دوشنبه  10 و سه  شنبه 11 آبان 1395 ـ   31 ماه اکتبر و اول نوامبر  2016

پيوند به سايت ها و وبلاگ های ديگر سکولار دموکرات>>>                       دعوت به مطالعه و امضای بیانیهء جدایی کامل حکومت و مذهب در ایران>>>

>>>>

دو ماه از بازداشت زعیم گذشت؛

ما چه کردیم؟!

(گپی با دکتر موسویان)

جمال درودی

عضو شورای مرکزی جبهه ملی

جستجو در سايت

تماس با سردبير

آرشيو صفحات اول سايت

آرشيو کلی مقالات  

آرشيو بر حسب نام نويسندگان

بيانيه های سازمان های ديگر

فهرست مقالاتی درباره مفاهيم

ويدئوهای آموزشی

1. ما با مذهب و عقيدهء هيچکس سر دعوا نداريم اما حضور مذهب و ايدئولوژی هيچکس را در قانون اساسی و نهادهای حکومتی  نمی پذيريم.

2. همچنين، از آنجا که حکومت اسلامی مسلط  بر ايران را قابل اصلاح و حتی قانونی نمی دانيم، طبعاً، در خارج کشور، از آن مطالبه ای هم نداريم؛

3. و به همين می توان انتظار داشت که  نام هيچ يک از هواداران جنبش در زير نامه هائی که خطاب به گردانندگان رژيم نوشته می شوند ديده نشود.

4. اما، در عين حال، ما از همهء مطالبات بر حق هموطنان اسير خود در داخل از غاصبان حکومت مسلط بر کشورمان حمايت می کنيم.

5. آنچه دراين سايت اختصاصی و غير خبری منتشر می شود يا در موافقت با سکولار دموکراسی است (مثل نوشته های انحلال طلبان و مخالفان حکومت اسلامی) و يا در مخالفت با آن (مثل نوشته های اصلاح طلبان، که با نوار توضيحی مشخص می شوند) و يا مسائل را بصورت جدی و طنر از ديدگاه سکولار دموکرات مطرح می کند. در همه حال اصولی که در صدر اين صفحه آمده و نيز در پيمان نامهء عصر نو منعکس اند، راهنمای ما محسوب می شوند.

6. انتخاب مقالات وارده و برگرفته از منابع مختلف، و همچنين انتخاب تيتر مناسبی برای آنها  با سردبير است.

7. به احترام جمهوريت، در اين پايگاه، هر کجا سخن از حکومت مسلط  بر ايران پيش آيد، واژهء جمهوری به حکومت يا رژيم  تبديل می شود.

سردبير: اسماعيل نوری علا  

تأسيس: 14 امرداد 1392

پيمان نامهء عصر نو

ای ميل:

iranian.sdmcc@gmail.com

اعلاميهء جهانی حقوق بشر

و پيوند به يک ويدئو

 

از جنبش سبز تا حزب سکولار دموکرات ايرانيان

گفتگو با ميلاد آقائی،

عضو شورای مرکزی حزب

گفتگوگر: سعيد بهبهانی از تلويزيون ميهن

فايل تصويری     فايل صوتی

از پرايد تا عرق سگی

حمیدرضا رحیمی

هر چند قرار بود که در جامعهء پیشاشکوهمندِ اسلامی، "هر ایرانی یک پیکان داشته باشد"، لکن روزگار بد رفتار بگونهء دیگری چرخید و برادران، پس از تصرف عدوانی ِ ایران سابق، مانند سایر  چیزها، خودروی "پراید" را، که صابون اش شدیداً به تن همه خورده است، بجای پیکان، به ملت شل و پل انداختند! اين زبان بسته، بعلت کیفیت پائین و غیر استاندارد خود، از پارکینگِ خانه بگیر تا جاده، دچار انواع بلایای ارضی و سماوی شده است...  همچنين مطالعات آماریِ فدوی نشان می دهد که سهم ما در تاریخ تمدن جهان، تنها محدود و منحصر به بوعلی سينا و رازیِ بزرگوار نیست، بلکه  ما با فرش، و اخیراً خیار، و البته گربهء ایرانی، در عرصهء تمدن معاصر جهان، "میوئی" برای گفتن داریم! اما اينجا گفتگو بر سر "عرق سگی" مألوف است!

پرتاب موشک به سوی مکه اعلام جنگ به عموم مسلمانان است

مريم رجوى

دبى العربيه.نت فارسى: مریم رجوی، رئیس شوراى ملى مقاومت ایران، هدف قرار دادن مكه مكرمه با موشك را، كه به دستور خامنه‌ای و تحت نظر نيروی قدس از داخل يمن انجام شده، قوياً محكوم كرد و آن را به مثابه اعلام جنگ به عموم مسلمانان جهان توصيف كرد. طبق بيانيهء صادر شده از دبيرخانه شورای ملی مقاومت ايران كه به " العربيه.نت" رسيده، خانم رجوى خواستار اخراج رژيم "ضد انسانی و ضد اسلامی" جمهورى اسلامى از سازمان همكاري اسلامي و قطع روابط كشورهای اسلامی با آن شد. خانم رجوي افزوده: پيش از اين نيز نظام ولايت فقيه از هيچ جنايت و هتک حرمتی در حق مكه و خانه خدا فروگذار نكرده است. ارسال مواد منفجره در 1986 به عربستان و ايجاد بلوا و آشوب در مكه در 1987 كه به قيمت جان بيش از 400 زائر خانه خدا تمام شد از اين شمار است. اين همان رژيمی است كه برای حفظ سلطه ننگين خود در انفجار مراقد امامان شيعه در مشهد و سامرا نيز ترديدی به خود راه نداده است".

گسترش جنگ های قومی و مذهبی

محمد حسين يحيائی

هم اکنون همهء بازیگران جهانی و منطقه ای در راستای منافع کوتاه مدت و دراز مدت خود عمل می کنند و با تشویق و حمایت از فرقه گرایی و جنگ مذهبی به بازی کثیف خود ادامه می دهند، بازندگان نيز توده های محروم و ستمدیده منطقه اند که از یک سو گرفتار استبداد و ارتجاع و از دیگر سو بازیچهء مدعیان دروغین دمکراسی قرار گرفته اند که به جای دمکراسی، بمب و جنایت و خشونت و وحشت به ارمغان آوردند. در این میان مداخله و ورود ترکیه، بعنوان بازیگر مهم منطقه ای در بحران سوریه و عراق، و جبهه گیری های جدید بر ابعاد بحران افزوده و خطر فراگیری جنگ را در منطقه افزایش داده است.

نامهء سرگشادهء جمعى از مقتولان زنجيره اى به دادگاه عدل الهى!

...اين رسانه هاى گردن شكسته ى بيگانه اگر نبودند، آن طور كه ما را بر روى زمينِ جناب عالى، ماموران حكومت اسلامى جناب عالى، به شيوه هاى مختلف به قتل رساندند، اصلا كسى نمى فهميد كه ما با طناب و كارد و شياف پتاسيم و تزريق الكل و جك ماشين به عالم اعلا فرستاده شده ايم و همه فكر مى كردند كه ماموران تحقق اسلام در روى زمين، ما را همچنان در ويلاهاى خصوصى، كنار باغچه ى گل و استخر پر آب نشانده اند، با ما مصاحبه مى كنند! حالا شما پدر رسانه هاى بيگانه را بيامرزيد كه تلاش آن ها باعث شد كشته شدن ما به گوش مردم برسد. حالا ما از كسى که لطف ببينيم، پِنجه به صورت طِرف بيندازيم؟!... ما، نويسندگان اين نامه از شما مى خواهيم تا اگر راست مى گوييد كه قدرت كل جهانيد، يك شب به خواب آقاى خامنه اى برويد و به او بگوييد كه هر چى روزنامه نگار و نويسنده و زندانى سياسى و نرگس محمدى و غيره هست آزاد كند والّا بد خواهد ديد!

بد شگونی دست دادن با مسئولان حکومت اسلامی!

از عجایب روزگار معاصر یکی هم این است که هر کس با مسئولان بلند پایهء حکومت اسلامی دست می دهد و یا آشنایی بهم می رساند و یا رابطه برقرار می کند حساب اش با کرام الکاتبین می افتد و در طرفه العینی یا به مخمصه می افتد (مثل بشار اسد مادر مرده) و یا عمرش را می دهد به شما!.. تاریخ بعد از انقلاب اسلامی را یک مرور مختصر بکنید ملاحظه تان می شود که هرکس با مسئولان حکومت اسلامی قاطی شد روانهء دیار آخرت گردید! بطوری که باتوجه به موارد غیر قابل تکذیب و مستند و حقایقی که اتفاق افتاده، به نظر می رسد حکومت اسلامی احتیاجی به بمب اتم برای نابود کردن دشمنان خود ندارد و هر کس روی خود را برای مقامات کشور زیاد کرد کافی است یا او را به تهران دعوت کنند، و یا یکی از مقامات عالیه کشور را تحت پوشش مذاکرات سیاسی و یا اقتصادی به دیدار او بفرستند تا در سه سوت خواهر و مادرش به عزایش بنشینند! بفرمائيد و اين فهرست را ملاحظه کنيد...

کورش، پلی بين ديروز و امروز

(نوشته ای از هفت سال پيش)

اسماعيل نوری علا

در کورش ما به هويتی می رسيم که به صورتی اعجاب انگيز ما را از تصوير خشمگين جنگاورانی پيرو خدائی غضبناک می رهاند و به جهانيان می گويد که چون شب تيره بگذرد و موانع از پيش سيل خروشان اميد و جوانی برداشته شود، چهرهء تابناک ملتی ظاهر خواهد شد که دو هزار و پانصد سال پيش به مقام والای انسان منتشر آگاهی يافت و از حلقوم شاه انسان مدارش حقوق و آزادي های او را اعلام داشت. و با اين پشتوانه در کولبار عمر است که هر ايرانی می تواند بيشتر و بهتر از بسياری از ملل ديگر، به شهروندی جهان متمدن درآيد و، در آستانهء ورود خود، تصويری از نيلوفرهای کاخ های هخامنشی را ـ همچون رواديد ورود ـ بر پيشخوان اطاقک تفتيش بگذارد.

درسی که کوروش به ما می‌دهد

رامین کامران

داستان نه داستان باستان رایی توهم آمیز است و نه سلطنت طلبی بی موقع؛ موضع گیری در برابر آن هویت مذهبی ـ سیاسی است که نظام فعلی با نزدیک چهل سال کاربرد خشونت کوشیده تا به ایرانیان تحمیل کند و موفق هم نبوده. کورش کهن ترین نمادی است که می توان برای ارج نهادن به رواداری و حرمت تنوع در تاریخ ایران یافت. امروز این ارزش ها قالب جدیدی برای تحقق می طلبد، اما نمادهای کهن همچنان برای بیان شان کارآمد است. نصیحت به احتراز از افتادن در دام گفتارهای افراط گرا، نصیحت بجایی است. ولی این را هم باید در نظر داشت که نه تصویر تاریخی و نه تصویر افسانه ای کورش چنین درسی به کسی نمی دهد و اگر کسی خواست به چنین راهی برود، نمی تواند مدعی شود که کورش را سرمشق کرده است.

تپش شعور یا احساس؟

بهنام چنگائی

به سهم خود، بگویم آنچه که در پاسارگاد روی داد، چهره ی متفاوتی از آنچه که رژیم شیعی به روشنی و ترسناکی نشان داده است نبود. از آن نگاه ها و پیام ها هرگز نمی توان در راه پیشروان فردا گامی هدفمند بسود انسانگرائی برداشت که مسیر آتی را به یاری و همراهی خود آنها بگشاید. نشانه ی های آن خیزش در تپش بیداری طبقاتی و همبستگی فراملی نبود و عملاً هم منادی نابرابری گشت و سهم خاص خود را در این بیداد زدگی مذهبی و سرمایه سالاری ملیتاریستی می جست. آیا در ساختار حکومت ولائی و شاهی جز این بوده است؟ آیا کوروش و باستان‌گرایی مسئله و مصیبت ایران ماست؟

دخیل بستن به کورش درد مردم را دوا نمی کند!

حسن صالحی

دخیل بستن، به کورش که سال ها پیش زندگی می کرده است، صرف نظر از هر ارزیابی ای که از عمل کرد وی داشته باشیم، دردی از مردم دوا نمی کند. قهرمان های امروز جامعهء ایران ندا آقا سلطان ها هستند که در راه آزادی جان خود را از دست دادند. قهرمان های جامعهء امروز ایران زنان، معلمان و پرستاران و کارگرانی هستند که هر روز برای حقوق انسانی خود تلاش می کنند و از زندان و شلاق هراسی ندارند... جریانی که کورش را علم می کند که به مردم هویت ببخشد در واقع سمی تولید کرده که با آن مردم را از هویت انسانی شان تهی کند.

بزرگداشت یک شخصیت تاریخی يا گسترش فاشیسم؟

شکوه ميرزادگی

چند سالی است که - علاو بر حکومت اسلامی و وابستگان آن که مستقیم وغیر مستقیم، رسمی و غیر رسمی از استقبال مردمان و حضورشان در آرامگاه کورش بزرگ جلوگیری می کنند - دیگرانی نیز هستند که، درست در آستانه روز کوروش بزرگ، مطالبی را علیه کوروش و یا علیه کسانی که در بزرگداشت این روز می کوشند منتشر می کنند، و بی آنکه اشاره ای به وضعيت اسفناک کشور و تلاش مردم گريزان از حکومت اسلامی در راستای بزرگداشت نقاط روشن تاريخ شان اشاره ای داشته باشند می کوشند تا آنان را از اين کار باز دارند.

کوروش بزرگ دیگر فقط در پاسارگاد نیست، در همه جای ایران است

اعلاميهء بنياد ميراث پاسارگاد>>>

خامنه‌ای نگران چيست؟

رضا وضعی

با توجه به امضای این توافقنامه، حکومت اسلامی در برابر خواسته های  ششگانهء غرب دو انتخاب دارد که یا باید این خواسته ها را یکی پس از دیگری بپذيرد، که در این صورت شاهد یک نوع تغییر ساختاری تدریجی خواهیم بود، یا اینکه به این موارد تن ندهد که در این صورت مذاکرات شکست خورده و روابط قطع شده و در نتیجه تحریم ها باز خواهد گشت، سرمایه خارجی به داخل سرازیر نمی شود و در نهایت فقر و بیکاری گسترده ای پيش خواهد آمد و احتمال یک شورش میليونی در پيش است، که اگر رخ دهد کل نظام را به پرتگاه سرنگونی خواهد کشاند. و اما همه ما میدانیم که پذيرش گزينهء دوم برای نظام دردناک و وحشتناک است.

ساختارهای کودتا و ضدکودتا

يک يادداشت تحليلی از دفتر اندیشه و نشر جنبش سبز

به گزارش سايت اصلاح طلب کلمه، دفتر اندیشه و نشر جنبش سبز (دانش) در زندان و از سوی تعدادی از نخبگان سیاسی زندانی جنبش سبز تشکیل شده است... اعضای این دفتر که همگی از زندانیان سیاسی جنبش سبزند و روزی در فضای آزاد معرفی خواهند شد، در آخرین یادداشت تحلیلی خود، با تاکید بر این که کودتا بخشی از ساختار سیاسی حاکم و نه یک امر گذرا، و جنبش سبز موثق‌ترین شکل مقابله با کودتا و ساختارهای متکی به آن است، نوشته اند: اگر برای تغییر و تحول اساسی وضع موجود به مفهوم کلی اصلاح ‌طلبی می‌اندیشیم، تغییر این وضع دردناک باید هدف نهایی هر گونه حرکت یا جنبش اصلاح‌طلبانه باشد وگرنه تغییر ادواری چهره‌های سیاسی در جریان انتخابات کنترل ‌شده، نمی‌تواند در کلیت پر خطا و فاجعه بار کنونی تغییری ایجاد کند.

2016 ـ Iranian Secular Democracy Movement - iraniansdm@gmail.com - Fax: 509-352-9630

00000000000000000000000000