سردبير: اسماعيل نوری علا                         جمعه 26 تا يکشنبه 28 ارديبهشت ماه 1393 ـ  16 تا 17 ماه مه  2014  

شرح تصوير شير و خورشيد   |    تفصيل نظرات خوانندگان    |   تماس با سردبير    |    پيوند به گنجينهء مقالات پايگاه سکولاريسم نو

آرشيو روزانهء صفحهء اول سايت    |    آرشيو کلی مقالات  |      فهرست نويسندگان    |    بيانيه های سازمان های سياسی و اجتماعی

  جستجو در سايت       |     باشگاه لوس آنجلس     |      باشگاه هلسينکی

مشروطيت به روايت جنبش سکولار دموکراسی                                                 مشروطيت به روايت حکومت اسلامی

لطفاً توجه فرمائيد: در اين پايگاه، به احترام «جمهوريت»، هر کجا سخن از حکومت مسلط  بر ايران پيش آيد، واژهء «جمهوری» به «حکومت» تبديل می شود.

مروری بر کتاب خاطرات رابرت گیتس،

وزير جنگ قبلی امريکا

عزیز حکیمی

گيتس می‌گوید در سال دو هزار و ده پیروزی مأموریت امريکا در افغانستان حیاتی بود: «چرا که شکست خوردن یک ابرقدرت دیگر در افغانستان از تندروان اسلام‌گرا عواقب ویران کننده و طولانی در سرتاسر جهان اسلام می ‌داشت. این تصور که ایالات متحده در افغانستان شکست ‌خورده تلقی شود، آن هم در حالی که آمریکا با بحران اقتصادی روبرو بود، تاثیرات مهمی بر جایگاه این کشور در جهان باقی می ‌گذاشت. نیکسون و کسینجر قادر بودند با ایجاد ارتباط با روسیه و چین عواقب شکست آمریکا در ویتنام را مهار کنند و نشان دهند که ما هنوز هم در صحنهء جهانی با قدرت هستیم. اما ایالات متحده در سال دو هزار و ده چنین شانسی نداشت».

به شما هم آیا سفارش می دهند؟

نامهء سی و یکم محمد نوری زاد به خامنه ای

یک روز بی خبر از همه جا به تلفنی پاسخ می دهید که شماره اش معتبر و خانگی است. به خود می گویید: کسی با تلفن خانگی یا اداری و یا حرفه ای مزاحم نمی شود. پاسخ می دهید: بله؟ یکی از آنسوی خط اسم شما را می برد؟ آقا سید علی؟ بله بفرمایید. مرد با آرامش تمام می گوید: آقا سیدعلی، شما اگر یک خانم بیست و پنج سی ساله برای ما جور کنی خرج اش چقدر می شود؟ تلفن را قطع می کنید و بخود می گویید: این امکان ندارد! اما وقتی تعداد فاحشه خواهان فزونی می گیرد، داستان را باور می کنید.

در هيچ حامعهء سالمی چنين نمی شود

محمود رفیع

متأسفانه در نظام مذهبی ایران جنایتکاران و همکاران جنایتکاران به پاداش جنایات‌شان به مشاغل وزارت، وکالت، فرماندهی نیروهای نظامی و انتظامی، شهرداری و ریاست جمهوری می‌رسند و یا در لباس اپوزیسیون متدین به مشاطه‌گری رژیم پرداخته و در نقش جاده صاف‌کن مؤمنان سلطه‌گر حسرت «دوران طلایی امام» را می‌خورند و تازه از مردم طلبکار هم می‌شوند.

پیام طبرزدی: خشم بزرگ از پرهیز بزرگ!

محسن ذاکری

او دیگر نمی گوید که: «این باغ آفت زده  اما هنوز برگ و شکوفه و باری دارد. در ایران حیات ادامه دارد. زندگی روزمرهء بخش زیادی از مردم ایران، با همهء مصیبت ها و مشکلات عدیده و آنچه که برازندهء مردم نیست، می گذرد. اشک ها و لبخند ها در سرزمین گل و بلبل  با هم می روند و مدام، لبخند ها بس زمینگیر و خسته از قافلهء زندگی باز می مانند.» نه! من دیگر این فحوی و نسیم را در قلم طبرزدی، مردی که هنوز دوست اش دارم و امیدوارم برای همیشه دوست اش داشته باشیم و در دل هایمان سپید بماند، نمی یابم.

سرزمین مادری ویرانه شد!

حشمت طبرزدی

این قوم ستمگر و فاسد، سرزمین مادری ام را به ویرانه تبدیل کرده اند و ملت را در تنگدستی و بیچارگی و سرکوب و وحشت ، زمین گیر کرده اند . افراد و آحاد و احزاب و گروههای و نخبگان ملت را پراکنده و ضعیف ساخته اند و البته بخشی از آنها را با ترفندهای خود به سراب تدبیر و امید کشانیده و هر روز به یک بازی سرگرم نموده که آخرین آن توزیع سبد کالا و رفراندوم ثبت نام برای دریافت یارانه ی نقدی بود. اینک او را در انتظار مذاکرات هسته ای نشانده اند تا روزی در یک سال دیگر این مذاکرات نتیجه بدهد و احتمالا فرجی برای حکومت و نه ملت، حاصل آید. این سرنوشت اقوام و ملت هایی است که بر زمین نشسته و نگاه خود را به دست زندانبانان خود دوخته و از آنها گدایی ترحم و گشودن کلید های اسیری و فقر و بیچارگی دارد.

نقش دبستان ها در انقلاب مشروطیت

کامبیز باسطوت

آنچه رستاخیز آموزشی فرزندان ایران را، با وجود مخالفت نهادهای مذهبی، قوی و موفقیت آمیز کرد پشتیبانی های دولت میرزا علیخان امین الدوله بود؛ و اين وضعيت موجب شد که حتی وقتی صدراعظم تغییر کرده و دولت جدید، به نخست وزیری اتابک اعظم، نسبت به «دبستان ها» دلبستگی نشان نداده و با آن مخالف کرد دیگر قادر نبود که جلوی رشد اين جريان را بگيرد... و نيز می توان تصور کرد که آموزش دیده های این دبستان های نوین، با برنامهء درسی جديدی که گسترده ای از علوم اولیه را تحت پوشش قرار داده و تخیل ذهنی شاگردان را پرورش می دادند، چگونه توانسته اند در انقلاب مشروطیت ـ که چشم انداز بهتر و روشن تری را برای ایران مجسم می کرد ـ نقش تعيین کننده ای بازی کنند.

شاهنامه متعلق به همه ی مردمان است؛

با هر زبان و مذهب و عقیده ای

به مناسبت روز فردوسی

شکوه ميرزادگی

تردیدی نیست که اگر فردوسی نبود بیشتر آداب و رسوم، نمادها و نمودهای فرهنگی، بخش های اصلی تاریخ و به طور کلی میراث های ناشی از جهان شناخت ايرانيان قبل از اسلام از یادها رفته بود؛ به ويژه که به فرمان سرداران اسلام همه ی کتاب ها و اسناد نوشتاری ایرانیان که در آتشکده ها و کتابخانه های مختلف نگاهداری می شد نابود گشت. در آن ميان، چند صد هزار جلد کتاب که در دانشگاه بزرگ گندی شاپور نگاهداری می شد به غارت رفت و یا به آب افکنده شد.

عمامه مداران پارسی می شوند!

اسماعيل نوری علا

يک ماه ديگر مسابقات جام جهانی در برزيل آغاز می شود و تيم ملی ايران هم توانسته است در اين بازی ها حضور داشته و در گروه «اف» به مصاف تيم های ملی کشورهای نیجریه، آرژانتین، بوسنی و هرزگوین برود. برای ملتی که در عرض سه دهه همهء آبرو و حيثيت و اعتبار اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی خود را در جهان از دست رفته می بيند، آغاز اين مسابقات لحظات هيجان و دلواپسی وافری را بهمراه دارد، همانگونه که ملايان حاکم بر ايران، و نوکران يقه آخوندی شان نيز، به اينگونه سربلندی های ممکن الوقوع دل بسته و اميدوارند که از شيرينی برخی از بردهای احتمالی تيم «ملی» ايران چيزی هم نصيب اين ضد مليون قسم خورده شود.

 پيوند برای شنيدن و دانلود فايل صوتی با صدای سعيد بهبهانی

ما منزجریم!

شهباز نخعی

در طول 35 سال گذشته، بهایی ستیزی همواره به شکل های گوناگون، از جمله ممنوعیت از تحصیل، سلب مالکیت، جلوگیری از کسب و کار، زندان، قتل، ترور، اعدام و... تداوم داشته است. اما، چند سالی است که شیوه ای دیگر به این مجموعه از آزار ها افزوده شده و آن تخریب و ویران کردن گورستان های بهاییان است... چند سال پیش، شماری از کنشگران سیاسی و مدنی برونمرزی در نامه ای با عنوان «ما شرمنده ایم» نسبت به رفتار با هم میهنان بهایی ابراز شرمساری کردند. با روندی که حکومت پلید آخوندی در پیش گرفته و تزاید پایمال شدن حقوق هم میهنان بهایی، به نظر می آید که دیگر ابراز شرمندگی کافی نباشد و به جا باشد که متنی دیگر نوشته شود با عنوان: ما منزجریم!

تلاش ضد انقلاب برای انتقال میکروب «اغتشاش اوکراینی» به ایران

گزارش تحلیلی سايت حکومتی «مشرق»

جمعه نوزدهم اردیبهشت‌ماه، پایگاه اطلاع ‌رسانی شبکه سلطنتی بی.بی.سی فارسی انگلیس، اقدام به بارگذاری گزارشی کرد که در آن صراحتاً به آموزش "شیوه‌هایی برای کمپین‌سازی" در ایران پرداخته شده بود. این گزارش، بار دیگر همهء ما را به یاد یک سؤال اساسی انداخت که مدت ‌هاست مردم از خود می‌پرسند: «آیا مقدمات و مؤلفه‌های آماده ‌سازی یک ناآرامی جدید در ایران طی آینده نزدیک، بطور عملیاتی و جدی، در دستورکار سرویس‌های اطلاعاتی غرب قرار گرفته است؟»

اشغال کریمه و شکل ‌گیری نظم جدید بین‌المللی

علی فراستی

اشغال شبه جزیره کریمه توسط ارتش روسیه آرایش صحنهء بین‌المللی و نظمی که پس از حمله تروریستی در خاک آمریکا در يازده سپتامبر دو هزار و دو در مناسبات بین‌المللی بوجود آورد را دچار دگرگونی بنیادین کرده است و جهان بسوی صف بندی نوین و نظم جدیدی پیش می‌رود. شکل نهایی این صف و نظم جدید در ماه های آینده بسته به عملکرد آتی روسیه و عکس العمل جامعهء جهانی مشخص‌تر خواهد شد. به جرأت می‌توان گفت که اهمیت يازده سپتامبر دو هزار و دو اینک تحت الشعاع اشغال کریمه قرار گرفته است.

حمایت راستگرایان اسلامی از پوتین

مریم کاشانی

تحولات اوکراین، و نوع موضع گیری در برابر تحولات آن، به رویارویی جناح های سیاسی در ایران انجامیده است. راستگرایان ایران بعد از آغاز بحران انتخاباتی سال هشتاد و هشت و حرکت های اعتراضی مردمی که نام جنبش سبز را بر خود نهاده بود، این جنبش را با آنچه که "مدل انقلاب های مخملی" می نامیدند مقایسه کردند... و حال، با گذشت چند سال از انتخابات سال هشتاد و هشت، ترس راستگرایان از انقلاب های رنگی همچنان ادامه یافته و در تحولات اخیر کشور اوکراین این ترس بار دیگر خود را نشان داده است.

آیا ملت از «گذشته» عبور کرده یا از «اصلاح‌‌طلبان»؟

عباس تموچین

طبیعی است که ملت از چنین دولت‌مردانی و چنین دار و دسته‌ای گذر کرده باشند. ولی مع‌الوصف هم‌چنان از سر ناچاری به سر گندیده ماهی هم پناه آورده‌اند و این محصول بی‌کفایتی سیاسی حداقل اپوزیسیون خارج از کشور است که سی و چند سال است به جای ساماندهی مردم برای دستیابی به دموکراسی و آزادی، به جان هم افتاده و در بی‌حیثیت‌سازی هم‌دیگر گوی سبقت را از دیکتاتور هم در ربوده‌اند.

دختران نیجریه در دام «بوکو حرام»

رضا علوی

"بوکا حرام" در زبان محلی "هوسایی" یعنی "آموزش غربی حرام" است. بنابراین این آدم ربایی نشان دهندهء عمق نفرت این گروه از تحصیلات دختران است. بعلاوه از جمله آموزه های اسلامی سنتی این گروه این است که جای زنان در خانه است. نمونه آن در افغانستان و پاکستان چندین بار گزارش شده است. بوکا حرام معتقد به این نظریهء صدر اسلام است که زنانی که در جنگ دستگیر می‌شوند بخشی از "غنائم جنگی" به حساب می‌آیند، و اسیران را می توانند بفروشند. ادعای " ابوبکر شیکاو" رهبر "بوکا حرام" در فروش دختران اسیر، بر این پایه نهاده شده است.

«جنبش سکولار دموکراسی ايران» که اکنون يکی از مؤسسان «مجمع سازمان های سکولار دموکرات ايران» نيز محسوب می شود، در روز 13 مرداد 1392، و طی آخرين جلسهء «نخستين کنگرهء سکولار دموکرات های ايران»، عده ای از حضار گرد هم آمده و بعنوان «هيئت مؤسس» تصميم گرفتند تا نهادی را با نام «جنبش سکولار دموکراسی ايران» پايه گزاری کنند. در همين جلسه اعضاء اولين «شورای دبيران جنبش» برگزيده شدند و نمودار تشکيلاتی جنبش نيز به تصويب رسيد. شورای دبيران بلافاصله، پس از انتخاب هيئت مشاورين خود، دست به کار نهائی ساختن اساسنامهء جنبش شده و با ايجاد «پايگاه رسمی جنبش» اين اساسنامه را منتشر نمود.

 دفاتر ششگانهء جنبش

دفتر هماهنگی و اجرائی

دفتر اموری ادارای و مالی

دفتر انتشارات و تبليغات

دفترهماهنگی با سازمانها

دفتر مطالعات سياسی

دفتر عضويت و نمايندگی

آئين نامه

برگ تقاضای عضويت

 انديشگاه سکولار دموکراسی

آئين نامه (در دست اقدام)

هيئت امنا

  انديشکده ها

در فروردين ماه 1392 چند تن از معتقدان سکولار دموکراسی بر آن شدند تا، در 14 مرداد آن سال، که صد و هفتمين سالگرد انقلاب مشروطه ايران بود، با کمک مالی هوا داران سکولار دموکراسی در ايران، امکان گرد همائی گسترده ای را با نام «کنگرهء سکولار دموکرات ايران» فراهم آورند. بدين منظور سندی به نام«پيمان نامهء عصر نو» تهيه و بوسيلهء بيش از 150 تن از فعالان سياسی به امضاء رسيد و بر بنياد آن  «کنگره» در دو روز پيش از 14 مرداد در شهر واشنگتن برگذار شد. چند ماه پس از اين واقعه، با همرائی چند سازمان سياسی مختلف، نهادی با نام «مجمع سازمان های سکولار دموکرات ايران» بوجود آمد. اين «مجمع»، بر بنياد اساسنامهء خود، تصميم دارد که هر ساله، در 14 مرداد و سالگرد انقلاب مشروطه کنگرهء ساليانهء سکولار دموکرات های ايران را بر پا دارد.

يانيهء تحليلی

جنبش سکولار دموکرسی ايران

اخبار گذشتهء جنبش

اعلاميهء جهانی حقوق بشر

و پيوند به يک ويدئو

 

 

 

 

 

 

© 2013 ـ Iranian Secular Democracy Movement - Admin@isdmovement.com - Fax: 509-352-9630

 ((((((                        hhhhhhh