تأسيس: 14 امرداد 1392،  در نخستين کنگرهء سکولار دموکرات های ايران  (همزمان با 107 مين سالگرد مشروطه)    |   ناشر: نهاد هماهنگی جنبش       سردبير: اسماعيل نوری علا  

ما با مذهب و عقيدهء هيچکس سر دعوا نداريم اما حضور مذهب و ايدئولوژی هيچکس را در قانون اساسی و نهادهای حکومتی  نمی پذيريم.

همچنين، از آنجا که حکومت اسلامی مسلط  بر ايران را قانونی نمی دانيم، طبعاً، در خارج کشور، از آن مطالبه ای هم نداريم؛

و به همين دليل قرار نيست  نام هيچ يک از اعضاء جنبش در زير نامه هائی که خطاب به گردانندگان رژيم نوشته می شوند ديده شود.

اما، در عين حال، ما از همهء مطالبات بر حق هموطنان داخل از غاصبان حکومت مسلط بر کشورمان حمايت می کنيم

 

جمعه 13 تا يک شنبه 15 آذر ماه 1394 ـ  4 تا 6 دسامبر 2015 

 

جستجو در سايت

تماس با سردبير

آرشيو صفحات اول سايت

آرشيو کلی مقالات  

آرشيو بر حسب نام نويسندگان

بيانيه های سازمان های ديگر

گنجينهء سکولاريسم نو

ويدئوهای آموزشی

در اين پايگاه،

به احترام جمهوريت،

هر کجا سخن از حکومت

 مسلط  بر ايران پيش آيد،

 واژهء جمهوری به

 حکومت تبديل می شود.

پيمان نامهء عصر نو

نهاد هماهنگی جنبش

اساسنامه

هيئت دبيران

  شورای مشاوران جنبش

برگ تقاضای عضويت

ای ميل:

iranian.sdmcc@gmail.com

باشگاه لوس آنجلس

باشگاه هلسينکی

کنگره سکولار دموکراتهای ايران

در فروردين ماه 1392 چند تن از معتقدان سکولار دموکراسی بر آن شدند تا، در 14 مرداد آن سال، که صد و هفتمين سالگرد انقلاب مشروطه ايران بود، با کمک مالی عده ای از هواداران، امکان گرد همائی ساليانهء گسترده ای را با نام کنگرهء سکولار دموکرات ايران فراهم آورند. بدين منظور سندی به نامپيمان نامهء عصر نو تهيه و بوسيلهء بيش از 150 تن از فعالان سياسی به امضاء رسيد و بر بنياد آن نسبت به به تشکيل کنگره های ساليانهء سکولار دموکرات های ايران اقدام شد.

پيوند به پايگاه رسمی کنگره

اعلاميهء جهانی حقوق بشر

و پيوند به يک ويدئو

به قلم حميد شوکت

نحوهء ارسال نامهء دوم خامنه ای خطاب به جوانان غرب (توکا نيستانی)

پاسخ یک جوان از انگلستان به نامه اخیر رهبر ایران

حامل يا جاعل: شراگیم زند!

من بعد از خواندن این بخش از نامه شما کنجکاو شدم و در یوتیوب واژه ی "گلوله خوردن دختر جوان به خاطر اعتراض" را سرچ کردم و راستش از چیزی که پیدا کردم هم شوکه شدم و هم کمی گیج شدم...آیا شما دختری به اسم "ندا" میشناسید؟ در توضیحات این فیلم در یوتیوب دقیقا همین چیزهایی که شما در نامه تان اشاره کرده بودید آمده بود، اما محل آن را به جای اسرائیل، تهران نوشته بود.

اردوغان، نفت، داعش!

شهباز نخعی

روز سه شنبه اول دسامبر، رجب طیب اردوغان گفت اگر این سخن ولادیمیر پوتین ثابت شود که انگیزهء ترکیه در سرنگونی هواپیمای روسی حفاظت از تجارت نفت با داعش بوده، از سمت خود استعفا می دهد و از پوتین پرسید آیا او نیز حاضر است در صورت اثبات عکس موضوع استعفا کند؟.. نکتهء ظریفی که در گفتهء اردوغان وجود دارد این است که او نمی گوید در صورت اثبات خرید نفت داعش توسط ترکیه استعفا می دهد، بلکه می گوید "در صورت اثبات ارتباط سرنگونی هواپیمای روسی با حفاظت از تجارت نفت با داعش" این کار را می کند! 

چرا برژینسکی بی سر و صدا دنبال بهشتی بود؟

کامبیز فتاحی

بازماندگان قربانیان بمبگذاری دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی - لباس سیاه بر تن و گل سرخ در دست - شعار می‌دادند: آمریکا در چه فکریه؟ ایران پر از بهشتیه. این عزاداران - برخلاف آیت الله خمینی که اسناد تماس های آقای بهشتی با سفارت آمریکا را دیده بود - به احتمال قوی خبر نداشتند که بهشتی از چه جایگاه مهمی در نزد دولت آمریکا برخوردار بوده و واشنگتن در تلاش‌های محرمانه برای مذاکره با حکومت، تا چه حد روی این مغز متفکر جمهوری اسلامی حساب می‌کرده است.

همراه با تعريض سایت انقلاب اسلامی در هجرت در مورد اين مقاله

آیا اختلاف ترکیه و روسیه بر سر درآمد نفت است؟

سام قندچی

بنظر می رسد سقوط دولت های مقتدر در خاورمیانه در پایین نگهداشتن بهای نفت و خیزش جریانات تجزیه طلب و رشد داعش تأثیر به سزایی در اين امر داشته است. وضعیت عجیبی است چون خود این قاچاق فروشی که باعث ارزان شدن نفت شده به نفع کشورهای غربی است که در یکسال و نیم گذشته نفت مفت به دست آورده اند. و اگر برجام هم باطل شود، این حرکتِ قاچاق فروشی تشدید می شود، و اگر ادامه پیدا کند سرازیر شدن نفت ایران به بازار به شکل دیگری قیمت ها را پایین خواهد برد.

انفجار گردشگران خارجی در ایران!

این روزها که در همه جای دنیا صحبت از انفجار و ترکیدن است، حاج آقا سلطانی فر، رئیس میراث فرهنگی و گردشگری، هم گفته است که با برداشته شدن تحریم ها سیل گردشگران خارجی به ایران سرازیر شده و ایران با انفجار و سونامی گردشگری مواجه می شود. به نظر می رسد که منظور حاج آقا اين است که: گردشگران خارجی علاقه زیادی به آمدن به ایران دارند و اين کشور اسلامی را برای گردشگری و استراحت و عشق و حال و تمدد اعصاب و اسباب به سایر نقاط جهان ترجیح می دهند، ولی در سال های گذشته استکبار جهانی، با تحریم کشور، این امکان را از توریست ها سلب کرده بود...

ضرورت حفظ اینترنت در برابر سانسور و خلاف ‌کاری‌ها

گزارشی از سمينار استفاده از ابزار ديجيتال برای تغيير

محسن بهزادکریمی

الکساندر دکروو، معاون نخست وزیر بلژیک، گفت: اینترنت امروز در مهم‌ترین تلاش جامعه جهانی یعنی مبارزه با فقر و نابرابری عمده‌ترین نقش را ایفا می‌کند. اینترنت فرصت آموزش را در تمام زمینه‌ها به دور از هر تبعیضی و بدون در نظر گرفتن موقعیت جغرافیایی ایجاد می کند.

در باب خدایان وحشت

حمیدرضا رحیمی

آخرین نیوز: کریستوفر لی، بازیگر کهنه‌ کار انگلیسی و متخصص ایفای نقش در فیلم های‌ ترسناک و فانتزی در سن 93 سالگی از دنیا رفت.

فدوی: آقاجان! گذشت آن زمانی که خاج پرستان به زعامت "آلفرد هیچکاک" و "کریستوفر لی" برای تماشاچیان تولید وحشت می کردند؛ اینک دیری ست که مؤمنین و  مؤمنات، کثرالله امثالهم، البته در دنیای واقعیت، تولید وحشت را تقبل فرموده و میدان دار این عرصه اند؛ فلذا اينگونه خبرها دیگر چنگی بدل نمی زنند. در عين حال، یک مقام آشنا، از مجمع تشخیص مصلحت هالیوود، که نخواست نام اش فاش شود، یواشکی به فدوی گفت که " کریستوفر لی"، پیش از مرگ، نخست در محضر حضرت امام راحل(ل)، و سپس در محضر حضرت امام حاضر(ضپ)، شدیداً چفیه (لنگ سابق- م) انداخته بود! کجای کاری، برادر آخرين نیوز!

سیزده آذر، روز مبارزه با سانسور،

روز فریاد زدن آزادی بیان

آنچه تا کنون بر سر کتاب آمده است ار حیث نتیجه بسیار هولناک‌تر از کتاب‌سوزان است سال‌هاست که حاکمیت آتشِ تیغ سانسور را به جان کتاب انداخته است و اگر چه شعله‌ی آن ناپیداست اما خاکستر عواقب آن را به روشنی می‌توان دید. سینما، تئاتر و موسیقی  غیر دولتی و مستقل نیز در تنگناهایی دشوار افتاده‌اند و وضعیتی بهتر از کتاب ندارند. اما این فقط گوشه‌ای و مشتی از خروار واقعیت است زیرا سانسور از نویسندگان و هنرمندان آغاز، و به آنها ختم نمی‌شود بلکه همه‌ی اقشار مردم را در بر می‌گیرد.

توانایی های ملت مان را باورکنیم

هوشنگ کردستانی

به تازگی برخی از کسانی که دعوی ملی گرایی دارند، شاید به دلیل طولانی شدن سال های مبارزه به این نتیجه نادرست رسیده اند که سردمداران نظام را اندرز دهند و یادآور شوند که در صورت پذیرفته شدن پیشنهادهایشان، ملی گرایان در انتخابات شرکت خواهند کرد - و لابد به نامزدهای اصلاح‌ طلبان رأی خواهند داد!- چون هیچکس غیر از وابستگان به جناح‌ها حق نامزد شدن در انتخابات را ندارد. این افراد رابطهء قدرت و سیاست را در نیافته اند و نمی دانند در سیاست حرف اول را قدرت می‌زند نه پند و اندرز. آنان می‌پندارند پند و اندرز دادن و اثبات ارادات می‌تواند کارگشا بوده باشد؛ اشتباهی که برخی از یاران و پیروان مصدق در سال پنجاه و هفت مرتکب شدند...

روزگـار ســـیاه
ابراهیم
هرندی

دوران میانی تاریخ اروپا را که با فروپاشی امپراطوری روم باستان در اوان سده پنجم ترسايی آغاز شد و هزار سالی دنباله داشت، قرون وسطا و یا "روزگار سیا" خوانده اند. سیاه خواندن این دوران از آن روست که در آن روزگاران، خرافه و خامی آنچنان فراگیر شده بود که، اندیشیدن، بزه کاری بزرگی پنداشته می شد و پادافره ای گران داشت. روزگار سیاه، روزگاری بود که بيشتر مردم را بهره ای از پرتو چراغ خرد نمی توانست باشد و نادانی و ناتوانی همگانی در سایه آموزه ها و اداره جامعه بدست کشیشان و کارمندان کلیسا آنگونه بود که توانایی تمیز نیک و بد برای کسی آسان نبود. این شیوه زیستی که انسان را از اندیشیدن می رماند و اندیشمندان را گوشمالی می داد، ذهنیت ویژه ای پدید آورده بود که می توان آن را "ذهنیت قرون وسطایی"، خواند. این یادداشت کوششی برای شناساندن این ذهنیت و برآیه های رفتاری و کرداری آن است.

تروریسم به زبان خیلی خیلی ساده، در حد فهم یک بچه!

به روایت آیت الله خمینی

با پيشگفتار علی سجادی

آنچه می آید متن کامل سخنرانی آیت الله خمینی است در روز میلاد پیامبر اسلام (بيستم  آذر ماه هزار و سيصد شصت و سه) و در آن تروریسم را به زبان خیلی خیلی ساده که همه بچه ها هم بفهمند توضیح داده و به مردم انقلابی توصیه کرده است. بخواهیم یا نخواهیم آیت الله خمینی همان حرف هایی را می زد و عمل می کرد که امروز داعش می کند. درست است که سی و پنج سال و بیشتر از آن زمان گذشته و رهبران اسلامی ایران امروز تجربه آموخته اند، ولی اساس حرف آیت الله خمینی و پیروانش با اساس حرف داعشی ها یکی است، مبنای ایدئولوژی وارونه آنها هم یکی است: آیت الله خمینی با ابوبکر بغدادی و ملا عمر طالبانی از یک سرچشمه آب می خورند.

الیگارشی، برای اسفند 94، اسب‌ها را زین کرده است!

فرهاد جعفری

یادتان است که چهار سال قبل (در اوج خیزش مردم مصر علیه مبارک) هیلاری کلینتون به مصر رفت و، پس از دیدار با مورسی، خطاب به الیگارشی آخوندها و آخوندزاده‌ها، پیامی برای‌شان فرستاد که: روحانیون ارشد ایران، باید از نظام خود در برابر زیاده‌ خواهی نظامیان دفاع کنند؟! گویا حالا که الیگارشی نتوانسته در خرداد هشتاد و هشت چنین کند، بنا دارد این ‌بار دیگر چنین کند و برای آن، حاضر به پرداخت هر هزینه‌ای هم هست. هاشمی رفسنجانی چنین رویداد محتملی از سوی نظامیانِ جمهوری اسلامی را با برنامه‌های منافقین برای مصادره‌ی انقلاب‌ از طریق تسلط بر مجلس و دولت در سال‌های نخست انقلاب مقایسه کرده و نظامیان جمهوری اسلامی را در کنار منافقین جای داده است!

تُف سربالای غرب

بهمن زاهدی

مبارزهء امروز ما برای رسیدن به لیبرال دموکراسی چند جانبه شده، هم باید با دیکتاتورهای کشورمان مبارزه کنیم، هم با لابی‌ گرانی که از نظر منابع مالی تأمین‌ شده هستند، هم با رسانه‌ های همگانی که زیر نظر کمپانی‌های چند ملیتی، سازمان ‌های جاسوسی و "متخصصان خود نامیده آن رسانه‌ها فعالیت شبانه‌ روزی می‌کنند، و هم با دولتمردانی که تنها به فکر انتخاب دوبارهء خود هستند. بدین گونه است که بسیاری از شهروندان آگاه به سیاست روز با ناامیدی مطلق به آیندهء کشورهای خود می‌نگرند. ناامیدی به آینده تنها در ایران رایج نیست بلکه تمامی کشورهای دیکتاتور زده در انتظار تغییر سیاست در غرب هستند.

پوتین در تهران، بحران روابط مسکو و آنکارا، تروریسم، و پناهجویان

حسن اعتمادی و سعید بشیرتاش
در برنامهء تفسیر خبر تلویزیون ایران فردا، بمديريت جمشيد چالنگی

اسلام، داعش، و راه حل های کوتاه و بلند مدت

گفتگو با اسماعيل نوری علا

در قسمت اول برنامهء تلويزيونی ياران بمديريت عليرضا ميبدی

 
     

کنگره سکولار دموکرات ها

     

 

2015 ـ Iranian Secular Democracy Movement - iraniansdm@gmail.com - Fax: 509-352-9630

 

HHHH                                         99999