تأسيس: 14 امرداد 1392،  در نخستين کنگرهء سکولار دموکرات های ايران  (همزمان با 107 مين سالگرد مشروطه)    |   ناشر: نهاد هماهنگی جنبش       سردبير: اسماعيل نوری علا  

ما با مذهب و عقيدهء هيچکس سر دعوا نداريم اما حضور مذهب و ايدئولوژی هيچکس را در قانون اساسی و نهادهای حکومتی  نمی پذيريم

جمعه 4 تا يک شنبه 6 ارديبهشت ماه 1394 ـ  242 تا 263 ماه آوريل 2015      

به پیشنهاد بنیاد میراث پاسارگاد، سال 1394، سال بزرگداشت عمر خیام نیشابوری، نام می گیرد

ه

جستجو در سايت

تماس با سردبير

آرشيو صفحات اول سايت

آرشيو کلی مقالات  

آرشيو بر حسب نام نويسندگان

بيانيه های سازمان های ديگر

گنجينهء سکولاريسم نو

ويدئوهای آموزشی

در اين پايگاه،

به احترام جمهوريت،

هر کجا سخن از حکومت

 مسلط  بر ايران پيش آيد،

 واژهء جمهوری به

 حکومت تبديل می شود.

نهاد هماهنگی

پيمان نامهء عصر نو

اساسنامه

بيانيهء تحليلی

هيئت دبيران

دفتر سياسی

برگ تقاضای عضويت

ای ميل:

iranian.sdmcc@gmail.com

باشگاه لوس آنجلس

باشگاه هلسينکی

کنگره سکولار دموکراتهای ايران

در فروردين ماه 1392 چند تن از معتقدان سکولار دموکراسی بر آن شدند تا، در 14 مرداد آن سال، که صد و هفتمين سالگرد انقلاب مشروطه ايران بود، با کمک مالی عده ای از هواداران، امکان گرد همائی ساليانهء گسترده ای را با نام کنگرهء سکولار دموکرات ايران فراهم آورند. بدين منظور سندی به نامپيمان نامهء عصر نو تهيه و بوسيلهء بيش از 150 تن از فعالان سياسی به امضاء رسيد و بر بنياد آن نسبت به به تشکيل کنگره های ساليانهء سکولار دموکرات های ايران اقدام شد.

آئين نامهء کميتهء برگزاری 

کنگرهء اول (1392 ـ  واشنگتن) 

کنگرهء دوم (1393 ـ بوخوم) 

 کنگرهء سوم  (1394 ـ فرانکفورت) 

اعلاميهء جهانی حقوق بشر

و پيوند به يک ويدئو

به قلم حميد شوکت

تعویض بمب اتم با بیمه نامه!

محمد هادی

برای رژیمی که حاضر است برای فرار از سرنگونی و پاسخگویی جنایات و غارت های خود در چند دهۀ گذشته به هر تخته پاره ای متوسل گردد و در این مسیر حتی از فروش و واگذاری استان به استان و شهر به شهر ایران ابایی ندارد، تن دادن به شرایط قدرت های بزرگ جای چندان تعجب ندارد! این سازش - به برغم فواید موقتی و فوری آن - در طولانی مدت مردم ايران را همچنان در بند آخوندها گرفتار خواهد داشت! بعبارت دیگر، این سازش بطور تاکتیکی ممکن است به نفع مردم باشد ولی بطور قطع و استراتژیک حتماً به ضرر آنها خواهد بود!

اين تازه اول عشق است!

آريوبرزن داريوش

طبيعت دولت رژيم اسلامی از روز نخست تاکنون اين بوده تا از حضور نمايندگان سياسی قدرت بزرگ و تاثير گذاری چون آمريکا در ايران که مي تواند نابکاری های سياسی، اجتماعی و ضد انسانی رژيم را رصد کرده و در برابر آن واکنش نشان بدهد، با انجام تدابيری معين سد کرده است. انجام اين مذاکرات رسمی با نمايندگان غربی و بخصوص آمريکا در واقع تابوی وجود شيطان بزرگ را در اذهان عمومی شکسته و در آينده در صورت برقراری مراودات سياسی با ايالات متحده، رژيم اسلامی ناگزير به ملاحظه کاری در اعمال اش در برابر مردم ايران خواهد شد.

بررسی نتیجه و دستاوردهای مذاکرات لوزان

گفتگو با حسن اعتمادی و مازیار شکوری

در برنامهء تفسير خبر جمشيد چالنگی

تفاهم لوزان، سخنان خامنه ای

و سومين کنگرهء سکولار دموکرات ها

گفتگو با کورش اعتمادی

گفتگوگر: سعيد بهبهانی از تلويزيون ميهن

کشنده تر از جام زهر!

گفتگو با ابوالحسن بنی صدر

گفتوگر: مهدی فلاحتی در برنامهء صدای امريکا

دربارهء تفاهم نامه

الاهه بقراط ـ اسماعيل نوری علا

در برنامهء ياران با مديريت عليرضا ميبدی

شاد باش موفقیت موقت مذاکرات اتمی لوزان به مردم ایران

جبهه ملی ایران

هموطنان گرامی، شما با شادی و پایکوبی در سراسر ایران بخاطر پایان احتمالی یک دوره طولانی از سیاست اتمی ماجراجویانه و ضدملی جمهوری اسلامی، دفع خطر جنگ و نابودی تمامیت ارضی و بهبود اوضاع اقتصادی کشور نشان دادید که برخلاف آنهایی که دلواپس از دست دادن قدرت و امکانات دزدی های کلان و چپاول ثروت ملی می باشند، این تفاهمنامه را تایید می کنید.

لوزان، پل پیروزی

ابراهيم نبوی

مهم ترین پیروزی همین است؛ همین که کل حکومت همان خواسته ای را بخواهد که مردم می خواهند. این عقلانیت موجب توسعه سیاسی خواهد شد. روزهای سرد و تلخ و سیاه به سر خواهد آمد و با فضایی روشن و پر امید به سوی وضع بهتر خواهیم رفت. این پیروزی حاصل زحمات و سیاست ورزی هوشمندانه هیات مذاکرات و صبوری و دقت آنان است و همچنین پیروزی مردمانی که برای نجات ایران از جنگ و نابودی روحانی را انتخاب کردند.

اینکه به بنده و دیگران تبریک می‌گویند، بی معنی است!

گزارش بی.بی.سی از سخنرانی خامنه ای

خامنه ای: این اطلاعیه که اسم آن را فکت‌ شیت گذاشته‌اند در اغلب موارد روایتی مخدوش و خلاف واقع بوده است... آشکار است که این اطلاعیه پیشاپیش و قبل از پایان مذاکرات تهیه شده بود و محتوای آن خلاف آن چیزی است که در مذاکرات جریان داشته است... طرف مقابل در توجیه این رویکرد، اظهار داشته که لازم است برای مصرف داخلی، مواضعی را اتخاذ کند همانطور که در ایران نیز، رهبر جمهوری اسلامی برای حفظ ظاهر، سخنانی در مخالفت با بیانیه خواهد گفت... این خلاف واقع است و مسئولین جمهوری اسلامی با مردم "همدلی" دارند و واقعیت را مطرح می‌کنند.

ملت دست بسته؟

حمیدرضا رحیمی

کیهان دارالخرافه: رهبر معظم انقلاب در دیدار فرماندهان و پرسنل نیروی هوایی ارتش با اشاره به اظهارات چند روز قبل دیوید کوهن، یکی از مقامات آمریکایی که گفته بود "تحریم‌های اقتصادی دست ایران را بسته است، آنها گیر افتاده‌اند و تیم مذاکره‌ کننده ایران با دست‌های بسته در مذاکرات حاضر می‌شود"! خطاب به وی - بدون ذکر نام - فرمودند: :در روز بيست و دوم بهمن شما خواهید دید که ملت ایران چه حضوری خواهد داشت و آن موقع معلوم خواهد شد که آیا ملت ایران دست بسته است؟ فدوی خوانندگان محترم ضد انقلاب را نمی داند، لکن شخصاً، بعنوان نمایندهء محترم حکومت در مجلس از تهران، شدیداً عرض می کند: صحیح است، صحیح است! تا "اعدام" شود هر آنکه نتواند دید! اصلاً اینها به کنار، رژیم محبوبی که قادر است مردم را به چماق سه رنگ به بهشت، که تازه راه بسیار دوری هم هست ببرد، نمی تواند که اُمّت را، که نسب شان با پنج واسطه، به  آل ساندیس، سلام الله علیهم اجمعین، می رسد تا میدان آزادی بکشاند؟

ما و نهادهای مدنی خارج کشور

اسماعيل نوری علا

عضو دفتر سياسی نهاد هماهنگی

در جنبش سکولار دموکراسی ايران

از نظر من، در پنج سال گذشته، با وجود لجاجت سرسختانهء شخصيت ها و رهبران گروه های سياسی، راه درازی طی شده است. اختلافات عقيدتی و باورهای فلسفی و سياسی، در دوام آوردن حکومت اسلامی و دراز شدن دوران زندگی در تبعيد، کم رنگ و گاه بی معنا می نمايند. جنگ ميان پادشاهی خواه و جمهوری خواه در خارج کشور بی معنا و بی حاصل است. جدال مابين سوسياليسم و ليبراليسم، در فاصله های بسيارمان از ايران، بيشتر حکم سرگرمی را دارند. مسلمان و يهودی و مسيحی و بهائی در خارج کشور رمز و راز انسانی ِ همزيستی را می آزمايند و برای ايران آينده همين فضا را می خواهند.  

فايل صوتی      فايل تصويری        فايل پی.دی.اف

توصيه به گفتگو

گفتگو با محمد رضا نیکفر

به دعوت نشریه میهن

اشکال کار روشنفکران دينی ما این است که فکر می‌کنند مشکلات موجود در کار دین به معرفت برمی‌گردد و وظیفهء آنان این است که شناختی درست را به جای جهالت مسلط یا برداشت‌های انحرافی بگذارند. پهنهء ستیز اما نه عقل نظری، بلکه عقل عملی است. دین البته می‌تواند موضوع شناخت قرار گیرد؛ اما در جایی که شناخت مطرح است، ایمان مطرح نیست. اگر می‌خواهید پا به کارگاه شناخت بنهید، باید ایمان تان را پشت در بگذارید. پیشنهاد من به روشنفکران دینی این است که پروژهء اصلاح را در حیطهء عقل عملی پیش بردند، اصلاح در حیطه عقل نظری هیچ جایی ندارد.

گرایشات درونی جمهوری خواهان ایران

اکبر سیف

در ميهن ما ایران، مثل دیگر نقاط جهان، گرایشات سیاسی مختلف و گاه متضاد، خود را با جمهوری و جمهوری خواهی تعریف می کنند. چنین است که جمهوری ایران، جمهوری دموکراتیک، جمهوری دموکراتیک و لائیک، جمهوری دموکراتیک و سکولار، جمهوری عرفی، جمهوری فدرال، جمهوری سوسیالیستی، جمهوری دموکراتیک خلق، جمهوری اسلامی، جمهوری اسلامی دو، جمهوری دموکراتیک اسلامی در ادبیات سیاسی ایران مطرح شده اند. هر یک از این فورمول بندی ها از پیشینهء تاریخی معینی برخوردارند و طرفداران آنها، به این یا آن صورت و تحت نام های مختلف، خود را سازمان داده اند. اما جمهوری چیست و از آن چی می فهمیم؟

ستاد جلادان اسلامی رد گم می کند!

در حاشیه جنگ تبلیغاتی میان آل خمینی و آل سعود

محسن ابراهیمی

اخيراً "ستاد حقوق بشر قوه قضائیه جمهوری اسلامی" ادعا کرده است که دو نوجوان ایرانی در جریان حج عمره مورد آزار جنسی ماموران عربستان سعودی قرار گرفته اند و خواستار پیگیری این موضوع در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد شده است. این ستاد اعلام کرده است که این اتفاق "غیراسلامی و غیرقانونی" است و "بر اساس فتوای یکی از شیوخ و امامان جماعت جده" انجام پذیرفته است و اینکه "این اقدام نشان ‌دهندهء یک روند سیستماتیک و بسیار خطرناک است"!.. غیر اسلامی؟ غیر قانونی؟ فتوای شیوخ و امامان جماعت؟ روند سیستماتیک؟ کنوانسیون حقوق کودک؟ تعهدات بین المللی؟ برخورد با حامیان این گونه اعمال؟

مانيفست استراتژى جنبشى

زمينه سازی برای ايجاد شورای دمکراسی خواهان در خارج کشور

تهيه کننده: شوراى مركزى جبههء دموكراتيك ايران

تشکيل شوراى دموكراسى خواهان توسط اپوزيسيون بر اساس درك شرايط بحران سياسى، اقتصادى كشور و خطراتى كه كشور و مردم سراسر ايران را تهديد مى كند به ضرورت تبديل شده است، لذا شوراى دموكراسى خواهان اپوزيسيون با ويژگى هاى ذكر شده ارگانى خواهد بود كه وظايف خود را در ارتباط تنگاتنگ با تغيير و تحولات مبارزات داخل كشور و در همكارى  با زندانيان سياسى، مبارزان و نيروهاى اپوزيسيون درون مرز بطور هماهنگ به پيش خواهد برد، اين عمل به اين معنى است كه احزاب و سازمان ها و شخصيت هاى سياسى وارد جنبش سراسرى شده و به بخشى از جنبش تبديل  شده اند. چگونگى برنامه ها و ريز برنامه ها و تصميم گيرى هاى مربوط به تلاشهاى برون مرز، در شوراى دموكراسى خواهان  و با حضور مستقيم نمايندگان احزاب و سازمانها تدوين خواهد شد، شوراى دموكراسى خواهان در مقاطعى مجبور به تصميم گيرى هاى بزرگ در ارتباط با جنبش سراسرى خواهد شد.

گل سوریه و سبزهء یمن!

شهباز نخعی

در ماه ها و هفته های گذشته، به خاطر در صدر قرارگرفتن خبرها و حاشیه های مسئله غم انگیز و خسارت بار هسته ای، خبر ماجراجویی ها و فتنه انگیزی های دیگر حکومت آخوندی در منطقه تا حدودی به حاشیه رانده شده است.  از میان این خبرهای به حاشیه رانده شده، از سه مورد عراق، سوریه و یمن می توان یادکرد. 

همهء آن چیزهائی که دوست دارید

درباره ی چپ های دموکراتیک بدانید ولی نمی دانید!

کاوه دارالشفاء

غیر از این است که اگر این دولت تا آخر دوره ی تصدی چهار ساله اش به هیچ مطالبه ای هم وقعی نگذارد، باز هم شما چپ دموکراتیک موعد انتخابات بعدی، مجدداً دستورالعمل طلایی "انتخاب بد بجای بدتر" را پیش خواهید کشید؟ واقعاً این دولت چرا باید به دنبال توجه به مطالبات مدنی باشد؟ همین الآن هم با بیانیهء لوزان و خنده های ظریفِ ظریف، بازی انتخابات بعدی را برده...

قمار هسته‌ای

و تلاش برای پاک کردن حافظهء يک ملت

ژاله وفا

برای مثبت جلوه دادن توافقنامه اخير می گويند : ميزان خسارات مالی ناشی از ادامه بحران هسته ای با اين توافق کمتر شده است." اما آيا ما مردم ايران از نظام ولايت فقيه باز خواست کرده ايم که رقم واقعی هزينه ها و خساراتی که به اقتصاد ايران در طول دوازده سال بحران هسته ای وارد آمده است به چه ميزان است که اينگونه ما ملت بزير خط فقر سقوط کرده ايم؟ و به موجب توافقنامه لوزان، هزينه‌های ساخت و تجهيز تاسيسات نطنز و فردو و اراک که قرار است برخی نيزاز چرخه توليد خارج نيز شوند، تا کنون ‌چه ميزان بوده و پس از سررسيد تعهدات ده و پانزده و بيست و پنج ساله تا چه ميزان فرسوده خواهند شد و هزينهء "نگاهداری "تاسيساتی که در واقع بلا استفاده خواهند بود هنوز چه ميزان خواهند بود؟

مذاکره، مذاکرات اتمی، راه حل؟ شما بگویید!

فرهنگ قاسمی

در مذاکراتی که تحت شرایط فشار  اقتصادی علیه ایران انجام می‌شود به‌خودی‌خود آشکار است که  برنده شدن ایران بسیار مشکل به نظر می‌رسد؛ زیرا درست است که حمله نظامی انجام نشده است، اما حملات اقتصادی ایران را در شرایطی قرار داده است که به مثابه یک کشور شکست خورده اقتصادی به پای میز مذاکره می‌رود تا هم استقلال و هم آزادی ملت ایران را  یکجا در  طبق حماقت و بی‌خردی حکومت اسلامی به عوامل سرمایه‌داری امریکایی و اروپایی تقدیم کند.  

 
       

 
 

2015 ـ Iranian Secular Democracy Movement - iraniansdm@gmail.com - Fax: 509-352-9630

HHHHH