چهارشنبه 6 و پنج شنبه 7 مرداد 1395 ـ  27 و 28 ماه ژوئيه 2016

دعوتی عام به گردهمآئی بزرگ سکولار دموکرات های ايران در هامبورگ>>>

جستجو در سايت

تماس با سردبير

آرشيو صفحات اول سايت

آرشيو کلی مقالات  

آرشيو بر حسب نام نويسندگان

بيانيه های سازمان های ديگر

گنجينهء سکولاريسم نو

ويدئوهای آموزشی

1. ما با مذهب و عقيدهء هيچکس سر دعوا نداريم اما حضور مذهب و ايدئولوژی هيچکس را در قانون اساسی و نهادهای حکومتی  نمی پذيريم.

2. همچنين، از آنجا که حکومت اسلامی مسلط  بر ايران را قابل اصلاح و حتی قانونی نمی دانيم، طبعاً، در خارج کشور، از آن مطالبه ای هم نداريم؛

3. و به همين دليل قرار نيست  نام هيچ يک از اعضاء جنبش در زير نامه هائی که خطاب به گردانندگان رژيم نوشته می شوند ديده شود.

4. اما، در عين حال، ما از همهء مطالبات بر حق هموطنان اسير خود در داخل از غاصبان حکومت مسلط بر کشورمان حمايت می کنيم.

5. آنچه دراين سايت اختصاصی و غيرلخبری منتشر می شود يا در موافقت با سکولار دموکراسی است (مثل نوشته های انحلال طلبان و مخالفان حکومت اسلامی) و يا در مخالفت با آن (مثل نوشته های اصلاح طلبان، که با نوار توضيحی مشخص می شوند) و يا مسائل را بصورت جدی و طنر از ديدگاه سکولار دموکرات مطرح می کند. در همه حال اصولی که در صدر اين صفحه آمده و نيز در پيمان نامهء عصر نو منعکس اند، راهنمای ما محسوب می شوند.

6. انتخاب مقالات وارده و برگرفته از منابع مختلف، و همچنين تيتر مناسبی برای آنها  با سردبير است.

7. در اين پايگاه، به احترام جمهوريت، هر کجا سخن از حکومت

 مسلط  بر ايران پيش آيد، واژهء جمهوری به حکومت يا رژيم  تبديل می شود.

سردبير: اسماعيل نوری علا  

تأسيس: 14 امرداد 1392

پيمان نامهء عصر نو

نهاد هماهنگی جنبش

اساسنامه

هيئت دبيران

ای ميل:

iranian.sdmcc@gmail.com

اعلاميهء جهانی حقوق بشر

و پيوند به يک ويدئو

به قلم حميد شوک

فری ایثارگر، و ديگر قضايا!

در حالی که دو تن از همولایتی های فریدون سرخه ای (برادر و مشاور ویژهء رئیس جمهور) که با لابی کردن فریدون و تقلید صدای رئیس جمهور (!) به ریاست و معاونت بانک ملت رسیده بودند دستگیر شده و به زندان اطلاعات سپاه، دامت توفیقاته، منتقل شده و حاجی علی صدقی، شریک صرافی غیر مجاز فریدون، هم گند کارش درآمده و شایعات زشت و زننده ای در مورد فریدون در مورد ویژه خواری و هزار خارپشته گری دیگر به گوش می رسد."خبرگزاری تسنیم" تتمهء آبروی نداشته فریدون را هم برباد داد و اعلام کرد فریدون برای گرفتن دکتری از دانشگاه شهید بهشتی (ملی سابق) جعل ایثارگری کرده است!

رقص تردید در واشنگتن، سرسختی در تهران

ژولين پليسير

نزدیک به یک سال پس از امضای توافق وین درباره مسئله اتمی ایران، امیدهایی که طبیعتا از این توافق به بوجود آمده بودند ، در عمل تحقق نیافته اند. این توافق که به عنوان گامی به سوی جذب دوباره ایران در نظام اقتصاد جهانی ارزیابی می شود، هنوز توفیقی درمورد بستن قراردادها نداشته است. پیامدهای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به طور بالقوه قابل ملاحظه است اما رویدادها چندان به عملی بودن امیدها میدان نمی دهد. ناموجه بودن تدابیر اتخاذ شده و ضد حملهM مخالفان، که بازگشت خود به خود تحریم ها (و قطعنامه های مربوطه سازمان ملل) را در صورت تخطی ایران از انجام تعهدات hش پیش بینی می کنند، گویای تعادل ناپایدار توافق است. این عملاَ چیزی است که سرمایه گذاران بین المللی از آن بیم دارند. به این ترتیب، می توان ترازنامه ای ابتدایی ترسیم نمود و از آن چند درس موقت گرفت.

سینمای مقاومتی؟!

رامین پرهام

تا بدینجا محور مقاومت داشتیم و اقتصاد مقاومتی. آنچه در این وانفسای مقاومت کم داشتیم سینمای مقاومتی بود که آن هم به لطف وزارتِ ارشادِ اسلامی و سیاستِ سینماییاش توسط داریوش مهرجویی نظریه‌پردازی شده و پا به صحنهء مقاومتِ روان ‌نژندیِ ایران اسلامی نهاده است. مهرجویی اخیراً در گفتگوی کوتاهی با یومیه شرق، پرآودآیِ روشنفکریِ شیعی، مقاومتِ سینمایی ایران در برابر هجمه‌یِ ابتذال آمریکایی را این گونه توصیف کرده است: الان با نگاه به کانال‌هایِ سینماییِ دنیا متوجه می‌شوید که نود درصد از فیلم‌ها، همه آمریکایی هستند و به همان شیوه آمریکایی، مبتذل و پوک و تحمیق‌کننده ذهنیت و تعقل انسانی‌ اند ولی در ایران وضعیت فرق می‌کند، چرا که سیاستِ سینمایِ ما ایجاب کرده است که جلو این فیلم‌هایِ مبتذلِ آمریکایی [را] بگیریم

توطئهء جدید آمریکا با همدستی زنان بدحجاب!

شکوه ميرزادگی

در سی و هشت سال گذشته، بررسی روش های برخورد جمهوری اسلامی با زنان نشان داده که این حکومت هر گاه خود را در خطر ببیند اولین راه حل را در حمله به زنان و هر چه بیشتر پوشاندن و به خانه کشاندن آن ها می بيند. پس از طريق اين گونه بررسی ها نيز می توان به وضعيت حکومت در موقعيت ها مختلف آگاهی يافت. حال به مختصری از برنامه ها و نقشه هایی که این روزها حکومت اسلامی مسلط بر ايران برای زنان کشیده است توجه کنید تا متوجه وخامت وضع کنونی بشويد...

وضعیت سفرهء مردم یکسال پس از توافق هسته ای

و پی آمدهای کودتای نافرجام در ترکیه

حسن اعتمادی و علی اصغر رمضانپور

در برنامه  تفسیر خبر به میزبانی جمشید چالنگی

ما مسئول طوفان کاترينا نيستيم!

حمیدرضا رحیمی

* يک شهروند: فقط کدخدای دزد با ادب ندیده بودیم که به لطف و مرحمت این دولت و برجام دیدیم و باید غرامت کشته شده‌ های آمریکا در انفجار ده‌ها سال قبل لبنان را هم ما بپردازیم. با این انفعالی که در این دولت به وجود آمده چه بسا در آینده آمریکا هزینه خسارت طوفان کاترینا را هم از اموال بلوکه شده ما در خارج برداشت کند و مسئولین هم دولت قبل را مقصر بدانند.

فدوی: والله برادر، بقول سید قاسم (مش قاسم سابق ـ م)، دروغ چرا، تا اعدام آآآآ.. بین خودمان  باشد، ضد انقلاب نشنود، هزینهء خسارت طوفان کاترینا به گردن زنان بی حجاب آن دیار است ما فقط مسؤل ترورهائی هستیم که به فرموده مرتکب شده ایم، تعارف هم ندارد، حال هر چقدر که می خواهید، عرّ و تیز، بفرمایید!

نامه ای خطاب به مردم و سازمان‌های سیاسی ایران

دفتر سیاسی حزب دمکرات کردستان ایران

پس از سال‌ها که حزب دمکرات سعی داشته تا با توسل به فعالیت‌های مدنی حاکمیت را ناچار به تسلیم شدن در مقابل خواست جامعه  نماید، اما با قبضه نمودن روز افزون قدرت در دستان دیکتاتور و خشونت آمیز شدن بیش از پیش پايه های نظام استبداد در ایران، و همچنین با باز گذاشته شدن دست سپاه به عنوان پاسداران جهل و فساد در غصب کردن همهء عرصه های اقتصادی، سیاسی، دیپلماسی و اجتماعی برای همگان بیش از پیش روشن شدە است که در زمینه های ساختاری به منظور وادار نمودن حاکمیت به پاسخگو بودن در مقابل خواست‌های دمکراتیک مردم باید از اشکال گوناگون مبارزه، از جمله مبارزه قهر آمیز هم استفاده کرد.

دربارهء نامهء سرگشادهء حزب دموکرات کردستان ايران

اسماعيل نوری علا، سخنگوی جنبش سکولار دموکراسی ايران

در اين نامه چند نکتهء منفی نيز وحود دارند که نبايد ناديده گرفته شوند؛ چرا که يکی از وظايف سازمان های سياسی، انتقاد از يکديگر در راستای توضيح اشتباهات قابل تصحيح و نيز آگاه کردن افکار عمومی ست که داور اصلی کار محسوب می شوند. بخصوص که حزب دموکرات کردستان ايران در اين نامه اين خواست را اعلام داشته است که حزب ما برای ادامهء مبارزات حق‌ طلبانهء خود از همهء آزادی خواهان ایران انتظار دارد در این کارزار یار و حامی وی باشند و، در جهت گسترش آن بکوشند. ما از اين دعوت حزب دموکرات کردستان ايران استقبال می کنيم و با حسن نيت تمام، و اعتقاد بر اينکه اشتباهات مندرج در اين نامه بيشتر ناشی از کاربرد الفاظ و مضامينی منسوخ و متعلق به روزگاری دورند که هنوز حزب دموکرات کردستان ايران نتوانسته از شر آنها خلاص شود، در اينجا به چند مورد از اين اشتباهات اشاره می کنيم.

بیانیهء جبههء ملی ایران

جبههء ملی ایران، بنا بر اعتقاد به آزادی و دموکراسی و عدالت اجتماعی، و با توجه به حقوق اساسی افراد ملت ایران؛ نسبت به بازداشت های غیر قانونی فعالان سیاسی اعتراض دارد و آزادی کلیهء زندانیان سیاسی کشور، از جمله آقای مهندس کورش زعیم، را خواستار است. تهران- روابط عمومی جبهه.

پيام کورش زعيم به نرگس محمدی، قبل از زندانی شدن خودش

نرگسِ عزیز ملت ایران. پایداری تو در برابر پلیدی ها و خشونت های عصر حجری افسانه ایست. ملت ایران جاودانگی فرهنگ و میهن خود را مدیون نرگس هایی چون تو هستند که برای سده ها در برابر جهالت و خشونت وارداتی پایداری کردید و اهریمن بدی ها را شکست دادید. این بار هم اهریمن از تو شکست خواهد خورد. با گرسنه نگه داشتن تن رنجورت جان خود را به اهریمنان نده و آنها را شاد و آرام نکن.  ملت به قهرمانانی چون تو نیاز دارد، کودکانت به تو نیاز دارند، دوستانت به تو نیاز دارند و جنبش بیرون راندن اهریمن از بهشت ایران به چون تو نیاز دارد. خود را تندرست و نیرومند نگه دار که برآمدن خورشید ایران را از پس ابرهای سیاه ببینی. بگذار اهریمن از پایداری تو اشتهایش را از دست بدهد. تو بمان که او رفتنی است. تهران -  22 تیر 1395

خبر دستگيری کورش زعيم در برنامهء تلويزيونی صدای امريکا>>>

نتیجه گیری از سمینار سوم ژوئن (لس آنجلس / آمریکا)

سازمان های جبهه ملی ایران در خارج از کشور

در مجموع سخنرانان و آنهایی که در بحث ها شرکت داشتند بر این عقیده بودند که مردم ایران طی صد و ده سال گذشته در سه جنبش بزرگ اجتماعی علیه استبداد و برای تحقق استقلال، آزادی، حاکمیت ملی و عدالت اجتماعی مبارزه نموده و در این راه قربانیان فراوان داده اند... بی اعتنایی کنونی مردم نسبت به حکومت حاکی از آن است که آنها از هرگونه اصلاحی در نظام حکومتی ناامید شده و اگر تا کنون نیز دست به شورش و قیام نزده اند به سبب وضعیت خطرناکی است که اسلام گرایان داعشی و غیر آن در منطقه خاورمیانه بوجود آورده اند. برای جبهه ملی بطور اعم، و سازمان های جبهه ملی ایران در خارج از کشور بطور اخص، هدف اصلی مبارزه، همچنان، استقرار یک حکومت ملی است که در آن کلیهء حقوق و آزادی های مردم تحقق یافته و تضمین شود.

اردوغان چهره دموکراتیک ترکیه را تقویت کرد!

سيد محمد خاتمی

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از خاتمی مدیا، رییس بنیاد باران در جمع عده ای از نخبگان و دانشگاهیان خوزستان با اشاره به حوادث ترکیه گفت: ترکیه ارتشی داشت که از زمان آتاتورک هم بود. این ارتش طوری تربیت شده بود که در خدمت سیاست های خاص باشد و در واقع نبض سیاست کشور را به نفع جریانی خاص در اختیار داشته باشد. این ارتش در همین ترکیه، چندین کودتا علیه دموکراسی کرد و یکی از نقطه های مثبت آقای اردوغان این بود که توانست ارتش را سرجای خود بنشاند، آن را به پادگان ها برگرداند و از دخالت ارتش در امور تا حدودی که توانست جلوگیری کند. برای مدت های مدید هم توانست چهرهء دموکراتیک ترکیه را تقویت کند، البته می توان به آقای اردوغان انتقاد کرد و حتماً اشتباهات و مشکلاتی داشته است. ایشان هم باید اجازه دهد که دیگران انتقاد کنند، اما این که مشاهده شود دوباره از درون ارتش و نمی دانیم از کجا عده ای بیایند علیه حکومتی قانونی که به هر حال رأی مردم را پشت سر خود دارد، کودتا کنند، زنگ خطری است نه تنها برای ترکیه بلکه برای همه کشورهای دیگر. باید مواظب باشیم و همه باید به شدت این عمل را محکوم کنیم و با ملت بزرگ ترکیه که علیه کودتا وارد عمل شد هم دل و هم سخن باشیم. (منبع)

منتشر شد:

زنگی‌های گود قدرت

اثر مسعود نقره‌کار

نقش سیاسی و اجتماعی جاهل‌ها و لات‌ها

در تاریخ معاصر ایران

پيوند برای اطلاعات بيشتر>>>

درد را چگونه باید نوشت؟

باريش نصيريان

من ماه ها پیش در مقاله هایی استارت آغاز پروژهء سوریه ای کردن ایران و ترکیه را توسط بخشی از حاکمیت آنها پیش بینی کرده بودم. این کار بر اساس نیاز جامعهء بحران زدهء سرمایه داری جهانی و بخش ملیتاريستی ارتجاعی آنها در دستور کار قرار گرفته است. نوبت بعدی اجرای این سناریو برای ایران است. این سناریو توسط بخشی از ارتجاع حاکم بر منطقه اجرایی می گردد و توده های مردم بیگناه منطقه، در بعد وسیع، قربانیان آن خواهند بود.

 

کنگره سکولار دموکرات ها

 

2016 ـ Iranian Secular Democracy Movement - iraniansdm@gmail.com - Fax: 509-352-9630

00000000000000000000000000

BBBBB