http://isdmovement.com/Mehestan.htm

جستجو در سايت جنبش

آرشيو صفحات اول سايت

مقالاتی دربارهء مفاهيم اصلی

ويدئوهای آموزشی

سردبير: اسماعيل نوری علا

 Fax: 509-352-9630

ای ميل

  iraniansdm.n@gmail.com

توجه: در اين لينک

شمارهء سوم نشريهء

اينترنتی گيتی مداری

در دسترس شما است◄

دعوت به مطالعه و امضای

بیانیهء جدایی کامل حکومت

و مذهب در ایران

سایت تدارک پلاتفرمی

برای حزبی آینده نگر

 

1. ما با مذهب و عقيدهء هيچکس سر دعوا نداريم اما حضور مذهب و ايدئولوژی کسی را در قانون اساسی و نهادهای حکومتی  نمی پذيريم.

 

2. و از آنجا که حکومت اسلامی مسلط  بر ايران را قابل اصلاح و حتی قانونی نمی دانيم، طبعاً، در خارج کشور، از آن جز خواست انحلال مطالبه ای نداريم؛

 

3. و به همين دليل می توان انتظار داشت که  نام هيچ يک از هواداران جنبش در زير نامه هائی که خطاب به گردانندگان رژيم نوشته می شوند ديده نشود.

 

4. اما، در عين حال، ما از همهء مطالبات بر حق هموطنان اسير خود در داخل کشور از غاصبان حکومت مسلط بر سرزمين مان حمايت می کنيم.

 

5. آنچه در اين سايت اختصاصی و غير خبری منتشر می شود يا در موافقت با سکولار دموکراسی است (مثل نوشته های انحلال طلبان و مخالفان حکومت اسلامی) و يا در مخالفت با آن (مثل نوشته های اصلاح طلبان، که با نوار توضيحی مشخص می شوند) و يا مسائل را بصورت جدی و طنر از ديدگاهی سکولار دموکرات مطرح می کند. در همه حال اصولی که  در پيمان نامهء عصر نو منعکس اند، راهنمای ما محسوب می شوند.

 

6. انتخاب مقالات وارده و برگرفته از منابع مختلف، و همچنين انتخاب تيتر مناسبی برای آنها  با سردبير است.

 

7. به احترام جمهوريت، در اين پايگاه، هر کجا سخن از حکومت مسلط  بر ايران پيش آيد، واژهء جمهوری به حکومت يا رژيم  تبديل می شود.

 

8. و از آنجا که بين ايران و ملت ايران  از يکسو، و حکومت اسلامی مسلط بر کشورمان، از سوی ديگر، تفاوت و جدائی قائليم، در هر متن که واژهء ايران بکار رفته اما منظور رژيم اسلامی باشد، ما بجای ايران عبارت رژيم ايران يا رژيم مسلط بر ايران را بکار می بريم.

تأسيس: 14 امرداد 1392

تاريخ انتشار اين شماره:  چهارشنبه 27 و پنج شنبه 28 دی ماه 1396  - 17 و 18 ژانويه 2018

پيوند به سايت ها و وبلاگ های  سکولار دموکرات

رومی کردن شرايط مديريتی!

در روم باستان، وقتی امت همیشه در فلاکت و رنج آنجا از سوء مدیریت و اختلاس و فساد دولتی و حکومتی سازمان یافته، و فامیل سالاری و آقازاده سالاری و غارت بیت المال به تنگ می آمدند دسته جمعی شهر را ترک می کردند و تا وقتی دولت تصفیه و پاک نمی شد و دولتمردان ناسالم و نابخرد کنار گذاشته نمی شدند به شهر باز نمی گشتند! به نظر می رسد که در حال حاضر هم که پس از چهل سال مجاهدت و شب بیداری مدیران و مسئولان مومن و متعهد و متخصص وضع اقتصاد و رفاه مردم اسفناک شده و فساد مالی و اقتصادی و سوء مدیریت در همهء زمینه ها، موجب پارگی اسفناک تر عموم طبقات کم درآمد و زیر خط فقر و ریختن دندان های امت فلک زده گردیده، بهترین راه حل مشکلات کشور رومی کردن شرایط مدیریتی است!

اصلاحات ممنوع؟!

محسن آرمين ، در روزنامهء اعتماد

خط خبري و تبليغاتي بي‌بي‌سي در اين مدت را مي‌توان اينچنين خلاصه كرد: پايان كار اصلاح ‌طلبان و فقدان نيروي سياسي مردمي و موجه در درون نظام كه بتواند مطالبات مردم را پيگيري كند و ضرورت انتقال رهبري اپوزيسيون به خارج از كشور و پوشاندن اين قبا بر تن رضا پهلوي. جالب اينجاست كه برخي معترضان ايراني خارج‌نشين نيز با اين خط سياسي تبليغاتي همراهي يا مشتاقانه در اين سناريو ايفاي نقش كردند و با حضور در برنامه‌هاي بي‌بي‌سي يكي به صراحت از موضع ترامپ در حمايت از اعتراضات اخير و سرنگوني جمهوري اسلامي دفاع مي‌كرد و ديگري خاتمي و اصلاح‌طلبان را آماج حملات خود قرار مي‌داد.

مشکل اصلی آقای آرمین!

سام قندچی

امروز که کل جنبش مردم در خیزش 96 دست رد به سینه اصلاح طلبان زده است، شما به ناگاه بعنوان فعال سیاسی بصدا در آمده ايد؟ خیر! شما و همقطاران اصلاح  طلب شما سال ها است که فعال سیاسی نیستید؛ و سال هاست به دروغ از اصطلاح "فعال سیاسی" استفاده می کنید. شما اصلاح طلبان از همان روز نخست بخشی از جنبش بنیادگرایی اسلامی در ایران و خاورمیانه بوده اید و اکنون اين خیزش 96 است که ناقوس مرگ بنیادگرایی اسلامی را در ایران و جهان به صدا در آورده و دیگر حنای به اصطلاح دروغ "دموکراسی اسلامی" شمائی رنگ ندارد که در همهء این سال ها با کل حاکمیت در سرکوب سکولار دموکرات ها در ایران شریک بوده اید و به همین دلیل خیزش 96 با شما اصلاح طلبان خط کشی کرده است! و اجازه دهید به اطلاع تان برسانم که "ایـن هـنـوز از نـتــایـج سـحر است."

نظرات رسيده در مورد پرسش زير

يک تأمل ناگزير

اسماعيل نوری علا

ديروز (13 ژانويه 2018) با تعداد زيادی پيام فيس بوکی و ای ميل روبرو شدم که در آنها دوستان مختلف ديده و ناديده ام دربارهء اظهارات من در برنامهء پرگارِ بی بی سی اظهار نظر می کردند. ابتدا متعجب شدم که چرا اين همه آدم در يک روز معين تصميم گرفته اند به تماشای برنامه ای بنشينند که شش سال و نيم پيش در استوديوی بی بی سی در واشنگتن ضبط شده است. بعد که به سايت بی بی سی مراجعه کردم ديدم که ديروز همان مصاحبه را احيا کرده و بدون اينکه به تاريخ ضبط و پخش اول آن اشاره کنند آن را پخش کرده اند. خوشبختانه سخن چندانی در مورد حرف هايم در آن برنامه ندارم و پای آنها را همچنان امضاء می کنم اما از حکمت کار بی بی سی سر درنياوردم که چرا پس از مدت ها به ياد اين برنامه افتاده و آن را بدون توضيح بازپخش کرده است. ضمناً اين ويدئو از مدت ها قبل از روی يوتيوب برداشته شده بود. باری، آيا شما ربطی در اين برنامه و اوضاع امروز کشورمان می بينيد؟۞

گرد و خاک بيهوده!

حمیدرضا رحیمی

از خوانندگان محترم ضدانقلاب چه پنهان که فدوی هنوز نمی داند که انگیزهء بحث و جدل های این یکی دو روزه، بابت انتشار کلیپی که حاوی معرکه گیری انتخاب حضرت آقا(ضپ)  به رهبریِ دارالمؤمنین است، و طبق معمول با تأخیر سی چهل ساله به آگاهی مردم رسیده، از چه بابت است؟ اصلاً  گیرم حضرت آقا(ضپ) مثلاً انتخاب نمی شد، در این صورت، یک رأس آخوند دیگر و یا در حالت شورائی، گله ای دیگر از آخوندها  را بر مردم حیران مسلط می فرمودند. خب، پس از چهل سال، این گرد و خاک ها دیگر برای چیست؟

ميزان کمک رژیم ایران به تروریست‌ها و رژیم‌های یاغی

از گزارش بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها

بر اساس تحقیق بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها، که در دهم ژانویه منتشر شده، همزمان با فریاد معترضین ایرانی علیه حمایت های بیدریغِ رژیم حمهوری اسلامی از گروه های تروریستی در منطقه به جای صرف هزینه های مردم ایران، برخی اطلاعات حاکی از آن است که این رژيم سالانه شانزده بیلیون (میلیارد) دلار صرف تروریست‌ها و رژیم‌های یاغی می‌کند! پرهزینه‌ترین تعهد خارجی حکومت ایران شامل حمایت از رژیم بشار اسد در سوریه می‌شود که احتمالاً به بیش از پانزده بیلیون دلار یا بیشتر در سال سر می‌زند. استفان هیدیمان، کارشناس سوریه، تخمین زده است که ایران سالانه بین پانزده تا بيست بیلیون دلار در حمایت از اسد هزینه کرده و یک افسر ارشد ارتش، که با اجازه‌ی چاتهام هاوس سخن می گفت، معتقد است که بهترین تخمین پانزده بیلیون دلار است.۞

این همه دلتنگی که در صدای مردم است...

شعری از مهناز بديهيان

می ترسم از این همه دلتنگی / که آدم ها برای وطن دارند / از جدایی ریشه ها می ترسم.// از جهانی می ترسم که گل از آفتاب می ترسد / و من از عاشق شدن. // از باغچه ای می ترسم که زمین اش / از دانه هراس دارد / و گل نیلوفر اش، بوقت صبح، دلگرفته در خواب است...

آغاز رهايى از دامِ اسلامی اصلاح طلبان

نیکروز اولاد اعظمی

اصلاح طلبان اگرچه بطور عموم بيان داشتند که از خيزش سراسرى حمايت مى كنند اما در بررسى شعارهاى ساختار شكنانهء آن، به قول معروف، يك گوش را در، و گوش ديگر را دروازه كردند تا صداى رساى آن را نشنيده گيرند و به خيال خام خود وانمود كنند كه اين صرفاً ناشی از مطالبات اقتصادىِ بر زمين مانده است و نه بيشتر از اين؛ و مضمون شعارهاى سياسىِ ساختار شكن ارتباطى به آنها ندارد. زيرا اگر كسى بخواهد محتواى شعارهاى ساختارشكنِ معترضين دى ماه را بطور جدى بررسی کند به حتم و يقين نمى تواند از بار شكست سياسى اصلاح طلبان حكومتى كه بيش از دو دهه مردم را در دام معجزهء يك حكومت دينى سرگردان وانهاده بودند، شانه خالى كند. ‏‫

يک نامه از ايران

نامه ای که به پیوست تقدیم حضور می شود حاصل انقلاب دی ماه 96 و صدای آن بخش از مردم ایران است که چهل سال در گوشه های تاریک نظام ولایت فقیه، در متن جامعه زندگی کرده و به هیچ جریان یا گروه سیاسی داخلی و خارجی وابستگی ندارد؛ مردمی که در تحلیل های بی پایان و معادلات سیاسی مفسران به حساب نیامده و دیده نمی شوند؛ مردمی که در میان سیل صداها، زاویه دیدگاه و افکار مستقل خود را دارند... در واقع اصالت این نامه که بی واسطه از بطن مردم برآمده و در کف خیابان آزادی تهران نوشته شده چنان از محتوا و ادبیاتش پیداست که هیچ گروه و دسته سیاسی چه در داخل چه در خارج نخواهد توانست نامه را به خود منتسب کند... بر شما پوشیده نیست برای ما که داخل کشور هستیم انجام فعالیت برای پخش چنین نامه ای در فضای واقعی و حتی مجازی چقدر خطرناک و در نتیجه ناممکن است.

دربارهء دوران گذار و لزومات استقرار دموکراسی

بیانیه جمعی از فعالان سیاسی

دولت دوران گذار چگونه تعیین می شود؟ باید همانند انقلاب مشروطه انجمن های مردمی رهبری سازماندهی مبارزه را در دست بگیرند و گروه های اجتماعی و سیاسی را متقاعد سازند مشترکاً وظیفهء تعیین دولت موقت و جلب اکثریت جامعه را برای حمایت و پشتیبانی از آن بر عهده بگیرند. باید از هم اکنون مردم را نسبت به ضرورت و نحوه شکل گرفتن دولت دوران گذار آگاه کرد تا بتوانند در موقعیت مناسب آیندهء سیاسی کشور را از طریق تعیین دولت دوران گذار رقم بزنند. سازمان ها و گروه های سیاسی مخالف جمهوری اسلامی، بنا به موافقت یا مقابله با چنین پروژه‌ای بین دو نظام سیاسی متضاد: یعنی دموکراسی و حکومت قانون یا استبداد و خودکامگی وارد صحنه می شوند.

انتشار سند انتخاب خامنه ای و مضحکهء تاریخ!

تقی روزبه

اخيراً ويوئوی گزينش خامنه ای به مقام ولايت فقيه منتشر شده است. اهمیت این سند عمدتاً نه به دلیل آن که دارای محتوای تازه ای است، بلکه به دلیل انتشار آن در شرایط حساس و بحران های بزرگ و همزمانی است که جامعه ایران و حکومت اسلامی در حال حاضر با آن ها مواجه است. یعنی شکاف بین حاکمیت و مردم و خشم و نارضایتی گسترده عمومی به اضافه فشارهای جهانی و بحران های اجتماعی و اقتصادی و تنش های درونی بافتار قدرت و بخصوص بحران جانشینی خامنه ای. این که در چنین بزنگاهی انتشا یافته است نمی تواند تصادفی و خالی از غرض و اهداف افشاکنندگان باشد.

ایران در آستانه یک تحوّل !

مصطفی مدنی

خواسته‌ هائی که، به سرعت برق، از نان به آزادی و از آزادی به برکناری رهبر نظام اسلامی چرخیدند، نه فقط روح، زبان و کل آمال ملتی را به نمایش گذاشتند که از کلیت این نظام به ستوه آمده است، بلکه سرعت انتقال شعارها نشان دادند که کشاکش مابین ملت و اسلام دولتی، کشاکش مابین استبداد مذهبی و جمهوری واقعی، تا چه اندازه در دل این مردم ریشه داشته است. فرآیند دو دهه چالش که در چشم برهم زدنی با شتاب هرچه بیشتر پا به خیابان می گذارد، نشان می دهد که این مبارزه و نبرد دائمی، تا رسیدن به خواست اساسی ملت، آرام نخواهد گرفت!

تصويب قطعنامهء حمایت از معترضان ایران

در مجلس نمایندگان آمریکا

رادیو فردا

مجلس نمایندگان آمریکا، با صدور قطعنامه‌ای، ضمن حمایت از معترضان در ایران، اقدامات حکومت جاسلامی را در سرکوب این اعتراضات محکوم کرد. این قطعنامه با 415 رأی موافق در مقابل دو رأی مخالف تصویب شده است. در قطعنامه مجلس نمایندگان آمده است: ما در کنار مردم ایران که علیه یک حکومت ظالم و فاسد دست به تظاهرات اعتراضی زده‌اند، می ایستیم. مجلس نمایندگان همچنین اقدام حکومت ایران در نقض شدید حقوق بشر و سرکوب شهروندان این کشور را محکوم کرده است.

000000000000000000000000

أأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأ