جمعه 2 اسفند ماه 1392 ـ  21 ماه فوريه  2014                                                     سردبير: اسماعيل نوری علا        

شرح تصوير شير و خورشيد   |    نظرات خوانندگان    |   پيوند به گنجينهء مقالات پايگاه سکولاريسم نو

آرشيو کلی مقالات  |      فهرست نويسندگان    |    بيانيه های سازمان های سياسی و اجتماعی (از جمله مجمع سازمان های سکولار دموکرات)

آرشيو روزانهء صفحهء اول سايت     |       آرشيو عکس ها و طرح ها       |       جستجو در سايت

جام زهر و این همه ادا؟

شهباز نخعی

"شب زفاف" شیطان بزرگ و حکومت آخوندی کمترین شباهتی به "صبح پادشاهی" ندارد.  اکراه و بی رغبتی – اگر نه بغض و کینه – از سر و روی هر دو طرف می بارد؛ تا حدی که همگان را به این پرسش وا می دارد که اصلاً چرا به این وصلت تن داده اند. در آستانهء پایان سومین ماه امضای توافقنامه ژنو – که ولایتمداران آن را "ترکمانچای هسته ای" نامیدند – و کمتر از یک ماه پس از اجرایی شدن آن، از حرف های دو طرف به خوبی می شود فهمید که "در جبین این کشتی نور رستگاری نیست" و کمترین امیدی برای تداوم این ازدواج اجباری وجود ندارد.

گفتمان «ایرانگرایی مدرن و سازنده» چیست؟

شاهین نژاد

نويسنده در حد بضاعت و دریافت خود از این مقوله و جوانب آن، کوشش در شکافتن گفتمان ایرانگرایی کرده ام. امید است با مشارکت اندیشمندان و کارشناسان ایران دوست و بی غرض و مرض، این بحث از زوایای گوناگون مورد کنکاش قرار گیرد و پس از رسیدن به پختگی و بلوغ شایسته، به عنوان راهکاری کارآمد برای نجات کشور از تباهی اجتماعی، عقب ماندگی اقتصادی، استبداد سیاسی و فقر فرهنگی مورد بهره قرار گیرد. روشن است که هیچ فردی، از جمله نگارنده این سطور، سازنده و پردازنده این گفتمان نمی باشد و به جهت اصیل بودن فرایافت ایرانگرایی، هیچکس نمی تواند مدعی پدر خواندگی آن شود. این پیشنهادی است که برای بررسی و ارزیابی به علاقه مندان سرنوشت کشور ارائه شده.

همراه با اظهار نظر خوانندگان

صف آرائی گفتمان ها در برابر هم

کورش اعتمادی

برای مقابلهء با سازمان یافته ترین حکومت مذهبی و ایدئولوژیک تاریخ ایران که بطول هزار و چهارصد سال نفوذِ فرهنگی و سیاسی در این سرزمین دارد، از چه ابزارکاری می خواهیم بهره جوییم و یا اساساً چه سامانِ سیاسی را در نظر گرفته ایم که جایگزین این رژیم مذهبی کنیم تا از این بن بست تاریخی خلاصی یابیم؟ «گفتمان ایرانگرایی» چون گفتمانی فرهنگی، با تکیه بر اساطیر، سمبل ها و آداب و سنت تاریخ کهن و معاصر ایران، در مقابلهء با گفتمان اسلامگرایی هرگز امر نکوهیده ای نیست، امّا رد و تقابل جدی و بی پردهء پيروان آن با جنبش سکولار دمکراسی، که همچون ابزار انحلال جمهوری اسلامی عمل می کند، سخت قابل تعمق و موردِ پرسش است!

همراه با اظهار نظر خوانندگان

خمینی از آسمان نازل نشد

درویش رنجبر

خمینی از آسمان نازل نشد، او محصول دست کم سيصد سال قدرت شیخ الاسلام‌های دربار صفوی، آخوند‌های زمان قاجار، شیخ فضل الله نوری و آیت الله کاشانی بود. او بر بستر تاریخ زاییدهٔ شد. حالا این اغلب فسیل شدگان 35 سال پیش می‌‌فرمایند هفت خواهران نفتی‌ و توطئه خارجی‌؟! خود شاه اولین معمار انقلاب بود. چه لزومی داشت مقالهء رشیدی مطلق نوشته شود؟ اگر آن «اعلیحضرت» دست کم کتاب انقراض سلسله صفویه و نهضت تنباکو را خوانده بود به ساواک نمی گفت بگذارید انجمن حجتیه فعالیت کند ولی‌ داریوش فروهر و بختیار را به زندان بياندازید.

سکولار دمکرات های ساکن خارج و مشکل فرماندهی از داخل

کامبیز باسطوت

آنچه سکولار دمکرات های خارج از کشور به مردم ایران ارائه می دهند افق سیاسی آزادی و اخراج اسلام سیاسی از سپهر سیاسی ایران است. جذابیت این افق فکری سیاسی که در انقلاب مشروطیت پیروز شد و اسلام سیاسی را به دورانی از ناتوانی طولانی گرفتار کرد و از ایران کشوری قانونمند و جهانی و ارجمند ساخت، آنچنان کادرهای اسلامی را نگران کرده که مبارزه ای گسترده را در خارج با سکولار دمکرات ها آغاز کرده اند. بر آنها آشکار است که سرنوشت سیاسی جمهوری اسلامی در میان ایرانیان خارج از کشور معین خواهد شد و به همين دليل است که سکولار دمکرات های خارج از کشور با چندین موج حمله به سازمان بندی خود روبرو شده اند.

آيا ايران عقب مانده خواهد ماند؟

در برنامهء تلويزيونی ياران به مديريت عليرضا ميبدی

با شرکت اسماعيل نوری علا و کاظم علمداری

29 بهمن 1392

از نگاه سکولار دموکراسی

گفتگو با حسن اعتمادی

گفتگوگر: سوزی ياشار، تلويزيون

استراتژی آلترناتيو سازی و دشمنان اش

جمعه گردی های اسماعيل نوری علا

در ذهنيت سياسی ما ساختار سه گانهء «هدف، استراتژی، تاکتيک»، که در قلب هر گونه مبارزه، از شطرنج گرفته تا جنگ، قرار دارد، آنچنان درهم ريخته است که براحتی می توانيم جای هر يک را با ديگری عوض کنيم يا جايگاه آنها را در تفکر سياسی ديگران در هم ريزيم و حتی نفهميدن خود را به پای آنکه آگاهانه به بحث در اين موارد نپرداخته ايم بنويسيم و، در آشفته بازاری که ايجاد می شود، چنان در گل بمانيم که هر حرکت نوعی ايستائی، و هر ايستائی عين حرکت تلقی شود.

 پيوند برای شنيدن و دانلود فايل صوتی با صدای سعيد بهبهانی

تراژدی سی و پنج سالۀ ایران

فاضل غیبی

آیا پس از سی و پنج سال که از انقلاب می‌گذرد، وقت آن نرسیده که کینه‌ها را به دور اندازیم و از هر گروه و عقیده در راه نوسازی کشور بکوشیم؟ همان هایی که تا چند ماه پیش ایران اسلامی را «تروریست» می‌خواندند، اینک به گرمی دست سران حکومت را می‌فشارند و آماده‌اند به تحریم ایران خاتمه دهند. آیا همین چرخش بزرگ نباید مشوق همۀ ما ایرانیان در داخل و خارج کشور باشد تا دست در دست هم به اعتماد و اتحاد ملی دست یابیم؟ هرچند که تصور چنین آرزویی به هر میهن دوست ایرانی دلگرمی می‌دهد، اما چنانکه در این نوشتار خواهیم دید، متأسفانه در سایۀ حکومت اسلامی این بار هم به شکست و سرخوردگی محکوم است.

خمینی فریب مان داد!

محمد ملکی

نخستین رئیس دانشگاه تهران در دوران پس از انقلاب، از ایرانیان خواسته است که برای جلوگیری از تکرار آن چه «دوران خون و خشونت» می خواند، خرد پیشه کنند، و از «عقل» بهره گیرند. بنوشتهء او: «آقای خمینی با کوله باری از حرف های قشنگ که خواسته مردم در شعارهای اصلی شان بود، به ایران آمد، و ملتی را با وعده های خود فریب داد یا بقول خودش "خدعه" کرد و پایه های دروغ و نیرنگ را استوار ساخت. باید عاقلانه اندیشید که چرا چنین شد و ما به این وضع گرفتار شدیم؟»

سکولاریزاسیون، فرایند دنیایی و عرفی شدن جوامع بشری

حمید آقایی

سکولاریزم در مفهوم امروزی و کاربردی آن یک سیستم و یا ایدئولوژی سیاسی خاصی را ارائه می دهد که بر پایهء مجموعه ای از اصولِ قانونی و قراردادهای اجتماعیِ مستقل از مذاهب و ادیان تنظیم و برقرار شده است. این سیستم سیاسی اما الزاماً مخالف ورود مذهب به سیاست و روابط اجتماعی نیست، بلکه مانع از آن می شود که دولت و یک نظام سیاسی و حکومتی چهره ای کاملاً مذهبی بخود گیرد و یک اعتقاد خاص دینی را اعمال و اجرا نماید. در نقطهء مقابل اما سکولاریزاسیون، فرایندی است که هدف نهایی اش حذف مذهب و ادیان از روابط و مناسبات اجتماعی است، و قصد آن دارد که جامعهء انسانی را در نهایت عرفی و دنیایی نماید.

سیر تحول اهداف و ابزارها درانقلابات ایران

فرهنگ قاسمی

يکصد و هفت سال از انقلاب مشروطیت و سی و پنج سال از انقلاب پنجاه و هفت می‌گذرد. به‌ عبارت ‌دیگر، تقریباً سی و پنج سال است که نظام جمهوری اسلامی انقلاب مردمی ایران را مال خود و حاکمیت دینی و نظام "موبوکراسی" (حکومت اراذل و دزدان) را به مردم تحمیل کرده است. نویسندهء این مقاله، مانند بسیاری از افراد دیگر که علاقمند به رشد و ترقی فرهنگی و سعادت کشور ایران در تمامیت آن هستند، از خود سؤال می‌کند که: وضعیت سیاسی و اجتماعی و فرهنگی جامعه ایرانی امروز نسبت به سال‌های قبل از انقلاب و در مقایسه با اهداف جنبش‌های اجتماعی که به عنوان انقلاب مشروطیت در ایران ثبت شده است چگونه می‌باشد؟

از انقلاب تا امروز

گفتگو با محمود مرادخانی

گفتگوگر: آرش مهدوی

دست مذهب رو شده و در جبههء اپوزيسيون تنها آنهايی مکان دارند و مردم و جامعه بين المللی قبول شان خواهند داشت که سکولار و يا لائيک  باشند و اعتقادات مذهبی خودشان را در مناسبات سياسی ـ مبارزاتی دخالت ندهند. در ايران هم بر خلاف حرف بسياری که هنوز فکر می کنند اکثريت مردم مسلمان و يا مذهبی هستند، مطمئن باشيد که دين بطور کلی و بخصوص اسلام رواج و طرفدار بسيار کمی دارد. بسياری از ايرانيان از روی عادت، خرافات و يا ترس ادبيات و رفتار مذهبی دارند. مردم از ترس رژيم و در نبود يک آلترناتيو و يک انگيزه مشخص بديل، ناچارند به روال معمول عمل کنند وگرنه بعد از اين رژيم خواهيم ديد که در منطقه، ما الگوی سکولاريسم و دمـوکراسی خواهيم شد.

ايرانشهر در لندن چگونه منتشر شد؟

حسین باقرزاده

مقدمات امر در نیمهء اول سال 57 فراهم می شد و همزمان با آن، جنب و جوشی در ایران شروع شده بود. شمارهء طلیعه (صفر) هفته نامه بلافاصله پس از فاجعهء 17 شهریور (که سرتیتر اصلی صفحهء اول آن بود) چاپ شد و در آن، جمعهء 28 مهر برای نشر شمارهء اول اعلام گردید. در فاصله این چند هفته، خمینی وارد پاریس شد، و هم‌زمانی تقریبی این واقعه نامنتظرهء با انتشار ایرانشهر به شایعاتی دامن زد که البته پایه‌ای نداشت.

نقش تقارن در تحول انقلابی

مرتضی مردیها

برای وقوع یک انقلاب سه شرط لازم است: یکى درهم‏ریختن تطابق نظم ذهنى و نظم عینى توزیع لذت، یعنی شیوع این باور که وضع موجود از حیث دسترسی به مطلوب‏های کمیاب (لذت)، وضعی طبیعی یا تقدیری نیست، و خروج از آن ممکن و بایسته است... شرطِ لازمِ دوم، وصل کردن سرنخ تمام یا غالب مشکلات به سلطه طبقه حاکم است، و این ممکن نیست مگر در پناه احساس دارا بودن امکانات گسترده‏اى که به صرف حذفِ مانعِ قدرتِ مستقر، کمبودها و رنج‏ها برطرف شود. و شرط لازم سوم، نتوانستن یا نخواستن قدرت مستقر در به‏کارگیرى شیوه‏ هاى کارآمد سرکوب است.

لغو عضويت سه تن در جنبش

آغاز بکار وبلاگ

باشگاه لوس انجلس

نخستين بيانيهء تحليلی

جنبش سکولار دموکرسی ايران

 تاريخچه

مقدمات

پيمان نامهء عصر نو

مؤسسين کنگره

سايت نخستين کنگره

تصميم به ايجاد جنبش

 تشکيلات 

نمودار تشکيلاتی

اساسنامه

شورای دبيران جنبش

شورای مشاوران جنبش

 دفاتر پنجگانه

دفتر هماهنگی و اجرائی

دفترهماهنگی باسازمانها

دفتر اموری ادارای و مالی

دفتر انتشارات و تبليغات

دفتر مطالعات سياسی

  عضويت، شاخه، باشگاه

دفتر هماهنگی شاخه ها

آئين نامه

 

برگ تقاضای عضويت

 انديشگاه

دفتر مرکزی انديشگاه

آئين نامه (در دست اقدام)

هيئت امنا

  انديشکده ها

اعلاميهء جهانی حقوق بشر

و پيوند به يک ويدئو

برخی از اعلاميه ها

و ميثاق های بين المللی

 

© 2013 ـ Iranian Secular Democracy Movement - Admin@isdmovement.com - Fax: 509-352-9630

 ((((((                        hhhhhhh