تأسيس: 14 امرداد 1392،  در نخستين کنگرهء سکولار دموکرات های ايران  (همزمان با 107 مين سالگرد مشروطه)    |   ناشر: نهاد هماهنگی جنبش       سردبير: اسماعيل نوری علا  

ما با مذهب و عقيدهء هيچکس سر دعوا نداريم اما حضور مذهب و ايدئولوژی هيچکس را در قانون اساسی و نهادهای حکومتی  نمی پذيريم

دوشنبه 17 و سه شنبه 18 فروردين  ماه 1394 ـ  6 و 7 ماه آوريل 2015      

به پیشنهاد بنیاد میراث پاسارگاد، سال 1394، سال بزرگداشت عمر خیام نیشابوری، نام می گیرد

ه

جستجو در سايت

تماس با سردبير

آرشيو صفحات اول سايت

آرشيو کلی مقالات  

آرشيو بر حسب نام نويسندگان

بيانيه های سازمان های ديگر

گنجينهء سکولاريسم نو

ويدئوهای آموزشی

در اين پايگاه،

به احترام جمهوريت،

هر کجا سخن از حکومت

 مسلط  بر ايران پيش آيد،

 واژهء جمهوری به

 حکومت تبديل می شود.

نهاد هماهنگی جنبش

پيمان نامهء عصر نو

تاريخچه

اساسنامه

بيانيهء تحليلی

برگ تقاضای عضويت

ای ميل:

iranian.sdmcc@gmail.com

باشگاه لوس آنجلس

باشگاه هلسينکی

کنگرهء سکولار دموکرات ها ايران

در فروردين ماه 1392 چند تن از معتقدان سکولار دموکراسی بر آن شدند تا، در 14 مرداد آن سال، که صد و هفتمين سالگرد انقلاب مشروطه ايران بود، با کمک مالی عده ای از هواداران، امکان گرد همائی ساليانهء گسترده ای را با نام کنگرهء سکولار دموکرات ايران فراهم آورند. بدين منظور سندی به نامپيمان نامهء عصر نو تهيه و بوسيلهء بيش از 150 تن از فعالان سياسی به امضاء رسيد و بر بنياد آن   اولين کنگره در 1392 در شهر واشنگتن برگزار شد. دومين کنگره در تاريخ 18 مرداد 1393 در شهر بوخوم آلمان برگزار شد. هم اکنون رايزنی برای برگزاری کنگرهء سوم ادامه دارد.

مجمع سازمان های سکولار دموکرات

انديشگاه سکولار دموکراسی ايران

اعلاميهء جهانی حقوق بشر

و پيوند به يک ويدئو

به قلم حميد شوکت

گزارش مخصوص و مصور فدوی از لوزان

حمیدرضا رحیمی

فدوی داشت بیانیهء مشترک حجج اسلام و خاج پرستان عظام، یعنی گروه 1 +5، لعنة الله عليهم اجمعين، را از منظر خود بر می رسید که ديد، بنا بر روايت خبرگزاری افکار نيوز، وزير خارجه بيت گفته است: مذاکره کردیم تا اعلام کنیم برنامهء هسته‌ای ایران صلح آمیز است و دستور داشتیم فقط در زمینهء هسته‌ای با آمریکا مذاکره کنیم! و به فراست دريافت که در اين مذاکرات نیز، جای بشر و حقوق او خالی بوده فلذا در اين گزارش مصور عکس آن هم موجود نيست! همچنين فدوی ملاحظه کرد که شخصی به نام پاک نژاد نيز، بدون اقامهء هرگونه تصويری که در اين گزارش مفيد افتد، در کيهان دارالخرافه نوشته است: نگرانیم از اینکه نکند ملت‌های بیدار شده، با دیدن برخی از رفتارهای ما که منافی عزت و اقتدار است، از انقلاب خود مایوس و ناامید شوند. پيرو دريافت اين دلواپسی، فدوی مراتب را با قید چندین فوریت به آگاهی ملت های آزادهء جهان رساند، آنان بعدالتحیه والسلام در پاسخ، هرچه از دهن شان درآمد، به فدوی گفتند! و در پایان نیز، چیزهائی به زبان خودشان افزوند که برگردان آن چنین می شود: گر زندگی آن ست که دارید شما / آوارگی ِ کوه و بیابان از من!

ايران: قدرت بزرگ منطقه ای

يا کشوری منزوی و مطرود؟

مرتضی نگاهی

آنان که گمان می کنند ايران دارد قدرت بزرگ منطقه می‌شود نمی‌خواهند بدانند که اين حکومت به شهروندان خود بسيار جفا می‌کند و هرگز نمی‌تواند به عنوان سرمشق و کشور نمونه در قلب ملت ‌های منطقه جای بگيرد. کشوری که بيشترين فرار مغزها را دارد و شهروندان اش به آب و آتش می‌زنند که فرار کنند چگونه می تواند سرمشق قرار بگيرد؟ حال فشارها و تضييق‌هائی که نسبت به افليت های مذهبی و قومی و زنان می شود به کنار.

تکليف خودمان را با هم روشن کنيم

مهدی جلالی

کسی منافع ملی ما را در سياست خارجی نمايندگی می‌کند که خواهان همزيستی و صلح ميان بقيه‌ی آدمهای غير ايرانی باشد. کسی که آرزوی خوبی برای همسايگان افغان و عراقی تا اسرائيلی خود داشته باشد. برای آنان هم زندگی و شادی بخواهد. و بخواهد با آنان تجارت و رفت‌و‌آمد کند، نه اين که خواهان مرگ و آواره شدن خانواده‌های آنان باشد!

نظر من در مورد يک فعال اپوزیسیون

سياوش ايراندوست ـ در سايت ايران ليبرال

دربارهء آقای اسماعیل نوری علا، که در دموکراسی خواهی و درستکاری سیاسی ایشان تردید بسیار دارم: نمونه ها از مقاله هایش در مورد فدرال خواهی و پیگیری خط سیاسی نومحافظه کاران آمریکا فراوان است، اما در اینجا می خواهم بر نادرستی اش در مقاله نویسی تأکید کنم. از آنجا که صاحب فکر نیست، در برخی مقالات هفتگی اش که می خواهد از سیاست دموکراسی خواهی اپوزیسیون سخن بگوید، نه از خط سیاسی اصلی اش، مجبور به تقلب می شود و به نوشته های برخی فعالان دموکراسی خواه اپوزیسیون دستبرد می زند و بدون اینکه به مأخذ اشاره کند، مطالب آنها را به کار می گیرد و هزار جور وارونه و تحریف می کند تا طوری تغییرشان بدهد که هم با افکار سست و غیر قابل دفاع خودش بخواند و هم به خیال خودش جا به ردگیری ندهد. برای این مورد هم نمونه ها از مقاله های قدیمی اش زیاد است، هر کس چندتای آنها را خوانده باشد می داند. اما در اینجا نمونه ی تر و تازه ای ارائه می دهم. به جمعه گردی بيست و دوم اسفند آقای نوری علا رجوع کنید و حدس بزنید که از کدام کتاب سوء استفاده کرده است. این شخص دغلبازی جدیدی را شروع کرده که عبارت است از وارونه جلوه دادن لائیسیته و کپی کردن مطالب لائیسیته به سود سکولاریسم الکی اش. تازه وعده هم داده که کار را در دیگر جمعه گردی هایش دنبال کند. به نظر می رسد که نقداً دستور کارش این است و باید منتظر مقالات بنجل اش در هفته های بعدی هم بود. تقلب ها و وارونه سازی ها و گستاخی ها و لفاظی هایش تهوع آور است. فعلاً به جزئیات نمی پردازم و فقط به این تذکر غیردوستانه خطاب به آقای نوری علا اکتفا می کنم تا نمونهء عکس صفات آزادگی و درستکاری سیاسی را نشان داده باشم.◊

زندگی در قلمروی مرگ

محمدرضا پورشجری (سیامک مهر)

ترور، به گونهء دقیق کلمه، یعنی وحشت پراکنی. اگر این تعریف را در نظر داشته باشیم، تمامی اعدام ها و قصاص هايي که در حکومت اسلامی صورت می گیرد مصداق صریح ترور می باشند. حکومت اسلامی در هر سال بالغ بر چهارصد نفر را اعدام می کند و هدف واقعی این جنایت ها ایجاد رعب و وحشت در جامعه و سرکوب روانی آحاد ملت است. رژیم منفور اسلامی از اعدام و قصاص و قتل ملت ایران در جهت ماندگاری و دوام و بقای خود بهره می برد. این حربه را می باید از چنگال های خونی آیت الله ها بگیریم.

سکولاریته و ابراز وجود؛

سمبل های یک جامعهء مدرن و آزاد

حميد آقائی

عکس های سِلفی که ما امروزه در هر موقعیتی از خود می گیریم در حقیقت به معنی ثبت خود بعنوان اینکه "من هستم" و نشانه ای از ابراز وجود و خودنمایی انسان در برابر دیگران، و نیز انعکاس فریاد فردریش نیچه است که "اینک انسان" می باشند؛ ابراز وجودی که در نگاه مذهب و سنت، منفی و گناه محسوب می شود، اما در واقع سمبل خودمختاری انسان امروز و افتخار به زیبایی ها و توانایی هایش است، که غیر از اینها منابع الهام بخش، انرژی دهنده و تکیه گاه دیگری ندارد.

جایگاه سکولاریسم در تعاریف هابرماس

محسن ذاکری

در کار تخمين شرايط دست یابی جوامع مسلمان به سکولاریسم، گسترش و نهادینه شدن سکولایسم در جوامع دیندار، و رسیدن این جوامع به شکل جدیدی از جامعه، هابرماس پیش فرض ها و زمینه ها را با هم مختلط کرده است... اين در جالی است که ما می دانیم لااقل برای ایران، مدرنیزه شدن و مدرن گردیدن دو فاز کاملاً متفاوت هستند: ایرانی ها در رسیدن به مرحله اول سال هاست اشتیاق نشان داده اند و کار کرده اند. اما در رسیدن به دومی شکست های مداوم را تجربه می کنند. در اين راستا است که اکنون ما گويا پی می بريم که شايد سکولاریسم، تنها راه رسیدن به جادهء مدرنیته باشد.

آشنائی با ساختاری جديد برای

جنبش سکولار دموکراسی ايران:

اعلام تشکيل نهاد هماهنگی جنبش

مصدق حکومت اسلامی؟ مصدقی ها کجا هستند؟

مجتبی واحدی ـ تکه ای از يک مقاله

مشمئز کننده ترین رفتار از برخی افراد مشاهده می شود که بارها تملق گویی های اطرافیان رهبر را محکوم کرده اند اما اکنون که نوبت به خودشان رسیده، ظریف را به عرش اعلا برده، او را مصدق دوران می نامند که باید به احترام او تمام قد ایستاد. آنها ادعا می کنند دیپلماسی ظریف میان دو متحد همبشگی، یعنی امریکا و اسرائیل، اختلاف انداخته؛ و برای اثبات ادعای خود، به روابط سرد اوباما و نتانیاهو اشاره می کنند. در حالی که اختلافات این دو، ماه ها قبل از روی کار آمدن روحانی در ایران آشکار شده بود. ادعاهای اینچنینی در خصوص توانمندی دیپلماتیک ظریف یا طرح شعارهای متملقانه و در عین حال سبک در خصوص او، شباهت بسیار به افراط گرایی های عوامانه نسبت به آیت اله خمینی دارد که تا حد دیدن او در ماه ، پیش رفت و متأسفانه اکنون در مقیاسی به مراتب وسیع تر و با به کارگیری جدید ترین رسانه های حقیقی و مجازی ، تعقیب می شود.

تعهدات ایران از زبان ظريف

گزارش راديو زمانه

ظريف شب پانزدهم فروردین ماه با حضور در برنامه نگاه یک در مورد این ابهام‌ها پاسخ گفت. در مطلب حاضر خلاصه‌ای از صحبت‌های محمدجواد ظریف در مورد تعهدهای ایران به گروه پنج به اضافهء يک، و حقوقی که در مقابل آن دریافت کرده، در دو بخش کلیات چارچوب توافق و لغو تحریم‌ها تقسیم‌بندی شده است. این مفاد تنها بر اساس صحبت‌های شفاهی محمدجواد ظریف در برنامهء نگاه یک خلاصه‌نویسی شده است.

شرح دست آوردهای لوزان

محسن بهزاد کریمی

اين مقاله، بدون پرداختن به احتمال توافق نهایی و یا عدم آن، و صرفاً جهت روشن سازی آنچه در ژنو گذشت و در بیانیهء لوزان (و نه توافق) منتشر شده، بخصوص از طريق تفسیر زبان دیپلماتیک دو طرف (که ربط چندانی با متن بیانیهء تشريفاتی مشترک ندارند)، کوشش می شود تا، از آنچه در فضای رسانه ای و در بطن بیانیه های مستقل هر یک از طرفین آمده است نتیجهء نهایی به دست آمده روشن گردد.

تبریک و حمایت از تنش زدایی دولت روحانی

پيام جمعی از کنشگران سیاسی

ما امضاء کنندگان متن حاضر حصول توافق اولیه در لوزان میان قدرت های بزرگ و نمایندگان جمهوری اسلامی ایران را یک موفقیت بزرگ برای کشور دانسته و آن را به همه مردم ایران و به مردم صلح دوست و عدالت خواه جهان تبریک می گوییم. این توافق نقطه عزیمتی شاخص است به سوی روزهای بهتر برای اقتصاد و امنیت کشور و جلوگیری از روندهای قبلی که خلاف منافع اقتصادی  و امنیت ملی کشور بود.

نتیجه مذاکرات: شکست قطعی خامنه ای

حشمت طبرزدی از زندان گوهر دشت (رجائی شهر) کرج

هر اندازه رژیم بیشتر به درون مناسبات بین المللی کشانده می شود، از قدرت سرکوب بی محابای او کاسته می شود و امکان گسترش مبارزات اجتماعی تقویت می گردد. ما مردم زیر ستم ایران می بایست از وضعیت کنونی به نفع مطالبات اساسی بهره گیری کنیم و بر مبارزات مدنی و دموکراتیک خود بیافزاییم. باید توده ها را حول مبارزات اجتماعی اخیر گرد هم آوریم و عملاً نشان دهیم که راه رهایی، عدالت، فاه، آزادی و دموکراسی از طریق گسترش مبارزات دموکراتیک است. ما باید از شرایط کنونی برای اتحاد و متشکل شدن بهره برداری کنیم.

از مذاکرات لوزان تا جنبش سکولار دموکراسی

گفتگو با  حسن اعتمادی

گفتگوگر: سعيد بهبهانی از تلويزيون ميهن

نظريه های فقهی در خدمت منافع متغير دينکاران

اسماعيل نوری علا

جريان انحلال نهاد مذهب در زمان فروپاشی نهاد حکومت صفوی، و متفرق شدن دينکاران امامی به ارادهء نادر شاه، و همراستا شدن زمينداران و بازاريان با دينکارانی که در منطقهء زندگی آنان حضور يافته بودند نمی توانست بدون زمينه سازی های لازم نظری (يا فقهی) تحقق يابد؛ چرا که ادغام نهاد مذهب در ديوانسالاری حکومت نيز بر اساس احتجاجاتی فقهی انجام گرفته و جا افتاده بود و تا تغييراتی در سطح فقه امامی صورت نمی گرفت اين روندها نيز به بلوغ خود نمی رسيدند.

فايل صوتی      فايل تصويری        فايل پی.دی.اف

دربارهء اصطلاح مجعول از خود بيگانگی

اسماعيل نوری علا

فايل های صوتی (1) و (2)

در جامعۀ ایران دو برداشت کاملاً متفاوت و حتی متضاد از اسلام وجود دارد و برخورد این دو برداشت بود که در بحبوحۀ انقلاب اسلامی به تصادمی بنیان برکن منجر شد: ایرانیان در مقابل چشمان حیرت زدۀ جهانیان رهبری مذهبی خود را به قدرت رساندند، اما همین که رهبری مذهبی در راه برقراری اسلام کوشید میلیون‌ها ایرانی مسلمان به دیگر کشور‌ها پناهنده شدند و میلیون ‌های دیگر در میهن خود به تبعید درونی پناه آوردند!

 
       

 
 

2015 ـ Iranian Secular Democracy Movement - iraniansdm@gmail.com - Fax: 509-352-9630

HHHHH