تأسيس: 14 امرداد 1392،  در نخستين کنگرهء سکولار دموکرات های ايران  (همزمان با 107 مين سالگرد مشروطه)    |   ناشر: نهاد هماهنگی جنبش       سردبير: اسماعيل نوری علا  

ما با مذهب و عقيدهء هيچکس سر دعوا نداريم اما حضور مذهب و ايدئولوژی هيچکس را در قانون اساسی و نهادهای حکومتی  نمی پذيريم. همچنين، از آنجا که حکومت اسلامی مسلط  بر ايران را قانونی نمی دانيم، طبعاً، در خارج کشور، از آن مطالبه ای هم نداريم؛ و به همين دليل قرار نيست  نام هيچ يک از اعضاء جنبش در زير نامه هائی که خطاب به گردانندگان رژيم نوشته می شوند ديده شود. اما، در عين حال، ما از همهء مطالبات بر حق هموطنان داخل از غاصبان حکومت مسلط بر کشورمان حمايت می کنيم

پيوند به پايگاه رسمی کنگرهء سالانهء سکولار دموکرات های ايران

 

چهارشنبه 25 و پنج شنبه 26 شهريور ماه 1394 ـ  16 و 17 ماه سپتامبر 2015 

ه

جستجو در سايت

تماس با سردبير

آرشيو صفحات اول سايت

آرشيو کلی مقالات  

آرشيو بر حسب نام نويسندگان

بيانيه های سازمان های ديگر

گنجينهء سکولاريسم نو

ويدئوهای آموزشی

در اين پايگاه،

به احترام جمهوريت،

هر کجا سخن از حکومت

 مسلط  بر ايران پيش آيد،

 واژهء جمهوری به

 حکومت تبديل می شود.

پيمان نامهء عصر نو

نهاد هماهنگی جنبش

اساسنامه

هيئت دبيران

  شورای مشاوران جنبش

برگ تقاضای عضويت

ای ميل:

iranian.sdmcc@gmail.com

باشگاه لوس آنجلس

باشگاه هلسينکی

کنگره سکولار دموکراتهای ايران

در فروردين ماه 1392 چند تن از معتقدان سکولار دموکراسی بر آن شدند تا، در 14 مرداد آن سال، که صد و هفتمين سالگرد انقلاب مشروطه ايران بود، با کمک مالی عده ای از هواداران، امکان گرد همائی ساليانهء گسترده ای را با نام کنگرهء سکولار دموکرات ايران فراهم آورند. بدين منظور سندی به نامپيمان نامهء عصر نو تهيه و بوسيلهء بيش از 150 تن از فعالان سياسی به امضاء رسيد و بر بنياد آن نسبت به به تشکيل کنگره های ساليانهء سکولار دموکرات های ايران اقدام شد.

پيوند به پايگاه رسمی کنگره

اعلاميهء جهانی حقوق بشر

و پيوند به يک ويدئو

به قلم حميد شوکت

هیچ کشوری حق تحمیل پیش فرض های حقوق بشری خود را ندارد!

آملی لاریجانی، رئیس قوه قضاییه

رسیدن به فهم مشترک از مقولهء حقوق بشر نیازمند آشنایی با پیش فرض های موجود در این زمینه است و در این مسیر هیچ کشوری حق تحمیل باورها و پیش فرض های خود را ندارد... مکاتب و تمدن های مختلف بشری نیازمند گفتگوهای بیشتر برای درک و فهم مفاهیم مربوط به کرامت انسانی و حقوق بشر هستند... بر خلاف برخی تبلیغات رسانه ای غرب،.. دستگاه قضایی ایران، ساختاری مستقل در چار چوب نظام اسلامی و به دنبال ترویج حق و عدالت و استیفای حقوق عامه است و نگاهش به مفهوم کرامت انسانی مبتنی بر نگاه عقلانی شیعه است که تفاوت بنیادین تفکرات افراطی همچون داعش دارد...

طرح پنهان روسیه و ایران برای سوریه

گزارشی از سايت صدای آلمان

افزایش حضور نظامی روسیه در سوریه، به آینده‌ء این کشور جنگ ‌زده نظر دارد؛ آینده‌ای که گویا دیگر در آن از سوریه یکپارچه خبری نخواهد بود. به نوشتهء اشپیگل آنلاین، روسیه و ایران در حال آماده کردن طرحی برای آیندهء سوریه هستند. جزئیات این طرح هنوز مشخص نیست، اما براساس زمزمه‌هایی که میان دیپلمات‌های خارجی در جریان است، به‌نظر می‌رسد این طرح بر تقسیم سوریه به مناطق نفوذ میان جبهه‌ها و گروه‌های درگیر استوار باشد.

چرا این عکس برای دانمارکی‌ها این‌‌قدر مهم است؟

احمد جلالی فراهانی

هفتاد سال پس از آنکه دانمارک، زخم خورده از اشغال ارتش نازی آلمان، تمامی پناهجویان آلمانی گريزنده از برابر ارتش سرخ را در کمپ‌های معروف به کمپ‌های بسته عملاً زندانی کرد و در یک رسوایی تاریخی، سيزده هزار و چهارصد و نود و دو زن و کودک پناهجوی آلمانی، در اردوگاه‌های پناهندگی دانمارک از شدت گرسنگی و بیماری درگذشتند، و حال، در شرایطی که آلمانی‌ها با پذیرش و استقبال گرم از دست‌کم هشتصد هزار جنگ ‌زده و آوارهء سوری و افغانستانی و، سعی در ترمیم چهرهء تاریخی خود و خاکسپاری خاطره ‌های تلخ هولوکاست و آلمان نازی هیتلری دارند، پناهجویانی که از مرز این کشور وارد دانمارک می‌شوند، بار دیگر شرمساری تاریخی دیگری را برای مردم کوچک‌ ترین کشور اسکاندیناوی رقم می‌زنند: آن‌ها نمی‌خواهند در دانمارک بمانند!

شرايط اسلامی پناهجوئی

حمید رضا رحیمی

* خبر اول: شماری از ساکنان کشورهای اروپايی برای جابجايی پناهجويان خارجی با استفاده از خودروهای شخصی به مجارستان رفتند تا آنها را به وسيله خودروهای شخصی از مجارستان به اتريش و آلمان بياورند. شمار زيادی از مردم آلمان با حضور در ايستگاه های قطار از پناهجويان خارجی استقبال کردند.

* خبر دوم: آیت الله علی سیستانی، در پاسخ به تعدادی سوال از سوی مردم عراق که از این مرجع دربارهء شرایط مهاجرت پرسیده بودند، جواب داد: اگر فرد مطمئن باشد که سفرش به کشورهای غیر مسلمان لطمه ای به دین اش نمی زند، ایرادی ندارد!

نامهء تشکر ابوبکر بغدادی به ايران خودرو و سايپا

محمود اسدی

ابوبکر بغدادی، خلیفه داعش، طی نامه ای از ایران خودرو و سایپا تشکر نموده و نوشته است: مدیران محترم ایران خودرو و سایپا؛ داعش از شما بدلیل کشتار سالانهء بیش از بیست و هفت هزار شیعه در ایران صمیمانه سپاسگزاری می نمايد و تعهد می کند تا در زمان بحران به این شرکت ها یاری نماید تا مشکلات شان انشاالله بزودی مرتفع گردد. باشد که هرچه زودتر این دو شرکت به دوران اوج خود برسند. ابوبکر بغدادی ذیلاً اضافه نموده که داعش در طول دو سال جنگ در عراق، که جنایات مختلفی انجام داده، هنوز به اندازه یکسال این دو شرکت موفق به کشتار شیعیان نشده است. ایشان همچنین جایگاه مدیران این شرکت را بهشت می داند. چرا که بروایتی هر داعشی که هفت شیعه را بکشد به بهشت می رود و با این حساب مدیران این دو شرکت از صاحب منصبان بهشت محسوب می شوند.

تقدیرهای مشترک ولیان فقیه!

فرهاد جعفری

اگر آیت الله ‌خمینی، تنها دو هفته پیش از پذیرش قطعنامهء 598، همچنان از جنگ تا رفع فتنه از جهان سخن می‌گفت و کمتر از یک ‌ماه بعد ناچار بود پذیرش آتش‌ بس را توضیح دهد؛ آیت الله خامنه‌ای نیز در موقعیت تاریخی مشابهی قرار گرفته است. موقعیت گیج ‌کننده‌ای ‌ست! آدمی نمی‌داند که باید از تصویب توافقنامه‌ی وین در کنگره و سنای آمریکا و تصویب و اجرای آن توسط جمهوری اسلامی خوشحال شود یا اندوهگین. از گوشه‌های خارجی چشمان اش اشک بریزد یا از گوشه‌های داخلی‌اش!

بحران پناهجویان، پایان یک دوران

ماشااله رزمی

انفجار دولت ملت‌های مصنوعی، شکست اسلام سیاسی و از بین رفتن اهمیت استراتژیک نفت، سه عامل عمدهء بحران و جنگ در کشورهای خاورمیانه هستند که جوانان کشورهای این منطقه را به مهاجرت دسته جمعی به سوی غرب وا می‌دارند. نظر به اینکه علل فوق الذکر با اقدامات سیاسی مقطعی برطرف شدنی نیستند، پیش بینی می‌شود که بحران تا زمان نامعلومی ادامه خواهد یافت. آغاز این بحران پایان یک دوران بوده و پایان آن نیز دوران دیگری را رقم خواهد زد. امروز مشکل پناهجویان را می‌توان به سیاست های دولت‌ها و یا قدرت های جهانی نسبت داد ولی در واقع بحران فعلی خیلی عمیق و همه جانبه است و ریشه در تاریخ گذشته و فرهنگ ملل منطقه دارد.

جنبش سکولار دمکراسی؛ همچون آلترناتیو حکومت اسلامی

کورش اعتمادی

استراتژی کنونی سکولار دمکراتهای انحلال طلب عبارت است از گرد آوردن همهء سکولار دمکراتهای انحلال طلب در زیر سقف جنبش سکولار دمکراسی ایران، تدوین و یافتن راهکار به زیر کشاندنِ حکومت اسلامی، تدارک انتخاب مجلس مؤسسان و تدوین و تصویب قانون اساسی سکولار دمکرات ایران توسط مجلس مؤسسان، فراهم آوردن شرایط یک انتخابات آزاد و دمکراتیک که از خلال آن احزاب سکولار دمکرات جنبش سکولار دمکراسی قادر باشند، با کسب آرا از سوی جامعه، مسئولیت اداره دولت و جامعه را بعهده گیرند. و سپس بازگشت جنبش سکولار دمکراسی به جایگاه همیشگی خود در قالب اپوزیسیونی دمکراتیک و سکولار برای دفاع از مطالبات دمکراتیک مردم و حکومت سکولار دمکرات، و مقابلهء با اقدامات و برنامه های محتمل غیر دمکراتیک دولتی که خود جنبش، در رسیدن آن بقدرت، نقش اصلی را ایفا کرده است.

نگاهی به اوضاع کشور، انتخابات پيش رو، و قرارداد اتمی

حسن اعتمادی ـ احمد تاج الدينی

با مديريت سوزی ياشار در برنامه تلويزيونی آوای مردم

اطلاعیه ای منتشر شده در فيس بووک

حسن ماسالی

باین وسیله خروج نهائی خودم را از این جمع (جریان موسوم به جنبش سکولار دموکرات های ایران) اعلام می کنم و از سرکار خانم نسترن نیکی علیی تقاضا دارم که اسم مرا از "ایمیل لیست" خارج کنند. عقیده دارم که شرکت در یک جمعیت و یا در یک جبهه، و همچنین در یک جنبش که خصلت مردمی و ترقیخواهانه باید داشته باشد، ضروری ست که آگاهانه، داوطلبانه و باشناخت و اعتماد متقابل باشد. بنابراین، ارتباطات فکری- سیاسی- تشکیلاتی و مبارزاتی خودم را با افراد و محافلی که از آنان شناخت، و به آنان اعتماد دارم (از جمله فقط با تعدادی از شرکت کنندگان در این جمعیت) ادامه خواهم داد. همچنین یاد آور می شوم که مبلغی بابت حق عضویت گذشته، بدهکار هستم که از خانم نسترن علیی تقاضا میکنم مرا راهنمائی کنند که مبلغ مزبور را به چه نشانی ارسال دارم. با احترام- حسن ماسالی

آلترناتيو عام، آلترناتيو خاص

اسماعيل نوری علا

در ميان اين همه اميد و نوميدی حاصل از قطعی شدن توافقنامهء هسته ای، لابد خيلی دلخوشی می خواهد که کسی هنوز دنبال علم کردن آلترناتيو سکولار دموکرات در برابر حکومت اسلامی مسلط بر کشورمان باشد. چرا که وقتی طرف بنچاق حکومت بيست و پنج سال آينده اش را از دست شش کشور قدرتمند جهان گرفته چهارتا و نصفی آدم خوش نيت چگونه قصد دارند در مقابل اش آلترناتيو علم کنند؟ آن هم نه آلترناتيو نظامی و کودتائی، يا آلترناتيو مسلحانه و چريکی، يا آلترناتيوی برای بازتوليد استبداد و سلطه، بلکه آلترناتيوی که سکولار، دموکرات، خشونت پرهيز اما مقاوم و اهل آزادی و آبادی کشور باشد.      فايل پی.دی.اف

حمایت اکثر ایرانی‌ها از توافق اتمی به دلیل تصورات اشتباه

گزارشی از خبرگزاری فرلنسه و راديو فردای صدای امريکا

خبرگزاری فرانسه روز چهارشنبه، هجدهم شهریور، در گزارشی به نظرسنجی اخیری که موسسهء ایران ‌پل، با همکاری دانشگاه مریلند آمریکا، انجام داده است پرداخته که عنوان می‌کند هفتاد و شش درصد ایرانیانی که در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند موافق با توافق اتمی وین هستند. اما میزان این حمایت‌ها ممکن است کمتر از این باشد، چرا که به نظر می‌رسد ایرانیان تصورات اشتباهی درباره این توافق داشته باشند، به ویژه آن که آنها فکر می‌کنند توافق هسته‌ای مترادف با لغو سریع تحریم‌های اقتصادی بین‌المللی است.

 

 

   

کنگره سکولار دموکرات ها

   

 

2015 ـ Iranian Secular Democracy Movement - iraniansdm@gmail.com - Fax: 509-352-9630

 

HHHH                                         99999