شنبه 9 و يکشنبه 10 فروردين ماه 1393 ـ  29 و 30 ماه مارچ  2014                                                سردبير: اسماعيل نوری علا        

شرح تصوير شير و خورشيد   |    نظرات خوانندگان    |   پيوند به گنجينهء مقالات پايگاه سکولاريسم نو

آرشيو روزانهء صفحهء اول سايت    |    آرشيو کلی مقالات  |      فهرست نويسندگان    |    بيانيه های سازمان های سياسی و اجتماعی

    |       آرشيو عکس ها و طرح ها       |       جستجو در سايت       |     باشگاه لوس آنجلس     |      باشگاه هلسينکی

«وکالت» و «احیای عدالت» امانتی ست که از دیگران به ما رسیده

ـ با پروانه یا بی پروانه! ـ

و ما آن را به آيندگان خواهیم سپرد.

نسرین ستوده

مطالبه محوری نشان غیریت‌ سازی خود با نظام است

گفتگو با عباس عبدی

يک نیروی سیاسی، اگر اعتماد به نفس دارد، باید هدف مرحله‌ای و بر اساس نقشه راه داشته باشد و آن را با برنامه‌های خودش محقق کند، نه آنکه مثل مشتری از فروشنده مطالبه داشته باشد. بلکه به عنوان یک بازیگر خود را در پشبرد امور سهیم بداند و نقش اول را برای آن ایفا کند. مطالبه محوری در بطن خود غیریت‌ سازی و نوعی انفعال را دارد. از این رو مهمترین هدف اصلاح ‌طلبان باید اقدام در جهت بازسازی فضای سیاسی برای غیر امنیتی شدن آن و ایجاد یگانگی سیاسی باشد تا از قطبیت سیاسی کاسته شود. .. آنان باید از دوگانگی راهبردی و تاکتیکی بیرون آیند و وضعیت خود را با مجموعهء سیاسی معنا و انسجام بخشند.

بیانیهء شبکهء همبستگی برای حقوق بشر درایران

خطاب به ایرانیان آزادیخواه و مدافع حقوق بشر در سراسرجهان

در آستانهء نوروز 1393 خورشیدی، ما سازمان ها و نهادهای حقوق بشری، ضمن حمایت و همدردی با زندانیان سیاسی و عقیدتی ایران، توجه تمام آزادیخواهان و مدافعان حقوق بشر درایران و سرتاسر جهان را به شرایط وخیم و ناهنجاری که زندانیان سیاسی و عقیدتی ایران در آن بسر می برند جلب می نمائیم و اعلام می داریم که رژیم جمهوری اسلامی با رفتار غیرانسانی خود و اِعمال فشارهای جسمی و روحی و جلوگیری از دسترسی زندانیان به امکانات درمانی و بهداشتی، عملاً آنان را به مرگ تدریجی محکوم نموده است.

نامه ای از زندان کرج

محمدرضا پورشجری (سيامک مهر)

بدون شک توجه به این حقیقت راه گشاست که مقابله و مبارزه جمهوری اسلامی با دنیای مدرن و دستاوردهای درخشان آن در زمینهء آزادی و دموکراسی حقوق بشر، امری ذاتی و جوهری است و در مبانی و بنیادهای اسلامی و ایدئولوژیک این نظام بصورت اصول تغییر ناپذیر، تبیین و تثبیت گردیده است. تجربهء شکست خوردهء گفتگوهای انتقادی با جمهوری اسلامی از سوی برخی دولت ها درگذشته و با امید تغییر رفتارهای این رژیم، موید همین واقعیت است و همچنین نشان می دهد که تلاش های جهانی و روش هایی که نهادهای بین المللی به جهت ملزم ساختن دولت اسلامی و محترم شمردن حقوق بشر در رعایت حقوق اساسی ملت ایران تاکنون بکار برده اند مفید و مؤثر واقع نشده و نیازمند رویکردها و راهکارهای متفاوتی است.

پیرامون کشته شدن مرزبان بی‌گناه ایرانی

درویش رنجبر

نتیجهء ظلم و تبعیضی که بر هموطنان مرزنشين اهل تسنن ایران می رود تنها به تولید گروه‌های تندروئی همچون گروه عبدالمالک ریگی و در حال حاضر جیش العدل منجر می‌‌شود. اما اکنون که یکی‌از پنج مرزبان به اسارت رفته در دستان گروه جیش العدل، جمشيد دانائی فر، بی‌گناه کشته شده است می توان پرسيد که حکومت موسوم به جمهوری اسلامی در دولت تدبیر و امید خود چه تمهیدادتی اندیشیده تا چهار سر باز بی‌گناه دیگر هزینهء سیاست‌های تبعیض آمیز آنها را نپردازند؟

اکبر گنجی، مچچکریم!

حسن داعی

در حالیکه تمامی آمار و گزارشات و همه سازمانهای حقوق بشری از نقض فاحش حقوق بشر در ایران و بدتر شدن آن در دوره روحانی سخن میگویند، گنجی در مقاله ای در سایت معروف المونیتور می گوید که با آمدن روحانی، وضعیت حقوق بشر در زمینه های گوناگون بهبود یافته است. گنجی، طرفداران تغییر رژیم را تروریست، جاسوس و مستحق مجازات خوانده و خواهان قطع کمک به آنان شده است...  این بخش از اظهارات گنجی، یک دروغگوئی آشکار و توهین به مخالفان واقعی رژیم ایران است. گنجی خود از کمک های مالی و سیاسی محافل مماشات، دست راستی ترین، بدنام ترین و سیاه ترین شخصیت ها در آمریکا برخوردار بوده است.

فرهنگی کاران امنیتی

فرج سرکوهی

جمهوری اسلامی حضور محدود دگراندیشان را در عرصهء فرهنگ برنتابید و کوشید تا میدانی بی رقیب برای تک گوئی فرهنگی خودی ها تولید کند. سهم مهمی از بازار تک گوئی در رسانه ها به کارگزاران شبکه قدرت اقتصادی ـ سیاسی رفسنجانی رسید که از امکانات مالی فراوان برخوردارند. بخش فرهنگی وزارت اطلاعات، اطلاعات سپاه و اطلاعات دفتر رهبری نیز بی کار ننشستد و با تهدید و بازداشت و یا تطمیع و پاداش «شیوه های امنیتی برخورد با فرهنگ» را، و نه لزوماً اعضای خود را، به فضای فرهنگ و نشر و رسانه ها «ترزیق» کردند. بر بستر شیوه های برآمده از برخورد امنیتی با فرهنگ است که رسانه های «فرهنگی کاران امنیتی» پدید آمدند.

ضرورت در اختیار سپاه قرار گرفتن گلوگاه اقتصاد کشور

شهریار زرشناس، نظریه‌ ساز سپاه

باید یک قطب اقتصادی نیرومند و امین درست کنیم. من معتقدم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بهترین گزینه برای این کار است. سپاه باید نیروی فوق‌العاده قدرتمند و استراتژیک اقتصادی پیدا کند. وقتی احساس خطر برای انقلاب می‌شود، بر اساس اساسنامه، سپاه حتماً باید در هر زمینه‌ای وارد صحنه شود. سپاه باید با حضور سنگین اقتصادی خود، قدرت مانور «سرمایهء‌ سکولار» را محدود کرده و حتی بخشی از آن سرمایه را در اختیار بگیرد. به عبارت دیگر، گلوگاه‌های استراتژیک اقتصادی ما نباید تحت عنوان خصوصی ‌سازی و اقتصاد آزاد، در دست مجموعه‌ای به جز سپاه باشد.

همراه با اظهار نظری از ابوالحسن بنی صدر

و گزارشی از سايت انقلاب اسلامی

رأی گيری را عشق است؟!

محسن ذاکری

با نگاهی به انتخابات مصر و پیروزی اخوان المسلمین و همه پرسی از مردم کریمه و آری گفتن آنها به جدایی کریمه از اوکراین، من به یاد اصطلاح تأييدی «عشق است ِ» خودمان افتادم و می اندیشم که، به برکت سیاست های آقای اوباما، هیچ بعید نیست که فردا روزی، در سومالی بگویند رأی بگیریم که آیا باید دختران را ختنه کرد یا نه؟ و بی شک آنانی که طرفدار ختنهء دختران هستند و می دانند  که نتیجه رأی به سود آنها خواهد بود خواهند گفت: رای بگیریم را عشق است!

دموکراسی؛ واژه ای با چند معنا

از جمعه گردی های اسماعيل نوری علا

از مجموعهء آنچه که در مورد دموکراسی و روابط اش با ساير مفاهيم علوم سياسی گفته می شود می توان ديد که در دموکراسی با پديده ای «چند سويه» سر و کار داريم که از يک طرف کثرت مدار است، از طرفی ديگر دموکرات، و دو سوی ديگرش هم سکولاريسم و آزادی را تضمين می کنند. اين ارکان چهارگانه از يکديگر تفکيک پذير نيستند و هرگاه که پای يکی شان بلرزد و لنگ شود آن سه ديگر توان تأمين دموکراسی راستين را نخواهند داشت.

 پيوند برای شنيدن و دانلود فايل صوتی با صدای سعيد بهبهانی

پيرامون ماهيت جنبش سکولار دمکراسی

کوروش اعتمادی

سکولار دموکراسی، بصورتی بديهی، زمينه ساز پيدايش آلترناتيو حکومت های مذهبی و ايدئولوژيک بوده و تحقق آن تنها در نبودن اينگونه حکومت ها قابل تصور است. بر اين اساس چه ضروتی وجود دارد که بخواهيم، هر بار در پی عنوانِ جنبش سکولار دمکراسی، بر «انحلال طلبی» نيز تأکید کنیم؟ مگر نه اينکه بنياد اين اندیشه عملاً و در واقعيت بر طلب انحلال رژیم های مذهبی و ایدئولوژیک استوار است و فلسفهء وجودی جنبش سکولار دمکراسی انحلال هر حکومت مذهبی و ایدئولوژیک در خود دارد؟ پاسخ اين پرسش ها را بايد در اعوجاج برخی از مدعيان سکولار دموکراسی جستجو کرد...

آشتی با انقلاب

رامین کامران

این اواخر نشانه هایی به چشم می خورد که حاکی از تغییر اساسی رویکرد مبارزان سیاسی، نسبت به انقلاب است. مقالاتی از کرانه های طیف اپوزیسیون، در تأیید گزینهُ انقلاب منتشر شده است که به صراحت لزوم انقلاب را برای خلاصی از دست رژیم اسلامی می پذیرد یا توصیه می کند. آنهایی هم که از مقالات بقیه تغذیه می کنند و، بعد از فرجهُ احتیاط، مطالب دیگران را به حساب خود بازنویسی می کنند نیز، چنانکه انتظار می رود، کم کم پچ پچ انقلاب را شروع کرده اند.

چرا اوباما «بشر» را فراموش کرده است؟

شاهین فاطمی

روند رویدادهای جهانی نشانگر آن است که نظم و نزاکت متداول بین‌المللی، که پس از جنگ دوم جهانی و به ویژه پس از سرنگونی نظام کمونیستی در جهان مستقر شده بود به علت ضعف آشکار رهبری در غرب در معرض خطر جدی قرار دارد. تداوم کشتار بیش از یکصد هزار مردم بیگناه و بی‌خانمان شدن میلیونها نفر دیگر از مردم سوریه، تجاوز آشکار رژیم ولادیمیر پوتین به یک کشور همسایه و توسعهء تروریسم اسلامی در خاور میانه و آفریقا جملگی به گونه‌ای مستقیم و یا غیر مستقیم با ضعف مشهود رهبری در آمریکا و اروپا مرتبط اند. یکی از نتایج نا‌خواسته و تبعات این تزلزل و عدم تعهد به مبانی دمکراسی و حقوق بشر در برابر زیاده ‌روی‌های بی‌شرمانهء رژیم‌های دیکتاتوری به نحوی روز افزون قابل مشاهده است.

«ایران وارد بازی خطرناک روس‌ها نشود!»

گفتگو با هوشنگ حسن‌ياری

سیاست روسیه برای باز کردن مرزها می‌تواند تبعات بسیار منفی حتی برای ایران به دنبال داشته باشد. گروه‌هایی در جمهوری آذربایجان که خواستار تجزیه مناطقی از ایران و الحاق آنها به این کشور هستند، از این پس با دلگرمی بیشتری به کار خود ادامه می‌دهند. این روند، مستقیماً تمامیت و حاکمیت سرزمینی ایران را زیر سوال می‌برد و در نهایت هیچ سودی برای همکاری با روسیه برای ایران نخواهد داشت؛ به خصوص اگر این همکاری به این معنی باشد که ایران وارد این بازی روس‌ها بشود. چون از نظر روس‌ها این بازی برای بازسازی نوعی از امپراتوری روسیه خواهد بود که پیش از این، ضررهای جبران‌ناپذیری به ایران زده است.

کار دروغ و جعلِ پیروان «ولایت» به تماشا کشیده است

باقر پرهام

حجت‌الاسلامی، به نام سیّد عباس نبوی، در شب جمعه‌ای از جمعه‌های سال نود، پشت میکروفون رفته و برای پیروان «ولایت» نطقی در چگونگی ِ رفتن بیست تن از اعضای کانون نویسندگان ایران به دیدار خمینی پس از ورود او به ایران ایراد فرموده است که شنیدنی و خندیدنی است. این نطق را پایگاه خبریِ انتخاب در تاریخ بیست و پنج فوریه دوهزار و چهارده با عنوان: «علاقۀ شدید مرحومه سیمین دانشور به امام(ره)» منتشر کرده است. نخست به نقل کامل فرمایشات این «حجت» اسلام- نمی‌دانم شاید هم این «آیتِ» الله، یعنی «نشان» خدا در روی زمین- بپردازیم تا خوانندگان این مطلب مثل خود من از خواندن آن حالی بکنند، حالی که البته زود گذر است و بیدرنگ جای خود را به حیرت و تاسف می‌دهد.

حکومت جامعه را به بخشش تشویق کند، از این رو، آنها باید از ما تشکر کنند»!

مشاوران جديد جنبش

 تاريخچه

مقدمات

پيمان نامهء عصر نو

مؤسسين کنگره

سايت نخستين کنگره

تصميم به ايجاد جنبش

 تشکيلات 

نمودار تشکيلاتی

اساسنامه

شورای دبيران جنبش

هيئت مشاوران جنبش

 دفاتر پنجگانه

دفتر هماهنگی و اجرائی

دفتر اموری ادارای و مالی

دفتر انتشارات و تبليغات

دفترهماهنگی با سازمانها

دفتر مطالعات سياسی

  عضويت، شاخه، باشگاه

دفتر هماهنگی شاخه ها

آئين نامه

برگ تقاضای عضويت

 انديشگاه

آئين نامه (در دست اقدام)

هيئت امنا

  انديشکده ها

نخستين بيانيهء تحليلی

جنبش سکولار دموکرسی ايران

اخبار گذشتهء جنبش

اعلاميهء جهانی حقوق بشر

و پيوند به يک ويدئو

برخی از اعلاميه ها

و ميثاق های بين المللی

 

© 2013 ـ Iranian Secular Democracy Movement - Admin@isdmovement.com - Fax: 509-352-9630

 ((((((                        hhhhhhh