تأسيس: 14 امرداد 1392،  در نخستين کنگرهء سکولار دموکرات های ايران  (همزمان با 107 مين سالگرد مشروطه)    |   ناشر: نهاد هماهنگی جنبش       سردبير: اسماعيل نوری علا  

ما با مذهب و عقيدهء هيچکس سر دعوا نداريم اما حضور مذهب و ايدئولوژی هيچکس را در قانون اساسی و نهادهای حکومتی  نمی پذيريم.

همچنين، از آنجا که حکومت اسلامی مسلط  بر ايران را قانونی نمی دانيم، طبعاً، در خارج کشور، از آن مطالبه ای هم نداريم؛

و به همين دليل قرار نيست  نام هيچ يک از اعضاء جنبش در زير نامه هائی که خطاب به گردانندگان رژيم نوشته می شوند ديده شود.

اما، در عين حال، ما از همهء مطالبات بر حق هموطنان داخل از غاصبان حکومت مسلط بر کشورمان حمايت می کنيم

 

جمعه 29 تا يک شنبه اول آذر ماه 1394 ـ  20 تا 22 نوامبر 2015 

 

جستجو در سايت

تماس با سردبير

آرشيو صفحات اول سايت

آرشيو کلی مقالات  

آرشيو بر حسب نام نويسندگان

بيانيه های سازمان های ديگر

گنجينهء سکولاريسم نو

ويدئوهای آموزشی

در اين پايگاه،

به احترام جمهوريت،

هر کجا سخن از حکومت

 مسلط  بر ايران پيش آيد،

 واژهء جمهوری به

 حکومت تبديل می شود.

پيمان نامهء عصر نو

نهاد هماهنگی جنبش

اساسنامه

هيئت دبيران

  شورای مشاوران جنبش

برگ تقاضای عضويت

ای ميل:

iranian.sdmcc@gmail.com

باشگاه لوس آنجلس

باشگاه هلسينکی

کنگره سکولار دموکراتهای ايران

در فروردين ماه 1392 چند تن از معتقدان سکولار دموکراسی بر آن شدند تا، در 14 مرداد آن سال، که صد و هفتمين سالگرد انقلاب مشروطه ايران بود، با کمک مالی عده ای از هواداران، امکان گرد همائی ساليانهء گسترده ای را با نام کنگرهء سکولار دموکرات ايران فراهم آورند. بدين منظور سندی به نامپيمان نامهء عصر نو تهيه و بوسيلهء بيش از 150 تن از فعالان سياسی به امضاء رسيد و بر بنياد آن نسبت به به تشکيل کنگره های ساليانهء سکولار دموکرات های ايران اقدام شد.

پيوند به پايگاه رسمی کنگره

اعلاميهء جهانی حقوق بشر

و پيوند به يک ويدئو

به قلم حميد شوکت

شما، در من نفرت از خود را نخواهید یافت

آنتوان، مردی که همسرش را در حملهء اسلاميست ها از دست داد

پدری که همسرش را در حمله مسلحانه جمعه شب در پاریس، از دست داده، این نامهء سرگشاده را خطاب به تروریست ها روی فیس بوک اش منتشر کرده است: جمعه شب، شما زندگی یک موجود استثنائی، عشق زندگی ام و مادر پسرم را ربودید، لیکن، در من، نفرت از خود را نخواهید یافت. نمی دانم شما کی هستید و نمی خواهم آن را بدانم، شما ارواح مرده ای هستید. اگر خدایی که شما در راه او کورکورانه می کشید، ما را به شکل خود آفریده باشد، با هر یک از گلوله هایی که در پیکر همسرم کاشته اید، قلب آن آفریننده را زخمی کرده ايد. نه، من نفرت را به شما هديه نخواهم کرد!

اگر کشف حجاب کنيد، ممنوع‌الخدمت می‌شوید!

سعید منتظرالمهدی، سخنگوی پلیس

سايت دیگربان ـ سعید منتظرالمهدی، سخنگوی پلیس اعلام کرد افرادی که کشف حجاب کرده، هنجار‌ها را رعایت نکنند و حرکات نمایشی و خطرآفرین انجام دهند، ممنوع الخدمت خواهند شد. او این مطلب را در پنجمین نشست خبری خود بیان کرده و افزوده با کسانی که دور دور کرده، کشف حجاب کرده یا برای نوامیس مزاحمت ایجاد کنند، برخورد‌ خواهد شد. به گفتهء وی برخی بد پوششی ‌ها و بی ‌حجابی ‌ها اثرات روحی و روانی در جنس مخالف بر جا گذاشته که جبران ناپذیر است چه بسا خانواده‌هایی به این علت از هم پاشیده شده است. این مقام پلیس اضافه کرده در صورت مشاهده رانندگانی که کشف حجاب کنند، شمارهء پلاک آن‌ها ارسال، به پلیس امنیت احضار، و ممنوع الخدمت می‌شوند تا وضعیت آنان مشخص شود. منتظر المهدی افزوده است که خودروی این افراد هم به پارکینگ منتقل و رسیدگی قانونی انجام خواهد شد و با هماهنگی مراجع قضایی در صورتی که شکایتی ارایه شود، شکایت مورد رسیدگی قرار می‌گیرد. وی گفته در کل کشور طی یک هفتهء گذشته حدود ده هزار خودرو در این خصوص تذکر گرفته‌اند و بیش از دو هزار خودرو کلاسه و پرونده شدند که این موارد در حال رسیدگی است. این فرمانده پلیس اضافه کرده خودروی کشف حجاب‌کنندگان ممنوع الخدمات می‌شود که خرید و فروش خودرو از جمله این محرومیت هاست.

این چه مالیخولیایی بود؟

محمد نوری زاد

من فاجعه ی تروریستی ای را که در فرانسه رخ داد و گروه داعش مسئولیت اش را پذیرفت بحساب غمزه های خونین ملاهای ایران در تمامی سال های پس از انقلاب می گذارم. پیش از انقلاب مگر خبری از جیش العدل و بوکوحرام و طالبان و القاعده و داعش و النصرة و جیش المختار بود؟ همه ی اینها خروجی بدیهی رفتار ملایان در داخل ایران و در بیرون مرزها و در کل منطقه اند. مگر مردم بدبخت یمن برای چه بمباران می شوند؟ جز بخاطر همین غمزه های خونین ملایان حاکم بر ایران؟ و یا بحرین و عراق و سوریه؟ ای خدا، این چه مالیخولیایی بود که از دامانِ ایرانیان برجهاندی؟

کمیابی رئیس جمهور!

پیشنهاد می شود آقایان وزرائی که موفق به وقت گرفتن از رئیس دولت و رساندن گزارش های خود به ايشان نمی شوند، در سفرهای استانی دنبال اتومبیل رئیس دولت بدوند و عریضهء خود را به دست اطرافیان رئیس جمهور برسانند. در عين حال، در حين انديشيدن برای حل معضل آقايان وزراء، نکتهء ديگری نيز در ذهن بنده جرقه زد که راه حل خاص خود را می طلبيد؛ و آن اینکه انتقاد وزرا از عدم دسترسی به رئیس جمهور نشان از گرفتاری های ايشان نيز دارد؛ چرا که به هر حال رئیس جمهور هم آدم است و فقط به اندازه یک آدم توان و انرژی دارد .

درگذشت هلموت اشمیت؛ سیاست‌مدار قاطع و سازش ‌ناپذیر

صدای آلمان

هلموت اشميت سه‌شنبه دهم نوامبر در نود و شش سالگی درگذشت. او در سال ‌های هفتاد و چهار تا هشتاد و دو صدراعظم آلمان بود. آلمانی‌ها هلموت اشمیت را به‌ عنوان صدراعظمی اهل عمل و دولت‌مردی هوشمند ارج می‌نهند و جامعهء بین‌المللی در برابر توانایی‌های او در سیاست‌های اقتصادی سر تعظیم فرود می‌آورد. او تا واپسین دم حیات مردی صریح ‌الهجه بود و به رغم این ـ یا شاید دقیقاً به همین دلیل ـ از احترامی برخوردار بود که در مورد کمتر کسی تجربه شده است.

ابهام نالازم

حمیدرضا رحیمی

البرز نيوز نوشته است که حکومت اسلامی طی یک سال 3027 نفر را اعدام کرده است. فدوی نمی داند آخر این چه طرز اطلاع رسانی ست، خواهر البرز نیوز؟ فکر نمی کنید که ذهنیت ویراستاریِ فدوی، در تشخیص اینکه شما از کدام حکومت اسلامی سخن می گویید، بکار می افتد و، در سرِ چهار راه حوادث، کار دست اش می دهد؟ اگر منظور، حکومت اسلامی درونمرزی ست که، مطابق اطلاعات فدوی، فقط در تابستان 67 با یک قیام و قعود، چندین هزار نفر را، اعدام فرمود، فلذا 3027 نفر که اصلاً قابلی ندارد و جلوی یک بچه مکتبی هم بگذارید، قهر می کند! و اگر منظور شما حکومت اسلامی برونمرزی (داعش- م) است که، خب، البته قابل فهم است و این عده را می شود گفت که برای دست گرمی اعدام فرموده اند و همینطور اگر بکوب کار کنند، به عون الله، بزودی به حکومت اسلامی درونمرزی خواهند رسید!

در سالگرد قتل‌های سیاسی پاییز 1377

خانواده‌های دوانی، حاجی‌زاده، شریف، فروهر، مختاری، پوینده

هفده سال پیش در چنین روزهایی عزیزان ما؛ پیروز دوانی، حمید حاجی‌زاده، کارون حاجی‌زاده، مجید شریف، پروانه فروهر، داریوش فروهر، محمد مختاری، و محمد جعفر پوینده، یکی پس از دیگری، محکوم حکمی مخفیانه شدند، ربوده شدند، به خانه‌شان هجوم رفت، حریم ‌شان شکست، جسم و جان گرامی ‌شان درد کشید و سرانجام با بیرحمی و خشونتی لجام‌گسیخته به قتل رسیدند. پاییز آن سال به درد و خون عزیران ما آغشته است؛ انسان‌ هایی که هر یک در جایگاه خویش و با پافشاری بر باورها و آرمان‌ های خویش، برای برقراری آزادی و عدالت پیکار کردند.  

چرا؟!

شهباز نخعی

جنایات هولناک تروریستی جمعه شب گذشته، انبوهی از واکنش های دولتی، رسمی، خصوصی و فردی ایجاد کرد و به ویژه در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی هر کسی از ظن خود یار آن شد. و اگر این واکنش ها را به یک هرم یا مخروط تشبیه کنیم، هرچه به رأس آن نزدیک تر شویم، گفته ها و ابراز نظرها واقعیت گریزتر و حتی مضحک تر می شود. به عنوان نمونه، به برخی از اظهارات دو رهبر قدرتمندترین کشورهای جهان یعنی آمریکا و فرانسه اشاره می کنم...

دربارهء کشتار فجيع پاريس

گفتگو با اسماعيل نوری علا

در قسمت اول برنامهء تلويزيونی ياران بمديريت عليرضا ميبدی

آیا با طرح شعارهای مطالباتی رژیم ناچار به عقب نشینی خواهد شد؟

گفتگو با حسن اعتمادی و مهدی مؤيدی

در برنامهء تلويزيونی آوای مردم به مديريت سوزی ياشار

پاریس، شبِ بعد از ترور

حسین نوش‌آذر

فروشگاه‌ های بزرگ تعطیل ‌اند، خیابان‌ها سوت و کور و نیمه ‌تاریک است. میدان رپوبلیک در تاریکی فرو رفته و عده‌ای از شهروندان گرد هم آمده‌ اند و با روشن کردن شمع خاطرهء قربانیان را گرامی می‌دارند. خیابان ولتر مسدود است و عده زیادی از گزارشگران و خبرگزاری ‌های بزرگ در کار تهیهء گزارش و خبر و مصاحبه با مردم هستند. با این‌حال، در همان حوالی، کافه ‌ها شلوغ است و کسی مرعوب و خانه‌نشین نشده. همهء اینها نشان می‌دهد که فرانسه از شیوهء زندگی سکولار و آزاد منشانه ‌اش در برابر تروریست‌ها دفاع می‌کند.

رنگ اپوزیسیون قلابی

جهانشاه رشيديان

اسلام سیاسی هنوز با هزینه کردن ثروت های ملل زیر سلطه، و به قیمت خانه خرابی روز افزون مردم، در حال تعرض در منطقه است. حاکمان اسلام در ایران مقداری از غنائم تاراج شده را صرف سرکوب داخلی و صنعت لابی و اپوزیسیون سازی در خارج می کنند. سرکوب در داخل بر کسی پوشیده نیست ولی جبههء رژیم در خارج متنوع و رنگارنگ است. در کنار رنگ شناخته شدهء سیاه، رنگ های فریبندهء سرخ، سبز، بنفش را هم رژیم در کیسه دارد... شناخته ترین آنان جریان موسوم به توده و اکثریت، سبز صادراتی، رأی دهندگان به روحانی در خارج، اتحاد جمهوری خواهان، بخشی از جبههء "شیعه"ی ملی، و عناصر مزدوری در غرب هستند که البته رسانه های خود یا حامی رژیم را برای فعالیت در اختیار دارند.

آقای ایالات متحده!.. مرد باش!

فرهاد جعفری

این یادداشت را همین دو ساعت پیش تمام کردم و انتشارش را برای دو سه ‌روز دیگر گذاشته بودم. اما باتوجه به وقایع اخیر پاریس به ‌نظرم لازم آمد که همین حالا منتشرش کنم: ...راهبرد ایجاد یک حریق کوچک (از طریق واقع‌نمایی یک روح ناشناس و نامرئی به ‌نام داعش)، و سپس واگذاشتن شرورهای منطقه به‌حال خود تا یکدیگر را در آتش متقابل بسوزانند اما هر کدام جنایت خود را به آن روح نامرئی اما ظاهراً موجود (داعش) نسبت دهند (و در حقیقت راهبرد سرمایه‌ گذاری روی نیمهء شر آدمیان و دولت‌ها در خاورمیانه) برای آتش ‌افروزی هرچه بیشتر که دامان همگی‌شان را بسوزاند؛ یقیناً واجدِ منافعی کوتاه‌ مدت برای آمریکا هست. اما دیر یا زود، دامنگیر خودِ ایالات متحده هم خواهد شد.

اپوزيسيون و نقشهء راه

استراتژی گروه های اپوزيسيون حکومت اسلامی، هيچ پيوندِ خِرَدمداری با نيازها و نگرانی های مردمان ايران ندارد. بيشتر اين مردمان، هر روز و شب در پی پاسخگويی به نيازهای بنيادين خود، يعنی تامينِ خوراک و نوشاک و پوشاک و سرپناه هستند، اما اپوزيسيون از گفتمان های کلانی مانندِ حقوق بشر، آزادی بيان، سکولاريسم و... سخن می گويند. البته افزودن اين گفتمان ها به فهرست خواست های مردمی درست و بجاست اما، به گمان من، کاربرد استراتژيک آن ها در ستيز با حکومت اسلامی، در مانی که هرروز بر شمارِ گرسنگان و بی خانمانان و کارتن خواب ها، بيچارگان و گدايان آبرودار افزوده می شود، بسيار فرصت سوز است و به بهای از دست دادن همدلی و همراهی مردم با اپوزيسيون خواهد بود.

خـداواژه‏ ها‏ی زبان فارسی

جنایت لیبرتی محکوم است!

بیانیهء هنرمندان، ورزشکاران، روشنفکران، متخصصان،

شخصیت های سیاسی و رسانه ای

دربارهء حملهء جنایتکارانه به کمپ لیبرتی

کشتار ساکنان کمپ لیبرتی، نقض آشکار قوانین بین المللی است و ما، امضاء کنندگان این بیانیه، قویاً این حملهء جنایتکارانه را محکوم کرده و از مقامات دولت آمریکا، سازمان ملل و دولت عراق می خواهیم تا تکمیل پروسهء انتقال آنان، حفاظت کمپ لیبرتی را تضمین کرده و به فشارهای روزمره در ارسال سوخت، دارو و مایحتاج ضروری هموطنان ساکن کمپ پایان دهند.

 
     

کنگره سکولار دموکرات ها

     

 

2015 ـ Iranian Secular Democracy Movement - iraniansdm@gmail.com - Fax: 509-352-9630

 

HHHH                                         99999