دوشنبه 4 و سه شنبه 5 فروردين ماه 1393 ـ  24 و 25 ماه مارچ  2014                                    سردبير: اسماعيل نوری علا        

شرح تصوير شير و خورشيد   |    نظرات خوانندگان    |   پيوند به گنجينهء مقالات پايگاه سکولاريسم نو

آرشيو روزانهء صفحهء اول سايت    |    آرشيو کلی مقالات  |      فهرست نويسندگان    |    بيانيه های سازمان های سياسی و اجتماعی

    |       آرشيو عکس ها و طرح ها       |       جستجو در سايت       |     باشگاه لوس آنجلس     |      باشگاه هلسينکی

پروژهء بازگشت ایرانیان  و توافقنامه ژنو

کمپین سفارت سبز

روحانی فقط می تواند در خصوص بازگشت ایرانیان مقیم خارج به داخل مانور بدهد و از این ترفند مجاز است تنها در راستای جلوگیری از اتحاد و انسجام مخالفین، و ممانعت از قوام نیروهای مبارز داخل و خارج و جلوگیری از همبستگی آنان به نفع بقای نظام استفاده نماید. در نتیجه قانون ممنوع الورود بودن ایرانیان بصورت مقطعی تعطیل گردیده اما قانون ممنوع الخروج بودن مخالفین نظام اسلامی کماکان قوام می یابد. هدف دیگر این ترفند، جذب سرمایه های ایرانیان پولدار و سرمایه گذاری در داخل به نفع نظام و ضربه زدن به مخالفین و شکستن صفوف آنان است.

اعتراض به سیاهنمائی

حمیدرضا رحیمی

اینکه معاندین شایع کرده اند که دولت تدبیر  و امید، به زعامت کلید الاسلام والمسلمین، برادر روحانی که، با حفظ سمت، رئیس آبدارخانه بیت نیز هست، هیچ تفاوتی با اسلاف خود ندارد، سخن درستی نیست. آخر این چه فرمایشی است و چرا تفاوت ها را نمی بینید، یا نمی خواهید ببینید؟ اصلاً چرا افزون بر ضعف اعصاب و اسباب!، به ضعف حافظه نیز دچارشده اید؟ چرا یادتان نیست که پیش از این در ایام نوروز، مثلاً، فقط صحبت بگیر و ببند و تعزیر بود، حال آنکه در دولت تدبیر و امید شدیداً برعکس است و به جای بگیر و ببندو تعزیر، صحبت از مهمانی ست! آن هم از سوی خشن ترین ارگان بیت معظم؛ و این دست آورد کمی نیست! باری – اگر باورتان نمی شود، بفرمائید این هم سند منگوله دارش:..

فرهنگی کاران امنیتی

فرج سرکوهی

جمهوری اسلامی حضور محدود دگراندیشان را در عرصهء فرهنگ برنتابید و کوشید تا میدانی بی رقیب برای تک گوئی فرهنگی خودی ها تولید کند. سهم مهمی از بازار تک گوئی در رسانه ها به کارگزاران شبکه قدرت اقتصادی ـ سیاسی رفسنجانی رسید که از امکانات مالی فراوان برخوردارند. بخش فرهنگی وزارت اطلاعات، اطلاعات سپاه و اطلاعات دفتر رهبری نیز بی کار ننشستد و با تهدید و بازداشت و یا تطمیع و پاداش «شیوه های امنیتی برخورد با فرهنگ» را، و نه لزوماً اعضای خود را، به فضای فرهنگ و نشر و رسانه ها «ترزیق» کردند. بر بستر شیوه های برآمده از برخورد امنیتی با فرهنگ است که رسانه های «فرهنگی کاران امنیتی» پدید آمدند.

اميدهائی برای سال نو

کورش زعیم

سال نو را با این امید آغاز می کنیم که ایران عزیز ما سرانجام آینده امیدبخشی را در افق مشاهده کند. به این امید که سال نو آغازی برای برونرفت ستم و دروغ وغارتگری و خیانت از میهن اهورایی ما باشد. به این امید که سال نو آغازی برای عقب نشینی خودکامگی و تنگ اندیشی، و پگاهی برای راستی و آزاد اندیشی و سروری مردم باشد. ما ایرانیان سرانجام کشور خود را پس خواهیم گرفت و به جهانیان نشان خواهیم داد که ایرانی راستین هنوز هست و تا ابد خواهد بود. ما ایرانیان دوباره پیشاپیش کاروان تمدن گام برخواهیم داشت و دوباره جهانیان را از آزادگی و خرد و دانش خود شگفت زده خواهیم کرد.

نوروز: مژدهء پيروزی های ترديد ناپذير

جمعه گردی های اسماعيل نوری علا

نوروز و بهار را می توان نماد انقلاب و دگرگونی بنيادی نيز دانست. با فرا رسيدن بهار حکومت زمستان  و سرما و تاريکی و رخوت و مرگ به پايان می رسد و عناصر طبيعت هم پيروزی خورشيد، پيدايش اميد به بهبود اوضاع جوی، نوزائی گياهان و آغاز دوران رشد و توسعه را، در ضرباهنگی از اعتدال که، نه در محافظه کاری، که در جهشی انقلابی به سوی دگرگونی، همچون نمايشی آشکارا سمبوليک، در پيش چشم ما بروی پرده می آورند.

 پيوند برای شنيدن و دانلود فايل صوتی با صدای سعيد بهبهانی

تضاد نوروز ايرانی با اسلام و تشيع

گفتگوگر: حسين حجازی ـ در برنامهء حد هفتم ـ راديد پرشين

بررسی اوضاع سياسی در آستانهء سال نو

گفتگوگر: سيروس ملکوتی ـ در برنامهء پويش ـ تلويزيون روژهلات

سال فرهنگ «آقا»

و جنگ با فرهنگ و تاریخ مردمان

شکوه ميرزادگی

امسال، رهبر حکومت  اسلامی، پس از ابراز نگرانی از وضعیت بد «فرهنگ» در مجلس خبرگان،  و تأکید مکرر بر این که «اساس باید بر حفظ و گسترش فرهنگ اسلامی و انقلابی» باشد، سال نوی ايرانی را سال «اقتصاد و فرهنگ» نامیده و، هم از آغاز سال نو، در قالب «سامان دادن به وضعيت فرهنگ»، با بستن درهای اماکن تاریخی قبل از اسلام ایران، به روی مسافران نوروزی، در لحظه سال تحویل، جنگ تازه ای را با تاريخ و هويت ايرانيان آغاز کرده است.

«ایران وارد بازی خطرناک روس‌ها نشود!»

گفتگو با هوشنگ حسن‌ياری

سیاست روسیه برای باز کردن مرزها می‌تواند تبعات بسیار منفی حتی برای ایران به دنبال داشته باشد. گروه‌هایی در جمهوری آذربایجان که خواستار تجزیه مناطقی از ایران و الحاق آنها به این کشور هستند، از این پس با دلگرمی بیشتری به کار خود ادامه می‌دهند. این روند، مستقیماً تمامیت و حاکمیت سرزمینی ایران را زیر سوال می‌برد و در نهایت هیچ سودی برای همکاری با روسیه برای ایران نخواهد داشت؛ به خصوص اگر این همکاری به این معنی باشد که ایران وارد این بازی روس‌ها بشود. چون از نظر روس‌ها این بازی برای بازسازی نوعی از امپراتوری روسیه خواهد بود که پیش از این، ضررهای جبران‌ناپذیری به ایران زده است.

خطر ورشکستگی معنوی

شاهین فاطمی

تاریخ پر است از شکست نظامی، ویرانی اقتصادی و حتی انواع سوانح هسته‌ای، از نوعی که ژاپن متحمل آن شده، اما اين نمونه ها نتوانسته اند هستی و تداوم کشورها و ملت‌ها را تهدید کند بلکه بر عکس، واکنش ملت‌های زنده به چالش‌های بزرگ همیشه مثبت و سازنده بوده است. بزرگ‌ترین زیان جمهوری اسلامی، فساد گسترده‌ای است که به ملت و کشور ایران تحمیل کرده است. دیگر خرابی‌ها همه جبران ‌پذیرند ولی فساد اخلاقی و اجتماعی، چنان که امروز در جامعه ایران مشاهده می‌شود، شیوع و گسترش آن از میکروب وبا و طاعون مرگبارتر است.

کار دروغ و جعلِ پیروان «ولایت» به تماشا کشیده است

باقر پرهام

حجت‌الاسلامی، به نام سیّد عباس نبوی، در شب جمعه‌ای از جمعه‌های سال نود، پشت میکروفون رفته و برای پیروان «ولایت» نطقی در چگونگی ِ رفتن بیست تن از اعضای کانون نویسندگان ایران به دیدار خمینی پس از ورود او به ایران ایراد فرموده است که شنیدنی و خندیدنی است. این نطق را پایگاه خبریِ انتخاب در تاریخ بیست و پنج فوریه دوهزار و چهارده با عنوان: «علاقۀ شدید مرحومه سیمین دانشور به امام(ره)» منتشر کرده است. نخست به نقل کامل فرمایشات این «حجت» اسلام- نمی‌دانم شاید هم این «آیتِ» الله، یعنی «نشان» خدا در روی زمین- بپردازیم تا خوانندگان این مطلب مثل خود من از خواندن آن حالی بکنند، حالی که البته زود گذر است و بیدرنگ جای خود را به حیرت و تاسف می‌دهد.

باید از ما تشکر کنند!

شهباز نخعی

انتشار گزارش های دبیرکل و گزارشگر ویژهء سازمان ملل با واکنش های تند کارگزاران نظام در طیفی از دشنام تا انکار روبرو و موج هایی از توهین و ناسزا نثار آنها شده است. از جمله، محمد جواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوهء قضاییه(!)، در شبکهء دوی سیمای ولایت مطلقه فقیه گفت: «[احمد شهید] تشخیص نمی دهد که قصاص غیر از اعدام و یک قانون بسیار پیچیده است که حق فرد خصوصی است لذا قصاص اختلاف و کینه را حل می کند و سبب می شود که حکومت جامعه را به بخشش تشویق کند، از این رو، آنها باید از ما تشکر کنند»!

دمکراسی و حقوق بشر هدف نیست، وسیله است!

الاهه بقراط

امروز جامعه ایران از هم گسسته و در خود فرو پاشیده است. چنین جامعه‌ای، آن گونه که تاریخ و تجربه نشان داده است، همیشه آمادگی آن را دارد که برای پشتیبانی از یک جریان و اندیشه افراطی بسیج شود. اما این ظرفیت غریب را هم دارد که بر زمینه پیشینه معاصر خود، گامی بزرگ به سوی دمکراسی بردارد چرا که تفاوت ایران با دیگر کشورهایی که تجارب مشابه را در زمینه روی کار آمدن حکومت‌های بدتر از پیش از سر گذرانده‌اند، در این است که ایران با همبستگی گسترده به گسست رسید و آن کشورها از گسست به همبستگی رسیدند!

توتالیتاریسم شرقی چیست؟

مهدی مظفری

تا کنون نظر غالب آن بوده که توتالیتاریسم صرفاً یک پدیدهء غربی است که پس از جنگ اول جهانی در اروپا در شکل‌های عمدتاً سه‌گانهء فاشیسم، بلشویسم و نازیسم واقعیت تاریخی پیدا کرده، سپس با مرگ استالین، یا حداکثر با فروپاشی اتحاد جماهیرشوروی، دوران توتالیتاریسم به سر آمده است. در این راستا، چین پس از مائو را رژیم پساتوتالیتاریسم می‌توان نامید. در این نوشته، من نظریه غالب را به چالش می‌کشم، با این استدلال که هیچ دلیلی وجود ندارد که توتالیتاریسم منحصر به فرهنگ اروپایی، یا به تعبیر دیگر «بی‌فرهنگی»ی اروپایی، باشد.

استانداردهای مکتب مصدق و تئوری حکومت ملى

فرهنگ قاسمی

چه زيباست وقتی که می‌بينيم بسياری از چپ و راست  و حتی همکاران سابق جنایتکار بزرگ حمهوری اسلامی خود را به مصدق و مصدق را به خود متعلق می‌دادند و چه دلخراش است وقتی مشاهده می‌شود که عده‌ای پی نام خيزان به طور نامشروع از نام مصدق سوء استفاده می‌کنند. اما قابل توجه است که بدانيم اخلاق سياسی و دکترين مصدق برای بسياری از کوشندگان راه مصدق به اندازه کافی روشن نيست.

مشاوران جديد جنبش

 تاريخچه

مقدمات

پيمان نامهء عصر نو

مؤسسين کنگره

سايت نخستين کنگره

تصميم به ايجاد جنبش

 تشکيلات 

نمودار تشکيلاتی

اساسنامه

شورای دبيران جنبش

هيئت مشاوران جنبش

 دفاتر پنجگانه

دفتر هماهنگی و اجرائی

دفتر اموری ادارای و مالی

دفتر انتشارات و تبليغات

دفترهماهنگی با سازمانها

دفتر مطالعات سياسی

  عضويت، شاخه، باشگاه

دفتر هماهنگی شاخه ها

آئين نامه

برگ تقاضای عضويت

 انديشگاه

آئين نامه (در دست اقدام)

هيئت امنا

  انديشکده ها

نخستين بيانيهء تحليلی

جنبش سکولار دموکرسی ايران

اخبار گذشتهء جنبش

اعلاميهء جهانی حقوق بشر

و پيوند به يک ويدئو

برخی از اعلاميه ها

و ميثاق های بين المللی

 
     

     
       

© 2013 ـ Iranian Secular Democracy Movement - Admin@isdmovement.com - Fax: 509-352-9630

 ((((((                        hhhhhhh