جمعه 8 تا يک شنبه 10 مرداد 1395 ـ  29 تا 31 ماه ژوئيه 2016

دعوتی عام به گردهمآئی بزرگ سکولار دموکرات های ايران در هامبورگ>>>

جستجو در سايت

تماس با سردبير

آرشيو صفحات اول سايت

آرشيو کلی مقالات  

آرشيو بر حسب نام نويسندگان

بيانيه های سازمان های ديگر

گنجينهء سکولاريسم نو

ويدئوهای آموزشی

1. ما با مذهب و عقيدهء هيچکس سر دعوا نداريم اما حضور مذهب و ايدئولوژی هيچکس را در قانون اساسی و نهادهای حکومتی  نمی پذيريم.

2. همچنين، از آنجا که حکومت اسلامی مسلط  بر ايران را قابل اصلاح و حتی قانونی نمی دانيم، طبعاً، در خارج کشور، از آن مطالبه ای هم نداريم؛

3. و به همين دليل قرار نيست  نام هيچ يک از اعضاء جنبش در زير نامه هائی که خطاب به گردانندگان رژيم نوشته می شوند ديده شود.

4. اما، در عين حال، ما از همهء مطالبات بر حق هموطنان اسير خود در داخل از غاصبان حکومت مسلط بر کشورمان حمايت می کنيم.

5. آنچه دراين سايت اختصاصی و غيرلخبری منتشر می شود يا در موافقت با سکولار دموکراسی است (مثل نوشته های انحلال طلبان و مخالفان حکومت اسلامی) و يا در مخالفت با آن (مثل نوشته های اصلاح طلبان، که با نوار توضيحی مشخص می شوند) و يا مسائل را بصورت جدی و طنر از ديدگاه سکولار دموکرات مطرح می کند. در همه حال اصولی که در صدر اين صفحه آمده و نيز در پيمان نامهء عصر نو منعکس اند، راهنمای ما محسوب می شوند.

6. انتخاب مقالات وارده و برگرفته از منابع مختلف، و همچنين تيتر مناسبی برای آنها  با سردبير است.

7. در اين پايگاه، به احترام جمهوريت، هر کجا سخن از حکومت

 مسلط  بر ايران پيش آيد، واژهء جمهوری به حکومت يا رژيم  تبديل می شود.

سردبير: اسماعيل نوری علا  

تأسيس: 14 امرداد 1392

پيمان نامهء عصر نو

نهاد هماهنگی جنبش

اساسنامه

هيئت دبيران

ای ميل:

iranian.sdmcc@gmail.com

اعلاميهء جهانی حقوق بشر

و پيوند به يک ويدئو

به قلم حميد شوک

آقای وزیر، چه کسی حیات، تمدن و بقای ایران را به خطر انداخته؟

سايت نجات پاسارگاد>>>

چیت چیان، وزیر نیرو، در کنفرانس ملی اقتصاد آب هشدار داد که حیات، تمدن و بقای ایرانی به دلیل شرایط آبی کشور در معرض تهدید است. او گفت تأمین آب برای شرب مردم به یکی از معضلات کشور تبدیل شده است. معلوم نیست که این هشدار یک مسئول دولتی به چه کسانی است. آیا ایشان نمی داند که چهارده پانزده سال است که کارشناسان میراث طبیعی و محیط زیست فریاد می زنند که با شیوه اداره مسئولین جمهوری اسلامی و آن چه با ذخایر آبی درایران می شود به زودی گرفتار خشکسالی خواهیم شد؟ ایشان نمی داند که سال هاست کارشناسان و کوشندگان میراث طبیعی فریاد زده اند که سدسازی های بی رویه و حفر چاه های غیرمجاز و بی توجهی به آلوده کردن آب ها سرزمین ما را گرفتار بحران بی آبی می کند؟ ایشان کجا بودند وقتی که با همه ی هشدارهای کارشناسان دلسوز، هیچ کدام از دولت ها نه تنها توجهی به هشدارها نکردند، بلکه همچنان به سد سازی ادامه دادند و تماشا کردند تا دریاچه ارومیه، زاینده رود، هامون، بختگان، کارون و .. و نابود شدند. این هشدارها تا همین امروز هم وجود داشته است و دولت کنونی نیز همچنان، و تا امروز در حال سد ساختن است و هیچ کاری برای آلوده کردن آب ها نمی کند. و حالا ایشان به که دارد می گوید که حیات تمدن و بقای ایران مورد تهدید است؟

باید آهنگسازها را به حوزهء علمیه بفرستیم!

علی جنتی، وزیر ارشاد

بعد از گذشت سی و هفت سال از انقلاب اسلامی هنوز هم در نوع موسیقی و این‌که کدام موسیقی حلال و کدام موسیقی حرام است، اختلاف نظرهای فراوانی وجود دارد. مقام معظم رهبری موضوع فرهنگ را به خوبی می‌شناسند. مراجع تقلید نیز نظر خاص خود را دارند.من با مراجع تقلید بسیاری مواجه شدم که موسیقی را مطلقا حرام می‌دانند. حالا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان متولی این امر راه‌اندازی شده است. به هر صورت ما با مردم مواجه هستیم که تابع مراجع هستند و این موضوعات باید در فضایی حل و فصل شود. حوزه‌های علمیه ما باید با دستگاه‌های موسیقی آشنا شوند و از طرفی باید یک سری آهنگسازها را به حوزه علمیه بفرستیم تا مجتهد شوند و بتوانند احکام مربوط به این موضوع را استنباط کنند.>>>

رقص تردید در واشنگتن، سرسختی در تهران

ژولين پليسير

نزدیک به یک سال پس از امضای توافق وین درباره مسئله اتمی ایران، امیدهایی که طبیعتا از این توافق به بوجود آمده بودند ، در عمل تحقق نیافته اند. این توافق که به عنوان گامی به سوی جذب دوباره ایران در نظام اقتصاد جهانی ارزیابی می شود، هنوز توفیقی درمورد بستن قراردادها نداشته است. پیامدهای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به طور بالقوه قابل ملاحظه است اما رویدادها چندان به عملی بودن امیدها میدان نمی دهد. ناموجه بودن تدابیر اتخاذ شده و ضد حملهM مخالفان، که بازگشت خود به خود تحریم ها (و قطعنامه های مربوطه سازمان ملل) را در صورت تخطی ایران از انجام تعهدات hش پیش بینی می کنند، گویای تعادل ناپایدار توافق است.

سینمای مقاومتی؟!

رامین پرهام

تا بدینجا محور مقاومتداشتیم و اقتصاد مقاومتی. آنچه در این وانفسای مقاومت کم داشتیم سینمای مقاومتی بود که آن هم به لطف وزارتِ ارشادِ اسلامی و سیاستِ سینماییاش توسط داریوش مهرجویی نظریه‌پردازی شده و پا به صحنهء مقاومتِ روان ‌نژندیِ ایران اسلامی نهاده است. مهرجویی اخیراً در گفتگوی کوتاهی با یومیه شرق، پرآودآیِ روشنفکریِ شیعی، مقاومتِ سینمایی ایران در برابر هجمه‌یِ ابتذال آمریکایی را این گونه توصیف کرده است: الان با نگاه به کانال‌هایِ سینماییِ دنیا متوجه می‌شوید که نود درصد از فیلم‌ها، همه آمریکایی هستند و به همان شیوه آمریکایی، مبتذل و پوک و تحمیق‌کننده ذهنیت و تعقل انسانی‌ اند ولی در ایران وضعیت فرق می‌کند، چرا که سیاستِ سینمایِ ما ایجاب کرده است که جلو این فیلم‌هایِ مبتذلِ آمریکایی [را] بگیریم

فری ایثارگر، و ديگر قضايا!

در حالی که دو تن از همولایتی های فریدون سرخه ای (برادر و مشاور ویژهء رئیس جمهور) که با لابی کردن فریدون و تقلید صدای رئیس جمهور (!) به ریاست و معاونت بانک ملت رسیده بودند دستگیر شده و به زندان اطلاعات سپاه، دامت توفیقاته، منتقل شده و حاجی علی صدقی، شریک صرافی غیر مجاز فریدون، هم گند کارش درآمده و شایعات زشت و زننده ای در مورد فریدون در مورد ویژه خواری و هزار خارپشته گری دیگر به گوش می رسد."خبرگزاری تسنیم" تتمهء آبروی نداشته فریدون را هم برباد داد و اعلام کرد فریدون برای گرفتن دکتری از دانشگاه شهید بهشتی (ملی سابق) جعل ایثارگری کرده است!

ما مسئول طوفان کاترينا نيستيم!

حمیدرضا رحیمی

* يک شهروند: فقط کدخدای دزد با ادب ندیده بودیم که به لطف و مرحمت این دولت و برجام دیدیم و باید غرامت کشته شده‌ های آمریکا در انفجار ده‌ها سال قبل لبنان را هم ما بپردازیم. با این انفعالی که در این دولت به وجود آمده چه بسا در آینده آمریکا هزینه خسارت طوفان کاترینا را هم از اموال بلوکه شده ما در خارج برداشت کند و مسئولین هم دولت قبل را مقصر بدانند.

فدوی: والله برادر، بقول سید قاسم (مش قاسم سابق ـ م)، دروغ چرا، تا اعدام آآآآ.. بین خودمان  باشد، ضد انقلاب نشنود، هزینهء خسارت طوفان کاترینا به گردن زنان بی حجاب آن دیار است ما فقط مسؤل ترورهائی هستیم که به فرموده مرتکب شده ایم، تعارف هم ندارد، حال هر چقدر که می خواهید، عرّ و تیز، بفرمایید!

استراتژی های سیال

(دیالوگ با سازمان مجاهدین خلق)

محسن ذاکری

امروز، دیگر عطف به ماسبق و رد صلاحیت بر اساس اختلاف شدید نظر، روشی دموکراتیک و تعاملی نیست. اگر خانم مریم رجوی باور دارد که یک فرد سکولار است، یا یک فرد دموکرات است، یا یک فرد سکولار دموکرات است، برای دادن شناخت از خود به مردم ایران و مخاطبین اش، چرا نباید از زمان امروز استفاده کند؟ چرا نباید به میان دیگر ‌حریفان آیندهء خود بیاید و بنشیند و سخن بگوید؟ چرا ما نباید خواهان برقراری این دیالوگ شویم؟ روش نقد باید جایگزین نفی شود. نفی و ناسزا و توهین هرگز برای استحکام فکر مردم روش های مناسبی نیستند. هر چند گروهی و در زمانی پشت این گونه ها بايستند، اما باید همه را به گفت و شنود منتقدانه کشاند. همانگونه که دونالد ترامپ با گذشت زمان به آرامش و تدبیر بیشتری در سخنان اش روی آورد. حتی امروز محمد خاتمی و ‌حسن روحانی نیز در ایران، این روش انتقاد بجای نفی و تهدید را دامن می زنند.

ترس و وحشت رژيم از فعالیت مخالفین در فضای مجازی

محمود خادمی

داد و فریادهای ولی فقیه، آخوندها و سران نظام از فعالیت های افشاگرانهء جوانانِ مخالفِ نظام در فضای مجازی هر روز بلند و بلندتر می شود و، برای جلوگیری از فعالیت آنان در این عرصه، از انجام هر اقدام و ترفندی کوتاهی نمی ورزند. بدلیل شکست و ناتوانی آخوندها و سران دینی نظام از مقابلهء فرهنگی با جوانان در فضای مجازی، مجبور شده اند، علاوه بر محدودیت های  فنی و تکنیکی در زمینهء استفاده از این تکنولوژی، خط سرکوب تمام عیار و بی شکاف در رابطه با فعالیت های جوانان در این عرصه را پیش ببرند. چرا که آنها خوب می دانند که این فعالیت ها نمودی از خواست ها و مطالبات واقعی مردم است که اگر ادامه یابد به عرصه اجتماع تسری می یابد و بقول آخوند بوشهری، خطیب نماز جمعه قم: "نه از تاک نشان میرماند و نه از تاک نشان".

اهداف روسیه از نزدیکی به ایران چیست؟

برگرفته از سايت ايلنا (خبرگزاری کار ايران)

دو قدرت برای ضرورت‌های استراتژیک مهمتری با هم متحد شده‌اند و آن حفاظت از آسیای مرکزی و حوزهء دریای خزر در برابر نفوذ آمریکاست. ممکن است دو کشور نیروهای دریایی‌شان را در منطقهء خزر تقویت کرده باشند اما برگزاری تمرین‌های نظامی مشترک شبیه آنچه در ماه اکتبر اتفاق افتاد، رفتاری است که کمتر کسی از دو قدرت رقیب انتظار دارد. یک اشتباه بنیادی در این دست تحلیل‌ها به تقلیل یا بی‌اهمیت جلوه دادن تغییرات مهم در ایران و روسیه برمی‌گردد؛ تغییرات در ایران در دهه‌های تحریم و ایزوله بودن آغاز شد و در روسیه به تحولات پس از پایان جنگ سرد باز می‌گردد. گذار ایران مهم، اما گذار روسیه برای فهم روابط رو به رشد دو کشور نقش کلیدی دارد.

نامه ای خطاب به مردم و سازمان‌های سیاسی ایران

دفتر سیاسی حزب دمکرات کردستان ایران

پس از سال‌ها که حزب دمکرات سعی داشته تا با توسل به فعالیت‌های مدنی حاکمیت را ناچار به تسلیم شدن در مقابل خواست جامعه  نماید، اما با قبضه نمودن روز افزون قدرت در دستان دیکتاتور و خشونت آمیز شدن بیش از پیش پايه های نظام استبداد در ایران، و همچنین با باز گذاشته شدن دست سپاه به عنوان پاسداران جهل و فساد در غصب کردن همهء عرصه های اقتصادی، سیاسی، دیپلماسی و اجتماعی برای همگان بیش از پیش روشن شدە است که در زمینه های ساختاری به منظور وادار نمودن حاکمیت به پاسخگو بودن در مقابل خواست‌های دمکراتیک مردم باید از اشکال گوناگون مبارزه، از جمله مبارزه قهر آمیز هم استفاده کرد.

دربارهء نامهء سرگشادهء حزب دموکرات کردستان ايران

اسماعيل نوری علا، سخنگوی جنبش سکولار دموکراسی ايران

در اين نامه چند نکتهء منفی نيز وحود دارند که نبايد ناديده گرفته شوند؛ چرا که يکی از وظايف سازمان های سياسی، انتقاد از يکديگر در راستای توضيح اشتباهات قابل تصحيح و نيز آگاه کردن افکار عمومی ست که داور اصلی کار محسوب می شوند. بخصوص که حزب دموکرات کردستان ايران در اين نامه اين خواست را اعلام داشته است که حزب ما برای ادامهء مبارزات حق‌ طلبانهء خود از همهء آزادی خواهان ایران انتظار دارد در این کارزار یار و حامی وی باشند و، در جهت گسترش آن بکوشند. ما از اين دعوت حزب دموکرات کردستان ايران استقبال می کنيم و با حسن نيت تمام، و اعتقاد بر اينکه اشتباهات مندرج در اين نامه بيشتر ناشی از کاربرد الفاظ و مضامينی منسوخ و متعلق به روزگاری دورند که هنوز حزب دموکرات کردستان ايران نتوانسته از شر آنها خلاص شود، در اينجا به چند مورد از اين اشتباهات اشاره می کنيم.

بیانیهء جبههء ملی ایران

جبههء ملی ایران، بنا بر اعتقاد به آزادی و دموکراسی و عدالت اجتماعی، و با توجه به حقوق اساسی افراد ملت ایران؛ نسبت به بازداشت های غیر قانونی فعالان سیاسی اعتراض دارد و آزادی کلیهء زندانیان سیاسی کشور، از جمله آقای مهندس کورش زعیم، را خواستار است. تهران- روابط عمومی جبهه.

پيام کورش زعيم به نرگس محمدی، قبل از زندانی شدن خودش

نرگسِ عزیز ملت ایران. پایداری تو در برابر پلیدی ها و خشونت های عصر حجری افسانه ایست. ملت ایران جاودانگی فرهنگ و میهن خود را مدیون نرگس هایی چون تو هستند که برای سده ها در برابر جهالت و خشونت وارداتی پایداری کردید و اهریمن بدی ها را شکست دادید. این بار هم اهریمن از تو شکست خواهد خورد. با گرسنه نگه داشتن تن رنجورت جان خود را به اهریمنان نده و آنها را شاد و آرام نکن.  ملت به قهرمانانی چون تو نیاز دارد، کودکانت به تو نیاز دارند، دوستانت به تو نیاز دارند و جنبش بیرون راندن اهریمن از بهشت ایران به چون تو نیاز دارد. خود را تندرست و نیرومند نگه دار که برآمدن خورشید ایران را از پس ابرهای سیاه ببینی. بگذار اهریمن از پایداری تو اشتهایش را از دست بدهد. تو بمان که او رفتنی است. تهران -  22 تیر 1395

خبر دستگيری کورش زعيم در برنامهء تلويزيونی صدای امريکا>>>

نتیجه گیری از سمینار سوم ژوئن (لس آنجلس / آمریکا)

سازمان های جبهه ملی ایران در خارج از کشور

در مجموع سخنرانان و آنهایی که در بحث ها شرکت داشتند بر این عقیده بودند که مردم ایران طی صد و ده سال گذشته در سه جنبش بزرگ اجتماعی علیه استبداد و برای تحقق استقلال، آزادی، حاکمیت ملی و عدالت اجتماعی مبارزه نموده و در این راه قربانیان فراوان داده اند... بی اعتنایی کنونی مردم نسبت به حکومت حاکی از آن است که آنها از هرگونه اصلاحی در نظام حکومتی ناامید شده و اگر تا کنون نیز دست به شورش و قیام نزده اند به سبب وضعیت خطرناکی است که اسلام گرایان داعشی و غیر آن در منطقه خاورمیانه بوجود آورده اند. برای جبهه ملی بطور اعم، و سازمان های جبهه ملی ایران در خارج از کشور بطور اخص، هدف اصلی مبارزه، همچنان، استقرار یک حکومت ملی است که در آن کلیهء حقوق و آزادی های مردم تحقق یافته و تضمین شود.

 

کنگره سکولار دموکرات ها

 

2016 ـ Iranian Secular Democracy Movement - iraniansdm@gmail.com - Fax: 509-352-9630

00000000000000000000000000

BBBBB