دوشنبه 25 آذر ماه 1392 ـ 16 ماه دسامبر 2013       

شرح تصوير شير و خورشيد       نظرات خوانندگان       مکاتبه با سردبير

پيوند به گنجينهء مقالات پايگاه سکولاريسم نو

بيانيه ها و اخبار سازمان های سياسی و اجتماعی

آرشيو کلی مقالات            فهرست نام نويسندگان و مطالب شان

آرشيو پرونده های ديداری ـ شنيداری          آرشيو عکس ها و طرح ها

آرشيو روزانهء صفحهء اول سايت                   جستجو

حکومت اسلامی نمی تواند نلسون ماندلا را مصادره کند!

بيانيهء مشترک دوازده سازمان سياسی ِ ملی ـ دموکرات

آیندهء سد سازی های ویرانگرانه و دولت روحانی

شکوه ميرزادگی

روند ویران کردن میراث فرهنگی و تاریخی، و نابودی آب و خاک و هوای میراث طبیعی و محیط زیست ایران، به بهانهء «عمران و آبادی»، از آغاز به قدرت رسیدن حکومت اسلامی وجود داشته است. تداوم منظم اين روند خبر از آن می دهد که حکومت همواره روش مشخص و سیستماتیک و دقیقی را در راستای نابودی اينگونه آثار پی گرفته و با تعويض هر دولتی نيز، مسئولان جديد، در عين تصديق ويرانی های انجام شده، تقصير را به گردن دولت قبل از خود انداخته اما خود نيز همان ويرانگری ها را ادامه داده اند.

دليل پيروزی در جنگ ژنو!

حمیدرضا رحیمی

احمد موحدی: آقای ظریف، مگر دلیل پیروزی لشکریان اسلام در جنگ بدر را نمی‌دانید؟ نیروها و سوار نظام آنها چندین برابر بیشتر از نیروهای اسلام بود ولی از آنجایی که نیروهای اسلام به رهبری پیامبر عظیم‌الشأن توکل به خدا داشتند خداوند هم امدادهای غیبی را به کمک آنها فرستاد. آقای ظریف پوست و گوشت و خون ما با گریه برای امام‌حسین(ع) ساخته شده است تا پیرو راهش باشیم.

فدوی: مراتب در شرایطی که بعلت افراط در نرمش قهرمانانه دولا دولا راه می رفتند، به استحضار رسید فرمودند که شما همچنان به گریه ادامه دهید، ایشان هم همینطور چارچنگولی، در انتظار امدادهای غیبی می مانند؛ فاتحه مع الصلوات، برادر موحدی!

نامه سرگشاده به فرناندا ليما

مينا احدي

چند روزي است که موضوع کامنت هاي توهين آميز و تهديدات زشت تعدادي در صفحه فيس بوکي شما٬ موضوع مورد توجه رسانه هاي بين المللي و همچنين موضوع مورد توجه بسياري از ما ايرانيان قرار گرفته است٬ در مورد شما بعنوان يک زن که مورد حمله سکسيستي و بيشرمانه تعدادي قرار گرفته ايد٬ بايد اضافه کنم که ما زنان که زهر زندگي در ايران تحت حاکميت جمهوري اسلامي را چشيده ايم٬ بسيار حساس بوديم و در بسياري از سايتها و رسانه ها اين رفتار را تعداد زيادي از ما زنان و مردان معترض محکوم کرديم.

خاکریز فتح نشدۀ انقلاب

از «بهار آزادی» تا 1360

ناصر رحمانی نژاد

تئاتر ایران پس از انقلاب، مانند بسیاری چیزهای دیگر، دچار دگرگونی جدی و بنیادی شد. با فروپاشی رژیم سلطنتی و محو همۀ نهادها و ابزارهای سرکوب و خفقان نظام گذشته، یعنی با فروریختن یک نظام سیاسی- اجتماعی و جانشین نشدن نظامی دیگر بعلت عدم آمادگی رهبری انقلاب از پیروزی غیرقابل انتظار، یک هرج و مرج و اغتشاش سیاسی- اجتماعی بوجود آمد که از روی نوعی توّهم به آن گفته شد «بهار آزادی». در این «بهار آزادی» هر کس، هر گروه و دسته‌ای و هر سازمان و حزبی به شکل هیجان ‌زده ای مشغول کار خود بود و همه تصور می‌کردند که در حال بنای جامعه‌ای نوین و آزاد هستند، حال آن که چیزی که در حال شکل گرفتن بود نه هیچ چیز نوینی داشت و نه آزادی!

نقدی بر رمان «بچه های اعماق»

ابراهیم مکلا

«بچه های اعماق» را اگر، با توجه به پیرنگ و ساخت و بافتش، رمان بنامیم و رمان بدانیم، رمانی است ناتورآلیستی که در ادبیات داستانی ما در صد سال گذشته نمونه های بسیار اندک شمار دارد. رد پای این ژانر داستانی را در آثار هدایت و بویژه چوبک می توان یافت. در این ژانر از رمان که تکیه بر نکبت و تبه کاری ناگزیر انسان دارد، آدمی بخشی از طبیعتی است که حیوانات هم بخش بزرگتر و گونه گونه تری از آن هستند...

ژیلا مهرجویی را

جمهوری اسلامی سال ها قبل کشته بود!

بصیر نصیبی

قلب بیمار ژیلا مهرجویی، یکی از بنیان گزاران سینمای آزاد، روز جمعه 29 نوامبر 2013 در بیمارستانی در تهران از حرکت ایستاد. بی.بی.سی در خبری کوتاه و چند سطری خبر این اتفاق را منتشر کرد و چند سایت دیگر هم همین خبر ناقص را با مختصری دستکاری از بی.بی.سی کپی کردند. البته اگر ژیلا خواهر داریوش مهرجویی نبود شاید همین چند سطر هم در بی.بی.سی منعکس نمی شد.

امید بی امید، نشاط بی نشاط

عیسی سحرخیز

دولت "تدبیر و امید" در چهار ماه اول زمامداری خود در حوزه ی مطبوعات نه تنها نتوانسته دو گل مورد انتظار را بزند، بلکه یک گل هم به دروازه ی خودی وارد کرده است. محاسبات رأی دهندگان به دولت روحانی دقیق دقیق است، چون آن ها شاهد بوده اند که نه تنها دو روزنامه ی نزدیک به دولت - با تمام تبلیغات و خبررسانی هایی که شده بود - نتوانسته اند روی دکه برود، بلکه روزنامه ی "بهار" نیز که پیش از انتخابات خرداد تود و دو منتشر می شد، به دستور هیات نظارت بر مطبوعات از پیشخوان روزنامه فروشی ها برچیده شده است.

نخود سیاهِ منشورحقوق شهروندی با چاشنی اعدام!

بهروز ستوده

کسی را به دنبال نخود سیاه فرستادن و یا کسی را سرِکار گذاشتن درادبیات کوچه و بازار فارسی، به معنی سرگرم کردن کسی است به کاری عبث و بیهوده تا توجه او از کار و یا موضوع اصلی منحرف شود. حالا داستان دولت تدبیر و امید آقای حسن روحانی و منشور حقوق شهروندی ایشان است که قرار است، با مطرح کردن این منشور، حواس عده ای را از مطالبهء اعلامیه جهانی حقوق بشر ـ که جمهوری اسلامی بزرگترین ناقض آن در دنیا شناخته شده است ـ منحرف ساخته و بدنبال نخود سیاه منشور حقوق شهروندی دولت تدبیر و امید بفرستد.

مشک فشاني رسانه اي، فراموشي سياسي

( انجيل به روايت ماندلا! )

آلن گرش

برگردان: بهروز عارفي

با وجود گفتار رسمي فرانسه که آپارتايد را محکوم مي کرد، دولت اين کشور، دست کم تا سال 1981، به اشکال مختلف با رژيم نژاد پرست همکاري کرد. الکساندر دو مارانش، که از 1970 تا 1981 رئيس مرکز اسناد خارجي و ضد جاسوسي فرانسه بود، فلسفهء راست گرايان فرانسه را چنين خلاصه مي کند: «نظام آپارتايد مطمئناً شرم آور است، ولي بايد آن را با نرمش متحول کرد»... اگر «کنگرهء ملي آفريقا» به اين پندهاي ملايمت جويانه (يا توصيه هاي پرزيدنت ريگان) گوش داده بود، ماندلا در زندان جان مي داد، آفريقاي جنوبي به هرج و مرج گرفتار مي شد، و جهان ديگر نمي توانست اسطورهء مسيح جديد را بسازد.

صحبت از جنگ توهم سازی است

رضا حسین بر

شروع جنگ نشانه هایی دارد که هیچ کدام شان وجود ندارد. اقدام برای تغییر نظام هم نشانه هایی دارد که اثری از آنها در هیچ جا دیده نمی شود. زمان شاه را به یاد می آورید؟ نشانه های فراوان برای تغییر رژیم وجود داشت. تمام رسانه های غربی علیه آن بسیج شده بودند. اگر یک نفر در تصادف کشته می شد، آن را بی.بی.سی به گردن شاه می انداخت و از کاه کوهی می ساخت. حالا، بی.بی.سی و رسانه های دیگر بدترین کار های رژیم را چنان توجیه می کنند که انگار که همهء آنها تقصیر مردم مظلوم ایران است.  نه، از جنگ هرگز خبری بوده است و اگر گاه گاه عوامل رژیم از آن صحبت می کنند، صرفاً برای ایجاد توهم و ترساندن مردم از اقدام برای تغییر نظام است.

پوپولیسم مردم را راضی و منابع را تلف می‌كند

گزارش سخنرانی محمود سريع القلم

گزارشگر: محسن آزموده

مشكل ما ایرانیان این نیست كه افكار متفاوت داریم. برای كشوری كه قدمت طولانی دارد، پذیرش افكار متفاوت دشوار نیست. اما مسالهء اصلی شخص محوری است كه ناشی از انعكاس تاریخ استبدادی و شاهنشاهی در روحیه ایرانیان است و ریشهء خـُلقی و شخصیتی دارد. به همین دلیل است كه ایرانیان نمی‌توانند با یكدیگر تعامل یابند. در حالی كه در كشوری مثل چین مردم به راحتی با یكدیگر تعامل دارند و در نهایت بر اساس یك هرم حزبی یا خانوادگی یا اجتماعی به یك نظر متمایل می‌شوند و بر اساس آن عمل می‌كنند. اما در فرهنگ ایرانیان به محض اینكه با هم اختلاف فكری می‌یابیم از هم جدا می‌شویم. به همین دلیل تاریخ انشعاب در میان هر آنچه تحزب در ایران بوده، بسیار جدی است.

حقوق بشر؛ امری جهانی يا فراگير؟

جمعه گردی های اسماعيل نوری علا

قصد من از نوشتن اين مقاله طرح بازی سرگرم کننده ای در مقولهء زبان نيست. می خواهم بگويم که در عبارت «حقوق جهانگير، (به جای جهانی) بشر» اهميت با مفهوم «جهانگير» اين حقوق است؛ و اگر لحظه ای از اين شمول عام و بی برو برگرد حقوق مزبور غافل شويم بلافاصله به دام احتجاجات پست مدرنيست ها و اسلاميست ها و بنيادگرايان همهء مذاهب و ايدئولوژی های گرفتار می آئيم و، بی آنکه خود آگاه باشيم، بر ادامهء نقص حقوق بشر، و جنايات گوناگون عليه او، رأی می دهيم.

 پيوند برای شنيدن و دانلود فايل صوتی با صدای سعيد بهبهانی

آیا جمهوری اسلامی می‌توانست شکل دیگری پیدا کند؟

حسین باقرزاده

آقای اشکوری، در نوشتهء جدید خود، سه پیش‌فرض را از سوی من پیش کشیده‌اند و سپس در مقام پاسخ به آن‌ها برآمده‌اند. به گفته ایشان، من «سه پیش فرض را نقطهء عزیمت تحلیل و تفسیر خود از شرط اجتهاد برای وزیر اطلاعات» قرار داده‌ام. اول، اینکه «مجتهدان در جمهوری اسلامی کسانی هستند که می‌توانند فرمان قتل بدهند»؛ دوم «از این رو، مجتهد در رأس وزارت اطلاعات برای این بوده که کار مأموران امنیتی را در سر به نیست کردن مخالفان رژیم، در داخل و خارج از کشور، تسهیل کند»؛ و سوم اینکه «از‌‌ همان آغاز تأسیس وزارت اطلاعات به عنوان یک امر قطعی و یک سیاست مفروض قرار بوده که مخالفان رژیم، در داخل و خارج از کشور، سر به نیست شوند». پیش‌فرض دوم تقریباً درست است، ولی پیش‌فرض‌های اول و سوم کمی نیاز به تصحیح و توضیح دارد که در زیر به اختصار به آن‌ها می‌پردازم.

چرا تنها وزیر اطلاعات باید مجتهد باشد؟

محمد جعفری

حق این است که اگر کار غلطی در گذشته انجام شده و حتی ما خود به نوعی در انجام hش شرکت داشته ایم، کوشش به توجیه کردن آن نشود. در برنامه «صفحه 2 آخر هفته» تلویزیون فارسی بی‌بی سی، که موضوع آن بررسی جریان قتل‌های دگراندیشان ایرانی مخصوصا «قتل‌های زنجیره ای» که با شرکت چند نفر و از جمله حسین باقر زاده انجام شد... به نظر صاحب این قلم در این رابطه حق با آقای حسین باقر زاده است.

ميزگرد برنامهء افق تلويزيون صدای امريکا

دربارهء «منافع ملی»

با شرکت منصور اسانلو ـ رضا پهلوی ـ حشمت طبرزدی

گفتگوئی راديوئی در مورد حقوق بشر با اسماعيل نوری علا

به مديريت حسين حجازی

ماکياول عليه ماکياوليسم

اوليور پيرونه

برگردان از شهباز نخعی

در آغاز قرن شانزدهم، فيلسوف فلورانسي نيکولا ماکياول راه را بر انديشهء سياسي مدرن گشود. نام او غالباً به عملکرد دولت هاي دسيسه باز و غير پايبند به اخلاق نسبت داده مي شود. اين «سوء شهرت»، که توسط منتقدان او شکل گرفته، در پس خود يک نظريه پرداز اصيل آزادي و قدرت عمومي را پنهان مي کند.

گنداب ولائی فساد!

شهباز نخعی

آنچه که تاکنون از فراگیری فساد تا بن استخوان نظام ولایت مطلقه فقیه افشا شده، نوک کوچک نمایان کوه یخ عظیمی است که در دریای بزرگ و متعفن آن شناور است و تنها نمایانگر بخش کوچکی از ژرفنای گنداب فساد ولایی است! بذر مسمومی که سیدعلی خامنه ای با عمل مجرمانهء لغو و نقض اصل چهل و چهار قانون اساسی پاشید، موجب رویش علف های هرزی شده که نام هایشان همچنان در جیب محمود احمدی نژاد مانده و در فهرست بدهکاران پنجاه هزار میلیارد تومانی نظام ورشکستهء بانکی است.  خطر واقعی و هشداردهنده در این است که روزی از خواب غفلت بیدار شویم و ببینیم که دارایی و ثروت مردم ایران – موسسات و نهادهای اصل چهل و چهار قانون اساسی – به واسطه گری عناصری چون سعید مرتضوی و بابک زنجانی به مالکیت بیگانگان درآمده است. چنین سناریویی با توجه به منشأ خارجی حمایت و سرمایه امثال مه آفرید امیرخسروی و بابک زنجانی دور ازذهن نیست.

نخستين بيانيهء تحليلی جنبش سکولار دموکرسی ايران

 تاريخچه

مقدمات

پيمان نامهء عصر نو

مؤسسين کنگره

سايت نخستين کنگره

تصميم به ايجاد جنبش

 تشکيلات 

نمودار تشکيلاتی

اساسنامه

شورای دبيران جنبش

شورای مشاوران جنبش

 دفاتر پنجگانه

دفتر هماهنگی و اجرائی

دفترهماهنگی باسازمانها

دفتر اموری ادارای و مالی

دفتر انتشارات و تبليغات

دفتر مطالعات سياسی

  عضويت، شاخه، باشگاه

دفتر هماهنگی شاخه ها

آئين نامه

 

برگ تقاضای عضويت

 انديشگاه

دفتر مرکزی انديشگاه

آئين نامه (در دست اقدام)

هيئت امنا

  انديشکده ها

ممکنات و موانع اتحاد عمل سازمان های سياسی

گفتگوی ويدئوئی عليرضا

 ميبدی با اسماعيل نوری علا

بخش اول    بخش دوم

تحليل شرايط سياسی روز

و مسئلهء مطالبه محوری

گفتگو با اسماعيل نوری علا،

گفتگوگر: سعيد بهبهانی

اعلاميهء جهانی حقوق بشر

و پيوند به يک ويدئو

برخی از اعلاميه ها

و ميثاق های بين المللی

 

© 2013 ـ Iranian Secular Democracy Movement - Admin@isdmovement.com - Fax: 509-352-9630

hhhhhhh