرا و استبداد زده بر می شمرند. به اين خطای سهوی يا تعمدی بايد پاسخ گفت.

سيزده هزار نفر در زندان‌های حکومت سوریه زیر شکنجه کشته شده‌اند

گزارش راديو فردا >>>

گروه دیدبان حقوق بشر سوریه می‌گوید که از آغاز اعتراضات به حکومت بشار اسد در سوریه تاکنون حدود 13 هزار نفر از جمله 108 کودک در زندان‌های این کشور زیر شکنجه کشته شده‌اند. بیانیهء این گروه اپوزیسیون روز جمعه 22 اسفند در خبرگزاری فرانسه بازتاب یافته است که عنوان می‌کند جوان‌ترین این قربانیان که در مجموع 12 هزار و 751 نفر هستند، تنها 12 سال داشته است. به گفته رامی عبدالرحمان، رییس گروه دیدبان حقوق بشر، خانواده برخی از آنان که زیر شکنجه کشته شده‌اند با زور و فشار ناگزیر از امضای سندی شده‌اند که بیان می‌کند عزیز آنها به دست شورشیان به قتل رسیده است. آقای عبدالرحمان همچنین در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه تاکید کرد که این آمار شامل 20 هزار زندانی که در زندان‌های حکومت سوریه ناپدید شده‌اند، نمی‌شود. به گفتهء آقای عبدالرحمان، نیروهای امنیتی تا سر حد مرگ به زندانیان گرسنگی می‌دهند. آنها از دادن دارو به زندانیان بیمار خودداری می‌کنند و زندانیان را تحت شکنجه‌های روحی و روانی قرار می‌دهند. او می‌گوید که این زندانیان هم از میان فعالان سیاسی هستند، هم از شورشیان و هم از کسانی که صرفاً در اعتراضات شرکت کرده‌اند. بر اساس گزارشی که پیش از این دیدبان حقوق بشر سازمان ملل متحد منتشر کرده بود، نیروهای امنیتی سوریه زندانیان را با باتوم و میله به شدت کتک می‌زنند و آنها را از سقف می‌آویزند. گزارشی هم که به تازگی 21 سازمان بین‌المللی امداد منتشر کرده‌اند، عنوان می‌کند تجاوز و آزار جنسی در بازداشتگاه‌های حکومت سوریه امری رایج است. آخرین آماری که از قربانیان جنگ داخلی سوریه منتشر شده است، شمار آنان را بیش از 210 هزار نفر برآورد می‌کند.

سکولاريسم و سنجهء شکل گرفتگی نهاد مذهب

اسماعيل نوری علا

در هر جامعه، نهاد حکومت، به لحاظ ضرورت زندگی اجتماعی، بيش از نهادهای ديگر اجتماعی شکل گرفته و مستقل است، حال آنکه ميزان شکل گرفتگی و استقلال نهادهای مذهبی در هر جامعه ای دارای تغييرات چشم گيری است و در يک جامعه همين تنوع تبديل به زايشگاه انواع روش ها برای رسيدن به استقرار سکولار دموکراسی، که هدف اش جداسازی مذهب از حکومت است، می شود. جامعهء ما نيز نمی تواند از اين قاعده مبرا باشد.

فايل صوتی      فايل تصويری        فايل پی.دی.اف  

خامنه ای و اوباما در قايق بی تصميمی!

شهباز نخعی

اگر رهبر معظم!، که خود را سکان دار کشتی ِ در حال غرق سیاست خارجی می داند، پس از "نرمش قهرمانانه" اش آنقدر ادا و اطوار در نمی آورد و اجازه می داد که مذاکرات بدون تمدیدهای بیهوده به نتیجه برسد، توافق نامه این چنین به دست  انداز نمی افتاد و با این سد سدید مخالفت، تهدید، تنش و تشنج روبرو نمی گردید... در سوی دیگر معادله، همین ایراد به باراک اوباما نیز، به دلیل تردید، بی تصمیمی و تعلل هایش، وارد است و کم و بیش سزاوار رفتار خشن و توهین آمیزی است که جمهوری خواهان با او می کنند.

ترکيه در دو چهره

آريوبرزن داريوش

در پيوند با نظرات بعضی از مفسران سياسی خاورميانه، که با کنکاش در موقعيت حزب حاکم عدالت و توسعه بر اين باور پای مي فشارند که "اين حزب متأثر از کردار و رفتار سياسی اخوان المسلمين مي باشد"، بايد گفت، دولت فعلی ترکيه استراتژی اسلامگرائی افراطی را دنبال نمي کند، اما به لحاظ ملاحظات سياسی و شرايط داخلی خود بر موج اسلام گرائی سوار شده و از اين ابزار به نفع مصالح ملی اش بدرستی بهره برداری مي کند

دلایل شکست مدرنیته در ایران و جوامع مسلمان

گفتگو با مهدی مظفری

گفتگوگر: خبرنگار سايت ايران و جهان

جوهر طرح مدرنیته این است که انسان صاحب حقوق جای خدا را می گیرد که این خود سرآغاز روند ناتمام و همیشگی آزادی انسان است. بی سبب نیست شاید که بزرگترین انقلاب های مدرن، به ویژه در سده های هفده و هیجده میلادی اروپا، انقلاب علیه نظام های مبتنی بر حقوق الهی، یعنی در اصل علیه نظام های مبتنی بر انکار حقوق و آزادی فرد بوده اند. دیگر وجه مهم جنبش تاریخی مدرنیته زایش و بالندگی فکر نقاد است. زیرا، مادام که خدا کانون جهان تلقی می شود هر نوع فکر انتقادی مصداق کفر تلقی و به همین عنوان مطرود شناخته می شود. 

دربارهء کنفرانس برلين

با حضور شادی امين و يوسف اشکوری

در برنامهء رو در رو ی تلويزيون من و تو

 
       

 

 
 

2015 ـ Iranian Secular Democracy Movement - iraniansdm@gmail.com - Fax: 509-352-9630

HHHHH