تأسيس: 14 امرداد 1392،  در نخستين کنگرهء سکولار دموکرات های ايران  (همزمان با 107 مين سالگرد مشروطه)    |   ناشر: نهاد هماهنگی جنبش       سردبير: اسماعيل نوری علا  

ما با مذهب و عقيدهء هيچکس سر دعوا نداريم اما حضور مذهب و ايدئولوژی هيچکس را در قانون اساسی و نهادهای حکومتی  نمی پذيريم

جمعه 21 تا يک شنبه 23 فروردين  ماه 1394 ـ  10 تا 12 ماه آوريل 2015      

به پیشنهاد بنیاد میراث پاسارگاد، سال 1394، سال بزرگداشت عمر خیام نیشابوری، نام می گیرد

ه

جستجو در سايت

تماس با سردبير

آرشيو صفحات اول سايت

آرشيو کلی مقالات  

آرشيو بر حسب نام نويسندگان

بيانيه های سازمان های ديگر

گنجينهء سکولاريسم نو

ويدئوهای آموزشی

در اين پايگاه،

به احترام جمهوريت،

هر کجا سخن از حکومت

 مسلط  بر ايران پيش آيد،

 واژهء جمهوری به

 حکومت تبديل می شود.

نهاد هماهنگی جنبش

پيمان نامهء عصر نو

تاريخچه

اساسنامه

بيانيهء تحليلی

برگ تقاضای عضويت

ای ميل:

iranian.sdmcc@gmail.com

باشگاه لوس آنجلس

باشگاه هلسينکی

کنگرهء سکولار دموکرات ها ايران

در فروردين ماه 1392 چند تن از معتقدان سکولار دموکراسی بر آن شدند تا، در 14 مرداد آن سال، که صد و هفتمين سالگرد انقلاب مشروطه ايران بود، با کمک مالی عده ای از هواداران، امکان گرد همائی ساليانهء گسترده ای را با نام کنگرهء سکولار دموکرات ايران فراهم آورند. بدين منظور سندی به نامپيمان نامهء عصر نو تهيه و بوسيلهء بيش از 150 تن از فعالان سياسی به امضاء رسيد و بر بنياد آن   اولين کنگره در 1392 در شهر واشنگتن برگزار شد. دومين کنگره در تاريخ 18 مرداد 1393 در شهر بوخوم آلمان برگزار شد. هم اکنون رايزنی برای برگزاری کنگرهء سوم ادامه دارد.

مجمع سازمان های سکولار دموکرات

انديشگاه سکولار دموکراسی ايران

اعلاميهء جهانی حقوق بشر

و پيوند به يک ويدئو

به قلم حميد شوکت

اینکه به بنده و دیگران تبریک می‌گویند، بی معنی است!

گزارش بی.بی.سی از سخنرانی خامنه ای

خامنه ای: این اطلاعیه که اسم آن را فکت‌ شیت گذاشته‌اند در اغلب موارد روایتی مخدوش و خلاف واقع بوده است... آشکار است که این اطلاعیه پیشاپیش و قبل از پایان مذاکرات تهیه شده بود و محتوای آن خلاف آن چیزی است که در مذاکرات جریان داشته است... طرف مقابل در توجیه این رویکرد، اظهار داشته که لازم است برای مصرف داخلی، مواضعی را اتخاذ کند همانطور که در ایران نیز، رهبر جمهوری اسلامی برای حفظ ظاهر، سخنانی در مخالفت با بیانیه خواهد گفت... این خلاف واقع است و مسئولین جمهوری اسلامی با مردم "همدلی" دارند و واقعیت را مطرح می‌کنند.

لوزان، پل پیروزی

ابراهيم نبوی

مهم ترین پیروزی همین است؛ همین که کل حکومت همان خواسته ای را بخواهد که مردم می خواهند. این عقلانیت موجب توسعه سیاسی خواهد شد. روزهای سرد و تلخ و سیاه به سر خواهد آمد و با فضایی روشن و پر امید به سوی وضع بهتر خواهیم رفت. این پیروزی حاصل زحمات و سیاست ورزی هوشمندانه هیات مذاکرات و صبوری و دقت آنان است و همچنین پیروزی مردمانی که برای نجات ایران از جنگ و نابودی روحانی را انتخاب کردند.

کشنده تر از جام زهر!

گفتگو با ابوالحسن بنی صدر

گفتوگر: مهدی فلاحتی در برنامهء صدای امريکا

دربارهء تفاهم نامه

الاهه بقراط ـ اسماعيل نوری علا

در برنامهء ياران با مديريت عليرضا ميبدی

از مذاکرات لوزان تا جنبش سکولار دموکراسی

گفتگو با  حسن اعتمادی

عضو دفتر سياسی نهاد هماهنگی

در جنبش سکولار دموکراسی ايران

گفتگوگر: سعيد بهبهانی از تلويزيون ميهن

سنگک هسته ای!

ويدئوئی از کاسپين ماکان

چهره خانه

خاطرات اسماعيل نوری علا

در برنامهء نگاه از عليرضا ميبدی
دربارهء دکتر غفار حسينی

در جبههء ملی ايران چه می گذرد؟

مهندس کورش زعيم

در گفتگوی اختصاصی با اسماعيل نوری علا

نوری علا: مسائلی که در پی انتشار بيانيهء نخست آقای اديب برومند، رهبر کنونی جبههء ملی ايران، پيش آمد و به اينجا انجاميد که آقای اديب اعلام بدارند که در مورد مفاد آن بيانيه اشتباه کرده اند، و سپس درخواست شما از ايشان مبنی بر اينکه از سمت خود کناره گيری کنند، کنجکاوی های بسياری را در ميان کوشندگان سکولار دموکرات ايران ايجاد کرده است. آیا شما آمادگی آن را داريد که به برخی پرسش ها، که از دل آن کنجکاوی ها، زاده می شوند، پاسخ روشن و صريح بدهيد؟

کورش زعيم: حتماً. ممنون که می خواهيد مسائلی که اين همه جنجال آفريده اند با شفافيت مورد موشکافی قرار گيرند.

اينجا هیچ‌ کس نمی‌خواهد

سفره‌ای که انداخته شده جمع شود!

گفتگو با عیسی‌خان حاتمی

گفتگوگر: يوحنا نجدی

مجلس ششم در اختیار اصلاح ‌طلبان بود ولی نخواستند کاری انجام بدهند. چرا؟ چون سیاست اصلی اصلاح‌ طلبان، فشار از پایین و چانه‌ زنی در بالا است. یعنی مردم، نیروهای سیاسی و دانشجویان هزینه بدهند اما امتیازات در قدرت به اصلاح ‌طلبان برسد. من فکر می‌کنم که احتمالاً گروه‌ های فرصت‌ طلب سیاسی به اسم اصلاح ‌طلب وارد عرصه سیاسی خواهند شد ولی من امیدی به این گروه‌ها ندارم.

گزارش مخصوص و مصور فدوی از لوزان

حمیدرضا رحیمی

فدوی داشت بیانیهء مشترک حجج اسلام و خاج پرستان عظام، یعنی گروه 1 +5، لعنة الله عليهم اجمعين، را از منظر خود بر می رسید که ديد، بنا بر روايت خبرگزاری افکار نيوز، وزير خارجه بيت گفته است: مذاکره کردیم تا اعلام کنیم برنامهء هسته‌ای ایران صلح آمیز است و دستور داشتیم فقط در زمینهء هسته‌ای با آمریکا مذاکره کنیم! و به فراست دريافت که در اين مذاکرات نیز، جای بشر و حقوق او خالی بوده فلذا در اين گزارش مصور عکس آن هم موجود نيست!

تفاهمی در غياب نمايندگان واقعی ملت ايران!

اسماعيل نوری علا

عضو دفتر سياسی نهاد هماهنگی

در جنبش سکولار دموکراسی ايران

اين اپوزيسيون سکولار دموکرات ايران است که بايد سخنگوی ملتی فشرده گلو شود و از جانب آنان به اين نوع سياست که از جانب وتوداران اعمال می شود اعتراض کند و، همچون نمايندگان حزب جمهوريخواه در کنگرهء امريکا، شجاعانه اعلام بدارد که تفاهمات با حکومت اسلامی ِ ذليل شده اما همچنان مسلط بر ايران تنها تفاهماتی با همان حکومت است و ربطی به ملت ايران ندارد.

فايل صوتی      فايل تصويری        فايل پی.دی.اف

یازده پرسش و پاسخ صریح در بارهء تفاهم نامه

احمد تاج الدینی

عضو دفتر سياسی نهاد هماهنگی

در جنبش سکولار دموکراسی ايران

به نظر می آید که بخش بزرگی از طولانی شدن مذاکرات در این سال ها بیشتر به دلیل دشواری رسیدن به فرمول واحد بین خود این قدرت های جهانی بوده باشد تا صرف مذاکره با ایران. حکومت اسلامی ایران در موقعیتی نبوده و نیست که بتواند در مقابل ارادهء توافق شده بین شش کشور طرف قرارداد اظهار وجودی کند. طی این سال ها حکومت اسلامی کوشید با دادن امتیازات بی حساب و کتاب به روسیه و چین در مذاکرات به سود خود فضای مانوری دست و پا کند . این گونه اقدامات تنها نشانگر آن بوده است که دستگاه دیپلماسی حاکمان بر ایران تا چه اندازه از دنیای واقعیات بیگانه اند. کوتاه آن که مذاکرات و توافقات با ایران در چندین وجه درهم تنیده انجام شده و همچنان می شود.

کاپیتولاسیون هسته ای و استقلال طلبی ملایان

کوروش اعتمادی

عضو دفتر سياسی نهاد هماهنگی

در جنبش سکولار دموکراسی ايران

فهرست مطالبات گروه پنج بعلاوهء يک در نشست های لوزان در واقع، برقراری یک کاپیتولاسیون سرافکندانه برای رژیم ملایان است که انسان را بیاد استعمار کهنه ای می اندازد که ظی آن بازرسان و نیروهای کنترل کنندهء قدرت های بزرگ در خاک کشور اشغال شده، حضوری مستقیم می یابند و فهرست وار و یک سویه به حکومت تحت اشغال خود دیکته می کنند که چه سیاستی را در رابطه با ذخایر ملی مردم بسود استعمار برگزینند. این است در واقع آن مفهوم استقلال که روزی بنیانگذار این حکومت اسلامی در بوق و کرنا کرد و امروز جانشینان خلف او تحقق آن را عینیت می بخشند.

توافق آنها، توقع ما!

اقبال اقبالی

عضو دفتر سياسی نهاد هماهنگی

در جنبش سکولار دموکراسی ايران

ملت ایران باید نخست از حکومت اسلامی در جامعهء جهانی و منطقه رفع اختيار و نمايندگی کند و اعلام نماید که حاکمان کنونی هرگز منافع و مصالح ملت ایران را نمایندگی نکرده و ما نیز گروگان گروه ها و شبکه های تروریستی و آدمکشی اسلامگرایان شیعه هستیم. ملت ایران همچنان بايد خواهان خاتمه دادن به حکومت اسلامی، خلع قدرت روحانیت شیعه از حکومت و تامین آزادی ادیان و محکومیت صف آرائی دینی، قومی و نژادی در منطقه باشد.

شرح دست آوردهای لوزان

محسن بهزاد کریمی

عضو دفتر سياسی نهاد هماهنگی

در جنبش سکولار دموکراسی ايران

اين مقاله، بدون پرداختن به احتمال توافق نهایی و یا عدم آن، و صرفاً جهت روشن سازی آنچه در ژنو گذشت و در بیانیهء لوزان (و نه توافق) منتشر شده، بخصوص از طريق تفسیر زبان دیپلماتیک دو طرف (که ربط چندانی با متن بیانیهء تشريفاتی مشترک ندارند)، کوشش می شود تا، از آنچه در فضای رسانه ای و در بطن بیانیه های مستقل هر یک از طرفین آمده است نتیجهء نهایی به دست آمده روشن گردد.

تعهدات ایران از زبان ظريف

گزارش راديو زمانه

ظريف شب پانزدهم فروردین ماه با حضور در برنامه نگاه یک در مورد این ابهام‌ها پاسخ گفت. در مطلب حاضر خلاصه‌ای از صحبت‌های محمدجواد ظریف در مورد تعهدهای ایران به گروه پنج به اضافهء يک، و حقوقی که در مقابل آن دریافت کرده، در دو بخش کلیات چارچوب توافق و لغو تحریم‌ها تقسیم‌بندی شده است. این مفاد تنها بر اساس صحبت‌های شفاهی محمدجواد ظریف در برنامهء نگاه یک خلاصه‌نویسی شده است.

جرعه‌ای بزرگ از جام زهر دوم

محمدرضا نيکفر

جام زهر دوم را مدتی لیس می‌زدند؛ در لوزان جرعه‌ای بزرگ از آن نوشیدند؛ بقیه‌اش را همه سرخواهند کشید. ادا و اطوار درمی‌آورند و حوصله سرمی‌برند. جام زهر نخست، پذیرش آتش‌بس در جنگ با عراق است؛ جام دوم، تن دادن به تسلیم در برنامه هسته‌ای است. در جنگ با عراق می‌خواستند کربلا را بگیرند و از آنجا به قدس بروند؛ در برنامه هسته‌ای می‌خواستند برای بقای قدرتشان به تضمین هسته‌ای دست یابند. در هر دو مورد شکست خوردند و ناچار شدند از مواضع اعلام‌ شده‌ ‌‌شان عقب بنشینند.

نتیجه مذاکرات: شکست قطعی خامنه ای

حشمت طبرزدی از زندان گوهر دشت (رجائی شهر) کرج

هر اندازه رژیم بیشتر به درون مناسبات بین المللی کشانده می شود، از قدرت سرکوب بی محابای او کاسته می شود و امکان گسترش مبارزات اجتماعی تقویت می گردد. ما مردم زیر ستم ایران می بایست از وضعیت کنونی به نفع مطالبات اساسی بهره گیری کنیم و بر مبارزات مدنی و دموکراتیک خود بیافزاییم.

تبریک و حمایت از تنش زدایی دولت روحانی

پيام جمعی از کنشگران سیاسی

ما امضاء کنندگان متن حاضر حصول توافق اولیه در لوزان میان قدرت های بزرگ و نمایندگان جمهوری اسلامی ایران را یک موفقیت بزرگ برای کشور دانسته و آن را به همه مردم ایران و به مردم صلح دوست و عدالت خواه جهان تبریک می گوییم. این توافق نقطه عزیمتی شاخص است به سوی روزهای بهتر برای اقتصاد و امنیت کشور و جلوگیری از روندهای قبلی که خلاف منافع اقتصادی  و امنیت ملی کشور بود.

 
       

 
 

2015 ـ Iranian Secular Democracy Movement - iraniansdm@gmail.com - Fax: 509-352-9630

HHHHH