جمعه 29 فروردين ماه 1393 ـ  18 ماه آوريل  2014                                      سردبير: اسماعيل نوری علا        

شرح تصوير شير و خورشيد   |    تفصيل نظرات خوانندگان    |   تماس با سردبير    |    پيوند به گنجينهء مقالات پايگاه سکولاريسم نو

آرشيو روزانهء صفحهء اول سايت    |    آرشيو کلی مقالات  |      فهرست نويسندگان    |    بيانيه های سازمان های سياسی و اجتماعی

    |       آرشيو عکس ها و طرح ها       |       جستجو در سايت       |     باشگاه لوس آنجلس     |      باشگاه هلسينکی

مشروطيت به روايت جنبش سکولار دموکراسی                                                 مشروطيت به روايت حکومت اسلامی

شاعران جهان! در جشنوارهء شعر حکومت اسلامی شرکت نکنيد!

نامه ای از اسماعيل نوری علا ـ ميرزا آقا عسگری ـ افشين بابازاده              پيوند برای امضای شما

گشودن طناب دار به دست پدر و مادر مقتول و تشکر مادر متهم.
آيا عصر تازه ای آغاز می شود؟

برنامه ای در اين باره از عليرضا ميبدی

حقوق تاریخی ایران در دریای مازندران (کاسپیان)

هوشنگ طالع

حقوق تاریخی و قانونی ملت ایران در دریای مازندران، بر پایه‌ی قراردادهای معتبر میان ایران و اتحاد شوروی، روشن، مسلم و مسجل است. هیچ کس و هیچ مقامی نمی‌تواند و اجازه ندارد از سوی ملت ایران  قراردادی را امضا کند که کوچک‌ترین خدشه‌ای بر حقوق تاریخی و قانونی ملت ایران در دریای مازندران (کاسپیان)‌ وارد نماید. از این رو، پذیرش سهم کم‌تر از پنجاه درصد در این دریا، در حکم تجزیه‌ء ایران است.

دربارهء حقوق ملت ایران در دریای مازندران

سخنرانی کورش زعیم در کنفرانس دریای کاسپین

اکنون، بار دیگر، به علت فقدان خودباوری در عرصهء سیاست بین المللی، و نیز عدم  یکپارچگی در سیاستگذاری در کشور، که خود ناشی از اختلافات و دعواهای درونی حکومت، و از روابط ناخردمندانه و ستیزگرانه با قدرت های بین المللی که می توانستند بر سرنوشت منطقه اثرگذار باشند، منافع و حقوق ایران بشدت تهدید شده است... آنان که با شعارهای ستیزگرانه توخالی در صحنهء بین المللی قصد مرعوب کردن رقیبان سیاسی داخلی خود را داشته اند و روابط ایران با جامعهء جهانی را بی دلیل و بی منطق خصمانه نگه داشته اند، کشور را گروگان سیاسی قدرت های جهانی ساختند، و منافع ایران را در بسیاری موارد زیر فدا کرده اند، باید روزی به ملت ایران پاسخگو باشند.

درخواست ابراهیم یزدی از مردم ایران و در خواست ما از ايشان!

وبلاگ روشنگر نسل سوخته

ابراهیم یزدی و حزبش (نهضت آزادی) در بیانیه ای از مردم ایران خواسته اند که، برای کمک به دولت حسن روحانی، داوطلبانه از دریافت یارانه ها انصراف دهند. گر چه در خواست ابراهیم یزدی غیرعملی و خنده دار است اما می توان از آن برداشت کرد که ایشان شدیداً نگران شورش عمومی و سرنگونی جمهوری اسلامی در صورت قطع یارانه ها هستند و با این بیانه خواسته اند در آرام کردن جامعه پس از برداشتن یارانه ها کمک حال رژیم باشند. البته ابراهیم یزدی یادش رفته که این پول ناچیز جایگزین قطع یارانه های غیر مستقیمی است که پیشتر بر روی کالاهای اساسی و سوخت به مردم پرداخت می شد. به هر روی ما نیز، در برابر درخواست ابراهیم یزدی، چند درخواست از ایشان داریم که اگر آنها را «داوطلبانه» انجام دهد بسیار سپاسگزار می شویم...

چند جملهء با حال...

از يک مطلب ارسالی از ايران

* دههء فجر بهترین فرصته که به پدر - مادرامون چپ چپ نگاه کنیم!

* همه جای دنیا تبعید  می کنن، تو ایران ممنوع الخروج!

يعنی خودشونم میدونن اینجا کجاست!

* فکر کنم ما تنها ملتی هستیم که از ضایع شدن رئیس جمهورمون

تو  صحنهء بین الملل حال می کنیم!

كسي كه هم دانشگاه شريف درس مي خونه و هم در حوزهء علميه ثبت نام مي كنه ابله نيست؛ خوب فهميده كه كنار علم، ثروت هم لازمه!

* خنده دار ترین گفته از زبان مأمورين در سریال های حکومت اسلامی:

"بدون حکم قضایی که نمی تونیم  وارد اين خونه بشیم!"

* اگر  لاریجانی‌ها برادر دیگه ای هم  دارن بگن، ما طاقتشو داریم!

حل معضلات مزمن

حمیدرضا رحیمی

فدوی، در مرور خبرهای دارالخرافه، به اين خبر برخورد: «راه‌حل معصومهء ابتکار برای آلودگی هوا: از تهران بروید!» (به نقل از سایت رادیو فردا) که طبق معمول راه حلی بسیار سطحی و ناکارآمد است. لذا فدوی در این مورد نیز مضایقه نکرده و  راه حل بسیار اساسی خود را تقدیم می کند و آن این است که: بجای ملت، حضرات آیات و حجج اسلام و توابع سببی و نسبی آنان، کثرالله امثالهم، از ایران سابق بروند!

انحلال؛ تنها چارهء رژيم های ايدئولوژيک

اسماعيل نوری علا

مسئلهء اساسی پيش روی همهء کسانی که حکومت اسلامی مسلط بر ايران را نافی منافع ملی می دانند يافتن راه های عملی برای «تغيير» آن است؛ منتزع از اينکه هر کس، به خيال خود، اين تغيير را تدريجی و اصلاحی بخواهد يا ناگهانی و انحلالی، و يا بصورت ترکيبی از اين دو روش. اما، بدون تمرکز بر روش های علمی «تغيير»، چگونه می توان به کارائی برنامه های خود برای تغيير اطمينان داشت؟

 پيوند برای شنيدن و دانلود فايل صوتی با صدای سعيد بهبهانی

چرا دانش‌آموزان درس نمي‌خوانند؟

عبدالجلیل کریم پور ـ دبير آموزش و پرورش

يكي از دغدغه‌هاي اصلي معلمان، خانواده‌ها و كل نهاد آموزش و پرورش اين است كه چرا دانش‌آموزان درس نمي‌خوانند و نسبت به اين قضيه بي‌تفاوت هستند؟ براي رفع اين معضل چه تدبيري انديشيده شده است؟ آنچه در ابتدا توجه به آن ضروري به نظر مي‌رسد ذكر اين نكته مهم است كه دانش‌آموز به عنوان عامل اصلي اين قضيه بايد اين نياز را در خود احساس كند، بايد بخواهد و در راه خواستن خويش تلاش كند. اما چرا او كمتر اين نياز را در خود احساس كرده و كمتر در اين زمينه تلاش مي‌كند؟

کتاب درسی یا بولتن سیاسی؟!

علیرضا هاشمی سنجانی ـ دبیر کل سازمان معلمان ایران

کتاب علوم اجتماعی سال چهارم رشته علوم انسانی یکی از سیاسی ترین کتاب هایی است که در طول سال های تدریسم مجبور به تدریس آن شده ام. این کتاب در راستای بومی کردن (اسلامی کردن) علوم انسانی و توسط یک روحانی دانشگاه دیده (حجت الاسلام دکتر حمید پارسانیا) به نگارش در آمده است. دانشجویان و اساتید علوم انسانی باید این کتاب را به عنوان یک پدیده مورد بررسی ویژه قرار دهند و بررسی كنند چگونه نوشته ای که در نهایت می‌توانست یک بولتن سیاسی باشد،سر از آموزش و پرورش در آورده و به عنوان یک کتاب درسی به جامعه عرضه شده است.

قناری های رنگ شده، بهارهای خزان زده!

میترا پورشجری

امسال، ارمغان و هدیهء نوروزی "دولت تدبیر و امید" به زندانیان "سالن شماره هفت ندامتگاه مرکزی کرج" به مناسبت فرارسیدن "بهار اعتدال" چنين بود: فروشگاه و بوفهء زندان، بدون اطلاع قبلی و ارائهء دلیل منطقی، از بيست وهشتم اسفند - درست شب عید- تا تاریخ هفده فروردین تعطیل شد!؛ يعنی همان مکانی که زندانیان برای فرار و فاصلهء اندکی از غذاهای بی کیفیت و ناکافی و خوردن کمی میوه و خریدن سیگار - آن هم با پرداخت چند برابر قیمت نسبت به بیرون زندان- هر روز به آن پناه می آوردند.

من از ایرانی بودنم شرمنده نیستم!

(نامه ای خطاب به دکتر تورج  دریایی)

شکوه میرزادگی

آقای دکتر دریایی عزیز! مطلب شما را با عنوان «از ایرانی بودنم شرمنده ام» در سایت بی.بی.سی فارسی خواندم. من هم، چون شما، از دیدن تصویر جماعتی ناآگاه که مثل همیشه، و در بزنگاه های حساس، به خیابان شان می آورند و هر آن چه را که می خواهند بر دهان شان می نشانند، و از اهانت به دو ایرانشناس بزرگ و استثنایی تاریخ معاصر جهان به شدت اندوهگین شدم و چون شما اشک ریختم. اما...

سانسور: همبازی و رفیق کودکی ما تا امروز

محمد تنگستانی

نسل من با سانسور بزرگ شد، با خود سانسوری رشد کرد، با خود سانسوری با حقوق شهروندی خود آشنا شد. به اتفاقات 88 که رسید این بار «سکوت کردن» بود؛ اعتراض به دزدیده شدن رای در سکوت مضحک‌ترین سانسور اجتماع شد. چرا باید به چیزی که با آن سه دهه رشد کرده‌ام و بزرگ شده‌ام مشکل داشته باشم؟ ما با سانسور مشکلی نداریم! سانسور همبازی و رفیق کودکی ما تا امروز بوده است؛ رفیق نسلی که یواشکی بود؛ نسلی که حتی همین مطلب را در کشورش باید با فیلترشکن بخواند.

دیوار نگاره

داستان کوتاهی از: خولیو کورتاسار

مترجم: بهمن شاکری

در ابتدا، بازی تو ناشی از ملال بود. کار تو به خاطر اعتراض به اوضاع و احوال شهر، منع عبور و مرور، ممنوعیت تهدیدآمیز نصب هر گونه دیوارکوب یا شعارنویسی بر در ودیوار شهر نبود. برای تو تنها این جالب بود که با گچ‌های رنگی طرح‌هایی بر دیوار بکشی (از آن اصطلاح دیوارنگاره که خیلی مورد علاقه منتقدین هنری است، خوشت نمی‌آمد) و هر از گاه بازگردی نگاهی به آن‌ها بکنی و با اندکی خوش ‌شانسی شاهد رسیدن شهرداری شوی که کارگران با فحش‌های بی‌ثمر دارند آن‌ها را پاک می‌کنند.

بیستمین سالروز بنیانگذاری حزب مشروطه ايران (ليبرال دمکرات)

اعلاميه

بیست سال پیش، پس از دو سال تلاش هیئت موسس سرانجام در روزهای نهم و دهم ماه آوریل 1994 در شهر کلن آلمان کنفرانس موسس "سازمان مشروطه خواهان ایران" که بعدها به حزب مشروطه ایران (لیبرال دمکرات) تغییر نام یافت تشکیل شد و سازمانی پای به عرصه سیاسی ایران گذاشت که جای خالی آن مدتها بود که از سوی فرهیختگان ایران احساس می‌شد. سازمانی که بتواند ارزش‌های یک دمکراسی لیبرال را در چهارچوب یک سازمان راست‌میانه نمایندگی کند.

در فروردين 1392 چند تن از معتقدان سکولار دموکراسی بر آن شدند تا، در 14 مرداد آن سال، که صد و هفتمين سالگرد انقلاب مشروطه ايران بود، با کمک مالی هوا داران سکولار دموکراسی در ايران، امکان گرد همائی گسترده ای را با نام «کنگرهء سکولار دموکرات ايران» فراهم آورند. بدين منظور سندی به نام«پيمان نامهء عصر نو» تهيه و بوسيلهء بيش از 150 تن از فعالان سياسی به امضاء رسيد و بر بنياد آن  «کنگره» در آن دو روز پيش از 14 مرداد در شهر واشنگتن برگذار شد. (نک: سايت کنگره) چند ماه پس از اين واقعه، با همرائی چند سازمان سياسی مختلف، نهادی با نام «مجمع سازمان های سکولار دموکرات ايران» بوجود آمد. اين «مجمع»، بر بنياد اساسنامهء خود، تصميم دارد که هر ساله، در 14 مرداد و سالگرد انقلاب مشروطه کنگرهء ساليانهء سکولار دموکرات های ايران را بر پا دارد.

در روز 13 مرداد 1392، و طی آخرين جلسهء «نخستين کنگرهء سکولار دموکرات های ايران»، عده ای از حضار گرد هم آمده و بعنوان هيئت مؤسس تصميم گرفتند تا نهادی را با نام «جنبش سکولار دموکراسی ايران» پايه گزاری کنند. در همين جلسه اعضاء اولين «شورای دبيران جنبش» برگزيده شدند و نمودار تشکيلاتی جنبش نيز به تصويب رسيد. شورای دبيران بلافاصله، پس از انتخاب هيئت مشاورين خود، دست به کار نهائی ساختن اساسنامهء جنبش شده و با ايجاد «پايگاه رسمی جنبش» اين اساسنامه را منتشر نموده است تا بتواند، با دريافت نظرات مؤسسان و اعضاء بعدی، آن را در مجمع عمومی آيندهء جنبش به بحث و تصويب بگذارد. همچنين اکنون يکی از مؤسسان «مجمع سازمان های سکولار دموکرات ايران» محسوب می شود.

 دفاتر ششگانهء جنبش

دفتر هماهنگی و اجرائی

دفتر اموری ادارای و مالی

دفتر انتشارات و تبليغات

دفترهماهنگی با سازمانها

دفتر مطالعات سياسی

دفتر عضويت و نمايندگی

آئين نامه

برگ تقاضای عضويت

 انديشگاه سکولار دموکراسی

آئين نامه (در دست اقدام)

هيئت امنا

  انديشکده ها

نخستين بيانيهء تحليلی

جنبش سکولار دموکرسی ايران

اخبار گذشتهء جنبش

اعلاميهء جهانی حقوق بشر

و پيوند به يک ويدئو

 

 

 

 

 

© 2013 ـ Iranian Secular Democracy Movement - Admin@isdmovement.com - Fax: 509-352-9630

 ((((((                        hhhhhhh

bbbb