يکشنبه 17 آذر ماه 1392 ـ 8 ماه دسامبر 2013       

شرح تصوير شير و خورشيد       نظرات خوانندگان       مکاتبه با سردبير

پيوند به گنجينهء مقالات پايگاه سکولاريسم نو

بيانيه ها و اخبار سازمان های سياسی و اجتماعی

آرشيو کلی مقالات            فهرست نام نويسندگان و مطالب شان

آرشيو پرونده های ديداری ـ شنيداری          آرشيو عکس ها و طرح ها

آرشيو روزانهء صفحهء اول سايت                   جستجو

ما خواستار وحدت رهبران جنبش سکولاردموکراسی در ایران هستیم

درخواست دفتر برون مرزی جبهه دموکراتیک ایران

کاری از نيک آهنگ کوثر

دربارهء درگذشت ماندلا، حقوق بشر و قتل های زنجيره ای

گفتگوی تلويزيونی عليرضا ميبدی با اسماعيل نوری علا

نخود سیاهِ منشورحقوق شهروندی با چاشنی اعدام!

بهروز ستوده

کسی را به دنبال نخود سیاه فرستادن و یا کسی را سرِکار گذاشتن درادبیات کوچه و بازار فارسی، به معنی سرگرم کردن کسی است به کاری عبث و بیهوده تا توجه او از کار و یا موضوع اصلی منحرف شود. حالا داستان دولت تدبیر و امید آقای حسن روحانی و منشور حقوق شهروندی ایشان است که قرار است، با مطرح کردن این منشور، حواس عده ای را از مطالبهء اعلامیه جهانی حقوق بشر ـ که جمهوری اسلامی بزرگترین ناقض آن در دنیا شناخته شده است ـ منحرف ساخته و بدنبال نخود سیاه منشور حقوق شهروندی دولت تدبیر و امید بفرستد.

تجزيه و تحليل حقوقی موافقتنامهء 1+5 با جمهوری اسلامی

امير فيض (حقوقدان)

تفسير گزارش مآبانهء آقای باراک اوباما دو مخاطب دارد: اول ملت امريکاست که به اين توجه می رسد اگر جمهوری اسلامی کارمندان سفارت را گروگان گرفت و سال ها پرچم کشور را به آتش کشيد و مرگ بر امريکا گفت و ملت امريکا تحمل کرد، با اين موافقتنامه امريکا گردنکشی های جمهوری اسلامی را خرد کرد و بعلاوه صد ميليارن دلار از ثروت مردم ايران را قبضخ کرد.. مخاطب ديگر اسرائيل است که اصزار داشت با حملهء هوائی تأسيسات اتمی ايران را منهدم کند. ما با موافقت نامه ای که به امضای نمايندگان جمهوری اسلامی رسانديم و آنها متعهد به انجام آن هستند، هما کاری را که اسرائيل می خواست انجام دهد، که با تحمل هزينه و تلفات احتمالی و هيجان جهانی مواجه می شد، به دست خود ايران انجام شد. (پی.دی.اف)

نگاه راهبردی ظریف به ابوموسی!

شهباز نخعی

ظریف به خبرگزاری "مهر" گفته است: «بنده دقیقاً موضع معمول کشور را گفته ام که ما آمادهء گفتگو با امارات برای رفع سوء تفاهمات پیرامون ابوموسی هستیم». و آنچه که ظریف با عنوان "موضع معمول" از مردم پنهان می کند، همان است که 6 سال پیش سعید جلیلی با صراحت بیان کرد: «ما حاضریم نام خلیج فارس را به خلیج دوستی تغییردهیم... این یک شعار نیست، بلکه نگاه راهبردی به منظور گسترش همکاری های خود با کشورهای کرانه جنوبی خلیج [فارس] است»! يعنی جای نام "خلیج فارس" را با "ابوموسی"، یا هر موضوع مورد اختلاف دیگر، عوض کنید، تا ببينيد روی آشی که پخته می شود یک وجب روغن "مصلحت نظام" – و  پایمال شدن "منافع ملی" – ريخته اند.

صدها اوکراينی خيابان‌های منتهی به ادارات دولتی را محاصره کردند

گزارش راديو فردا

گزارش های رسيده از اوکراين حاکی است که صدها معترض به رييس‌ جمهوری اين کشور روز دوشنبه یازدهم آذر خيابان‌های اطراف ساختمان‌های دولتی در کيف، پايتخت، را محاصره کرده و مانع از ورود کارمندان دولتی به ادارات شده‌اند. معترضان برای مسدود کردن خیابان‌های اطراف ساختمان‌های دولتی، از بولدوزر و تراکتور نیز استفاده کردند. خبرگزاری رويترز در گزارشی نوشته که در پاسخ به فراخوان اپوزيسيون برای اعتصاب سراسری در اوکراين و در اعتراض به سياست ويکتور يانوکوويچ، رييس جمهوری، برای نزديکی بيشتر به روسيه، معترضان جاده‌های اصلی به سمت ساختمان‌های دولتی را با سطل‌های زباله، موانع فلزی و حتی گلدان مسدود کردند. اپوزيسيون اوکراين زمانی تمرکز خود را معطوف به ساختمان‌های دولتی کرد که بيش از سيصد و پنجاه هزار نفر روز يکشنبه به خيابان‌های پايتخت ريختند و بين معترضان و پليس نيز درگيری‌هايی رخ داد. مخالفان ويکتور يانوکوويچ، رييس جمهوری اوکراين، خواستار استعفای وی و دولت شده و گفته‌اند که بايد انتخابات زودرس در اوکراين برگزار شود. اعتراض‌ها به يانوکوويچ پس از آن آغاز شد که وی حاضر نشد تا پس از سال‌ها آماده‌سازی يک معاهده تجاری مهم با اتحاديه اروپا، آن را امضاء کند و در مقابل اعلام کرد که ارتباط تجاری اين کشور با روسيه را بيشتر خواهد کرد.

«موافقت نامه»، هزینه‌ها، راهگشائی و آزادی‌ها

محسن قائم مقام

مجیزگویان رژیم انواع و اقسام به شکل شعرای دربارهای گذشته به «ثنا خوانی» پیروزی در مذاکرات و قرارداد پرداخته‌اند. آقای جواد ظریف وزیر خارجه از حضور سیاسی مردم ایران در فضای مذاکرات صحبت می‌کند که تحریف واقعیات است. ایشان حضور امروز مردم را با دوران‌های باشکوه گذشته، همچون دوران مشروطه و نهضت ملی ایران در یک سطح قرار می‌دهد، تو گوئی این مردم‌اند که در پشت این حکومت ایستاده‌اند. و یا بسیاری از دست اندرکاران کوچک و بزرگ و سینه زنان رژیم، چه معتقدان واقعی ایشان و چه آن‌ها که روزیشان از این چشمه می‌رسد، چه آنهائی که باز فکر می‌کنند می‌توانند حکومت را از راه تحبیب و تشویق به راه «راست» سوق دهند، در حالی که مثل گذشته خود را «چپ» می‌دانند، در معرکهء «پیروزی» داد سخن سر داده‌اند. سی سال به بیراهه بردن مملکت را فراموش می‌کنند و بیدرنگ لحظه تسلیم را پیروزی می‌خوانند.

پیام به مناسبت 16 آذر، روز دانشجو

رضا شهابی، کارگر و دانشجوی دربند

و عضو هیئت مدیره سندیکای شرکت واحد

من در حالی با شما سخن می گویم که هر چند به دلیل شغلم، موقعیت طبقاتی ام و بسیاری مسائل اجتماعی دیگر توفیق حضور در محیط دانشگاه را نداشتم، اما با تمامی مشکلات اجازه ندادم که عنصر تحصیل به تمامی از زندگی من رخت بر بندد و به این ترتیب از همین داخل زندان اقدام به ادامه ِ تحصیل در مقطع لیسانس نمودم. این اشاره از آن بابت بود که بگویم من به عنوان یک فعال کارگری که عضو هئیت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه می باشم، مایلم تا در این روز دانشجویان را در مقام یک کارگر و در عین حال کارگران را در مقام یک دانشجو مورد خطاب قرار دهم.

اپوزيسيون در اغما

جمعه گردی های اسماعيل نوری علا

تا «استقرار سکولار دموکراسی در ايران» چقدر راه است؟ چقدر زمان می برد تا در ايران نيز حکومتی غير مذهبی برقرار شود و شهروندان اش بر حسب اعتقادات شان در تور مرتبه بندی حقوقی گرفتار نباشند؟ اين پرسش ها از دل های شکسته در انقلاب 57 و ذهن های کاوندهء راه های نجات ايران از سايهء شوم حکومت ايدئولوژيک ـ مذهبی 35 سال اخير بر می آيد؛ پرسش هائی که اغلب معلوم نيست به کجا بايد بردشان و چه کسانی را مورد خطاب شان قرار داد.

 پيوند برای شنيدن و دانلود فايل صوتی با صدای سعيد بهبهانی

از «اپوزیسیون در اغما» تا فراخوان فعالین سکولار دموکراسی در ایران

گفتکوی سعيد بهبهانی از تلويزيون ميهن با اسماعيل نوری علا

اصلاح‌طلبی و ابتذال تئوریک اپورتونیسم

پویان دریابان

توافق قدرت‌های غربی و جمهوری اسلامی در مذاکرات اتمی فضایی برای اصلاح ‌طلبان حکومتی و دنباله‌های اپورتونیست شان در اپوزیسیون که هرگز نتوانسته‌اند ناف شان را از پیکر جمهوری اسلامی ببرند فضایی فراهم کرده تا با ذوق ‌زدگی به ارائهء تحلیل‌های سبک و بی‌مایه در جهت اثبات ظهور یک جمهوری اسلامی دمکراتیک شدت دهند. مصاحبه ‌ها و نوشته ‌های فرخ نگهدار، گنجی، علیجانی، رحمانی و بهنود و شرکاء همگی این خط را دنبال می کنند. اما فقدان تئوری و مبنای علمی مخرج مشترک همه این تحلیل‌هاست.

اتحاد برای پیشبرد یا اتحاد برای پسرفت؟

نگاهی به اساسنامۀ «اتحاد برای پیشبرد سکولاردموکراسی»

امیرحسین آمویی

کاربست زبان روان و بسامان، و بیان روشن در ارائۀ اساسنامۀ یک جنبش مترقی اهمیت فراوان دارد. داشتن منطق استوار و روشن در بیان، یکی از مهم‌‌ترین ویژگی‌های اساسنامه است. این منطق باید در شکل، ساختار و محتوای اساسنامه بازتابی کامل یافته باشد. وجود هر گونه گسیختگی بیانی و نفوذ هر گونه خلل در ساختار اساسنامه نشانۀ گسیختگی و خلل در تفکر، محتوای کار، استراتژی و تاکتیک آن جنبش است. اساسنامه در عین حال باید تهی از هرگونه تکرار مکررات باشد، چه تکرار نشانۀ دوباره‌کاری‌های بی‌هوده توسط آن تشکیلات است.

به مناسبت 13 آذر روز مبارزه با سانسور

بیانیهء کانون نویسندگان ایران

وزیر ارشاد در شروع کار خود به صف منتقدان سانسور پیوست و با این کار نشان داد که ادامهء سانسور به شکل موجود برای حاکمیت بسیار سخت شده است. گرچه به زودی معلوم شد که ژست انتقادی ایشان نمایشی بیش نیست، با این حال با برخاستن صدای انتقاد از تریبون دولتی آواهای در گلو ماندهء بیشتری در جامعه طنین انداز شد. گزارش و خبر و مقاله و مصاحبه در بارهء سانسور در نشریاتی به چاپ رسید که تا پیش از این حتی واژهء سانسور را به کار نمی بردند. نامهء سرگشادهء دویست و چهار نویسنده به وزیر ارشاد در این دوره منتشر شد.

محمد رضا خاتمی رأی های خورده شده و خون های ریخته شده را بخشيد!

در گفتگو با روزنامهء اعتماد

نظر سايت اخبار روز: رای های خورده شده ی مردم، خون های ریخته شده بر زمین، زندگی هایی که در کهریزک و اوین و گوهردشت و ده ها زندان بانام و بی نام دیگر بر باد رفت... این ها بخشی از «طلب» مردم ایران از حکومت در سال 88 و وقایع بعد از آن است که به ثبت رسیده است. اکنون محمدرضا خاتمی می گوید: اصلاح طلبان این طلب ها را بخشیده اند. او هر چند می گوید که اصلاح طلبان از آرمان هایشان گوتاه نیامده اند، اما می افزاید آن ها «واقع گرا» شده اند، خواست های خود را محدودتر و کوچک تر کرده اند و حاضرند همچنان صبر کند.

نخستين بيانيهء تحليلی جنبش سکولار دموکرسی ايران

 تاريخچه

مقدمات

پيمان نامهء عصر نو

مؤسسين کنگره

سايت نخستين کنگره

تصميم به ايجاد جنبش

 تشکيلات 

نمودار تشکيلاتی

اساسنامه

شورای دبيران جنبش

شورای مشاوران جنبش

 دفاتر پنجگانه

دفتر هماهنگی و اجرائی

دفترهماهنگی باسازمانها

دفتر اموری ادارای و مالی

دفتر انتشارات و تبليغات

دفتر مطالعات سياسی

  عضويت، شاخه، باشگاه

دفتر هماهنگی شاخه ها

آئين نامه

 

برگ تقاضای عضويت

 انديشگاه

دفتر مرکزی انديشگاه

آئين نامه (در دست اقدام)

هيئت امنا

  انديشکده ها

ممکنات و موانع اتحاد عمل سازمان های سياسی

گفتگوی ويدئوئی عليرضا

 ميبدی با اسماعيل نوری علا

بخش اول    بخش دوم

تحليل شرايط سياسی روز

و مسئلهء مطالبه محوری

گفتگو با اسماعيل نوری علا،

گفتگوگر: سعيد بهبهانی

اعلاميهء جهانی حقوق بشر

و پيوند به يک ويدئو

برخی از اعلاميه ها

و ميثاق های بين المللی

 
 

© 2013 ـ Iranian Secular Democracy Movement - Admin@isdmovement.com - Fax: 509-352-9630

hhhhhhh