تأسيس: 14 امرداد 1392،  در نخستين کنگرهء سکولار دموکرات های ايران  (همزمان با 107 مين سالگرد مشروطه)    |   ناشر: نهاد هماهنگی جنبش       سردبير: اسماعيل نوری علا  

ما با مذهب و عقيدهء هيچکس سر دعوا نداريم اما حضور مذهب و ايدئولوژی هيچکس را در قانون اساسی و نهادهای حکومتی  نمی پذيريم

دوشنبه 31 تا سه شنبه 1 ارديبهشت ماه 1394 ـ  20 تا 21 ماه آوريل 2015      

به پیشنهاد بنیاد میراث پاسارگاد، سال 1394، سال بزرگداشت عمر خیام نیشابوری، نام می گیرد

ه

جستجو در سايت

تماس با سردبير

آرشيو صفحات اول سايت

آرشيو کلی مقالات  

آرشيو بر حسب نام نويسندگان

بيانيه های سازمان های ديگر

گنجينهء سکولاريسم نو

ويدئوهای آموزشی

در اين پايگاه،

به احترام جمهوريت،

هر کجا سخن از حکومت

 مسلط  بر ايران پيش آيد،

 واژهء جمهوری به

 حکومت تبديل می شود.

نهاد هماهنگی

پيمان نامهء عصر نو

اساسنامه

بيانيهء تحليلی

هيئت دبيران

دفتر سياسی

برگ تقاضای عضويت

ای ميل:

iranian.sdmcc@gmail.com

باشگاه لوس آنجلس

باشگاه هلسينکی

کنگره سکولار دموکراتهای ايران

در فروردين ماه 1392 چند تن از معتقدان سکولار دموکراسی بر آن شدند تا، در 14 مرداد آن سال، که صد و هفتمين سالگرد انقلاب مشروطه ايران بود، با کمک مالی عده ای از هواداران، امکان گرد همائی ساليانهء گسترده ای را با نام کنگرهء سکولار دموکرات ايران فراهم آورند. بدين منظور سندی به نامپيمان نامهء عصر نو تهيه و بوسيلهء بيش از 150 تن از فعالان سياسی به امضاء رسيد و بر بنياد آن نسبت به به تشکيل کنگره های ساليانهء سکولار دموکرات های ايران اقدام شد.

آئين نامهء کميتهء برگزاری 

کنگرهء اول (1392 ـ  واشنگتن) 

کنگرهء دوم (1393 ـ بوخوم) 

 کنگرهء سوم  (1394 ـ فرانکفورت) 

اعلاميهء جهانی حقوق بشر

و پيوند به يک ويدئو

به قلم حميد شوکت

کاری از کاوه عادل

ملت دست بسته؟

حمیدرضا رحیمی

کیهان دارالخرافه: رهبر معظم انقلاب در دیدار فرماندهان و پرسنل نیروی هوایی ارتش با اشاره به اظهارات چند روز قبل دیوید کوهن، یکی از مقامات آمریکایی که گفته بود "تحریم‌های اقتصادی دست ایران را بسته است، آنها گیر افتاده‌اند و تیم مذاکره‌ کننده ایران با دست‌های بسته در مذاکرات حاضر می‌شود"! خطاب به وی - بدون ذکر نام - فرمودند: :در روز بيست و دوم بهمن شما خواهید دید که ملت ایران چه حضوری خواهد داشت و آن موقع معلوم خواهد شد که آیا ملت ایران دست بسته است؟ فدوی خوانندگان محترم ضد انقلاب را نمی داند، لکن شخصاً، بعنوان نمایندهء محترم حکومت در مجلس از تهران، شدیداً عرض می کند: صحیح است، صحیح است! تا "اعدام" شود هر آنکه نتواند دید! اصلاً اینها به کنار، رژیم محبوبی که قادر است مردم را به چماق سه رنگ به بهشت، که تازه راه بسیار دوری هم هست ببرد، نمی تواند که اُمّت را، که نسب شان با پنج واسطه، به  آل ساندیس، سلام الله علیهم اجمعین، می رسد تا میدان آزادی بکشاند؟

بررسی نتیجه و دستاوردهای مذاکرات لوزان

گفتگو با حسن اعتمادی و مازیار شکوری

در برنامهء تفسير خبر جمشيد چالنگی

تفاهم لوزان، سخنان خامنه ای

و سومين کنگرهء سکولار دموکرات ها

گفتگو با کورش اعتمادی

گفتگوگر: سعيد بهبهانی از تلويزيون ميهن

کشنده تر از جام زهر!

گفتگو با ابوالحسن بنی صدر

گفتوگر: مهدی فلاحتی در برنامهء صدای امريکا

دربارهء تفاهم نامه

الاهه بقراط ـ اسماعيل نوری علا

در برنامهء ياران با مديريت عليرضا ميبدی

شاد باش موفقیت موقت مذاکرات اتمی لوزان به مردم ایران

جبهه ملی ایران

هموطنان گرامی، شما با شادی و پایکوبی در سراسر ایران بخاطر پایان احتمالی یک دوره طولانی از سیاست اتمی ماجراجویانه و ضدملی جمهوری اسلامی، دفع خطر جنگ و نابودی تمامیت ارضی و بهبود اوضاع اقتصادی کشور نشان دادید که برخلاف آنهایی که دلواپس از دست دادن قدرت و امکانات دزدی های کلان و چپاول ثروت ملی می باشند، این تفاهمنامه را تایید می کنید.

لوزان، پل پیروزی

ابراهيم نبوی

مهم ترین پیروزی همین است؛ همین که کل حکومت همان خواسته ای را بخواهد که مردم می خواهند. این عقلانیت موجب توسعه سیاسی خواهد شد. روزهای سرد و تلخ و سیاه به سر خواهد آمد و با فضایی روشن و پر امید به سوی وضع بهتر خواهیم رفت. این پیروزی حاصل زحمات و سیاست ورزی هوشمندانه هیات مذاکرات و صبوری و دقت آنان است و همچنین پیروزی مردمانی که برای نجات ایران از جنگ و نابودی روحانی را انتخاب کردند.

اینکه به بنده و دیگران تبریک می‌گویند، بی معنی است!

گزارش بی.بی.سی از سخنرانی خامنه ای

خامنه ای: این اطلاعیه که اسم آن را فکت‌ شیت گذاشته‌اند در اغلب موارد روایتی مخدوش و خلاف واقع بوده است... آشکار است که این اطلاعیه پیشاپیش و قبل از پایان مذاکرات تهیه شده بود و محتوای آن خلاف آن چیزی است که در مذاکرات جریان داشته است... طرف مقابل در توجیه این رویکرد، اظهار داشته که لازم است برای مصرف داخلی، مواضعی را اتخاذ کند همانطور که در ایران نیز، رهبر جمهوری اسلامی برای حفظ ظاهر، سخنانی در مخالفت با بیانیه خواهد گفت... این خلاف واقع است و مسئولین جمهوری اسلامی با مردم "همدلی" دارند و واقعیت را مطرح می‌کنند.

در جبههء ملی ايران چه می گذرد؟

مهندس کورش زعيم

در گفتگوی اختصاصی با اسماعيل نوری علا

نوری علا: مسائلی که در پی انتشار بيانيهء نخست آقای اديب برومند، رهبر کنونی جبههء ملی ايران، پيش آمد و به اينجا انجاميد که آقای اديب اعلام بدارند که در مورد مفاد آن بيانيه اشتباه کرده اند، و سپس درخواست شما از ايشان مبنی بر اينکه از سمت خود کناره گيری کنند، کنجکاوی های بسياری را در ميان کوشندگان سکولار دموکرات ايران ايجاد کرده است. آیا شما آمادگی آن را داريد که به برخی پرسش ها، که از دل آن کنجکاوی ها، زاده می شوند، پاسخ روشن و صريح بدهيد؟

کورش زعيم: حتماً. ممنون که می خواهيد مسائلی که اين همه جنجال آفريده اند با شفافيت مورد موشکافی قرار گيرند.

ستاد جلادان اسلامی رد گم می کند!

در حاشیه جنگ تبلیغاتی میان آل خمینی و آل سعود

محسن ابراهیمی

اخيراً "ستاد حقوق بشر قوه قضائیه جمهوری اسلامی" ادعا کرده است که دو نوجوان ایرانی در جریان حج عمره مورد آزار جنسی ماموران عربستان سعودی قرار گرفته اند و خواستار پیگیری این موضوع در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد شده است. این ستاد اعلام کرده است که این اتفاق "غیراسلامی و غیرقانونی" است و "بر اساس فتوای یکی از شیوخ و امامان جماعت جده" انجام پذیرفته است و اینکه "این اقدام نشان ‌دهندهء یک روند سیستماتیک و بسیار خطرناک است"!.. غیر اسلامی؟ غیر قانونی؟ فتوای شیوخ و امامان جماعت؟ روند سیستماتیک؟ کنوانسیون حقوق کودک؟ تعهدات بین المللی؟ برخورد با حامیان این گونه اعمال؟

مانيفست استراتژى جنبشى

زمينه سازی برای ايجاد شورای دمکراسی خواهان در خارج کشور

تهيه کننده: شوراى مركزى جبههء دموكراتيك ايران

تشکيل شوراى دموكراسى خواهان توسط اپوزيسيون بر اساس درك شرايط بحران سياسى، اقتصادى كشور و خطراتى كه كشور و مردم سراسر ايران را تهديد مى كند به ضرورت تبديل شده است، لذا شوراى دموكراسى خواهان اپوزيسيون با ويژگى هاى ذكر شده ارگانى خواهد بود كه وظايف خود را در ارتباط تنگاتنگ با تغيير و تحولات مبارزات داخل كشور و در همكارى  با زندانيان سياسى، مبارزان و نيروهاى اپوزيسيون درون مرز بطور هماهنگ به پيش خواهد برد، اين عمل به اين معنى است كه احزاب و سازمان ها و شخصيت هاى سياسى وارد جنبش سراسرى شده و به بخشى از جنبش تبديل  شده اند. چگونگى برنامه ها و ريز برنامه ها و تصميم گيرى هاى مربوط به تلاشهاى برون مرز، در شوراى دموكراسى خواهان  و با حضور مستقيم نمايندگان احزاب و سازمانها تدوين خواهد شد، شوراى دموكراسى خواهان در مقاطعى مجبور به تصميم گيرى هاى بزرگ در ارتباط با جنبش سراسرى خواهد شد.

گل سوریه و سبزهء یمن!

شهباز نخعی

در ماه ها و هفته های گذشته، به خاطر در صدر قرارگرفتن خبرها و حاشیه های مسئله غم انگیز و خسارت بار هسته ای، خبر ماجراجویی ها و فتنه انگیزی های دیگر حکومت آخوندی در منطقه تا حدودی به حاشیه رانده شده است.  از میان این خبرهای به حاشیه رانده شده، از سه مورد عراق، سوریه و یمن می توان یادکرد. 

همهء آن چیزهائی که دوست دارید

درباره ی چپ های دموکراتیک بدانید ولی نمی دانید!

کاوه دارالشفاء

غیر از این است که اگر این دولت تا آخر دوره ی تصدی چهار ساله اش به هیچ مطالبه ای هم وقعی نگذارد، باز هم شما چپ دموکراتیک موعد انتخابات بعدی، مجدداً دستورالعمل طلایی "انتخاب بد بجای بدتر" را پیش خواهید کشید؟ واقعاً این دولت چرا باید به دنبال توجه به مطالبات مدنی باشد؟ همین الآن هم با بیانیهء لوزان و خنده های ظریفِ ظریف، بازی انتخابات بعدی را برده...

قمار هسته‌ای

و تلاش برای پاک کردن حافظهء يک ملت

ژاله وفا

برای مثبت جلوه دادن توافقنامه اخير می گويند : ميزان خسارات مالی ناشی از ادامه بحران هسته ای با اين توافق کمتر شده است." اما آيا ما مردم ايران از نظام ولايت فقيه باز خواست کرده ايم که رقم واقعی هزينه ها و خساراتی که به اقتصاد ايران در طول دوازده سال بحران هسته ای وارد آمده است به چه ميزان است که اينگونه ما ملت بزير خط فقر سقوط کرده ايم؟ و به موجب توافقنامه لوزان، هزينه‌های ساخت و تجهيز تاسيسات نطنز و فردو و اراک که قرار است برخی نيزاز چرخه توليد خارج نيز شوند، تا کنون ‌چه ميزان بوده و پس از سررسيد تعهدات ده و پانزده و بيست و پنج ساله تا چه ميزان فرسوده خواهند شد و هزينهء "نگاهداری "تاسيساتی که در واقع بلا استفاده خواهند بود هنوز چه ميزان خواهند بود؟

مذاکره، مذاکرات اتمی، راه حل؟ شما بگویید!

فرهنگ قاسمی

وقتی به ترکیب طرفین مذاکره کننده توجه می‌شود، در یک سو  ایالات متحده امریکا و اتحادیهء اروپا قرار دارد که به‌ زور تحریم ها طرف دیگر یعنی حکومت اسلامی ایران را به پای میز مذاکره کشانده‌ است. در مذاکراتی که تحت شرایط فشار  اقتصادی علیه ایران انجام می‌شود به‌خودی‌خود آشکار است که  برنده شدن ایران بسیار مشکل به نظر می‌رسد؛ زیرا درست است که حمله نظامی انجام نشده است، اما حملات اقتصادی ایران را در شرایطی قرار داده است که به مثابه یک کشور شکست خورده اقتصادی به پای میز مذاکره می‌رود تا هم استقلال و هم آزادی ملت ایران را  یکجا در  طبق حماقت و بی‌خردی حکومت اسلامی به عوامل سرمایه‌داری امریکایی و اروپایی تقدیم کند.  

سرکشيدن جام زهر با نرمشی قهرمانانه!

(بمناسبت امضاِ موافقت نامهء 24 نوامبر 2013)

دکتر حسن کيانزاد

عضو دفتر سياسی نهاد هماهنگی

در جنبش سکولار دموکراسی ايران

هنوز هم، سردمداران اين نظام ستمگر از هرگونه شرم و حيايي بدورند. سيدعلی خامنه ای با وقاحت در هفتهء بسيج می غرد و زبان به ناسزاگويي و گزاف گويي های تکراری شعارگونه هميشگی اش، می گشايد. از سويي امضا  بر پاي موافقتنامه تسليم و شکست و رسوايي و قبول تمهيدات 1+5 گذارده و از سوي ديگر عوامفريبانه از تثبيت حقوق ملت ايران و حقوق هسته ای سخن به ميان می آورد.

یازده پرسش و پاسخ صریح در بارهء تفاهم نامه

احمد تاج الدینی

عضو دفتر سياسی نهاد هماهنگی

در جنبش سکولار دموکراسی ايران

به نظر می آید که بخش بزرگی از طولانی شدن مذاکرات در این سال ها بیشتر به دلیل دشواری رسیدن به فرمول واحد بین خود این قدرت های جهانی بوده باشد تا صرف مذاکره با ایران. حکومت اسلامی ایران در موقعیتی نبوده و نیست که بتواند در مقابل ارادهء توافق شده بین شش کشور طرف قرارداد اظهار وجودی کند. طی این سال ها حکومت اسلامی کوشید با دادن امتیازات بی حساب و کتاب به روسیه و چین در مذاکرات به سود خود فضای مانوری دست و پا کند . این گونه اقدامات تنها نشانگر آن بوده است که دستگاه دیپلماسی حاکمان بر ایران تا چه اندازه از دنیای واقعیات بیگانه اند. کوتاه آن که مذاکرات و توافقات با ایران در چندین وجه درهم تنیده انجام شده و همچنان می شود.

.

 
       

 
 

2015 ـ Iranian Secular Democracy Movement - iraniansdm@gmail.com - Fax: 509-352-9630

HHHHH